Jump to content

Bivši poslodavac prijeti tužbom


gost123

Preporučene objave

Poštovanje, imam pitanje u vezi radnog prava. Radio sam početkom godine za poslodavca iz Velike Britanije, obojica smo u to vrijeme bili u Hrvatskoj. Po usmenom dogovoru, plaću mi je isplaćivao u gotovini na ruke i nisam plaćao porez i doprinose. Nakon šest mjeseci sam dao otkaz.

 

Sada mi tip prijeti sudskom tužbom ukoliko mu ne vratim novac koji sam trebao platiti za porez i doprinose i negira da je postojao bilo kakav dogovor.

 

Postoji li osnova za pokretanje sudske tužbe? Što da radim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gost123,

po meni Vi nikad niste radili za tog Britanca. Kako je bio Ugovoren Vaš radi odnos sa u njegovoj firmi? I jeli uopće bio ugovoren?

 

Potpisao sam prvi ugovor na tri mjeseca i nakon toga drugi ugovor na tri mjeseca. U ugovoru stoji da sam ja obavezan plaćati porez iz uplaćenog iznosa. Svaki tjedan sam pisao Invoice i primao novac na ruke, iako je u invoceu pisalo da želim uplate na bankovni račun.

 

Inicijalni plan je bio da radim preko autorskog ugovora i tako uplaćujem porez (samo porez na dohodak), te ako se radni odnos produži i plaća poveća, da si počnem uplaćivati i doprinose, no sve je trajalo samo šest mjeseci i sav novac sam primao na ruke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpisao sam prvi ugovor na tri mjeseca i nakon toga drugi ugovor na tri mjeseca. U ugovoru stoji da sam ja obavezan plaćati porez iz uplaćenog iznosa. Svaki tjedan sam pisao Invoice i primao novac na ruke, iako je u invoceu pisalo da želim uplate na bankovni račun.

 

Inicijalni plan je bio da radim preko autorskog ugovora i tako uplaćujem porez (samo porez na dohodak), te ako se radni odnos produži i plaća poveća, da si počnem uplaćivati i doprinose, no sve je trajalo samo šest mjeseci i sav novac sam primao na ruke.

 

Kakav je to Ugovor bio?

Možete li nam poslati taj ugovor ,kako bismo vidjeli koja su njegova obilježja?

Ako je bio autorski, e onda to ide ovako:

 

Što se sve smatra autorskim djelom propisano je člankom 5. Zakonom o autorskim pravi i srodnim pravima. U toj se odredbi navodi da je autorsko djelo originalna intelektualna tvorevina iz književnoga, znanstvenog i umjetničkog područja koja ima individualni karakter, bez obzira na način i oblik izražavanja, vrstu, vrijednost ili namjenu ako navedenim Zakonom nije drukčije određeno.

Autorska djela jesu osobito:

– jezična djela (pisana djela, govorna djela, računalni progra*mi),

– glazbena djela, s riječima ili bez riječi,

– dramska i dramsko-glazbena djela,

– koreografska i pantomimska djela,

– djela likovne umjetnosti (s područja slikarstva, kiparstva i grafike), bez obzira na materijal od kojega su načinjena, te ostala djela likovnih umjetnosti,

– djela arhitekture,

– djela primijenjenih umjetnosti i industrijskog dizajna,

– fotografska djela i djela proizvedena postupkom sličnim fotografskom,

– audiovizualna djela (kinematografska djela i djela stvorena na način sličan kinematografskom stvaranju),

– kartografska djela,

– prikazi znanstvene ili tehničke prirode kao što su crteži, planovi skice, tablice i dr.

Prijevodi, prilagodbe, glazbene obrade i druge prerade autorskog djela, koje su originalne intelektualne tvorevine individualnog karaktera, zaštićene su kao samostalna autorska djela.

 

A za isplate po takovom Ugovoru ide oporezivanje samo kao poreza na dohodak od 25% i eventualnog prireza. Obvezni doprinosi se NE obračunavaju. Također, kod izračuna iznosa poreza na dohodak, paušalno su priznati izdaci u iznosu 25%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakav je to Ugovor bio?

Možete li nam poslati taj ugovor ,kako bismo vidjeli koja su njegova obilježja?

 

Hvala na odgovoru. Potpisao sam i NDA, tako da nisam siguran mogu li postati cijeli ugovor javno. Ugovor je sastavio šef, naslav je "Services contract, Consultantcy - Client". Potpisali smo ga obojica, a u njemu stoji da sam ja 'consultancy', a on 'client', ja obavljam research and development, što je dijelom bio znanstveni rad, dijelom programiranje na računalu. Relevantan dio iz ugovora je:

 

"The Consultancy shall be responsible for any PAYE Income Tax and National Insurance Contributions and any other taxes and deductions payable in respect of its Staff in respect of the Consultancy Services."

 

Relevantan dio iz Invoicea:

"Please make all payments by bank transfer"

 

Nikakav drugi ugovor nismo potpisivali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Potpisao sam i NDA, tako da nisam siguran mogu li postati cijeli ugovor javno. Ugovor je sastavio šef, naslav je "Services contract, Consultantcy - Client". Potpisali smo ga obojica, a u njemu stoji da sam ja 'consultancy', a on 'client', ja obavljam research and development, što je dijelom bio znanstveni rad, dijelom programiranje na računalu. Relevantan dio iz ugovora je:

 

"The Consultancy shall be responsible for any PAYE Income Tax and National Insurance Contributions and any other taxes and deductions payable in respect of its Staff in respect of the Consultancy Services."

 

Relevantan dio iz Invoicea:

"Please make all payments by bank transfer"

 

Nikakav drugi ugovor nismo potpisivali.

 

Poštovani,

po svemu sudeći Vaš je ugovor Autorski. Iz onoga što ste nam napisali,vidljivo je kako Vam je Poslodavac stavio na teret plaćanje svih obveza po tom ugovoru.

Preporučam Vam da odete na Poreznu upravu kako biste najsigurnije razriješili ovu svoju situaciju. Svako odgađanje moglo bi Vam prouzročiti kakovu financijsku štetu u vidu naplate eventualnih poreznih prekršaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija