Jump to content

Duplo Sudjenje


drazen1972

Preporučene objave

Dali netko zna sta mogu da uradim i gdje da se obratim.

Davne 1996 pocinio sam kriv. d. iz cl.34. st. 1. To se je sve desilo na teritoriji tadasnje RSK (republike srpske krajine ). Priveden sam u okruzni zatvor u Belom Manastiru te odatle na expertizu u centralni zatvor u Beogradu. Do zavrsetka expertize to podrucje je reintegracijom vraceno u ustavno pravni poredak RH. Po tadasnjem saveznom zakonu SRJ je imala pravo da me sudi jer me nitko nije trazio a za djelo je predvidjena kazna zatvora veca od 5 gd. Ja sam 1999 pred sudom u Beogradu proglasen krivim i osudjen na kaznu zatvora od 3 i pol gd. Uglavnom odsluzio sam sve i napustio balkan te nakon 10 godina u SAD-u me hapse jer sam i 2003 za isto djelo osudjen i u RH. Po dolasku u RH 2011 predocio sam sve papire koje posjedujem ali zupanijski sud nije uzeo to u obzir. Vrhovni mi je potvrdio kaznu a ustavna tuzba propala jer sam nisam znao kako treba u roku sve to uraditi a za odvjetnike vise nisam imao. Da izmedju ostalog VSRH je izjavio da stoji da sam ja sudjen za to djelo ali ne dva puta u RH. Sada me zanima sto dalje i kako jer sam u dve drzave sudjen za isto djelo. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da jesam ali mi je ustavni sud trzio jos nekakve papire koje nisam razumio i u medjuvremenu ja sam prebacen iz istrage u Remetinec pa nankon toga u Lepoglavu tako da sam dobio od ustavnog suda da mi je kao tuzba propala jer nisam u zakonskom roku dostavio to nesto i ujedno su me na kraju obavijestili da sam ja imao pravo da trazim da se postupak vrati u prvobitno stanje ali kako sam razumio sad je kasno. medjutim pricao sam sa pravnom sluzbom u kaznionici i oni su mi rekli da bih trebao podnijeti tuzbu sudu za ljudska prava i da po tim nekim clanovima ( konkretno u mome slucaju) ne vredi onaj rok navodno os 6 mjeseci od zadnjeg pravnog lijeka u maticnoj zemlji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali netko zna sta mogu da uradim i gdje da se obratim.

Davne 1996 pocinio sam kriv. d. iz cl.34. st. 1. To se je sve desilo na teritoriji tadasnje RSK (republike srpske krajine ). Priveden sam u okruzni zatvor u Belom Manastiru te odatle na expertizu u centralni zatvor u Beogradu. Do zavrsetka expertize to podrucje je reintegracijom vraceno u ustavno pravni poredak RH. Po tadasnjem saveznom zakonu SRJ je imala

 

kazneno djelo je poćinjeno na teritoriju RH. okupiran teritorij RH je po Erdutskom sporazumu (12.studenog 1995.) privremeno pod upravom UN-a. nije bilo u nadležnosti SRJ ili Srbije. zašto tada nisi osporavao nadležnost suda u Beogradu?

 

osudio te i nadležni sud u Hrvatskoj.

dali su optužnioce bile jednake ili je svako proveo svoj istražni postupak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da pokusao sam da osporim nadleznost ali kao sto sam rekao oni su se hvatali toga da sam ja strani drzavljanin koji je pocinio krivicno djelo na teritoriji strane drzave za koje je predvidjena kazna zatvora u trajanju od minimum 5 gd pa na vise ida sam se zatekao na toj teritoriji te da nitko ne trazi moju extradiciju. Da obadvije optuznice su 100% identicne . Nema ni najmanjef segmenta da bi se u necemu razlikovale. Ustvari i sud y Beogradu i sud u Vukovaru su prepisali optuznicu koja je podignuta u Belom Manastiru.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hmm...

 

Ovakvo obrazloženje je vrlo dvojbeno (niste dvaput osuđeni u RH). Što to znači, možda se danas-sutra Federacija BiH sjeti, pa vas i oni optuže. Druga bi priča bila da ste u BG oslobođeni.

 

Ovako, ja bih vam sugerirao angažman iskusnog odvjetnika kaznenjaka, i po mom mišljenju, trebalo bi podnijeti zahtjev za obnovu kaznenog postupka, temeljen upravo na dvostrukoj osudi (čl. 501. st. 1. t. 4. ZKP-a). Ako vas odbiju, a najvjerojatnije hoće, ići sa ustavnom tužbom, ovaj puta dokraja, pa onda ovisno o ishodu, moguće i do Europskog suda u Strasbourgu.

 

Ishod je upitan, vrijeme vam vratiti nitko ne može, jedino što možete dobiti jeste određena naknada štete, ako USRH ili Strasbourg utvrdi povredu postupanja pravosudnih tijela RH. Odluka je samo vaša.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Ishod je upitan, vrijeme vam vratiti nitko ne može, jedino što možete dobiti jeste određena naknada štete, ako USRH ili Strasbourg utvrdi povredu postupanja pravosudnih tijela RH. Odluka je samo vaša.

 

od koga da traži naknadu štete?

srbije koja je osudila stranog državljana (možda i svog) za kazneno djelo koje je počinio u drugoj državi.

hrvatska je osudil svog državljana za kazneno djelo koje sje počinjeno na njenom teritoriju (privremeno pod upravom UN-a.

 

poznato je da srbija sebi uzima previše prava bez ikakvih sankcija. sudi hrvatskim državljanima za "kaznena djela "počinjena u hrvatskoj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mnogo hvala za ovu informaciju, jos samo jedno taj zahtjev za obnovu podnosim istome sudu koji me i osudio tj zupanijski sud Vukovar

 

Prvostupanjskome sudu u prvom postupku.

 

od koga da traži naknadu štete?

srbije koja je osudila stranog državljana (možda i svog) za kazneno djelo koje je počinio u drugoj državi.

hrvatska je osudil svog državljana za kazneno djelo koje sje počinjeno na njenom teritoriju (privremeno pod upravom UN-a.

 

Od RH. Napisao sam u slučaju da ili USRH ili Europski sud utvrdi povredu pravila ne bis in idem, što je moguće. ZKP inače nigdje izrijekom ne spominje da osuda mora doći od suda iste zemlje.

 

Jer po vašoj logici, sad se može još Federacija BiH javiti i ona mu suditi po recimo univerzalnom načelu (a očito teoretski djelo potpada pod to načelo), pa će čovjek tri puta biti osuđen za jedno te isto djelo. Pustimo ove "kerefeke" sa nadležnošću na stranu, ali objektivno gledajući ovdje su prekršena prava čovjeka sa drugom osudom. Počinio je djelo, procesuiran je i kažnjen, izdržao je kaznu i ne treba se sad na njemu iživljavati.

 

poznato je da srbija sebi uzima previše prava bez ikakvih sankcija. sudi hrvatskim državljanima za "kaznena djela "počinjena u hrvatskoj

 

S ovime se apsolutno slažem, nadležni zakon naših susjeda je faktički njihovo pravosuđe uspostavio kao verziju "mini Haaga", što je nedopustivo i što će morati mijenjati, ukoliko žele dokazati da su otvorili novu stranicu u našim odnosima. Iako recentni događaji govore upravo suprotno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadopuna - vidite članak autora Garačić/Grgić.

 

Prema njihovu članku, činjenica da ste osuđeni od suda strane države ne znači automatizmom da vam se ne može suditi u RH. Međutim, prilikom tog suđenja, u slučaju osude, neophodno je da se vrijeme za koje ste bili lišeni slobode u stranoj državi, a vezano uz postupak koji se tamo provodio, uključujući izdržavanje kazne, mora uračunati u kaznu izrečenu od strane suda RH.

 

Je li tako učinjeno i u vašem slučaju treba vidjeti, jer očito je da ste vi bili osuđeni u odsutnosti, a pitanje je da li je došlo do obnove kaznenog postupka u kojem bi se u obzir uzela i ta strana presuda. Puno nepoznanica, upravo zato vam je iskusan odvjetnik kaznenjak nužnost.

 

Unatoč ovakvu stajalištu u našoj praksi, trebalo bi provjeriti i judikaturu Europskog suda, te kaže li ona štogod po vašem pitanju. Uglavnom, čeka vas dugotrajan i mukotrpan proces, ukoliko se odlučite ići u "borbu".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija