Jump to content

Vlasništvo nad kucnim ljubimcem (nakon prekida)

Preporučene objave

Pozdrav,

S bivšom sam nabavio psa, koji je nekoliko godina živio s nama.

Kada smo ga kupili (skupa) na prvom veterinarskom pregledu je registiran na nju (ne može se na dva vlasnika)

Oboje smo se vezali za psa. Išao sam u školu za pse...

Nakon prekida je ona uzela psa i niti ne dopušta da ga vidim (ljuti se iz drugih razloga)

Zanima me kakve su mi pravne opcije, jer razgovorom nisam ništa postigao.

Hvala

Dijeli na drugim stranicama

Dobro, prijava nije bitna u kontekstu postojanja izvanbračne zajednice.

Da budem iskren, nadao sam se odgovoru ispod 3 godine, jer onda bih vam napisao, niste bili u izvanbračnoj zajednici, sami priznajete da je ona platila psa i stvar gotova.

Ovako, pravno gledajući pas (životinja) je stvar (pokretna), stečena novcem koji potječe od zajedničkog rada za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice, dakle pas je (izvan)bračna stečevina. U pravilu se pokretne stvari dijele fizički ili civilno (prodaja pa podjela novca). Kako to u ovom slučaju ne dolazi u obzir, vi ste u vrlo nezgodnoj poziciji, jer čak i da pokrenete postupak utvrđivanja i diobe stečevine, dosada u našoj praksi nisam čuo za sličan slučaj, a jedino što mi pada na pamet je da dijelite psa po rotacijskom sustavu (tjedan-tjedan ili dva tjedna-dva tjedna).

Ali, moram vam napomenuti kako naš pravni sustav odudara od onog SAD-a, gdje su i ovakve tužbe svakodnevnica, stoga je ishod vrlo upitan.

Možda da pokušate dobiti savjet nekog do društava za zaštitu životinja, moguće su se oni susreli s nekim sličnim slučajem kroz svoje djelovanje.

Razumijem vas u potpunosti. Pas se tretira pravno kao stvar, iako je mnogo više od toga. Nekima možda ovaj slučaj djeluje smiješno, ali je daleko do toga.

Inače, našao sam nešto u "bespućima neta", pa malo pogledajte - link od susjeda i drugi link.

Zamolit ću vas da, ukoliko se odlučite pokrenuti kakv postupak, javite povratno njegov ishod. Biti će od pomoći drugima u sličnoj situaciji.

Sretno!

Razumijem vas u potpunosti. Pas se tretira pravno kao stvar, iako je mnogo više od toga. Nekima možda ovaj slučaj djeluje smiješno, ali je daleko do toga.

Da, moram se na ovo nadovezati.

Mnogi će se na ovakav slučaj smijati, čak i vrijeđati osobu koja uopće postavlja ovakva pitanja. I uistinu, kad vidimo kako se roditelji spore oko djece... neki tamo pas , ihhh...

Ali...

Ovo nije spor oko podjele vlasništva , nego je u pitanju obiteljsko nasilje.

Ovdje nije riječ o psu kao stvari, ovdje je zpravo u pitanju emocionalni teror prema bivšem partneru uskratom kontakta prema kućnom ljubimcu.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: mata95
      Pozdrav!
      Moja je majka cijeli moj život duševni bolesnik i posljednjih je godinu i pol dana u državnoj ustanovi za odrasle osobe, no tek je nedavno pokrenut postupak oduzimanja joj radne sposobnosti. Postupak je pokrenuo dom u kojem je trenutno smještena. 
      Mene je prošli tjedan kontaktirala socijalna radnica da me obavijesti da je majci potreban skrbnik. Budući da imam veoma nezdrav odnos s majkom, ne samo da ne želim biti skrbnik, već ne vjerujem da bih uvijek mogla i željela djelovati u njenom najboljem interesu, što je vjerujem jedan od uvjeta za skrbništvo. (“Skrbnik ne može biti osoba od koje se, s obzirom na njezino ponašanje i osobine te odnose sa štićenikom, ne može očekivati da će pravilno obavljati dužnosti skrbnika” CZSS Zagreb)
      Majčina mirovina nije dovoljno velika za pokrivanje njezinog smještaja u domu, no prodali smo kuću nedavno i novac na njenom računu sigurno će biti dovoljan da joj se nadoplaćuje smještaj u javnom domu do kraja njenog života. 
      Moja pitanja su sljedeća:
      1. Ako joj socijalna radnica bude skrbnica, može li ona odjednom odlučiti da se majku treba smjestiti u privatan dom koji će sredstva isprazniti daleko ranije i onda ću ja morati plaćati za nju za 10ak ili koliko već godina?
      2. Budući da se majčina financijska situacija sada promijenila pokrenut je i postupak preispitivanja njenog boravka u domu kako bi se započeo trajni nalog za nadomještanje sredstava novcem od prodaje kuće. Morala sam poslati izvještaj o stanju na njenom računu na kojem piše točan iznos koji je primila od prodaje kuće. Mogu li ja prije nego joj netko drugi postane skrbnik prebaciti dio tog iznosa na svoj račun (punomoć imam) čisto iz neke sigurnosti da novac neće netragom nestati? Ili još bolje, da prebacim većinu i onda joj samo uplaćujem na račun kako bi trajni nalog mogao teći?
      3. Postoji li nešto drugo što mogu učiniti da se osiguram da sredstva koja trenutno ima na računu budu “razvučena” na ostatak njenog života, tj. da se koriste samo za nadoplatu njenog smještaja i to u državnom domu u kojem sada je, bez da preuzmem skrbništvo na sebe? Jer tko god da joj bude skrbnik (imam i ujaka koji najvjerojatnije ne bi pristao, no svejedno da spomenem), ako sredstva odjednom nestanu, ja ću biti ta koja će morati plaćati za nju, i toga sam dobro svjesna.

Zapravo je pitanje broj 3 najbitnije i ako vam se ne da na sve odgovarati odgovorite mi samo na njega. 
      Unaprijed zahvaljujem i ispričavam se na dugom postu!

• objavio: telesisija
      Otac ima troje djece ispod sedam godina. Ovršen je pa kakav god posao da dobije FINA će mu izbit trećinu zarade, a realno ne može dobiti posao iznad 5500 HRK.
      Vidim minimalna naknada za djecu do sedam godina je oko 938 kn. Zanima me je li to po djetetu ili za svo troje djece odjednom? Pretpostavljam ovo prvo. 
      Računam li dobro, otac s plaćom od 5500 kn nakon FINA-e ima 3667 kn. Nakon naknade za skrb 3x(938 kn) mu ostane tek 853 kn. 
      Je li moguće na razgovoru o skrbi za djecu odbiti da on plaća dio naknade? Recimo, da se pogodimo da plaća 500 kn ili 1000 kn? 
      Ne kanim ga oderati do gole kože naknadama, iako realno, njemu je lakše jer ne plaća podstanarstvo. 
    • objavio: operation
      Doselio sam se nedavno u mirnu ulicu i u njoj iznajmio stan. Sve je dobro osim što pas od susjeda koji je zatvoren u dvorištu, laje dan i noć. Tako to traje godinama i izgleda da se nitko do sada nije žalio, odnosno možda se i žalio, očigledno bez uspjeha. Probat ću razgovarati sa vlasnicima pasa, ali se ne nadam nikakvom uspjehu, jer oni ga vjerojatno i imaju baš zato da bi lajao: ne šeću ga, ne igraju se s njim, on je u kavezu od dijela vrta i jadan tamo pati i što bi drugo nego lajao. Kakvi su zakonski propisi? Imaju li pravo ljudi kupiti psa i maltretirati njegovim lajanjem susjede? 
    • objavio: Blondy87
      Poštovani, 

imam par pitanja vezanih za skrbništvom nad djetetom. Dijete se je dogodilo iz preljuba, otac želi priznati dijete no majka brani ocu dalje s kime će biti u vezi te prijeti ako ne bude po njezinim uvjetima seli iz države te zabranjuje viđanje djeteta. Zanima me da li majka to može napraviti, jer to smatram otmicom. Da li je bolje odmah na početku tražiti skrbništvo, te kada otac može dobiti skrbništvo nad djetetom? Zanima me isto tako koliko majka može uvjetovati situaciju te koliko će sud ići u korist ocu, odnosno što sve trebam poduzeti da ide. Koja su prava oca? Za sada dijete se tek treba roditi u siječnju no situacija već izmiče kontroli pošto majka koristi dijete kao sredstvo ucijene, te time manipulira! Zanima me kako to riješiti. 

Hvala Vam. 
    • objavio: Lifty420
      Poštovanje korisnicima foruma,
      Zanima me što se može poduzeti u vezi susjede koja ima nekih 6-7 pasa i to sve ona mala gamad kada krenu lajati to je za ubiti se ne može se tolerirati koliko je glasno, ja to slušam već godinama i više ne mogu u zadnje vrijeme sam počeo bacati sve što mi dodje pod ruku, možete me osuđivati zbog toga ali ne zanima me, da vas stavim u istu situaciju vidio bih vas, znači zanima me kako se to može riješiti a da ne nastradaju te životinje, i sam imam psa i suosjećajan sam prema životinjama nisu one krive, ali to je i zasrano dvorište i smrdi ona se ne brine uopće o tim životinjama nisu u šetnji bili niti jednom. Radi se o psihički bolesnoj osobi koja je ujedino i kvazi poznata novinarka sa otv,z1 pa prvoj susjedi daje 1000 kuna mjesecno za ''čišćenje'' i ne vjerujem da bih imao njenu podršku (Iako ih udara metlom kada ove nema doma jer i njoj smeta, znači prodana duša). Uz to ima i par susjeda koji se slažu sa mojim mišljenjem. Također ako išta pomaže bavim se glazbom od doma i to j....no lajanje utječe na moju produktivnost i ometa me u obavljanju moje djelatnosti, student sam kada učim također dođe mi da ih podavim ali to se nikada neće desiti jer znam da životinje nisu krive ponavljam .Bio bih zahvalan na bilokakvom savjetu koji mi može pomoći da se taj problem riješi. 
  • Napravi novi...