Jump to content

Dosmrtno uzdržavanje


bracodbk

Preporučene objave

Molio bih odgovore na nekoliko pitanja. Moj otac je vlasnik stana veličine 55 m2 koji bi meni ostavio u nasljedstvo, ali obzirom da iz prvog braka ima kćer i sina koji žive u Beogradu, odnosno Zemunu, ne zna na koji način riješiti taj problem. Naime taj sin i kćer iz Srbije nikada ga nisu zvali, pitali za zdravlje niti išta slično pa ih otac želi razbaštiniti, a ja sam ocu pomagao u otkupu stana te bi taj staqn ostavio meni ili mom sinu. Na koncu smo odlučili da bi moj otac sastavio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju s mojim sinom (svojim unukom) koji je u travnju napunio 18 godina. Pitanja su sljedeća:

 

1. Može li se takav ugovor pobijati?

2. Gdje ga je najbolje sastaviti i ovjeriti (sud, javni bilježnik ili odvjetnički ured)?

3. Da li moj sin plaća porez za prijenos vlasništva nad nekretninom?

4. Da li se moj sin može odmah po sastavljanju ugovora uknjižiti kao vlasnik nekretnine?

5. Koliko otprilike košta sastavljanje jednog takvog ugovora (stan je u Dubrovniku)

6. Što je potrebno priložiti od dokumentacije da bi se uopće mogao sastaviti ugovor?

 

Hvala unaprijed na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na koncu smo odlučili da bi moj otac sastavio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju s mojim sinom (svojim unukom) koji je u travnju napunio 18 godina. Pitanja su sljedeća:

 

1. Može li se takav ugovor pobijati?

Svaki se ugovor može pobijati!!!

2. Gdje ga je najbolje sastaviti i ovjeriti (sud, javni bilježnik ili odvjetnički ured)?

Članak 589.ZOO

Na ugovor o dosmrtnom uzdržavanju na odgovarajući se način primjenjuju odredbe ovoga Zakona o ugovoru o doživotnom uzdržavanju.

Članak 580.ZOO

Ugovor o doživotnom uzdržavanju mora biti sastavljen u pisanom obliku te ovjeren od suca nadležnog suda ilipotvrđen (solemniziran) po javnom bilježniku ili sastavljen u obliku javnobilježničkog akta.

3. Da li moj sin plaća porez za prijenos vlasništva nad nekretninom?

Da,kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju,što u konkretnom slučaju nebi bio slučaj kod doživotnog uzdržavanja

4. Da li se moj sin može odmah po sastavljanju ugovora uknjižiti kao vlasnik nekretnine?

Da,u tome i jeste razlika u odnosu na doživotno uzdržavanje

5. Koliko otprilike košta sastavljanje jednog takvog ugovora (stan je u Dubrovniku)

Na ovaj upit nek vam neko drugi odgovori

6. Što je potrebno priložiti od dokumentacije da bi se uopće mogao sastaviti ugovor?

Kao i za svaki drugi ugovor koji ima za cilj prenos prava vlasništva na nekretninama……z.k.izvadak za nekretnine,osobne iskaznice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bih odgovore na nekoliko pitanja. Moj otac je vlasnik stana veličine 55 m2 koji bi meni ostavio u nasljedstvo, ali obzirom da iz prvog braka ima kćer i sina koji žive u Beogradu, odnosno Zemunu, ne zna na koji način riješiti taj problem. Naime taj sin i kćer iz Srbije nikada ga nisu zvali, pitali za zdravlje niti išta slično pa ih otac želi razbaštiniti, a ja sam ocu pomagao u otkupu stana te bi taj staqn ostavio meni ili mom sinu. Na koncu smo odlučili da bi moj otac sastavio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju s mojim sinom (svojim unukom) koji je u travnju napunio 18 godina. Pitanja su sljedeća:

 

1. Može li se takav ugovor pobijati?

2. Gdje ga je najbolje sastaviti i ovjeriti (sud, javni bilježnik ili odvjetnički ured)?

3. Da li moj sin plaća porez za prijenos vlasništva nad nekretninom?

4. Da li se moj sin može odmah po sastavljanju ugovora uknjižiti kao vlasnik nekretnine?

5. Koliko otprilike košta sastavljanje jednog takvog ugovora (stan je u Dubrovniku)

6. Što je potrebno priložiti od dokumentacije da bi se uopće mogao sastaviti ugovor?

 

Hvala unaprijed na odgovorima.

 

Poštovani!

Nisam pravnik, ali jednostavno otiđite sa sinom i unukom do najbližeg javnog bilježnika. Obrazložite mu što želite i sve će te dobiti na dlan o Vašim traženjima.

 

Vaš otac kao vlasnik stana može ga dati i meni uz ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ako pristanem na zahtjeve koje će biti regulirani ugovorom.

 

1. ne znam, ali mislim da može ako se neće pridržavati ugovor.

2. Otiđite kod javnog bilježnika, a ne odvjetniku, a razlog je taj što će te svejedno završiti kod javnog bilježnika radi ovjere.

Naime, moja supruga i ja smo uzeli njezinog oca i majku na dosmrtno uzdržavanje. Supruga ima brata i sestru i našim zajedničkim dogovorom smo sklopili ugovor, znači uz prisutnost javnog bilježnika, dva svjedoka koja nisu u rodu sa Vama kao i brat i sestra od supruge i normalno, prisutnost njezinog oca i majke. Starci su bili u krevetu vrlo teško pokretni i javni bilježnik je na moje traženje osobno pristupio kući.

Ugovor smo sastavili prije dolaska javnog bilježnika i dali na uvid starcima..... da li se slažu sa navedenim u ugovoru.

3. Supruga nije platila nikakav porez, jedino trošak bilježnika ( oko 2.000,00 KN )

4. Nakon sklopljenog ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, DAVAOC uzdržavanja, Vaš unuk odmah prelazi u gruntovno vl. nekretnine. Vaš otac je PRIMATELJ uzdržavanja. Procedura je kod nas trajala oko 15 dana. Znači :javni bilježnik,sud,gruntovnica,Rješenje i to je to.

5. Mislim da su bilježničke pristojbe iste, ali nisam siguran.

6. Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, preslike O.I. sa OIB-om svih sudionika. Kopiju katastarskog plana i gruntovni izvadak.

 

Samo da napomenem, da prilikom sklapanja ugovora pedantno navedete..... pokretne stvari, npr. TV, komoda, regal, stol, automobil i sl. Zatim štedne knjižice, tekuće i žiro račune kao PUNOMOĆ unuku, preuzimanje kredita, dugova ako ima, liječnićku skrb...lijekove,bolnicu, održavanje higijene, pogreb, prema običaju ili posebne želje, plačanje režija itd.. itd. Smatram da će Vas i sam javni bilježnik upozoriti na isto.

 

Eto sretno, a ostali forumaši neka ne zamjere ako sam što propustio ili napisao što ne stoji zakonom.

Velika je razlika u sklapanju ugovora o DOŽIVOTNOM i DOSMRTNOM uzdržavanju.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanja su sljedeća:

 

1. Može li se takav ugovor pobijati?

2. Gdje ga je najbolje sastaviti i ovjeriti (sud, javni bilježnik ili odvjetnički ured)?

3. Da li moj sin plaća porez za prijenos vlasništva nad nekretninom?

4. Da li se moj sin može odmah po sastavljanju ugovora uknjižiti kao vlasnik nekretnine?

5. Koliko otprilike košta sastavljanje jednog takvog ugovora (stan je u Dubrovniku)

6. Što je potrebno priložiti od dokumentacije da bi se uopće mogao sastaviti ugovor?

 

1.svaki ugovor se može pokušat pobit. sa uspjehom ga može pobit strana koja je sudjelovala u sklapanju ugovora (obično primatelj uzdržavanja zbog neizvršavanja ugovora). nasljednici ako imaju dokaz o neizvršavanju ugovorene obveze.

2. javni bilježnik (puno je povoljniji od odvjetnika koji naplaćuje po vrijednosti nekretnine).

provjeri kod više JB koliko košta pisanje ugovora.

ugovor ovjerite u nadležnom sudu i izvršite zabilježbu sklapanja ugovora u vlasnički list (u gruntovnicu ).

3. plaća za ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. za ugovor o doživotnom uzdržavanju ne plaćaporez.

4. ovisi koji se ugovor sklapa. zašto vi kao sin nebi sa ocem sklopili ugovor . ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju isključuje nasljeđivanje pa i nužno(kao i kupoprodaja).

6. osobne iskaznice ugovaratelja . potreban je i noviji vlasnički list nekretnine koja se navodi u ugovoru radi upisa svih podataka o nekretnini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I samo jedna sugestija s moje strane - radije vi sklopite taj ugovor, pogotovo još ako vam sin nije zaposlen.

 

P.S. Selim temu u odgovaraući podforum.

 

Mislim da ćemo na koncu ići na doživotno uzdržavanje (zbog poreza). Ne znam kako ide s oporukom, koliko je ona jaka i da li se može lako osporiti na sudu. Zahvaljujem svima na odgovorima. Sin jest nezaposlen ali ja sam vlasnik druge nekretnine koja je pod ovrhom zbog nemogućnosti otplaćivanja kredita (duga priča i druga tema) pa se bojim da ne izgubim i tu očevu nekretninu jer u ovoj državi je sve moguće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija