Jump to content

Nadogradnja obiteljske kuće - izgradnja 2 etaže

Preporučene objave

Poštovani,

Molim Vas za pomoć i pravni savjet vezano za nadogradnju obiteljske kuće. Situacija je slijedeća:

Suprug i ja planiramo na postojećoj obiteljskoj kući (prizemnica, ploča salivena) u vlasništvu njegova oca 1/1 u potpunosti legalizirana podignuti 2 etaže i krovište.

Moje pitanje je usmjereno na iznos poreza, uknjižba i ostali troškovi. Zanima me konkretno u kojoj opciji gradnje ćemo proći jeftinije oko poreza i troškova.

1) Opcija u kojoj njegov otac nadograđuje kući i nakon gradnje daruje mom suprugu (koji bi po prvi put bio vlasnik nekretnine)

2) Opcija u kojoj moj suprug gradi na svoje ime i knjiži sebe kao vlasnika

Također, od kuda krenuti sa procesom gradnje i koju dokumentaciju sakupiti? Dali mlade obitelji ostavruju neki poticaj kod gradnje prve nekretnine i dali su oslobođeni poreza ukoliko se knjiže po prvi put kao vlasnici?

Hvala

uređeno: od G-man
nepotrebno boldanje
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

ima par nepoznanica (ima li još mogučih nasljednika, da li bi otac darovao cijelu nekretninu ili samo nadograđeni dio), no ako ih zanemarimo najbolja i najjednostavnija opcija bi bila da otac daruje nekretninu pa suprug dalje nadograđuje.

Na darovni ugovor (otac-sin) nema porezne obveze.

Što se tiće poticaja za mlade obitelji, postoje u obliku dobivanja građ.materijala i sufinanciranja dijela naknada ali na područjima od posebne državne skrbi.

Proces počinje s traženjem Lokacijske informacije (da li po prostornom planu možete dograditi to što bi ste htjeli), angažiranjem ovlaštenog arhitektonskog ureda za izradu Projekta (Arhitektonsko građevinski projekt za rekonsrukciju), ishodovanje dozvole, angažiranje izvođača radova, prijava početka radova itd.

Poštovana,

u ovom slučaju bi otac trebao nadograditi (svu papirologiju bi morao rješavati otac, bez obzira ako bi suprug financirao), etažirati (imate onda "crno na bijelom" što točno imate u vlasništvu) te darovati sinu taj dio. Kao što rekoh, pri darovanju vaš suprug nema poreznu obvezu (ne plača porez na promet nekretnina).

dali moj suprug ako sam gradi plaća porez kod uknjižbe

a kakav je to porez,budući da se ne prometuje nekretninom,već gradi od sopstvenog truda i sredstava.

Ažurirano

u ovom slučaju bi otac trebao nadograditi (svu papirologiju bi morao rješavati otac, bez obzira ako bi suprug financirao), etažirati .

ili može i sin uz pismenu suglasnost oca kao vlasnika nekretnine na kojoj se vrši nadogradnja

Naime, koliko je meni poznato, eventualno bi mogao tako graditi na dijelu čestice, dakle na zemljištu. No, raditi rekonstruciju na objektu kojem nije ni suvlasnik, ne.

""Odredbu čl. 156. st. 1. Zakona o vlasništvu i drugim

stvarnim pravima valja

tumačiti tako da je za stjecanje vlasništva dogradnjom,

nadogradnjom ili preuređenjem potrebno utvrditi da je vlasnik

upravo to odredio, odnosno ako je vlasnik stjecanje vlasništva

dogradnjom, nadogradnjom ili preuređenjem odredio u

SPORAZUMU ali nikako automatski.""

Zaključak sjednice Građanskog odjela Županijskog suda u

Varaždinu od 06. listopada 2011.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: damodar108
      Pozdrav,
      Susjed oko pola metra od granice nadograđuje nešto, zapravo za sada samo šupa sa skalama za gore (potkrovlje), površine oko 2m/kv, nadalje planira podignuti razinu najvišeg stana oko 1,5 do 2 m od granice. Ja pretpostavljam da za sve to treba neka dozvola i saglasnost prvog susjeda, no čudno mi je da je on to već počeo raditi bez ikakve susjedove saglasnosti, a stoga vjerojatno i bez dozvole. Smije li se to raditi. Stvar je da nitko neće imati ništa protiv te dogradnje, dakle dotični susjed će to dozvoliti, no mislim da je ipak trebalo zamoliti susjeda za dozvolu i td., a ne bez ikakvog pitanja početi graditi. Da li to ipak znači da se smije... što bi mi bilo čudno. Naime radi se samo o povišenju najvišeg kata tj. potkrovlja za 1,5 m ili tako nešto plus šupa i skale. Sve se nalazi vrlo blizu centra samog grada.
      Hvala
    • objavio: dalmatien
      Molim za savjet odnosno pomoć u razrješenju slijedeće situacija. Osoba Ante Antić kupila je novi stan od firme koja je gradila zgradu. Napravljen je kupoprodajni ugovor i predano je u zemljišne knjige na uknjižbu. Sada Ante Antić prodaje taj stan Miru Miriću. U zemljišnim knjigama nije još proveden upis na prvoga kupca Antu Antića pa me zanima kako će ići prijedlog za uknjižbu vlasništva od strane novoga kupca Mira Mirića budući da on kupuje od Ante a u vlasničkom listu još je upisana firma ( ima zabilježba da je Ante Antić predao na uknjižbu ali nije još provedeno). Bio bi zahvalan na nekom jednostavnom primjeru. Unaprijed se zahvaljujem.
    • objavio: siscanka
      Dobar dan,
      situacija je slijedeća: suprug je ostavinskom raspravom naslijedio dio kuće svog pokojnog strica. Naime, živio je s nama u zajedničkom dvorištu i potkraj njegovog života mi smo vodili brigu o njemu.Pošto nije imao potomaka, imovina se dijelila na njegovog brata i sestru, a oni su se toga odrekli u korist mog supruga...
      Pošto i sami živimo u maloj kući, a imamo troje djece, htjeli smo adaptirati taj dio kuće i spojiti s našim...
      Problem je što još nismo dobili rješenje o porezu koji bi trebali platiti...
      Suprug je danas bio u Poreznoj da provjeri i rekli su mu da smo u procesu obrade, ali se još čeka dolazak procjenitelja i njegova procjena....Ali i da sumnjaju da će to biti ove godine....
      Sad, dali da ulazimo u tu adaptaciju prije dobivanja rješenja o porezu ili ne? U stanju u kakvom kuća trenutno jest ne možemo smjestiti djecu, jer je sve derutno...
      Ako to sredimo, koliko i kako to može utjecati na procjenu?
    • objavio: Lelica84
      Nakon 15 godina sudstva napokon sam dobila presudu da je zemlja moja. Zanima me koji je rok za uknjizbu?  Presuda je dosla prije mijesec dana. Ali opcinski sud jos po tom pitanju nista nije napravio. Dali postoji kakav rok i dali se to kako moze pravni ubrzati.
      Hvala..
  • Napravi novi...