Jump to content

Vlasništvo nad kucnim ljubimcem (nakon prekida)


JoJoJo

Preporučene objave

Pozdrav,

S bivšom sam nabavio psa, koji je nekoliko godina živio s nama.

Kada smo ga kupili (skupa) na prvom veterinarskom pregledu je registiran na nju (ne može se na dva vlasnika)

Oboje smo se vezali za psa. Išao sam u školu za pse...

 

 

Nakon prekida je ona uzela psa i niti ne dopušta da ga vidim (ljuti se iz drugih razloga)

 

 

Zanima me kakve su mi pravne opcije, jer razgovorom nisam ništa postigao.

 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, prijava nije bitna u kontekstu postojanja izvanbračne zajednice.

 

Da budem iskren, nadao sam se odgovoru ispod 3 godine, jer onda bih vam napisao, niste bili u izvanbračnoj zajednici, sami priznajete da je ona platila psa i stvar gotova.

 

Ovako, pravno gledajući pas (životinja) je stvar (pokretna), stečena novcem koji potječe od zajedničkog rada za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice, dakle pas je (izvan)bračna stečevina. U pravilu se pokretne stvari dijele fizički ili civilno (prodaja pa podjela novca). Kako to u ovom slučaju ne dolazi u obzir, vi ste u vrlo nezgodnoj poziciji, jer čak i da pokrenete postupak utvrđivanja i diobe stečevine, dosada u našoj praksi nisam čuo za sličan slučaj, a jedino što mi pada na pamet je da dijelite psa po rotacijskom sustavu (tjedan-tjedan ili dva tjedna-dva tjedna).

 

Ali, moram vam napomenuti kako naš pravni sustav odudara od onog SAD-a, gdje su i ovakve tužbe svakodnevnica, stoga je ishod vrlo upitan.

 

Možda da pokušate dobiti savjet nekog do društava za zaštitu životinja, moguće su se oni susreli s nekim sličnim slučajem kroz svoje djelovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem vas u potpunosti. Pas se tretira pravno kao stvar, iako je mnogo više od toga. Nekima možda ovaj slučaj djeluje smiješno, ali je daleko do toga.

 

Inače, našao sam nešto u "bespućima neta", pa malo pogledajte - link od susjeda i drugi link.

 

Zamolit ću vas da, ukoliko se odlučite pokrenuti kakv postupak, javite povratno njegov ishod. Biti će od pomoći drugima u sličnoj situaciji.

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem vas u potpunosti. Pas se tretira pravno kao stvar, iako je mnogo više od toga. Nekima možda ovaj slučaj djeluje smiješno, ali je daleko do toga.

 

Da, moram se na ovo nadovezati.

Mnogi će se na ovakav slučaj smijati, čak i vrijeđati osobu koja uopće postavlja ovakva pitanja. I uistinu, kad vidimo kako se roditelji spore oko djece... neki tamo pas , ihhh...

 

Ali...

Ovo nije spor oko podjele vlasništva , nego je u pitanju obiteljsko nasilje.

Ovdje nije riječ o psu kao stvari, ovdje je zpravo u pitanju emocionalni teror prema bivšem partneru uskratom kontakta prema kućnom ljubimcu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija