Jump to content

prekršaj zlouporabe opojnih droga


krvavi

Preporučene objave

Poštovani, molim pomoć.

 

Ovo ljeto sam zatečen sa dvije ručno rađene cigarete "joint" na plaži Zrće pojedinih bruto težina 0.5 i 1.3g, te mi je neki dan došao poziv na prekršajni sud u Zadru pod teretom prekršaja čl. 3 st. 1 Zakona o suzbijanju zlouporabe droga. Pošto živim i studiram u Zagrebu zanima me da li postoji neki način da tražim prebačaj na prekršajni sud u Zagreb, što mogu očekivati s obzirom da mi je to prvi prekršaj i nikad nisam bio kažnjavan, te kako pristupiti ako dobijem premještaj predmeta u ZG? Inače, redovan sam student na Pravnom fakultetu u Zagrebu, te nemam redovita primanja.

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...što mogu očekivati s obzirom da mi je to prvi prekršaj i nikad nisam bio kažnjavan...

 

Poštovani, za početak ovo:

Članak 54.

(1) Novčanom kaznom od 20.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba:

1. ako posjeduje opojnu drogu, biljku ili dio biljke iz koje se može dobiti opojna droga ili tvar koja se može uporabiti za izradu opojne droge (članak 3. stavak 1.),

 

pa ovo:

Članak 64.

(3) Ako je počinitelj prekršaja ovisnik o opojnoj drogi ili povremeni uzimatelj opojne droge, za prekršaje iz članka 54.–63. ovoga Zakona obvezno se uz novčanu kaznu izriče

zaštitna mjera obveznog liječenja u zdravstvenoj ustanovi koja za primjenu te zaštitne mjere ima odobrenje Ministarstva zdravstva ili zaštitna mjera odvikavanja od ovisnosti u ustanovi socijalne skrbi, udruzi, odnosno drugoj pravnoj osobi koja za primjenu te zaštitne mjere ima odobrenje Ministarstva rada i socijalne skrbi, u trajanju od tri mjeseca do jedne godine.

 

(4) Novčana kazna izrečena za prekršaje iz članka 54. – 63. ovoga Zakona neće se izvršiti ako počinitelj prekršaja koji je ovisnik o opojnoj drogi, odnosno povremeni uzimatelj opojne droge postupak liječenja u zdravstvenoj ustanovi iz stavka 3. ovoga članka, odnosno odvikavanja od ovisnosti u pravnoj osobi iz stavka 3. ovoga članka, sa

uspjehom završi.

 

a možda još najbolje ovo:

(5) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka, za prekršaj iz članka 54. – 63. ovoga

Zakona počinjen prvi puta, ovisniku o opojnoj drogi ili povremenom uzimatelju opojne

droge zaštitna mjera obveznog liječenja ili odvikavanja od ovisnosti izriče se samostalno

bez izricanja novčane kazne.

 

O mogučnosti prebacivanja predmeta na osnovu "Poziva" ne bih bio siguran, ali netko će me već nadopuniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trebao si mu dat st.3 članka 54

(3) Za prekršaj iz stavka 1. točke 1., 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9., 12. i 13. ovoga članka kaznit će se fizička osoba novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 20.000,00 kuna.

 

 

Može dat pisanu obranu i u njoj zatražit saslušanje kod svojeg suca temeljem načela ekonomičnosti.

 

Ili neka smanjena kazna ili "liječenje" može zatražit odmah u obrani i završena priča.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trebao si mu dat st.3 članka 54

(3) Za prekršaj iz stavka 1. točke 1., 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9., 12. i 13. ovoga članka kaznit će se fizička osoba novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 20.000,00 kuna.

 

 

Može dat pisanu obranu i u njoj zatražit saslušanje kod svojeg suca temeljem načela ekonomičnosti.

 

Ili neka smanjena kazna ili "liječenje" može zatražit odmah u obrani i završena priča.

 

E hvala, naime dva prijatelja su mi se vec nasla u slicnoj situaciji, s tim da je jedan cak dva puta samo platio kaznu od 2000kn, a drugi je isao na "odvikavanje" ali samo zato jer nije imao za platiti. tako da mene zanima da li su to odvikavanje i novcana kazna kao alternativa jedno drugom ili mogu dobiti oboje? i jos me zanima kad i kako da posaljem tu obranu, te u kojem roku mogu ocekivati odgovor i sto ako mi ne odgovore do datuma saslusanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tako da mene zanima da li su to odvikavanje i novcana kazna kao alternativa jedno drugom ili mogu dobiti oboje?

 

Nisu alternativa (jedno je kazna, a drugo zaštitna mjera), a oboje možete dobiti samo ako ste ovisnik.

 

i jos me zanima kad i kako da posaljem tu obranu, te u kojem roku mogu ocekivati odgovor i sto ako mi ne odgovore do datuma saslusanja?

 

Obranu šaljete pismenim putem poštom preporučeno, a rok odgovora ovisi o puno faktora, pa je preciziranje nemoguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obranu šaljete pismenim putem poštom preporučeno, a rok odgovora ovisi o puno faktora, pa je preciziranje nemoguće.

 

 

Znam da je nemoguce tocno odrediti, samo me zanima da li ce mi odgovoriti do roka javne rasprave i sto ako ne odgovore, da li mi je onda jedina mogucnost odlazak u Zadar? :-?

 

Btw, kako ce oni utvrditi da li sam ja ovisnik ili nisam? Ja to ne konzumiram inace, more je bilo iznimka koja me skupo kostala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da je nemoguce tocno odrediti, samo me zanima da li ce mi odgovoriti do roka javne rasprave i sto ako ne odgovore, da li mi je onda jedina mogucnost odlazak u Zadar? :-?

 

Pa jeste li već dobili poziv?

 

Btw, kako ce oni utvrditi da li sam ja ovisnik ili nisam? Ja to ne konzumiram inace, more je bilo iznimka koja me skupo kostala.

 

Ovisi o vašoj obrani, što ćete tvrditi po pitanju ovisnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ako tvrdite da jeste, sud vas ne mora osloboditi u potpunosti novčane kazne, tako da je to rizik za koji se sami morate odlučiti, hoće li se ili ne isplatiti.

 

U svakom slučaju, uz priznanje, kajanje, obećanje nikad više, "mladost-ludost", dosadašnju nekažnjavanost i loše financijsko stanje, kazna se može višestruko ublažiti i tako se i radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ako tvrdite da jeste, sud vas ne mora osloboditi u potpunosti novčane kazne, tako da je to rizik za koji se sami morate odlučiti, hoće li se ili ne isplatiti.

 

U svakom slučaju, uz priznanje, kajanje, obećanje nikad više, "mladost-ludost", dosadašnju nekažnjavanost i loše financijsko stanje, kazna se može višestruko ublažiti i tako se i radi.

 

Ma znam, ali mene vise brine to "odvikavanje" nego novcana kazna, radje bi platio 2-3tis kuna nego bio stigmatiziran kao lijeceni narkoman u nekoj ustanovi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija