Jump to content

Opća nesposobnost-rad kao trener?


leclerk

Preporučene objave

Ne može.

 

Tako ozbiljan posao ne može obavljati osoba koja ima opću nesposobnost.

 

Posao koji "obavlja" ta osoba je zahtjevan (kondicija igrača, psihološka sprema, zdravlje igrača .......da sad ne nabrajam) mora obavljati osoba koja je školovana za takvu djelatnost.

 

Ne može osoba koja ima opću nesposobnost za rad obavljati tako odgovoran i složen posao i za takve poslove se "sklapa" ugovor o radu.

 

Ugovor o radu ne može sklopiti osoba koja ima opću nesposobnost. Može sklopiti ugovor o djelu, ali kao trener, ne, jer taj posao je zahtjevan i ne može se sklopiti ugovor o djelu za taj posao.

___________________________________________________

 

erwashere a045.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne može.

 

Tako ozbiljan posao ne može obavljati osoba koja ima opću nesposobnost.

 

Posao koji "obavlja" ta osoba je zahtjevan (kondicija igrača, psihološka sprema, zdravlje igrača .......da sad ne nabrajam) mora obavljati osoba koja je školovana za takvu djelatnost.

 

Ne može osoba koja ima opću nesposobnost za rad obavljati tako odgovoran i složen posao i za takve poslove se "sklapa" ugovor o radu.

 

Ugovor o radu ne može sklopiti osoba koja ima opću nesposobnost. Može sklopiti ugovor o djelu, ali kao trener, ne, jer taj posao je zahtjevan i ne može se sklopiti ugovor o djelu za taj posao.

___________________________________________________

 

erwashere a045.gif

 

 

Ispričavam se jer nisam napisao da se radi o amaterskom nogometu-županijska liga.

Dokument se zove Ugovor o treniranju a temelji se na članku 590 Zakona o obveznim odnosima, članka 9 Zakona o športu, i članku 5 Pravilnika o statusu trenera.

Radi se o amaterskoj razini natjecanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

Logično je da osoba sa općom nesposobnošću nebi smjela raditi, međutim želio bih Vaše mišljenje oko sljedečeg;

 

Osoba je kvalificirana za obavljanje trenerskog posla-ima licencu, međutim ima i opću nesposobnost temeljem koje je umirovljena-hrvatski branitelj.

Radi se o amaterskom nogometu-nema profesionalaca

Klub zahtjeva potpisivanje Ugovora o treniranju.

Ugovor o treniranju se temelji na članku 590 Zakona o obveznim odnosima koji kaže:

-Ugovorom o djelu izvođač se obvezuje obaviti određeni posao, kao što je izrada ili popravak neke stvari, izvršenje kakva fizičkog ili umnog rada i sl., a naručitelj se obvezuje platiti mu za to naknadu.

 

 

Članku 9 Zakona o sportu

Trener

 

Članak 9.

(1) Trener, u smislu ovoga Zakona, osoba je koja programira i provodi sportsku pripremu, sportsku rekreaciju i sportsku poduku.

(2) Trener mora imati stručnu spremu najmanje na razini trenera prvostupnika sukladno posebnom propisu.

(3) Poslove trenera može obavljati i osoba:

– koja je za te poslove osposobljena putem ustanove za osposobljavanje kadra na temelju programa za stjecanje licencije krovnih svjetskih ili europskih udruženja određenog sporta,

– koja je osvojila medalju na olimpijskim igrama, svjetskim ili europskim seniorskim prvenstvima, a stručno je osposobljena putem ustanove za osposobljavanje kadra u sportu,

– koja je poslove trenera obavljala najmanje 15 godina do dana stupanja na snagu ovoga Zakona, a stručno je osposobljena putem ustanove za osposobljavanje kadra u sportu.

(4) Iznimno, ako pravna osoba koja je registrirana za obavljanje sportskih djelatnosti nema mogućnosti zaposliti osobu koja ispunjava uvjete za obavljanje stručnih poslova iz stavka 2. i 3. ovoga članka, a obavljanje poslova ne trpi odgodu, te poslove može privremeno obavljati i osoba koja je osposobljena putem ustanove za osposobljavanje kadra u sportu.

(5) Trener i osobe iz stavka 2. i 3. ovoga članka imaju pravo na nagrade za sportska ostvarenja.

 

Osoba osposobljena za rad u sportu (instruktor, voditelj i sl.)

 

 

te Članku 5 Pravilnika o statusu trenera

(1)

Trener profesionalacje trener koji s klubom sklapa ugovor o profesionalnom treniranju

(u daljnjem tekstu: profesionalni ugovor)-ili ugovor o radu

ili

(2)

Trener amater je trener koji s klubom sklapa ugovor o

treniranju.

(3)

Svi ugovori iz stavka 1. i 2. ovog članka, moraju bit

i registrirani i verificirani od

nadležnog tijela HNS

-

a (HNS,ŽNS,NS)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne može - kratko i jasno.

 

Takvu vrstu posla može obavljati samo stručna osoba koja mora poznavati zdravstveno stanje igrača, psihološko stanje i, da sad ne nabrajam...........trener ne smije imati opću nesposobnost.

 

Osoba koja obavlja trenerski posao mora biti zdrava (opća nesposobnost dokazuje da je osoba nesposobna za posao, a ovdje se radi, tj. u vašem slučaju o složenoj vrsti posla za koje se sklapa ugovor o radu, a osoba sa općom nesposobnoću ne može sklopiti ugovor o radu).

 

Ako sklopi ugovor o djelu, onda krši zakon i snosit će posljedice i trener, a i onaj koji mu je omogućio sklapanje takvog ugovora.

 

Može povremeno pomoći tijekom treninga ili utakmice, ali ne može biti trener.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema odredbama Zakon o mirovinskom osiguranju ( NN, broj: 157/13, 151/14 i 33/15, dalje Zakon ) propisano je da korisnik invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad ne može stupiti u radni odnos, odnosno ne smije biti u osiguranju.

 

Korisnik mirovine zbog opće nesposobnosti za rad ima mogućnost obavljati poslove preko ugovora o djelu.

 

Za više informacija kontaktirate izravno pravnog savjetnika u Vama najbližoj Područnoj službi/uredu HZMO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje pitanje je škakljivo.

Logika i sama govori da ako je netko opće nesposoban nije u mogučnosti raditi.

Međutim na stranicama HZMO-a piše-piše-http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/publikacije/brosure/letakmirovinairad.pdf.

Pitao sam pravnike i dobio različite odgovore.

Znači ja ovdje ne govorim o ugovoru o radu već Ugovor o DJELU.

Sve u svemu želio sam biti informiran, obzirom da posjedujem licencu trenera godinama,( i prije umirovljenja , te se potpisuje ugovor o djelu,) mogu li trenirati u klubu (županijsko natjecanje).

Držat ću se odgovora Mrljavca-moderatora dok se ne stanje ne iskristalizira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljo, možda bi se "mogao" zaobići zakon da ga se imenuje savjetnikom u klubu koji bi pomagao i u treniranju.naravno nigdje se nemože potpisivati kao trener.a lovicu ( bit treniranja) bi mogao primati na žiro račun.naravno uz plačanje poreza (možda).to bi bilo kao da sjedi kao član nadzornog odbora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor o djelu izdaju firme,institucije itd.po određenim zakonima....

ugovor o djelu se može potpisati i ako nema liječnički,a poslodavac ne traži liječnički....npr. u ovom sučaju traži npr. samo važeću licencu...

što znaći da neka osoba može biti i u mirovini,pa i opčoj i da potpiše takav ugovor.....

tko će to provjeravati i da li će otom-potom.....

osobno,mislim da nema logike da osoba sa opčom nekog trenira,međutim ako mu nije oduzeta licenca osoba može potpisati ugovor o djelu.......i to je po zakonu,jedino što ta osoba može riskirati poziv mirovinske službe na izvanrednu komisiju s obzirom na te okolnosti ,da mu se nije možda poboljšalo stanje........da li će ikad biti pozvan,to neznam...

zakonski mislim da osoba može to raditi,ako pravila ne nalažu da osoba mora imati liječnički,jedino što možda riskira poziv na novo vještaćenje....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljo, možda bi se "mogao" zaobići zakon da ga se imenuje savjetnikom u klubu koji bi pomagao i u treniranju.naravno nigdje se nemože potpisivati kao trener.a lovicu ( bit treniranja) bi mogao primati na žiro račun.naravno uz plačanje poreza (možda).to bi bilo kao da sjedi kao član nadzornog odbora.

 

Nemojte ništa "zaobilaziti". Moj post je skraćeni odgovor iz HZMO-a. Dakle , pravniku u Područni ured/službu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hasko

pa leclerk po zakonu ( koji si naveo u postu) nemože se zaposliti,tj.stupiti u radni odnos jer ima opču invalidsku.to shvačam ( i znam od prije).ali on želi " bezbolno" trenirati i primati naknadu a da mu se ne " ugrozi" mirovina a nezna kako to izvesti.

vidiš da i on sam navodi u postu da se i mišljenja pravnika razlikuju.

ja sam samo naveo model koji bi mu mogao možda pomoći.

nisam u sferi sporta pa tako neznam koji su modeli ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hasko

pa leclerk po zakonu ( koji si naveo u postu) nemože se zaposliti,tj.stupiti u radni odnos jer ima opču invalidsku.to shvačam ( i znam od prije).ali on želi " bezbolno" trenirati i primati naknadu a da mu se ne " ugrozi" mirovina a nezna kako to izvesti.

vidiš da i on sam navodi u postu da se i mišljenja pravnika razlikuju.

ja sam samo naveo model koji bi mu mogao možda pomoći.

nisam u sferi sporta pa tako neznam koji su modeli ugovora.

 

Rekreativno sam se bavio nogometom (županijska liga i trenirao) prije nego sam umirovljen., i prije nego sam stekao opću nesposobnost.

Ne radi se o nekoj zaradi-radi se o naknadi putnih troškova, ali sad se sa klubom potpisuje ugovor o treniranju a on se temelji na više zakona pa ispada da se potpisuje ugovor o djelu.

Ako je 500kn zarada o.k, jer riječ je o klubu s kojim sam odrastao a pošto imam licencu htjedoh pomoći jer su trenutno bez trenera ali i novaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hasko

pa leclerk po zakonu ( koji si naveo u postu) nemože se zaposliti,tj.stupiti u radni odnos jer ima opču invalidsku.to shvačam ( i znam od prije).ali on želi " bezbolno" trenirati i primati naknadu a da mu se ne " ugrozi" mirovina a nezna kako to izvesti.

vidiš da i on sam navodi u postu da se i mišljenja pravnika razlikuju.

ja sam samo naveo model koji bi mu mogao možda pomoći.

nisam u sferi sporta pa tako neznam koji su modeli ugovora.

 

Ne radi se tu , Buda moj, o sportu nego o pravnoj stvari koje ga može skupo koštati, a koje mi ne možemo ni sa polovičnom sigurnošću nekome sugerirati. A on, ako je baš zapeo , pa nek´ mu je sa srećom. Mrljavac je to , onako ziheraški, možda najbolje rekao. Ne može, i točka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postavio sam pitanje, iako je meni logično da ne mogu trenirati, međutim kontaktirao sam par pravnika i oni su u nedoumici.

Pročitam na stranicama HZZO gdje osoba sa općom nesposobnošću može raditi na ugovor o djelu.(nema mi logike) pa hajde da pitam.

Iskreno meni je sve to nedorečeno sa zakonske strane ali u mojoj glavi vrlo jasno,... osoba sa općom nebi smjela raditi na nikakav ugovor.

Drago mi je što ste se uključili u raspravu i da vidimo kako su zakoni nedorečeni, u biti govore jedno a logika stvari govori drugo.

 

Hvala svima na odgovorima

Više ljudi više zna

Ionako sam već spalio licencu, to je završena priča,.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitam na stranicama HZZO gdje osoba sa općom nesposobnošću može raditi na ugovor o djelu.(nema mi logike) pa hajde da pitam.

.

ima logike....opča nesposobnost je u principu da se nemože raditi nijedan posao..međutim tu se podrazumjeva da čovjek nemože kvalitetno i dugotrajno raditi posao.....puno ljudi može recimo svaki dan 2 sata fizički raditi....ali ne može svaki dan 8 sati raditi.......gdje će se on zaposliti da radi samo 1 ili 2 sata.........taj isti čovjek može biti u opčoj....

ugovori o djelu su za to namjenjeni....čovjek sa opčom može odraditi recimo neki posao od 30-ak sati mjesečno i to nije nikakav problem niti je mimo zakona ,niti je zbog toga čovjek postao sposoban za posao......

 

mi imamo min.branitelja koji je vjerovatno u opčoj i zna se od koje bolesti ..pa čovjek radi i to ne sat-dva nego vjerovatno puno radno vrijeme....

 

ja se osobno ne bi zezao s tim,jer može netko iz ljubomore,pakosti i slično prijaviti ,pa završiti na nekoj reviziji,ali da se može sa opčom raditi ,može.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hasko ,neradi se tu naravno ni o sportu ni o pravnoj stvari želje (treniranje) već kako klepiti ( zaraditi) lovicu bezbolno a da ti ostane stečeno i da te ne uhvate zbog " hobija".

 

 

E moj buda, zar misliš da mi 500kn nešto u životu znači.

Ako si se ikada aktivno bavio sportom i k tome imao i neke rezultate onda znaš što to znači,

 

lova se uvijek može zaraditi na crno, i to dobra lova, jer ugovorom plačaš porez a ovako u džep;))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne radi se tu , Buda moj, o sportu nego o pravnoj stvari koje ga može skupo koštati, a koje mi ne možemo ni sa polovičnom sigurnošću nekome sugerirati. A on, ako je baš zapeo , pa nek´ mu je sa srećom. Mrljavac je to , onako ziheraški, možda najbolje rekao. Ne može, i točka.

 

Mrljavac je to , onako ziheraški,

 

Nije ziheraški. Ovo što sam napisao je 100%.

 

Posao trenera je zahtjevan....ne može trener imati opću nesposnost za rad.

 

Ako netko dođe u "kontrolu" (da tako napišem-instituc..) može "trener" ostati bez mirovine, a i pravna osoba će snositi troškove kazne (kazne su "drakonske").

 

Oprez - moje mišljenje. Pazite što radite i nemojte davati nesigurne i nepotpune informacije.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo vrlo osjetljivo pitanje je pravno čisto i tu nema dvojbe, ali u praksi (u mom gradu sa velikim brojem umirovljenih branitelja) teško dokazivo, jer... znam nekoliko primjera kada je neko "tijelo" zateklo umirovljenog branitelja (100% opća) u obavljanju teških tjelesnih poslova i nikom ništa, nakon dvije godine na sudu presuda u korist branitelja. Evo drastični primjer: poznanik, RVI 100% opća, nakon gardijske postrojbe umirovljen, otvara OPG, radi na zemlji, uzgaja povrtne kulture, umirovljen nakon dvije operacije kičme, po papirima "mrtav i nepokretan" čovjek, komisija ga zatiče (na dojavu) u polju na traktoru. I što je bilo... ništa.

 

Zna li netko neki drugačiji primjer kada je čovjek ostao bez nekih prava...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....neki misle da je opča isto što i 100% invalid.......pa velika večina branitelja je sa 20,30,40 % invalidnosti i u opčoj su......ako je netko 100% invalid ,onda se može govoriti da li je on sposoban teško raditi ili biti na traktoru.....ako je netko u opčoj...zašto ne bi mogao 5 dana u mjesecu biti na traktoru...

problem bi bio kad bi netko punim kapacitetom radio cijeli mjesec...to bi značilo da je pogrešna procjena mir.vještaka ....a to je teško dokazati da netko non.stop radi........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....neki misle da je opča isto što i 100% invalid.......pa velika večina branitelja je sa 20,30,40 % invalidnosti i u opčoj su......ako je netko 100% invalid ,onda se može govoriti da li je on sposoban teško raditi ili biti na traktoru.....ako je netko u opčoj...zašto ne bi mogao 5 dana u mjesecu biti na traktoru...

problem bi bio kad bi netko punim kapacitetom radio cijeli mjesec...to bi značilo da je pogrešna procjena mir.vještaka ....a to je teško dokazati da netko non.stop radi........

 

 

Zakon o radu (N.N. 149/09 i 61/11) polazi od lakšeg oblika invalidnosti (profesionalna nesposobnost), koja nije razlog za prestanak radnog odnosa. Teži oblik invalidnosti je trajni gubitak sposobnosti za rad i tada je riječ o općoj invalidnosti. Ako je riječ o težem obliku, odnosno općoj invalidnosti, tada radni odnos prestaje po sili zakona, jer radnik nije sposoban za bilo kakav rad.

Nemojmo šiljit´ zob. Oprezno sa savjetima , ja osobno ne bih riskirao. Npr. uzgajam "fajferice" ali je uzgajivač moja supruga. Nema šanse da se nešto vodi na mojem imenu . Kažu mi , ma možeš , smiješ to, nije to nikakav kunst..... . Jok ja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hasko ,nisi me razumio.ne govorimo/pišemo o povoljnijem izračunu.u temi se spominje opća mirovina.(što se sa njom (ne)smije.

zašto u svom postu navodiš (100%) postotak vojnog udjela.čemu to? mijenja li to nešto?

opća je opća.(civilna ili po zakonu HB)

 

Nisam ja napisao 100% vojni dio , nego @ecwashere. Ne, ne mijenja ništa osim iznosa mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija