Jump to content

Opomena za plaćanje dugovanja po osnovi izvršenih zdravstvenih usluga


ivanche99

Preporučene objave

Poštovani,

Moj djed je dobio opomenu od odvjetničkog društva PAR I GRADAC zbog nekih medicinskih udruga iz 4mjeseca 2014. godine. On pri izlasku iz bolnice tada nije dobio nikakav račun. Nit ga je dobio kroz naredno vrijeme. Došla mu je opomena od 603 kn na račun on 250 kn. Unatoč tome što mi nemamo pojma o čemu se radi. Zovemo ured stalno a oni samo prebacuju sa telefona na telefon i nitko ne želi dati nikakve informacije. Zovemo KBC Zagreb dio za bolničku naplatu i oni se ne javljaju danima. Prvo postoji li zastara na račun od prije godinu i 5 mjeseci ? I imaju li oni pravo poslati uopće opomenu sada nakon toliko vremena a njemu uopće prvo nisu dostavilli normalni račun?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Moj djed je dobio opomenu od odvjetničkog društva PAR I GRADAC zbog nekih medicinskih udruga iz 4mjeseca 2014. godine. On pri izlasku iz bolnice tada nije dobio nikakav račun. Nit ga je dobio kroz naredno vrijeme. Došla mu je opomena od 603 kn na račun on 250 kn. Unatoč tome što mi nemamo pojma o čemu se radi. Zovemo ured stalno a oni samo prebacuju sa telefona na telefon i nitko ne želi dati nikakve informacije. Zovemo KBC Zagreb dio za bolničku naplatu i oni se ne javljaju danima. Prvo postoji li zastara na račun od prije godinu i 5 mjeseci ? I imaju li oni pravo poslati uopće opomenu sada nakon toliko vremena a njemu uopće prvo nisu dostavilli normalni račun?

 

obratit se HZZO-u . trebao je dobiti račun. bez računa se ne računa.

ako postoji dug nema zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo i ja sam dobio isti takav račun od PAR I GRADAC, na toj opomeni ne piše ništa, osim kad je taj meni račun došao a to je 22.07.2013. Te sam godine (bar mislim da je ta godina bila) istegnuo ligament bio sam 4. razred srednje škole i 3 sata sam čekao za uputnice kod svoje doktorice opće medicine da bi došao na red da bi ona meni rekla da ja pod hitno moram na KBC i da mi uputnica nije ni trebala, ali mi ju je ipak dala da se to slika i pogleda. Poslala me kod kirurga, bar se tako sjećam, i on me poslao na slikanje rendgenom, a za to sam dobio račun, i to sam platio jer ne bi mogao dobiti disk koji su mi napržili sa slikama noge i ne bi to mogao odnijeti kirurgu da pogleda. Opet me naručio i opet sam došao i ista stvar je bila. Ja sam rendgen platio, i za njega sam dobio i CD i račun. Računa naime, više nemam, ali CD imam tu negdje. Ali ja nikakav drugi račun više nisam dobio. Piše da sam bio tada dužan za neku zdravstvenu uslugu, ne znam koju, 38 kuna i sad nakon 2 godine to iznosti 361 kunu. Probao sam ih zvati na broj koji su stavili na pismo, nitko se ne javlja, broj kao da je isključen. Bar da znam o kojoj se zdravstvenoj usluzi radi, da sam bar dobio račun, pa platio bi to bez problema. Ili da su mi poslali opomenu drugi mjesec ili šta ja znam pa bi platio. Ali ništa nisam dobio. Šta da ja sad radim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošalji im mail i žali se. Meni su odgovorili da će još dodatno provjeriti budući da sam tada imao dopunsko osiguranje.

 

No još sam se čuo i sa dopunskim (croatia osiguranjem) i oni su sve sredili.

 

I čuo sam za još jedan slučaj opomene, srećom ta osoba još ima račun kao dokaz plaćanja.

 

Izgleda da u KBC-u rade čišćenje neplaćenih računa i tu ima puno grešaka tako da ti moža prihvate pismeno objašnjenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mail je brži i mislim da je bolji za uspostavu komunikacije.

 

Meni je prije par mjeseci od druge bolnice došlo upozorenje da nisam platio čak tri računa. Nazvao ih i zaključili smo da su dva računa od neke druge osobe koje se zove isto kao ja, a treći mi je bio na mene, ali mi je to pokrivalo dopunsko osiguranje. Te bolnice su totalno u kaosu što se tiče vođenja i naplate računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas smo dobili od istog odvjetnčkog društva Par i Gradac opomenu zbog neplaćanja dugovanja KBC Zagreb na ime sina. Na opomeni ne piše ništa osim datuma kada je trebalo biti dospijeće. Dugovanje je 82,15 kn, kamate 26,01 kn, trošak odvjetničke opomene 250,00 kn i na sve to još PDV. Napominjem nikad nikakav račun nismo dobili od KBC. U prilogu je uplatnica na ime istog odv. društva sa opisom plaćanja gdje je navedeno naplata potraživanja. Dakle neznam zašto išto smo dužni KBC-u i ako kojim slučajem jesmo otkud pravo odvjetničkom uredu da za iznos od 82,15 kn naplati 420,66 kn koliko nas traže da platimo u roku od 3 dana. Molim Vas što da radimo ovo je legalno lihvarenje i krađa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

istu situaciju imam i ja danas dobila od istog odvjetničkog društva opomenu zbog nekog računa iz 2011 godine i dug se popeo na 1011 , oo kn , za neku pretragu u kbc zagreb za koju nikad nikakav račun nisam dobila , šta raditi ima li neko nekakav savijet , negdje sam pročitala da je zastara 3 godine , pomoč molim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i mojoj kćeri je jučer stigla opmena od odvj. društva Par i Gradac za neplaćeni račun od 12.01.2012. (iznos je 384 kn). Kako je kćer na studentskoj razmjeni van zemlje cijeli dan danas zovem Rebro i odvj. ured - ured nema šanse dobiti od jučer popodne kad sam otvorila poštu. Isto kao u gornjim slučavima nikakav račun nije ispostavljen. Kći je inače od 2011. redovni student i imala je preko faksa dopunsko i ne kužim gdje je problem.

Ono što mene zanima zar bolnica ne bi trebala ispostaviti račun i/ili opomenu? Pa tko normalan ne bi platio nekih 25,30 ili 50 kn nego da se ovako maltretira godinama iza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas pročitajte na internetu slučaj ove odvjetničke tvrtke kojoj je ovih dana gradonačelnik Makarske otkazao punomoć zato što su slali ljudima enormno visoke troškove opomene u odnosu na iznos koji nije plaćen. Znači treba reagirati. Molim Vas ako netko zna kome da se obratimo jer nas ima sigurno puno. Još da napomenem da niti u njihovoj opmeni ne piše što je to moj sin radio i zašto je dužan KBC-u. Ni sada nema nikakvog računa, samo potraživanje. Treba brzo reagirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas pročitajte na internetu slučaj ove odvjetničke tvrtke kojoj je ovih dana gradonačelnik Makarske otkazao punomoć zato što su slali ljudima enormno visoke troškove opomene u odnosu na iznos koji nije plaćen. Znači treba reagirati. Molim Vas ako netko zna kome da se obratimo jer nas ima sigurno puno. Još da napomenem da niti u njihovoj opmeni ne piše što je to moj sin radio i zašto je dužan KBC-u. Ni sada nema nikakvog računa, samo potraživanje. Treba brzo reagirati.

 

što prije reagirati jel čini mi se da će ovrhama sjest na plače ako ima netko nekakav savjet neka piše

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam danas u HZZO-u i rekli su da nemaju ništa sa time, što mi i ima smisla, sutra ujutro ću nazvati KBC Rebro, a ako treba i otići tamo čim prije moguće da to razjasnim i o čemu se radi uopće, isto tako imam račun od 40 kuna a ne znam ni za šta samo piše kad je taj račun navodno meni došao. Taj se račun naravno pretvorio u 400 kuna. Sutra ću onda eto i poslati preporučeni pismo, ali na pismu tom ne piše adresa na koju bi ja mogao poslati pismo, ali kome da pošaljem pismo, bolnici ili odvjetničkom društvu? Javim na forumu šta su mi rekli. Zvao sam ih isto tako cijelo poslijepodne kad sam došao doma i vidio to pismo da mi je došlo. I onda sam na kraju zvao KBC ali računovodstvo nije radilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Mojoj ženi je također danas došlo pismo iz dotičnog ureda. Dužna je 25.35kn za medicinske usluge iz 13.12.2013.

Ali trošak opomene je 250kn+pdv..

Niti računa niti opomene od kbc rebra nismo dobili niti nemamo pojma šta je to..

Da li se može kako izbjeći plaćanje tog apsurdnog iznosa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

isti problem kao i svi vi gore: Od Odvjetničkog društva Par i Gradac dobijem opomenu za plaćanje dugovanja po osnovi izvršenih zdravstenih usluga za nešto što je bilo 2013. godine u lipnju ili srpnju, ne sjećam se točno. Međutim, dotično očigledno okaljano Odvjetničko društvo Opomeni priloži samo ispis otvorenih stavki KBC-a Zagreb, u kojem navede da se radi o tom i tom broju računa u iznosu od 50,00. Na to Odvjetničko društvo zaračuna još kamatu na glavnicu 12,89 kn, pa trošak Odvjetničke opomene 250,00 kn te još dodatno PDV na sve skupa, i to na kraju iznosi 375,39 kn! Da ne povjeruješ! I to za račun koji nikad nisam dobila na kućnu adresu! Istina je da sam imala liječnički pregled glasnica u toj bolnici u to vrijeme, međutim nikad mi nikakav račun nije sigao. E sad, nije mi jasno sljedeće: Kako to da dobijam opomenu za nešto što nikad nije došlo na naplatu? Kako je ovo Društvo ovlašteno zastupati bolnicu za nešto gdje bolnica nikad nije izašla s računom iz vlastitog računovodstva? Ovo je čista prijevara i sve više vidim po internetu čime se ovo Odvjetničko društvo služi da bi malog čovjeka ovršilo. Radim u MUP-u i poduzet ću sve što je u mojoj moći da vidim o čemu se radi, posebno imajući u vidu da ni u jednom trenutku ne navode temeljem čega postupaju ovako, a posebice ne nekakav pravni lijek i zakonski temelj na kojem zasnivaju ovako prljavu rabotu. Nadalje, piše kako sam iznos dužna 'platiti u roku od tri radna dana od dana primitka ove opomene, a ni na koji način nemaju podatak o tom kad sam ja ovo našla u kasliću. Točnije, nije stiglo preporučeno, odnosno nisam potpisala primitak pošiljke. Molim za stručnjake koji smatraju da ovo nije redovno i na pravu zasnovano djelovanje jednoga odvjetničkog društva da kažu na koji način se ovo može spriječiti. Srdačan pozdrav i unaprijed hvala na savjetu. Ponavljam da će o ovom biti upoznato i nadležno ministarstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.makarska-post.com/index.php/grad-makarska-raskinuo-ugovor-s-odvjetnickim-uredom-par-i-gradac/

Hvala, tudazgb

I iz ovog se vidi kako radi. Moramo se udružiti i zaustaviti ovaj besmisao.

 

Evo još nešto:http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/gradani-oprez-racune-vam-namjerno-ne-salju-da-bi-vas-kasnije-opljackali-34760

uređeno: od deMornay
Dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja se javljam za današnji istovjetan slučaj: "Opomena za plaćanje dugovanja po osnovi izvršenih zdravstvenih usluga" od odvjetničkog ureda "Par i Gradac" prema kojem je dugujem 366,35 kn za neplaćenu zdravstvenu uslugu od 50,00kn.

Naime, zdravstveni djelatnik na KBC Rebru me nije upozorio da trebam izvršiti uplatu, niti je naknadno stiglo pismeno upozorenje. Na telefon za obavijesti 01/777 2 608 se nitko ne javlja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ni ja nisam dobila nikakav račun...

s time da sam danas dobila opomenu za 16.5.2011-te, a taj račun mi nikada nije uspostavljen i sad bih umjesto 50 kn trebala platiti 388kn...

a ne znam ni za što, nikakve speciikacije ačuna nema

 

Ažurirano

 

Na telefon se nitko ne javlja, zvala sam cijeli dan...

a račun mi nikada nije stigao pa da sam uopće u mogućnosti platiti.

Ne mogu vjerovati da se ovako nešto može desiti,nikakve upute o načinu prigovora, ništa...Samo cifra i broj računa iz 2011- te...i da sam ga platila, tko bi čuvao račune iz te godine..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sugeriram svima da se jave i na Facebook stranicu 'Provjereno' Nove TV te izlože ovaj problem. Vjerujem da će ovo vrlo skoro biti temom, jer se javilo nevjerojatno puno ljudi s našim problemom... čak traže kontakt tel. u inbox kako bi nas kontaktirali, za emisiju valjda. Idemo se boriti, idemo biti MOST u pravnom smislu, odnosno u smislu pravde!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takodjer ista stvar danas: dug od 88,50 kuna iz listopada 2012. koji je narastao na vise od 400 kuna, za vadjenje umnjaka za koje nikakav racun niti opomenu nisam dobila. Posebice je simpaticno to sto sam za vadjenje druga dva umnjaka obveze uredno podmirila iste godine, za sto imam racune kao dokaz. Za ovo mi nitko nije spomenuo ni rijec do danas. Da jest, bila bih platila i to pravovremeno. Ovo je cisto lihvarenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sugeriram svima da se jave i na Facebook stranicu 'Provjereno' Nove TV te izlože ovaj problem. Vjerujem da će ovo vrlo skoro biti temom, jer se javilo nevjerojatno puno ljudi s našim problemom... čak traže kontakt tel. u inbox kako bi nas kontaktirali, za emisiju valjda. Idemo se boriti, idemo biti MOST u pravnom smislu, odnosno u smislu pravde!

Prijavljeno! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maloprije poslah i KBC-u poruku (pritužbu) kbc-zagreb@kbc-zagreb.hr

u vezi dugovanja preko odvjetničkog ureda "Par i Gradac" navodeći link kako je to riješeno u Makarskoj otprije nekoliko dana, uz molbu da to plaćanje izvedemo jednostavnije i poštenije. Javim ako odgovore...

 

 

Bravo, Bubamaro, molim te da nas izvijestiš!

Možda čak i ja učinim isto već danas...

... ali ću prvo pokušati nazvati ove probisvijete...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pridružujem se , imam istu situaciju. Danas stigla opomena od tog odvjetničkog društva, za uslugu iz 8. mj ove godine. Zovem na dva različita broja, nitko se ne javlja. Znam da smo bili na hitnoj zbog stranog tijela u oku, sestra na šalteru na pitanje koliko treba platiti nakon izvršenog pregleda rekla je ništa i dala nam povijest bolesti. Bilo nam je čudno jer smo već radi istog problema dolazili na hitnu i uvijek je trebalo platiti participaciju da bi se dobio povijest bolesti.

Šta napraviti u ovom slučaju, kome se žaliti jer ovo je čisto lihvarenje da za iznos od 43.17 kn treba platiti sveukupno 356.52 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isti problem - opomena za usluge iz 2011. Nikada ispostavljen račun, niti opomena za neplaćanje.

 

Najbolje je da napravite slijedeće:

 

Uputite se sa dopisom od odvjetničkog ureda u KBC Rebro - Kišpatićeva 12 (zgrada u kojoj se nalazi garaža). Idete na 3. kat, soba 12. i tamo će vam izdati račun samo na liječničke troškove bez odvjetničkih taksi koji ćete platiti i dostaviti im potvrdu.

 

Gnjavaža, ali najjednostavniji način da se riješite mogućih problema s odvjetničkim društvom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu naći ništa u vezi žalbe i kako ju napisati za problem koji ja imam. Da li netko zna kako napisati tu žalbu, bar poslati primjer ili nešto? Inače, mislim da sam bio pokriven za dopunskim osiguranjem te godine, ali kao što sam već rekao, ja taj račun nisam niti dobio niti mi je med. sestra rekla da sam nešto dužan, pisma nikakva doma nisu dolazila od KBC-a, znači ja bi sad trebao otići do KBC, njima to platiti i dostaviti potvrdu odvjetničkom društvu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu naći ništa u vezi žalbe i kako ju napisati za problem koji ja imam. Da li netko zna kako napisati tu žalbu, bar poslati primjer ili nešto? Inače, mislim da sam bio pokriven za dopunskim osiguranjem te godine, ali kao što sam već rekao, ja taj račun nisam niti dobio niti mi je med. sestra rekla da sam nešto dužan, pisma nikakva doma nisu dolazila od KBC-a, znači ja bi sad trebao otići do KBC, njima to platiti i dostaviti potvrdu odvjetničkom društvu?

 

Nightmare106 - ako imaš dopunsko osiguranje i ako je pretraga pokrivena dopunskim osiguranjem, tada nećeš trebati ništa plaćati. Samo idi sa svim papirima na KBC. Dobro bi bilo i da dođeš s potvrdom od HZZO-a da si imao dopunsko osiguranje u periodu za kada te se tereti.

Nikakvi potvrdu odvjetničkom uredu nije potrebno dostavljati. Ako postoji potreba naplate, tada se potvrda o uplati donosi u KBC u isti ured (soba 12).

 

Ukratko

_ NE ZOVITE NA TELEFONE KBC ILI ODVJETNIČKI URED PAR I GRADAC nitko vam se neće javiti

- NE PLAĆAJTE RAČUNE KOJE STE DOBILI OD ODVJETNIČKOG UREDA

- IDITE NA KBC i donesite potvrdu iz HZZO-a o dopunskom ako ste ga imali u vrijeme kada je trošak napravljen. Tamo će vam sve riješiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo i osnovno od 01.07.2012 se NE SMIJE po zakonu naplačivat trošak opomene fizičkim osobama.

 

Naime i meni je došla ista, račun naslovljen na 4 mjesec ove godine, a ja se uopće ne sjećam da li sam ikada u zadnjem desetljeću uopće kročio u dotičnu ustanovu...

 

Još nisam dobio na uvid prigovor koji ću slat ali mogu naknadno javit ako će bit još nepravilnosti s dotičnim opomenama... (meni istu pišu u mom odv. uredu, ima još slučajeva ovdje...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam isto zaprimio i poslao im prigovor na mail:

 

 

Zaprimio sam opomenu za plaćanje dugovanja po osnovi izvršenih zdravstvenih usluga i uplatnicu na iznos od 417,47 kuna od odvjetničkog ureda Par i Gradac.

 

Sukladno čl. 12., st. 5. Zakona o zaštiti potrošača, radi naplate dospjelih novčanih potraživanja nije dopušteno naplaćivati poslanu opomenu tako da meni fakturiranu opomenu u iznosu od 250 kuna + PDV stornirate i trošak iste fakturirate naručitelju Vaših usluga KBC Zagreb.

 

Nadalje iz dostavljene dokumentacije nije jasno temeljem kojeg pravnog posla bi ja trebao izvršiti uplatu u korist računa odvjetničkog ureda Par i Gradac. Naime nije mi dostavljena niti punomoć potpisana od ovlaštene osobe KBC Zagreb temeljem koje bi bili ovlašteni primiti iznos računa niti ugovor kojim se potraživanja mogu prenositi (cesija, asignacija, ugovo o otkupu potraživanja i sl).

 

Napominjem da je dugovani iznos od 87,18 kuna uplaćeni u korist računa KBC Zagreb HR9023600001101379818, a trošak APP (ako prođe prođe) opomene naplatite KBC Zagreb, jer nije prošlo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam im slično poslao, a dobio sam slijedeći odgovor;

Poštovani,

 

Sukladno Zakonu o odvjetništvu i Pravilniku o nagradama i naknadama za rad odvjetnika dužni ste podmiriti predmetnu opomenu. Ovdje se ne radi o opomeni izdanoj od strane trgovačkog društva.

 

 

Za dodatne upite stojimo na raspolaganju.

 

 

 

S poštovanjem,

 

Želimir Par

odvjetnik

Ja sam isto zaprimio i poslao im prigovor na mail:

 

 

Zaprimio sam opomenu za plaćanje dugovanja po osnovi izvršenih zdravstvenih usluga i uplatnicu na iznos od 417,47 kuna od odvjetničkog ureda Par i Gradac.

 

Sukladno čl. 12., st. 5. Zakona o zaštiti potrošača, radi naplate dospjelih novčanih potraživanja nije dopušteno naplaćivati poslanu opomenu tako da meni fakturiranu opomenu u iznosu od 250 kuna + PDV stornirate i trošak iste fakturirate naručitelju Vaših usluga KBC Zagreb.

 

Nadalje iz dostavljene dokumentacije nije jasno temeljem kojeg pravnog posla bi ja trebao izvršiti uplatu u korist računa odvjetničkog ureda Par i Gradac. Naime nije mi dostavljena niti punomoć potpisana od ovlaštene osobe KBC Zagreb temeljem koje bi bili ovlašteni primiti iznos računa niti ugovor kojim se potraživanja mogu prenositi (cesija, asignacija, ugovo o otkupu potraživanja i sl).

 

Napominjem da je dugovani iznos od 87,18 kuna uplaćeni u korist računa KBC Zagreb HR9023600001101379818, a trošak APP (ako prođe prođe) opomene naplatite KBC Zagreb, jer nije prošlo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam im slično poslao, a dobio sam slijedeći odgovor;

Poštovani,

 

Sukladno Zakonu o odvjetništvu i Pravilniku o nagradama i naknadama za rad odvjetnika dužni ste podmiriti predmetnu opomenu. Ovdje se ne radi o opomeni izdanoj od strane trgovačkog društva.

 

 

Za dodatne upite stojimo na raspolaganju.

 

 

 

S poštovanjem,

 

Želimir Par

odvjetnik

 

 

 

e sad našao sam samo TARIFU O NAGRADAMA I NAKNADI TROŠKOVA ZA RAD ODVJETNIKA, a ne pravilnik...

 

a tamo odmah na početku piše: Troškovi zastupanja su odvjetničke usluge, uvećane za porez na dodanu vrijednost i izdaci potrebni za izvršenje posla. Troškove zastupanja dužan je platiti naručitelj usluge (stranka).

 

ajde neki pametni pravnik...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam također dobila ispis starog dugovanja iz 2011 godine, dug na 192 kn plus 88 kn zateznih kamata i naravno trošak opomene odvjetničkog društva Par-Gradac. Poslala sam im slijedeci mail:

 

Poštovani,

 

 

 

u prilogu Vam dostavljam scan Opomene za plaćanje dugovanja po osnovi izvršenih zdravstvenih usluga, koju sam zaprimila 10.11.2015. za Vašeg klijenta KBC Rebro.

 

 

 

Ljubazno Vas molim da mi pojasnite stavku Trošak Odvjetničke opomene koja zajedno s PDV-.om iznosi 312,50 HRK, konkretno taj trošak, prema propisanoj tarifi, treba snositi Vaša stranka odnosno naručitelj?

 

 

 

Nadalje Zakon o zaštiti potrošača čl 15, st 1 propisuje

 

 

" Izdavanje opomene radi neplaćenih dospjelih potraživanja nije dopušteno naplaćivati."

 

Ja do datuma ove opomene poslane iz Vašeg odvjetničkog ureda, nisam zaprimila nikakvu Opomenu/Poziv na plaćanje o nedospjelom dugovanju od Vašega klijenta, KBC Rebro, iako potraživanje datira iz 2011. godine.

 

 

 

 

Unaprijed zahvaljujem na obrazloženju.

 

 

 

Lijepi pozdrav,

 

 

odgovor naravno nisam dobila. Ali bih se također htjela osvrnuti na odgovor na mail kojim se to odvjetničko društvo poziva na Zakon o odvjetnickim tarifama - kakav im je to odgovor, jesu li oni odvjetničko društvo ili se bave nadripisarstvom budući da nisu citirali niti članak niti stavak iz kojega se vidi da je potrošač to dužan snositi a također sam i sama istražila ovu činjenicu Troškove zastupanja dužan je platiti naručitelj usluge (stranka).

 

Danas im šaljem još pisani prigovor da ne bi bilo da sam propustila rok od 3 dana, a onda pišem prijavu Odvjetničkoj komori.Nema šanse da im to platim...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I moja mama je dobila opomenu od strane odvjetničkog društva Par i Gradac u kojem su naveli dug prema KBC-u u visini 79,78kn i koji je uz kamate, PDV i troškove odvjetničke opomene narastao na 416,44kn.

Mama osobno nikad nije nije bila u KBC osim što je iz Slavonskog Broda slala uzorak tkiva na analizu na odjel dermatovenerologije u sklopu KBC Zagreb. Dug datira od 26.03.2013. u tom periodu je i rađena analiza.

Budući da u samom dopisu nije točno navedeno na što se dug odnosi (prema KBC-u) nagađamo da se radi o trošku participacije.

Jedini je problem, ako ga uopće ima, što je mama od 21.10.2010. do daljnjeg (čak ju dobije besplatno od strane HZZO-a jer ima jako mala primanja)korisnik police dopunskog osiguranja HZZO-a koje pokriva trošak participacije.

Napisali smo jučer dopis (mailom) prema KBC-u i odvjetničkom društvu sa skeniranom karticom i svim onim papirima koje su oni nama poslali, u kom smo naveli činjenice i tražili na nam pismeno dostave točnu specifikaciju (na što se konkretno odnosi) duga prema KBC-u, te ako se radi o participaciji da provjere činjenice i kompletan račun storniraju....odgovor čekamo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači oni priznaju da nemaju nikakav dokaz da su poslali račune ljudima, a imaju i problem s onima koji su imali dopunsko jer im ne duguju ništa...

 

Isto tako, sanacijski upravitelj sam sebe pobija u odgovorima, kad ga je voditelj upitao jesu li slali redovne račune odgovara "da, naravno itd" onda sam navodi primjere studenata, branitelja i ostalih koji sigurno imaju dopunsko "ali eto dogodi se propust".

Ok...propust se dogodi ali zar takvi (koji imaju dopunsko) ne bi reagirali u roku odmah da su dobili račun??...

Iz ovog se da zaključiti sljedeći obrazac- "pročešljaj kartoteku u zadnjih 5 godina, tko god je imao s nama "posla" a nije platio participaciju (bez obzira imao ili ne važeće dopunsko u datom trenutku) šalji opomene s masnim iznosom pa ćemo vidjeti tko će se upecati"

Zamislite koliko ima starih i bespomoćnih koji se uplaše i na sam spomen nekog odvjetničkog društva...

Da je država uređena ovakva stvar bi već danas bila pod istragom nadležnih institucija.

P.S. nisam pravnik ali ozbiljno razmišljam-o o podizanju tužbe za nanošenje duševne boli, jer mama je bila stvarno vidno potresena, tlak joj je jako "skočio"...zamislite šta njoj znači 400,00kn na mirovinu od 950,00kn...

Pogotovo jer je u njenom slučaju trebalo samo upaliti komp. upisati par brojeva i provjeriti imaju li uopće osnove za slanje bilo kakve opomene za dugovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo savjeta od društva "Potrošač",

 

Zagrebačko Savjetovalište zaprimilo je veliki broj pritužbi potrošača vezano za zaprimljene opomene za plaćanje dugovanja po osnovi izvršenih zdravstvenih usluga poslanih od strane odvjetničkog društva Par i Gradac i naplatu troška opomene u iznosu 250,00 kn +PDV.

Savjetujemo da uputite pisani prigovor odvjetničkom društvu i osporite trošak slanja opomene sukladno Zakonu o zaštiti potrošača NN41/14, 110/15 članak 15, stavak 1.

Članak 15.

(1) Izdavanje opomene radi naplate neplaćenih dospjelih novčanih potraživanja nije dopušteno naplaćivati.

 

 

A onaj odgovor od odvjetničkog ureda nije točan, ka o što sam i sam primijetio, oni kažu ovo:

 

Poštovani, Zakon o odvjetništvu i Pravilnik o nagradama i naknadama za rad odvjetnika ne propisuje pravo naplate troška slanja opomene vjerovniku. Naime, propisane su tarife za uslugu sastavljanja opomene no iste se naplaćuju strani koja je angažirala odvjetničke usluge.Također, odvjetnički ured registriran je u Sudskom registru kao javno trgovačko društvo te je obavezan djelovati u skladu sa važećom zakonskom regulativom, u ovom slučaju poštivati odredbe Zakona o zaštiti potrošača NN41/14, 110/15 kao pružatelj usluge. Lijep pozdrav, Društvo "Potrošač"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

ja sam ovome ozloglašenom Odvjetničkom društvu napisala email prigovora. Važi li se i to kao pisani prigovor, ili to mora biti kuvertirana, hard copy varijanta?

Ja sam im u prigovoru navela i da se prepoznaju elementi kaznenog djela u cijeloj priči, samo mi je sad upitno tko je veći počinitelj - oni ili KBC? Žalosno je ako je KBC na ovaj način mislio 'namaknuti' sredstva nekom rođi ili frendu...

Kako god, imajući u vidu da se ovdje zaista naziru elementi kaznenog djela u okviru jedne velike sveopće prijevare odvjetnika u novije vrijeme (otkako je strogih ovrha bez kontrole), iskreno razmišljam - poput Dragyja - pokrenuti tužbu protiv za uznemiravanje, prijetnju i iznudu. Ma idem ja složiti i dopis, da budem na sigurnom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hzzo> "Potvrdu je potrebno dostaviti u KBC Zagreb radi storniranja računa temeljem koje je opomena poslana."

 

Koliko je tih opomena? Koliko će ljudi uspjeti tražit + poslat potvrdu? 90%? Znam da ima ljudi koji vjeruju takvim računima, plaćaju iz straha da ne izgube kuću, ili se neće snaći, ili su bolesni...

 

Lijepo su si u Hzzo oprali ruke, oni čak 'pomažu' ovima koji su primili opomenu. A znaju da većina opomena ne stoji.

Odvjetnička kuća samo izvršava ono što je klijent tražio, u KBC su samo imali grešku u datoteci ili sl.

 

 

Treba ih sve prijaviti, ne vjerujem da zakoni dopuštaju takvo masovno gađanje onih 10% koji će platit a nisu ni krivi ni dužni.

Hzzo može dobiti popis svih kojima je poslana opomena i spriječiti otimačinu.

Isto pretpostavljam može tražiti i Hok.

 

Žalosna je država koja to podržava i omogućava! :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moje mišljenje: trošak odvjetničke opomene ne morate plaćati jer zakon o zaštiti potrošača zabranjuje KBCu naplaćivanje opomene. Kako je KBC opunomoćitelj tj. nalogodavac odvjetničkog društva a odvjetničko društvo postupa (posebno kada i naplaćuje na svoj račun) u ime i za račun KBCa, KBC nije ovlašten na njega a na vaš teret prenositi više prava nego što ih sam ima; također nije ovlašten izdavanjem punomoći zaobilaziti zakonsku zabranu jer u protivnom odredba zakona nema smisla. Odredbe odvjetničke tarife u ovom slučaju mogu se primjeniti jedino u odnosu odvjetničkog društva i njegovog klijenta KBC - dakle, odvjetničko društvo može eventualno od KBCa naplatiti trošak usluge za slanje opomene no ne i od potrošača. Naravno da odvjetnik KBC gramatički tumači tarifu, no smisao Zakona o zaštiti potrošača je upravo to, zaštita potrošača od ovog troška, a cilj tog zakona (koji je btw viši pravni propis od odvjetničke tarife) preteži u odnosu na cilj odvjetničke tarife. a sad disclaimer: ovo je moje mišljenje, ja sam odvjetnik i to bi savjetovao svojem klijentu. da li sam u pravu, vrijeme će pokazati. vi se u ovo možete pouzdati i ne morate. za to ne snosim bilo kakvu odgovornost, ali ako nekome ovo može poslužiti kao argumentacija prema KBCu ili njihovom odvjetniku, neka se slobodno posluži

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Treba ih sve prijaviti, ne vjerujem da zakoni dopuštaju takvo masovno gađanje onih 10% koji će platit a nisu ni krivi ni dužni.

Hzzo može dobiti popis svih kojima je poslana opomena i spriječiti otimačinu.

Isto pretpostavljam može tražiti i Hok.

 

Žalosna je država koja to podržava i omogućava! :(

 

Mišljenja sam da bi u ovom slučaju nadležno ministarstvo trebalo tražiti istragu zbog organiziranog kriminala.

 

Sramota je i za to ministarstvo, i za Vladu i državu ako to već nisu učinili, nego će u državi koja se voli kititi nazivom 'socijalna država' građani morati opet osnivati neku udrugu da izbore najosnovnije ljudsko pravo - pravo na zdravstvenu uslugu koju su već - platili!

 

Jedan takav slučaj ili pet ovakvih slučajeva u kratkom vremenskom razdoblju još se i mogu opravdati greškom, ali masovna pojava ovakvog izdavanja (lažnih?) računa nije ništa drugo nego organizirani kriminal.

 

 

Pritom se treba pokrenuti jedna ozbilljna rasprava i o sustavu ovrhi koji omogućuje zapravo jedno sustavno ustrašivanje građana.

Mnogi koji nisu sigurni u 'pravnu državu' u strahu od nabijanja nesrazmjernih dodatnih troškova skloni plaćati raznorazne 'proizvoljno' izdane račune umjesto da potraže objašnjenje i pravdu.

 

A oni koji takve račune izdaju, praktično nikada ne odgovaraju za takvo postupanje kada se pokaže da je račun totalno bez osnove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ću odgovoriti odvjetničkom društvu da se jave svom naručitelju radi plaćanja opomene i da njihov prijeteći dopis smatram pokušajem prevare i iznude.

Pisati ću dalje upravitelju KBC Zagreb da otkaže ugovor s tom odv. kućom, javno se ispriča žrtvama i zatim da podnese ostavku

Napisati ću dopis i odvetničkoj komori da pokrenu disciplinski postupak protiv tog društva. Prikupljam cjelokupnu dokumentaciju u vezi toga.

Sva ta tri dopisa ću odaslati i nadležnim tijelima radi utvrđivanja kaznene odgovornosti nadležnih u KBC Zagreb i tog društva radi prijevare.

Uz to ću sve zipati i poslati svim medijima, HZZO-u, ministarstvu zdravlja, udrugama potrošača, možda još nekome.

 

Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može se naći u potrošačkim propisima (EU direktivama) npr. "aggressive practices", "material distortion of the consumer's behaviour" i sl. nepoštena praksa;

Međutim problem je što se u tim propisima uzima prosječni kupac, a ne i onih 10%. Drugi problem je procedura prigovora koju će tih 10% teško proći a ne može direktno prijaviti trgovca ("inspektor će uzeti u obzir prijavu potrošača tek nakon što je potrošač iscrpio postupke podnošenja pisanih prigovora", kaže mingo.hr)

 

Možda je moguće prijaviti kao prijevaru, invoice scam mada npr. usluga nije nepostojeća, samo dijelovi su lažni. KZ Prijevara (čl. 236) ili neka zlouporaba...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz to što potpisujem ono o čemu Felixx piše (post #49), mogu samo dodati da svatko tko je neopravdano pogođen ovakvim "gerilskim" pristupom u naplati računa, prijavi dotično OD Hrvatskoj odvjetničkoj komori radi pokretanja disiplinskog postupka protiv istih.

 

Također, ovim putem pozivam samu HOK da provede odgovarajuće radnje iz svoje nadležnosti i time potvrdi svoje elementarne principe na djelima, a ne samo riječima.

 

U suprotnom, neka javno priznaju da se slažu s takvim modusom operandi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi sezameotvorise,

Kakav prigovor?

Moguće je da dug ne postoji ako imate dopunsko zdravstveno osiguranje. U tom slučaju, ovisi o vašem osiguravatelju. Ako je to Croatia osiguranje, čini se da je dovoljan poziv B| post #6:

No još sam se čuo i sa dopunskim (croatia osiguranjem) i oni su sve sredili.

Ako je to Hzzo :palacdolje: u postu #46 naveden je link:

tj. javite se u Hzzo-ovu područnu službu, zatražite od njih potvrdu koju onda dostavite u KBC Zagreb radi storniranja računa temeljem koje(g) je opomena poslana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da obavijestim da sam danas 16.11.2015. dobio sljedeći odgovor od OD Par&Gradac:

 

Poštovani,

Zaprimili smo Vaš upit.

U najkraćem roku provjeriti ćemo Vaše navode i javiti povratnu informaciju.

 

 

S poštovanjem,

 

Želimir Par

odvjetnik

 

Odvjetničko društvo Par i Gradac

Kralja Držislava 2

HR 10 000 Zagreb

T + 385 1 777 2600

F + 385 1 777 2609

E: info@par-gradac.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije par minuta je izašao članak na index-u. Uglavnom reagirala je odvjetnička komora i pokrenula disciplinski postupak protiv tog odvjetničkog društva. Sve su krivo uradili, i visina opomene, i to da bi pacijenti trebali platiti i to da se plati na njihov račun. Neka!

Nadam se da konačno bude nešto poduzeto u vezi ovog odvjetničkog društva (i sličnih). Na internetu se mogu pronaći podaci da su se oni tako ponašali još 2011, a nisu imali nikakvih posljedica. Pa zamislite koja je to lova!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da je trakavica gotova: račun (glavnica i kamate) danas uplaćeni na blagajni KBC Rebro (šalter upisa pacijenata - glavni ulaz), potom odlazak u računovodstvo - zgrada iznad garaže, 3.kat, soba 12 da kopiraju račun za svoju evidenciju (radno vrijeme do 16h) i naposlijetku obavijesni e-mail odvjetničkom društvu da su dugovanja prema KBC-u podmirena (u privitku skenirani račun).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj brat bio je na Rebru ove godine i nije odmah platio participaciju u iznosu od 53,23 kn. Međutim, u predviđenom roku plaćanja taj račun je ipak plaćen. Ima potvrdu od e-zabe. Sad mu stiže mu opomena za plaćanje u roku od 3 dana pred ovrhom.

Ali sad treba platiti ne samo navedeni iznos "neplaćenog računa" nego i troškove opomene od 250 kn odvjetničkom uredu, kamate na glavnicu od 0,98 lipa, što iznosi ukupno 366,71 kn s PDV-om. Ukupnu sumu traže da se uplati na njihov račun.

Kojim pravom odvjetnički ured naplaćuje svoje usluge (koje je očito tražio KBC Rebro) svojim stvarnim ili fiktivnim dužnicima, kad Zakon o zaštiti potrošača (čl. 12, stavka 5) kaže da se opomene ne mogu naplaćivati od fizičkih osoba!?

Takve opomene poslane su stotinama građana, od kojih su većina stariji i bolesni ljudi. U današnjoj situaciji kad su ljudi bez posla i s malim mirovinama sad se od njih iznuđuju i ovakvi iznosi pod prijetnjom ovrhe.

Odvjetnički ured kaže da imaju pravo naplaćivati svoje usluge? Ali u ovom slučaju mi nismo tražili od njih spomenute usluge, nego KBC Rebro. Ovo što oni rade je kažnjavanje građana, u njihovu ili ne znam čiju korist!? Poznato je da se dug dovoljno kažnjava zateznim kamatama, a ne plaćanjem troškova opomene, pod prijetnjom ovrhe? To liči na zastrašivanje građana da odmah plate, bez razmišljanja, da im se ne bi još nešto gore dogodilo...

Žalosno što im pada na pamet - i to jednom odvjetničkom uredu, da ne taj način utjeruje dugove za KBC Rebro...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da konačno bude nešto poduzeto u vezi ovog odvjetničkog društva (i sličnih). Na internetu se mogu pronaći podaci da su se oni tako ponašali još 2011, a nisu imali nikakvih posljedica. Pa zamislite koja je to lova!!

Ovo je iz 2010:

htio bih sa vama podjeliti svoj slučaj i čuti vaše mišljenje..naime prije 3 godine zaključio sam ugovor sa tele 2 mobilni internet kojom prilikom sam utužen od tele 2 jer nisam ispoštovao ugovor od 24 mjeseca i prestao plačati pretplatu i tako stvorio se dug od 1800 kuna koji je danas 8000 kuna..naime tele 2 prodao dug EOSU,a nekima Autus ulaganja iz zagreba te su tom prilikom angažirali odvjetničko društvo par i gradac..naime ja ne bježim od svoga duga od 2000 kuna,i to bih odmah uplatio..problem je što mi gore navedeno odvjetničko društvo šalje opomene koje koštaju i riješenja o ovrsi a istu ne provodi na mojim primanjima,nego samo mi gomilaju dug da bude što veči..zvao ih i pitao zašto mi ne pošalju dug na naplatu kaže mi bezobrazno da če oni to poslati kada se njima prohtije,po tome oni mogu slati 10 godina opomene i svaki put povečati mi dug za 1000 kuna a da pritom ne pošalju riješenje o ovrsi koje ja dobijem da se namiri..šta mi savjetujete..da uzmem oružje i da ih sve smaknem..dali ih se može prijaviti odvjetničkoj komori,jer to je lihvarenje..napišu riješenje o ovrsi ali ga ne proslijede na naplatu nego ga samo pošalju meni na kučnu adresu..i druga stvar,ja uopče nisam pristao da oni otkupe moj dug..ja sam dužan tele 2 i drugo me ne zanima
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako neko ide do KBC-a, boldao sam što može očekivati

24sata, petak

U računovodstvu su pokazali svoje iskaznice za dopunsko osiguranje i njima su odmah stornirali sav iznos. Ostalima koji ih nisu imali odbili su odvjetničke troškove i naplatili su samo glavnicu.

Epileptičarka sam i jedva hodam. Došla sam tramvajem iz centra grada jer su mi poslali opomenu da moram platiti 607 kuna. Sad su mi sve stornirali, rekla je Stana Prašnikar (75).

 

 

novilist - par bisera

Sanacijski upravitelj Hrvoje Vrčić priznaje da je dio opomena možda neutemeljen, ali ne smatra da se radi o većem propustu.

Možda su neki od pacijenata bili na nekoj od tih lokacija, a možda se radi o dva čovjeka istog imena i prezimena – pretpostavlja Vrčić. Neki su računi, dodaje, možda odaslani jer pacijent nije rekao da ima dopunsko osiguranje.

 

 

neki hop portal

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam se u emailu upućenom dotičnom društvu pozvala upravo na te direktive koje prenosi naš Zakon o zaštiti potrošača... navodeći agresivnu poslovnu politiku... Nadalje sam se poslužila izrazima 'iznuda', 'utjerivanje duga' i prepad kratkim rokom plaćanja... Ma čuli su me, i mailom i dopisom... No šute kao zaliveni, od četvrtka još... Drago mi je da smo se svi u ovom udružili, netko treba staviti kraj ovakvom teroru đavoljih odvjetnika...

 

Može se naći u potrošačkim propisima (EU direktivama) npr. "aggressive practices", "material distortion of the consumer's behaviour" i sl. nepoštena praksa;

Međutim problem je što se u tim propisima uzima prosječni kupac, a ne i onih 10%. Drugi problem je procedura prigovora koju će tih 10% teško proći a ne može direktno prijaviti trgovca ("inspektor će uzeti u obzir prijavu potrošača tek nakon što je potrošač iscrpio postupke podnošenja pisanih prigovora", kaže mingo.hr)

 

Možda je moguće prijaviti kao prijevaru, invoice scam mada npr. usluga nije nepostojeća, samo dijelovi su lažni. KZ Prijevara (čl. 236) ili neka zlouporaba...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja jučer primila:

Poštovana,

 

Ispričavamo se što Vas nismo ranije kontaktirali. Usluga na koji se odnosi račun je obavljena u Klinici za stomatologiju Kliničkog bolničkog centra Zagreb. Uvidom u evidenciju utvrdili smo da je u vrijeme pružanja usluge dopunsko osiguranje bilo važeće stoga smo stornirali račun 12-35518 koji dostavljamo u privitku maila. O stornu računa obavijestit ćemo Odvjetničko društvo kako Vas ne bi teretili po predmetnom računu.

 

 

Niže je prikaz posjete.

 

 

S poštovanjem,

 

 

 

Melita Panić

 

Služba prodaje, ugovaranja i obračuna

 

Odjel obračuna

 

KBC Zagreb

 

Tel: + 385(1)23 68 955

 

Fax:: + 385(1)23 79 901

 

E-mail: melita.panic@kbc-zagreb.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U četvrtak sam dobila njihovu opomenu, u petak sam im poslala prigovor na mail i tražila da mi objasne naplatu opomene i pdv-a, te im citirala Zakon o zaštiti potrošača i Pravilnik o odvjetničkim tarifama.Odgovora nema.

 

Jučer sam uplatila u pošti iznos glavnice i kamata i poslala im uplatnicu i pisani Prigovor kojim osporavam naplatu opomene pozivajući se na Zakon o zaštiti potrošača i Pravilnik o odvjetničkim tarifama i nagradama.

 

Sad čekam njihov odgovor.

 

Što se tiče izjave sanacijskog upravitelja laže, nikakve račune nisu poslali, u bolnici nakon pregleda i obrade na hitnoj po prvi put nisu naplatili participaciju, rekla je sestra na šalteru da ne treba platiti ništa i ovjerila povjest bolesti. Znači propust je njihov, ne moj. Za slanje računa koristili su usluge City expresa čiji su djelatnici bacali pisma koja su trebali dostaviti. I nikom ništa. Žao mi je samo ljudi koji su u strahu od ovrhe platili ove fantomske uplatnice i nadam se da će preplaćeno dobiti nazad a da će HOK sankcionirati ove lihvare i oduzeti im dozvolu za rad, jer im nije prvi put da rade takve otimačine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto sad došao s Rebra i podmirio ispostavljeni račun u računovodstvu (bez kamata) na kojem piše rok za uplatu 8 dana, tak da mi ni kamatu nisu zaračunali.Kaj se tiče đavoljeg odvjetnika ne zna žena jer to rješeno uplatom ,ali sama veli da nemaju dokaz o ispostavljenom računu poštom s tim da je moja žena na taj dan platila participaciju i slučajno sačuvala račun s nalazima iz 2011.g. ali joj na šalteru nisu sve obračunali.Njihova greška ali koga briga za to bitno da šalju troškove odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, ako će nekom pomoći.

Nakon 6 dana zaprimila sam odgovor na svoj prvotni upit.

U međuvremenu sam kroz internet bankarstvo skužila da sam platila račun KBC-u Zagreb i sve to fino podastrla. Mislim da sam sad s njima završila, a na redu su nadležne institucije koje su o svem izviještene.

 

U nastavku moja žalba i odgovor Odvjetničkog društva na nju:

 

Poštovani,

 

Zaprimili smo Vaš upit.

 

U najkraćem roku provjeriti ćemo Vaše navode i javiti povratnu informaciju.

 

 

 

S poštovanjem,

 

Želimir Par

odvjetnik

 

Odvjetničko društvo Par i Gradac

Kralja Držislava 2

HR 10 000 Zagreb

T + 385 1 777 2600

F + 385 1 777 2609

E: info@par-gradac.hr

 

 

-----Original Message-----

From:

Sent: Thursday, November 12, 2015 3:32 PM

To: info@par-gradac.hr

Cc: hok-cba@hok-cba.hr

Subject: FW: Skenirani dokument

 

Poštovani,

 

Nastavno na pismo Vašega Odvjetničkog ureda u privitku koje me zateklo u poštanskom sandučiću, slobodna sam zamoliti za pojašnjenje.

 

Osim duboke uznemirenosti koje je u meni izazvalo uslijed neopravdanosti sadržanog u sebi, ovo pismo sadrži niz neistina i povreda prava Republike Hrvatske (Ustav, Zakon o zaštiti osobnih podataka, Zakon o zaštiti potrošača i dr.), kao i prava Europske unije (Direktiva o zaštiti pojedinca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom protoku takvih podataka, Direktiva o nepoštenoj poslovnoj praksi poslovnog subjekta u odnosu prema potrošaču na unutarnjem tržištu), iz čega proizlazi da Vaše Odvjetničko društvo djeluje na vrlo netransparentnoj osnovi u kojoj se stavlja u ulogu 'utjerivača dugova'.

 

Da se vratim na sam početak:

Moguće je da sam sad već prilično daleke 2013. godine koristila zdravstvene usluge KBC-a Zagreb. Međutim, to mi je vrlo teško sa sigurnošću utvrditi temeljem Ispisa otvorenih stavki dostavljenih u privitku Vašeg dopisa, gdje specifikacija otvorenih stavki ima šifru i datum iz kojih nije jasno o kakvim se točno uslugama radi. Nakon pregleda mi nije ispostavljen račun, niti mi je isti dostavljen na kućnu adresu. Čak i ako je ispostavljen i isti sam zaboravila platili, nije životno ni realno očekivati da ću nakon dvije godine u sjećanju živo imati plaćanje iznosa od 50,00 kn.

 

Nadalje, iz dostavljene dokumentacije nije jasno temeljem kojeg pravnog posla bih trebala izvršiti uplatu u korist računa Odvjetničkog društva Par i Gradac. Jednako nerazumljivo je i to temeljem čega bih trebala na žiro-račun "punomoćnika KBC-a Zagreb" - o čemu dokaz meni ni na koji način nije dostavljen - uplatiti navedene iznose iz Upute za plaćanje i pripadajućoj HUB3A uplatnici, a uzimajući u obzir da nikad nisam koristila odvjetničke usluge Vašeg društva. Točnije, uslugu Vašeg društva sukladno čl. 12., st. 5. Zakona o zaštiti potrošača radi naplate dospjelih novčanih potraživanja nije dopušteno naplaćivati na način da se potrošaču fakturira Opomenu u iznosu od 250 kuna + PDV, već trošak iste fakturirate naručitelju Vaših usluga, što je u ovom slučaju - kako Vi tvrdite - KBC Zagreb.

 

Ponavljam kako iz Vašeg pisma ni na koji način nije razvidno na koji način ste upravo Vi opunomoćenik KBC-a Zagreb za naplatu potraživanja za izvršenu zdravstvenu uslugu. Svojom agresivnom poslovnom praksom se stavljate iznad svih gore navedenih nacionalnih i europskih zakona, što predstavlja bitnu povredu u smislu zastrašivanja građana i zloporabe prava na poštivanje neuke stranke, koja je stavljena 'pred zid' vrlo nerealnim iznosom i rokom plaćanja u okviru tri radna dana od dana primitka Vašeg pisma. Napose činjenica da pismo nije uručeno preporučenim putem, što znači da ga stranka prima u poštanski sandučić, zbog čega se ne može zaključiti od kojeg dana počinje protjecati rok od tri radna dana, a što je poseban i vrlo drzak vid zastrašivanja i iznude, koji za cilj ima namjeru da se nesretni pojedinac u tako kratkom vremenu ne uspijeva snaći te izvrši plaćanje navedeno u Vašem pismu.

 

Jednako tako, u Vašem pismu nije naveden nijedan pravni akt na kojem temeljite svoje postupanje, a ni jednom riječju se ne spominje pravo stranke, koja je u ovom slučaju doslovno 'ovca za striženje'.

Napose činjenica da od KB Zagreb nikad nisam zaprimila pismo s obvezom plaćanja pružene zdravstvene usluge, ali dozvolite da - i da kojim slučajem jesam - to zbog protoka vremena zaboravim. Nije jasno zašto je bilo potrebno da prođu dvije godine da se ovaj slučaj 'rehabilitira', i to Vašim posredstvom, a prethodnim propustom KBC-a da sam uputi opomenu o neplaćanju računa.

 

Ovim putem ukazujem na sve nepravilnosti u Vašem postupanju s namjerom da ovaj 'nesporazum' riješimo u dobroj vjeri i mirnim putem, a imajući u vidu da ste zasigurno pretrpani upitima uznemirenih građana. U nekoliko sam navrata pokušala dobiti Vaše Odvjetničko društvo na broj telefona naveden u pismu, no to naprosto nije moguće, jer je linija stalno zauzeta (ili prekinuta).

 

Molim za Vaše žurno očitovanje.

 

S poštovanjem,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor stigao jučer 18.11.2015.

 

Poštovani,

 

Račun za koji je gđa A. P. primila opomenu odnosi se na uslugu Kabineta za dermatohistopatologiju koja je obavljena dana 18.3.2013. godine po internoj uputnici iz OB dr Josip Benčević -Slavonski Brod. Obzirom da je dopunsko osiguranje bilo važeće u vrijeme pružanja usluge, račun je storniran te isti prilažem u mailu.

 

Ispričavamo se što je došlo do propusta i neopravdano ispostavljenog računa za sudjelovanje u troškovima zdravstvene zaštite. O stornu ćemo obavijestiti odvjetničko društvo kako dalje ne bi imali potraživanja po predmetnom računu.

 

S poštovanjem,

 

Melita Panić

Služba prodaje, ugovaranja i obračuna

Odjel obračuna

KBC Zagreb

Tel: + 385(1)23 68 955

Fax:: + 385(1)23 79 901

E-mail: melita.panic@kbc-zagreb.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stigla je isprika:

 

Zahvaljujemo se na Vašem prigovoru i uplati po spornom računu od 12. kolovoza 2015.

Došlo je do greške u informatičkoj obradi podataka te se ovim putem ispričavamo zbog nastalih neugodnosti.

Obavijestili smo i odvjetničko društvo o grešci te ovime smatrajte da nemamo nikakvih potraživanja prema Vama.

Ispričavamo se još jednom,

 

Srdačan pozdrav,

Gordana Kurtoić

Salda konti kupaca KBC-a Zagreb

 

Znam što se dogodilo... Godinama su zanemarivali dugovanja... a onda su se, nakon 5 godina sjetili uposliti odvjetničko društvo da im namakne dugovanja... umjesto da su angažirali knjigovodstveni servis koji bi to isto napravio: poslao opomene ljudima - ali bez "odvjetničke naknade" koja je očito protuzakonita!

Odvjenička komora je osudila ovaj čin, ali mislim da to nije dovoljno - ako će to društvo proći nekažnjeno za ovaj pokušaj APP...

U našem slučaju to je bilo još više za osudu, jer je račun bio plaćen! Kao i mnogi koji su imali dopunsko osiguranje, a ipak im je poslana opomena!

Koliko potrošenog vremena i živaca.

Od tih 40.000 poslanih opomena, bojim se da je neki postotak platio... Koliko bi to bio ekstra - profit izračunajte sami (za ono što su htjeli namaknuti), a ravnatelj kaže da je s njima dogovorio 20.000 kn - i da su bili najpovoljniji :)

Da je to prošlo - moglo bi se to nazvati pljačka stoljeća...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je iz revizije za KBC Zagreb iz 2013 godine koji se može pronaći na internetu:

 

Klinički bolnički centar prihvaća nalaz Državnog ureda za reviziju i navodi da zbog manjkavosti postojećeg informacijskog sustava, podaci o vrijednosti potraživanja od fizičkih osoba i za participacije od osiguranih osoba su preuzeti iz pomoćnih evidencija, te nisu bili pouzdani i prihvatljivi za poduzimanje odgovarajućih mjera naplate. Tijekom 2012., zaposlenici službe knjigovodstva i obračuna su ručno provjeravali i usklađivali podatke o navedenim potraživanjima radi pokretanja odgovarajućih mjera naplate.

 

Nadalje se navodi da su i u vrijeme obavljanja revizije, poduzete aktivnosti nedostatne za cjelovitiju naplatu s obzirom da su podaci o potraživanjima i nadalje nepotpuni zbog nepouzdanog računalnog programa, te da je u tijeku proces implementacije novog poslovnog informacijskog sustava koji bi trebao dostići zahtijevanu razinu funkcionalnosti, odnosno usklađenosti glavne knjige s pomoćnim evidencijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
, bubamara53 je napisao:

Nadam se da konačno bude nešto poduzeto u vezi ovog odvjetničkog društva (i sličnih). Na internetu se mogu pronaći podaci da su se oni tako ponašali još 2011, a nisu imali nikakvih posljedica. Pa zamislite koja je to lova!!

Oni to još dan danas rade. Ja sam bila 2015 kod njih sa uputnicom, isto nisam dobila nikakav račun ni ništa nakon pregleda. E i sad mi dolazi opomena da na nepodmireni račun od 179kn moram platit 912 kn. Ne vjerujem kako bez ikakve ranije opomene ni računa oni meni nabrusili 912 kn. 👏😑 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Vjerujem da su ovo troškovi ovršnog prijedloga, troškovi javnog bilježnika i predvidivi troškovi. Pozivaju li se na kakvu ovršnu ispravu u toj opomeni?

Priča ide zapravo ovako. Ja sam za to dugovanje saznala u mPretincu. Naravno, odmah sam se javila u kbc i poslala upit o ćemu se  radi jer sam ja zaboravila da sam uopće i bila kod njih. E i onda su mi oni napisali da sam bila dobila opomenu ali kako nije bilo plaćeno predali su na naplatu putem odvjetničkog društva xxxxxx. Ali stvar je u tome da ja tu opomenu nikad nisam vidjela. Nebi ni znala da uopće i imam ikakva dugovanja da nisam aktivirala taj mPretinac. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače su nama iz HZZOa rekli da pošto je djed imao i dopunsko da je taj račun pokriven u cjelosti. Da oni bezveze šalju i da ignoriramo. Ali smo tražili da nam pošalji na mail potvrdu da je to pokrilo njegovo zdravstveno i njima smo to proslijedili. Oni automatski šalju svima koje imaju. Čak oni ni ne uređuju pisma nego imaju program koji to radi automatski. Oni samo pečate redaju. Nazovite HZZO i provjerite 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, LazarA je napisao:

E i onda su mi oni napisali da sam bila dobila opomenu ali kako nije bilo plaćeno predali su na naplatu putem odvjetničkog društva xxxxxx

Vi više nemate samo dug koji se potražuje putem izdanog računa kao vjerodostojne isprave, već imate i ovršnu ispravu kojom je potvrđen taj dug. Ovo vjerujem zbog visine troškova, tako da bi trebali doći do broja rješenja o ovrsi i napraviti uvid u taj svoj spis, da bi znali više podataka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

pozdrav

da se i ja javim :D

ugl. meni je isto stigao račun na 50kuna za vađenje krvi, iz 2017.e. Račun sam odbio tražeći da mi u roku dokažu da je došlo do usluge.
Nakon toga opomena i td. a prije godinu ili dvije i javnobilježničko pismo o ovrsi, na što sam se pozvao na prvi prigovor.

Imao sam dopunsko osiguranje još do prije godine dana, dakle i unutar datuma za koji me se tereti na 50 kuna a što je moralo biti pokriveno auomatski iz Dopunskog.

idem na sud u utorak. zanima me da li trebam, odn. kako potvrditi da sam bio korisnik Dopunskog u to vrijeme ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Borbena7 je napisao:

Svakako navedite ovo u zapisnik. Možete zatražiti dokaz u prilog Vašoj tvrdnji od pravne osobe sa kojom ste imali sklopljen ugovor o dopunskom osiguranju.

Zatražio sam od HZZOa potvrdu. Putem maila. Ne znam hoću li dobiti to do utorka, ili koliko to vrijedi kao dokaz? Ugl. mislim da li mogu prigovoriti da standardnu krvnu pretragu nisu fakturirali Dopunskom nego 4 ili 5 mjeseci nakon pretrage meni na adresu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, MirkoP je napisao:

Zatražio sam od HZZOa potvrdu. Putem maila. Ne znam hoću li dobiti to do utorka, ili koliko to vrijedi kao dokaz? Ugl. mislim da li mogu prigovoriti da standardnu krvnu pretragu nisu fakturirali Dopunskom nego 4 ili 5 mjeseci nakon pretrage meni na adresu. 

Da, vrijedi kao dokaz, pa ćete već vidjeti kako će suprotna strana reagirati na njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(dovraga!) dobio sam izlist od HZZOa da sam imao "rupu" taman u razdoblju 23.4 - 7.5, a usluga je bila obavljena 1.5! Datum računa je na 23.5 itd.
Znači, uplata za novu godišnju dopunsku policu osiguranja je bila 23.4, s tim da osiguranje počinje teći tek od 15.og dana nakon uplate!
Hm, razmišljam da je HZZO odbio pokrivanje troškova zbog toga što se datum usluge nije našao u razdoblju osiguranja. Može li se "izvući" na datum računa (koji upada u razdoblje osiguranja) i sl. ili to što sam tražio (preporučeno pismo) dokaz odn. objašnjenje zašto su mi ispostavili račun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zdr.ustanovu sam tražio da mi dokažu, odn. objasne po kojoj osnovi je nastalo potraživanje odn. tražio sam dokaz da su obavljene i cjenik tih usluga na što sam dobio špranca-odgovor. 
J.B. sam podnio prigovor na Prijedlog za ovrhu gdje sam naveo da tužitelj nije dokazao osnovu potraživanja, te moje odbijanje da platim troškove odvjenitka jer nisam s njim u nikakvom odnosu. Od J.B. nisam dobio nikakav odgovor.

Ni u jednom ni u drugom s nisam upuštao u raspravu, odn.nisam rekao jesam li ili nisam koristio usluge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , MirkoP je napisao:

J.B. sam podnio prigovor na Prijedlog za ovrhu gdje sam naveo da tužitelj nije dokazao osnovu potraživanja

Osnova mu je račun kao vjerodostojna isprava.

prije 2 sati , MirkoP je napisao:

te moje odbijanje da platim troškove odvjenitka jer nisam s njim u nikakvom odnosu.

Oni su punomoćnici druge strane, a teret troškova snosite Vi kao ovršenik, ako ne uspijete dokazati da pokretanje ovršnog postupka nije bilo potrebno i opravdano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , MirkoP je napisao:

To je samo pretpostavka koja je dovedena u pitanje ignoriranjem mog prigovora.

Javni bilježnik ne dostavlja prigovor protivnoj strani na odgovor već cijeli spis povodom prigovora dostavlja nadležnom općinskom sudu, a koji rješenje o ovrsi javnog bilježnika stavlja izvan snage, te se postupak nastavlja u parnici, pa zato Vi imate poziv za ročište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...


Sud je bio: 
sutkinja: vi ostajete kod svojih tvrdnji? Da- da. - Dobro. 
I onda krene diktirati zapisničarki.

Ja sam par puta prekinuo sa "ako smijem reći" (jer nisam imao pojma jel to OK ili šta??) sam rekao da sam bio osiguranik dop.zdr.osig. u vremenu otkad je potraživanje, i drugi put sam prekinuo diktiranje da sam tražio dokaze, odn. pojašnjenje (preporučenom pošiljkom) na kojem temelju potražuju iznos te mi se nisu prezentirali. Dokumente koje sam pripremio nisam predao jer ova nije ni tražila ništa. Sad vidim da sam trebao inzistirati?

U presudi se ne spominje ništa od mene, nego se navode dokazi od suprotne strane, između ostalog izvod iz poslovnih knjiga koji ja nisam dobio od odvj.društva.
Na što se mogu žaliti? Mislim, a da prođe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u presudi piše da moram platiti dug + troškovi tužiteljevog odvjetnika, nabrojani su dokazi jedino od druge strane - izvod iz posl.knjiga, račun a moje nije ništa nije niti spomenuto.
kao da nisam bio tamo.
 

jedino znam da se u žalbi ne mogu navoditi novi dokazi, pa ne znam da li uopće ima smisla prilagati dokumente žalbi i pozvati se na to da moje tvrdnje nisu uopće upisane, kao i da uopće nisam pozvan da predočim dokaze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Navode se općenite pretpostavke da se zdravstveni pregledi plaćaju ako nema dopunskog osiguranja.
Za dokaz imam jedino mail od HZZOa da sam bio osiguran tada.

Pored toga, zbunjuje me što postoji ta treća strana (HZZO) a koja nije kontaktirana od njih, odn. ja bih trebao dokazivati da sam imao ugovor s trećom stranom?!

uređeno: od MirkoP
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija