Jump to content

stanje računa pri podjeli bračne stečevine


pater

Preporučene objave

Bračna zajednica je prestala datuma x iseljenjem supruge iz zajedničkog stana.

 

Manje od mjesec dana prije toga je istekao depozit koji je glasio na moje ime, te je u cijelosti dignut.

 

Zanima me koja je praksa u našem sudstvu?

Može li se u parnici vezanoj za podjelu bračne imovine podnjeti kao dokaz stanje računa na dan ili se može tražiti i novčani tok tijekom braka?

 

Kako je osnovica za depozit nastala roditeljskim poklonima, za većinu iznosa bih mogao dokazati da nije nastao bračnom stečevinom, no kako je dio novčanog toka vezan na inozemstvo, bilo bi mi jednostavnije kad bi se gledalo stanje računa na dan.

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dar je osobna imovina (pa i novac položen na račun)

bračna stečevina je ono što je stečeno u braku ( kupljeno novcem zarađenim u braku)

 

Ova činjenica mi je jasna.

Zanima me tehnički detalj na koji se dan utvrđuje stanje računa na osnovu kojeg dolazi do podjele novčanih sredstava.

 

Prijmjerice, osim ovog depozita, postojali su i novci dignuti na osnovu stambene štednje, korišteni kao osnovica za depozit, no dignuti tijekom braka i potrošeni.

Jesam li dužan supruzi na osnovi isplate stambene štednje prije pet godina isplatiti pola, iako tih novaca već davno više nema na računima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prijmjerice, osim ovog depozita, postojali su i novci dignuti na osnovu stambene štednje, korišteni kao osnovica za depozit, no dignuti tijekom braka i potrošeni.

Jesam li dužan supruzi na osnovi isplate stambene štednje prije pet godina isplatiti pola, iako tih novaca već davno više nema na računima?

 

Pa nećete valjda djeliti sve što ste ikada imali pa potrošili.

 

Djelite imovinu (ali i dugove!) koje ste imali u trenutku kada je došlo do prekida bračne zajednice. Ponekad baš i nije jednostavno utvrditi taj dan , to bi mogao biti dan kada je podnesena tužba za razvod braka, ili u nekom drugom slučaju dan kada je jedan od supružnika odselio i napustio zajednicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ponekad baš i nije jednostavno utvrditi taj dan , to bi mogao biti dan kada je podnesena tužba za razvod braka, ili u nekom drugom slučaju dan kada je jedan od supružnika odselio i napustio zajednicu.

 

Kod nas je jasan datum prestanka bračne zajednice, oko čega smo se već oboje složili u tužbi i odgovoru na tužbu za razvod braka, a radi se o datumu iseljenja supruge.

 

Zato i pitam ulazi li u podjelu imovine depozit dignut dvadesetak dana prije, kad se na datum prestanka bračne zajednice on ne vidi na pregledima stanja računa na dan?

 

Prema Vašem tumačenju, stambena štednja dignuta prije 5 godina ne bi ulazila u podjelu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prema Vašem tumačenju, stambena štednja dignuta prije 5 godina ne bi ulazila u podjelu?

 

sav novac zarađen u brak i tjekom zajedničkog života je bračna stečevina. sva imovina kupljna novcem zarađenim u braku (bez obzira koji bračni partner ga je zaradio) je bračna stečevina. ako je stambena štedanja rezultat ulaganja novca zarađenog u braku je bračna stečevina i djeli se. ako je novac za stambenu štednju dar tada je to osobna imovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija