Jump to content

Kupnja prve nekretnine - porezi


volar

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Kupujem prvu nekretninu (stan) u novogradnji.

 

Znam da je nešto mijenjan zakon pa me zanima:

 

Moram li platiti porez na promet nekretnina (5%),PDV mi je inače već ukalkuliran u cijenu kvadrata ?

 

Vezano s tim imam li obvezu prijavit sebe i članove obitelji na novu adresu ?

(Po starome zakonu za oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina svi članovi obitelji trebali su biti prijavljeni na novu adresu i u roku od tri godine stan se nije smio otuđiti)

 

Ukoliko odlučim iznajmiti stan (odmah), moram li plaćati nekakve dodatne poreze osim uobičajenih koje npr. plaća i iznajmljivač nekog stana kojeg posjeduje već npr. 10 godina ?

 

Molio bih i bio zahvalan na objašnjenju jer pregledavajući porezne priručnike nisam uspio naći odgovor na ova pitanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 5. Zakona o porezu na promet nekretnina kaže kako se prometom nekretnina u smislu tog zakona ne smatra stjecanje nekretnina na koje se plaća PDV. Drugim riječima, nema poreza na promet nekretnina. No, stjecanje treba svakako prijaviti PU.

 

Što se iznajmljivanja tiče, biti ćete dužni prijaviti ga i plaćati porez na najam, a glede obveze prijave članova obitelji na istu adresu, smatram da je nema, ali to možete dodatno provjeriti sa svojom Ispostavom PU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija