Jump to content

Postoji li ikakvo pravo na podjelu vlastite imovine bračnog druga u slučaju razvoda?


trag u beskraju

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Ne znam je li naslov teme najsretniji, ali evo o čemu se radi...

 

Roditelji su u braku od 1986. i otac želi pokrenuti razvod.

Čitavo to vrijeme žive u kući njegovih roditelja, koji su oboje umrli za vrijeme trajanja braka. Otac je nakon njihove smrti naslijedio kuću, vinograd i nešto poljoprivrednog zemljišta, što se, koliko sam shvatila, smatra njegovom vlastitom imovinom.

 

U tih 28 godina braka, mama je ulagala u kuću, manji dio kuće je nadograđen, a unutarnji prostor je djelomično adaptiran, što je gotovo u cijelosti financirano majčinim novcem. Nadogradnju kuće financirali su majčini roditelji. Dokazi o tome ne postoje.

 

Pitanje glasi - kakva su majčina prava vezana uz podjelu imovine? Ima li uopće ikakvog prava na dio te kuće, budući da je u nju ulagala i živjela u njoj dugi niz godina? Tijekom braka nisu zajednički ništa stekli.

 

Osim toga, majka je trenutno nezaposlena, otac je na bolovanju, pred mirovinom. Primanja su minimalna, žive od njegove naknade za bolovanje.

U slučaju razvoda, može li majka tražiti uzdržavanje, jer ne radi i mogućnosti da se zaposli su vrlo male pa praktički ostaje na ulici, bez ikakvih prihoda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da bi majka imala pravo na povrat polovice učinjenih ulaganja.

 

Neovisno o tome što se ulagalo u nekretninu očevih roditelja, oni su umrli i vlasnikom je postao otac, a sukladno čl. 235. ZOO-a zastara ne teče među bračnim drugovima, što bi značilo da majka nije ograničena 5-godišnjim zastarnim rokom za traženje povrata ulaganja.

 

Iako moram napomenuti da će sigurno biti i drugačijih mišljenja, tj. da je majka trebala za života ili najkasnije u ostavinskom iza očevih roditelja tražiti povrat, ali takvo bi razmišljanje, imajući u vidu sve detalje bilo nepravično, po mom mišljenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tj. da je majka trebala za života ili najkasnije u ostavinskom iza očevih roditelja tražiti povrat,

budući da nasljeđivanjem nastupa sveopće pravno sljedništvo,majka svoj obvezno pravni zahtjev postavlja prema suprugu.

Da je takav zahtjev postavila prema roditeljima supruga,to bi svakako rezultiralo još većom netrepeljivošću,glede čega se slažem sa prednim mišljenjem G-mana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovom slučaju nije upitan pravni osnov potraživanja, nego je neizvjesno radi li se uopće o ulaganjima koja su povećala vrijednost nekretnine (i koliko) te može li supruga uopće dokazati takvo ulaganje.

 

Postavitelj teme i sam kaže da su u dogradnju kuće uložili roditelji oca. Ulaganje u unutarnje uređenje i razne adaptacije je upitno u smislu povećanja vrijednosti , pogotovo ako se radi o ulaganjima koja su napravljena prije 15 ili 20 godina.

 

Bilo kakav spor u tom smislu bio bi vrlo vjerojatno na kraju gubitak za obje strane.

 

 

Nažalost, u ovakvim situacijama, ljudi umjesto da se pomire i nađu zajednički jezik počnu 'rat do uništenja'.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

U tih 28 godina braka, mama je ulagala u kuću, manji dio kuće je nadograđen, a unutarnji prostor je djelomično adaptiran, što je gotovo u cijelosti financirano majčinim novcem. Nadogradnju kuće financirali su majčini roditelji. Dokazi o tome ne postoje.

.

 

o koga su izvođači radova primili novac. ko je plaćao materijal za adaptaciju. dali postoje svjedoci. ako je majčin "novac" bio njen dar od roditelja taj novac je osobna imovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

molim odgovor suprug i ja smo se razveli zivjeli smo u stanu na kojem on ima samo urudzbeni broj razveli smo se i dijete je pripalo njemu

 

Ažurirano

 

poslije razvoda zivimo u istom stanu na koji bivsi suprug ima samo urudzbeni broj tu zivimo 10 god .Nakon razvoda dijete je pripalo njemu ali takodje imam prava na vidjanje djete vec duze vrijeme zivi kod bake zanima me da li moze on da me izbaci iz stana ali navodim da on nije vlasnik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija