Jump to content

Korištenje pokojnikove imovine


Fifi22

Preporučene objave

Pozdrav.

 

Radi se o naslijeđenom apartmanu oko kojeg se još vodi postupak tj. situacija je sljedeća: sud je donio rješenje da se ostavinski postupak prekida i upućuju se stranke na tužbu (ako žele) u nekom roku koji je istekao ali nikakvo dodatno rješenje nisam dobio.

 

Taj apartman trenutačno (nakon smrti ostavitelja) još uvijek koristi njegova rodbina ili prijatelji.

 

Pretpostavljam da koriste i komunalije koje će trebati platiti a možda i nešto uzmu sa sobom.

 

Smiju li se koristiti imovina pokojnika dok još sve nije razriješeno kao u ovom slučaju?

uređeno: od Fifi22
promjena pitanja
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smiju li se koristiti imovina pokojnika dok još sve nije razriješeno kao u ovom slučaju?

Ostavina umrle osobe prelazi po sili zakona na njezine nasljednike u času njezine smrti. Naše pravo, dakle ne poznaje institut ležeće ostavine.Stoga nasljednik može ostvariti sva svoja prava koja mu u povodu nasljedstva pripadaju odmah poslije ostaviteljeve smrti i nije dužan čekati da mu nasljedstvo bude dosuđeno.

Županijski sud u Zagrebu, Gž 628/99, od 9. III. 1999.,objavljene u prilogu Hrvatske javnobilježničke komore 4 2013 | stranica 21.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostavina umrle osobe prelazi po sili zakona na njezine nasljednike u času njezine smrti. Naše pravo, dakle ne poznaje institut ležeće ostavine.Stoga nasljednik može ostvariti sva svoja prava koja mu u povodu nasljedstva pripadaju odmah poslije ostaviteljeve smrti i nije dužan čekati da mu nasljedstvo bude dosuđeno.

Županijski sud u Zagrebu, Gž 628/99, od 9. III. 1999.,objavljene u prilogu Hrvatske javnobilježničke komore 4 2013 | stranica 21.

 

 

Hvala na odgovoru.

Ne znam jesmo li se razumjeli.

 

Po meni nasljednika još nema??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje je pitanje u biti smije li se nekretnina koristiti dok traje ostavinski postupak i u kojim slučajevima?

 

 

U par crtica ću pokušati objasniti situaciju:

- nakon smrti pokojnika organizirana je ostav. rasprava

- postojala je oporuka (gdje je stan ostavljen meni) koju je druga strana osporila i upućena je na parnicu ili žalbu

- rok je istekao

- u rješenju (gdje se druga strana upućuje na žalbu ili parnicu) piše da će se postupak nastaviti (dovršiti) nakon isteka roka odlukom suda

- tu odluku još nisam dobio iako je prošlo mjesec dana od isteka roka

 

Moj odvjetnik mi je savjetovao da ne ulazim u nekretninu dok sud ne odluči.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj odvjetnik mi je savjetovao da ne ulazim u nekretninu dok sud ne odluči.

nebitno što su osporili oporuku,na vas je trenutkom smrti ostavitelja prešla imovina navedena u oporuci,sve dok se nedokaže suprotno,odnosno eventualno oporuka utvrdi nevaljanom.

U prilog iznesenom navodim odluku VS RH.

""Kad je časom smrti umrle osobe ostavinska imovina prešla na njezine oporučne nasljednike, njezini potencijalni zakonski nasljednici ne mogu polagati nikakva prava na tu imovinu.""

Vrhovni sud Republike Hrvatske,Rev 1065/08-2, od 21. I. 2010.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nebitno što su osporili oporuku,na vas je trenutkom smrti ostavitelja prešla imovina navedena u oporuci,sve dok se nedokaže suprotno,odnosno eventualno oporuka utvrdi nevaljanom.

U prilog iznesenom navodim odluku VS RH.

""Kad je časom smrti umrle osobe ostavinska imovina prešla na njezine oporučne nasljednike, njezini potencijalni zakonski nasljednici ne mogu polagati nikakva prava na tu imovinu.""

Vrhovni sud Republike Hrvatske,Rev 1065/08-2, od 21. I. 2010.

 

 

Znači da zovem policiju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok hvala onda je najbolje pričekati.

A što ako nabiju veliki račun za komunalije ili nešto uzmu od namještaja ili klimu recimo?

 

Ne razumijem kako policija s time nema ništa ako netko koristi nešto što nije njegovo?

Ovdje nema priča o posjedu ili nužnom mjestu za stanovanje.

 

Mogu li anonimno prijaviti nelegalno korištenje nekretnine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija