Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju i uknjižba vlasništva


SUNRISE08

Preporučene objave

Imao sam sa djedom Ugovor o doživotnom uzdržavanju,bio je kod mene u mojoj kući na brizi i njezi (nakon teške operacije-život u zajedničkom kučanstvu nije naveden u Ugovoru).

Nakon nekog vremena pojavljuje se kćer koja je oca ignorirala 30 godina i nije se brinula nikada o njemu,te ga nagovara (djed se pomalo gubio,što zbog godina,što zbog bolesti) da preseli k njoj što je djed i učinio,na njen nagovor mene tužio za raskid Ugovora navodeći kako se nisam brinuo dobro o njemu.Na sudu sam dokazao da je razlog tužbe za raskid neosnovan te on gubi sud i Ugovor ostaje na snazi.

U međuvremenu djed odlazi u svoju kuću,a za njim se useljava i njegova kćer te ostaje s njime "brinuti" se o njemu,ja sam i dalje odlazio kod njega donosio mu hranu,trazio da mu pomognem što treba no on je "pripremljen" od strane kćeri odbijao moju pomoć,hranu bacao,te na kraju me i istjerao sa posjeda (gdje sam rođen,odrastao,proveo zivot sa djedom i bakom) navodeći kako ne zeli imati problema sa kćerkom ako ona sazna da sam dolazio.

Ubrzo "kćer" ostavlja djeda i odlazi dohranjivati neku nepoznatu staricu za njen stan,djed opet na inzistiranje i pritisak kćeri i zeta diže tužbu za raskid Ugovora.

Djed završava u bolnici (metastaze karcinoma se proširile jer ga kćer nije vodila da završi kemoterapiju koju mu je liječnik preporučio kada je došao kod mene poslije operacije,dozivio 3 mozdana,pun modrica i starih lomova,dok je bio sam kod kuce padao je jer je često gubio ravnotezu).

Meni su tek nakon nekoliko dana uspjeli javiti da je djed u bolnici,odlazio sam 2tjd k njemu,hranio ga,pojio,drzao za ruku nemočnog,kao što je nekada on mene ,razgovarali dok je bio priseban........Ubrzo mi je na posao javljeno da je preminuo,dok sam ja došao u bolnicu već je kćerka pokupila dokumente,dogovorila sve detalje oko pokopa ......

 

Pošto je u gruntovnici zabilježeno da postoji Ugovor o doživotnom,hoću li ja moci kad podignem Smrtni list uknjižiti se kao vlasnik po Ugovoru o doživotnom pošto je otvoren postupak kod suda (nova tužba za raskid ugovora koju je djed podignuo,a po kojoj nas još nisu zvali na ijedno ročište)

Što i kako postupiti,ako se i uknjizim kao vlasnik u gruntovnici,obzirom da se kćer uselila u kuću (ona je vlasnik jednog dijela po bakinoj smrti,djedov dio kuće je upisan u Ugovor i po njegovoj smrti sam ja vlasnik).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Pošto je u gruntovnici zabilježeno da postoji Ugovor o doživotnom,hoću li ja moci kad podignem Smrtni list uknjižiti se kao vlasnik po Ugovoru o doživotnom pošto je otvoren postupak kod suda (nova tužba za raskid ugovora koju je djed podignuo,a po kojoj nas još nisu zvali na ijedno ročište)

Što i kako postupiti,ako se i uknjizim kao vlasnik u gruntovnici,obzirom da se kćer uselila u kuću (ona je vlasnik jednog dijela po bakinoj smrti,djedov dio kuće je upisan u Ugovor i po njegovoj smrti sam ja vlasnik).

 

obavjesti sud da je djeda umro. postupak bi trebao biti prekinut osim ako sud ne pozove nasljednika da preuzme postupak. imaš pravomoćnu presudu i pozovi se na presuđenu stvar (ako dođe do rasprave).koristi uslugu odvjetnika ako bude bilo potrebno. ako dobiješ spor dobit ćeš povrat troškova (ako ih tražiš)

 

što hitnije izvadi smrtni list i u gruntovnicu sa ugovorom i podnesi prijedlog za upis vlasništva + 250,00 kuna za sudsku pristojbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvao sam matični za Smrtni list,moram pričekati par dana dok im bolnica dostavi potvrdu o smrti da bih ga mogao podići.

Pretpostavljam da dok obavještavam Sud o smrti djeda/tužitelja moram priložiti dokaz/Smrtni list ? tako da opet ne mogu još ništa.

A bilo bi logično da Sud postupak obustavi,pošto tužitelj nije živ.

Ne znam samo kako ću preuzeti pokretnine iz Ugovora pošto se dotična istima koristi ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam samo kako ću preuzeti pokretnine iz Ugovora pošto se dotična istima koristi ?

onog trenutka kad se upišete kao vlasnik podnesite tužbu za predaju svog vlasništva u posjed,te u istoj tužbi ili prije samog podnošenja tužbe idite sa prijedlogom za osiguranjem dokaza,o čemu će vam odvjetnik više reći,budući da se u takav postupak nemože te upuštati sami,odnosno može te ali riskirate gubitak spora zbog banalnih procesnih radnji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što i kako postupiti,ako se i uknjizim kao vlasnik u gruntovnici,obzirom da se kćer uselila u kuću (ona je vlasnik jednog dijela po bakinoj smrti,djedov dio kuće je upisan u Ugovor i po njegovoj smrti sam ja vlasnik).

 

možeš se upisati samo kao suvlasnik.

suvlasniku pošalji ponudu za sklapanje ugovora o najmu (ako brani korištenje nekretnine koje si suvlasnik).možeš tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice. ali za sve sačekaj odluku suda koji će donijeti odluku ako suvlasnica pokrene /preuzme tužbu za poništenjem ugovora (ima male šanse ali ima). trebao si skupljati dokaze (može i svjedoke) da si se brinuo o djedu nakon njegova izlaska iz bolnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obavjesti sud da je djeda umro. postupak bi trebao biti prekinut osim ako sud ne pozove nasljednika da preuzme postupak. imaš pravomoćnu presudu i pozovi se na presuđenu stvar (ako dođe do rasprave).koristi uslugu odvjetnika ako bude bilo potrebno. ako dobiješ spor dobit ćeš povrat troškova (ako ih tražiš)

 

što hitnije izvadi smrtni list i u gruntovnicu sa ugovorom i podnesi prijedlog za upis vlasništva + 250,00 kuna za sudsku pristojbu.

 

 

Već sam napisao dopis za Sud pa mi kaze odvjetnica neka nista ne saljem da ce druga strana obavjestit svog odvjetnika ,da ja ne moram nista

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već sam napisao dopis za Sud pa mi kaze odvjetnica neka nista ne saljem da ce druga strana obavjestit svog odvjetnika ,da ja ne moram nista

---------------------------------------------------------------------------------

cilj odvjetnice je da zaradi. dali češ izgubiti spor ili ne morat ćeš platiti njene usluge ? ja bi sudu poslao dopis s pozivom na broj predmeta.

 

barem se na raspravi pozovi na presuđenu stvar. to odvjetnica neće učiniti. priloži kopiju presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija