Jump to content

nezaposlena bivša supruga - dodatak alimentaciji?


atrej66

Preporučene objave

Iako je tema naslonjena na pitanja o iznosima alimentacije, imajući u vidu moju financijsku situaciju opterećenu kreditima za zajednički stan te netom pokrenutim sporazumnim razvodom bez mogućnosti brzog rješenja imovinske problematike - dakle, isključivi motiv za ovu vrstu pitanja mi je priprema na izdvajanje određenog iznosa sredstava u sljedećem razdoblju, odnosno planiranje vlastite budućnosti u mjeri u kojoj je to uopće moguće:

1) određuje li se (prema važećim propisima i po postojećoj sudskoj praksi) iznos minimalne alimentacije za djecu na osnovi postotka prosječne mjesečne neto plaće, ili na osnovi postotka od trenutne neto plaće osobe koja plaća alimentaciju? Ovo naravno ne znači da je minimalni iznos alimentacije moj cilj, već bih želio ustanoviti realne okvire iz kojih dalje mogu predlagati rješenja sukladno svojim mogućnostima i potrebama djece;

2) s obzirom da imam dvoje malodobne djece (netom navršenih 12 te 9 i pol godina) koja ostaju s majkom, zanima me iskustvo u 'kombiniranju' ukupnog iznosa alimentacije, odnosno na koji način mogu izračunati potreban novac za njihovo uzdržavanje, a vezano uz spomenutu mogućnost smanjenja jednostavnog zbroja dvaju pojedinačnih alimentacija te ovisi li taj iznos o procjeni/odluci suda, nekoj uhodanoj praksi, ili pak o mogućem prijedlogu jednog ili oba roditelja?;

3) vezano uz neka saznanja do kojih sam došao putem iskustva bliskih osoba, a imajući u vidu da je sadašnja supruga dugotrajno nezaposlena (s malom nadom u skoriju promjenu tog statusa), zanima me na koji sam način, u kojem iznosu i prema kojim pravilima obvezan nakon rastave plaćati i dodatan iznos za uzdržavanje bivšeg bračnog druga koji nema redovite prihode, kako bih i taj iznos ubrojio u svoje predstojeće financijske izdatke, odnosno alimentaciju, bez obzira što ću i u sljedećem razdoblju od 15-tak godina plaćati kredit za stan...

Unaprijed zahvaljujem na razumijevanju i pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

3) vezano uz neka saznanja do kojih sam došao putem iskustva bliskih osoba, a imajući u vidu da je sadašnja supruga dugotrajno nezaposlena (s malom nadom u skoriju promjenu tog statusa), zanima me na koji sam način, u kojem iznosu i prema kojim pravilima obvezan nakon rastave plaćati i dodatan iznos za uzdržavanje bivšeg bračnog druga koji nema redovite prihode, kako bih i taj iznos ubrojio u svoje predstojeće financijske izdatke, odnosno alimentaciju, bez obzira što ću i u sljedećem razdoblju od 15-tak godina plaćati kredit za stan...

Unaprijed zahvaljujem na razumijevanju i pomoći!

za uzdržavanje bivšeg bračnog partnera dužan si doprinositi po odluci suda ako je bivši partner radno nesposoban. djeca su velika pa ako nema invalidnost radno je sposobna.

ko koristi zajednički stan? dali je stan u suvlasništvu? ko plaća troškove života u stanu?

 

na raspravi za određivanje alimentacije za uzdržavanje djece napomenut da djeca ostaju u stanu. izdaci za trošak života u stanu.

sve što se uplati djeci preko odluke suda je dar djeci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za uzdržavanje bivšeg bračnog partnera dužan si doprinositi po odluci suda ako je bivši partner radno nesposoban. djeca su velika pa ako nema invalidnost radno je sposobna.

ko koristi zajednički stan? dali je stan u suvlasništvu? ko plaća troškove života u stanu?

 

na raspravi za određivanje alimentacije za uzdržavanje djece napomenut da djeca ostaju u stanu. izdaci za trošak života u stanu.

sve što se uplati djeci preko odluke suda je dar djeci.

 

hvala na brzom odgovoru...a evo i mojih pojašnjenja:

- nema invalidnosti, dakle radno je sposobna...

- u stanu smo i dalje svi skupa (sporazumni razvod tek pokrećemo ovih dana, a ja još nisam našao privremeni smještaj)..taj bi se status mogao i nastaviti neko vrijeme, ali mi je cilj ipak preseljenje

- stan je u mom vlasništvu, no pravno je zajednički s obzirom da je stečen nakon vjenčanja

- sve troškove plaćam ja, i to več dulje vrijeme - bar nekoliko godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- stan je u mom vlasništvu, no pravno je zajednički s obzirom da je stečen nakon vjenčanja

- sve troškove plaćam ja, i to več dulje vrijeme - bar nekoliko godina

 

kao stan i kredit za kupnju stana je bračna stečevin. ako dijelite stan dijelite i kreditnu obvezu.

na sudu traži podjelu rata kredita koje nisu otplaćene do prestanka bračne zajednive.

tražite povrat uplaćenog za otplatu kredita nakon prestanka zajedničkog života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao stan i kredit za kupnju stana je bračna stečevin. ako dijelite stan dijelite i kreditnu obvezu.

na sudu traži podjelu rata kredita koje nisu otplaćene do prestanka bračne zajednive.

tražite povrat uplaćenog za otplatu kredita nakon prestanka zajedničkog života.

 

tako sam i mislio - još jednom hvala na sugestiji...jedino mi se čini da ste htjeli reć da tražim podjelu rata kredita koje nisu otplaćene OD prestanka bračne zajednice, dakle onih koje me tek čekaju u sljedećih 15 godina?

što se tiče povrata uplaćenog, već sam dobio naznake da će se bivša u tom slučaju pozivati na njezin doprinos kroz financijski ekvivalent 'minulog rada' zbog brige za djecu i kućanske poslove...tak da na to ne računam osim ako uđemo u imovinski spor...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao stan i kredit za kupnju stana je bračna stečevin. ako dijelite stan dijelite i kreditnu obvezu.

na sudu traži podjelu rata kredita koje nisu otplaćene do prestanka bračne zajednive.

tražite povrat uplaćenog za otplatu kredita nakon prestanka zajedničkog života.

A od cega ce se naplatiti ako je supruga nezaposlena i ako nema primanja? Uz povrat polovice rata kredita mozete traziti i najamninu za polovicu stana koje ne koristite. Takodjer supruga moze da bi se obranila ( i da bi produzila postupak i nabila vam dodatne troskove ) po podnosenju takve tuzbe podnijeti tuzbu za utvrdjivanje bracne stecevine i traziti spajanje svih postupaka u jedan a tada slijedi bar 3-5 godina ( ako ne i vise) povlacenja po sudovima i kojih stotinjak tisuca kuna sudskih i odvjetnickih troskova do pravomocne presude. Na kraju cete vi vjerojatno dobiti sudsku presudu da vam je ona duzna placati najamninu za vasu polovicu stana i platiti polovicu rata kredita od prekida bracne zajednice ali onda se opet postavlja pitanje od cega cete se naplatiti. Probajte se dogovoriti za podjelu imovine bez suda jer ce tu profitirati samo odvjetnici a troskove postupka cete vjerojatno snositi samo vi buduci ce ona svojih vjerojatno biti oslobodjena zbog materijalnog stanja a mozda ce joj cak biti dodjeljen i besplatni odvjetnik. Ako vec nemate nista protiv da ona ostane u tom stanu a da vi placate kredit trazite od nje da odustane od zahtjeva za svoje uzdrzavanje kao i da bude "normalna" u zahtjevu za alimentaciju. Trazite od nje i da se zaposli kako bi mogla sudjelovati u troskovima kucanstva i djece sa svoje strane....
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A od cega ce se naplatiti ako je supruga nezaposlena i ako nema primanja? Uz povrat polovice rata kredita mozete traziti i najamninu za polovicu stana koje ne koristite. Takodjer supruga moze da bi se obranila po podnosenju takve tuzbe podnijeti tuzbu za utvrdjivanje bracne stecevine i traziti spajanje svih postupaka u jedan a tada slijedi bar 3-5 godina ( ako ne i vise) povlacenja po sudovima i kojih stotinjak tisuca kuna sudskih i odvjetnickih troskova do pravomocne presude. Na kraju cete vi vjerojatno dobiti sudsku presudu da vam je ona duzna placati najamninu i platiti polovicu rata kredita ali onda se opet postavlja pitanje od cega cete se naplatiti. Probajte se dogovoriti za podjelu imovine bez suda jer ce tu profitirati samo odvjetnici a troskove postupka cete vjerojatno snositi samo vi buduci ce ona svojih vjerojatno biti oslobodjena zbog materijalnog stanja. Ako vec nemate nista protiv da ona ostane u tom stanu a da vi placate kredit trazite od nje da odustane od zahtjeva za svoje uzdrzavanje kao i da bude "normalna" u zahtjevu za alimentaciju. Trazite od nje i da se zaposli kako bi mogla sudjelovati u troskovima kucanstva i djece sa svoje strane....

 

Na taj način sam i razmišljao...doista mi nije cilj uvlačiti se u dugotrajne, skupe i prilično iscrpljujuće parnice (s koliko god izvjesnimm konačnim ishodom) jer smo ipak u relativno normalnim odnosima, pa se nadam da će tako i ostati - najviše zbog mog vlastitog, ali i mira djece...mislim da ni ona sama neće tražiti dodatni novac za uzdržavanje s obzirom i na to da ću u alimentaciji biti 'velikodušan', dakle iznad zakonskog minimuma (što postaje moguće kad se odvojim i fizički), osim ako ju izmanipuliraju frendice ili netko drugi, što je nažalost moguće i zbog čega je i nastao glavni problem u braku, a s čim ću se onda morati nositi...u svakom slučaju smo se neformalno dogovorili da ona i dalje - čak i intenzivnije - traži posao jer će joj to svakako olakšati život, a nakon toga će sudjelovati i u zajedničkim troškovima (kredit i režije). Ono što ne znam je ima li načina da se taj naš dogovor formalizira, a da to nije isključivo putem sudske imovinske parnice? Ako je to moguće, jedino možda putem nekog građanskog ugovora koje ovjerava bilježnik/ca, onda se nadam da to ima i neku pravnu snagu u eventualnom sporu, a ako nije onda mi ostaje sadašnja situacija, uz zadržavanje statusa quo oko imovine dok djeca ne postanu punioljetna, nakon čega sljede novi dogovori...eto, tako je to kad se u brak ulazi bez predbračnog ugovora :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija