Jump to content

Dohodak iz SAD na tekući račun


tejk

Preporučene objave

Poštovani,

 

u protekloj 2015. godini na tekući sam račun primio ukupno između 50000 i 60000kn od obavljanja posla za jednu firmu (sredstva su uplaćena u dolarima te konvertirana u kune budući da je tekući račun kunski). Između mene i firme nije bilo nikakvog ugovora izuzev ugovora o povjerljivosti podataka. Za cijelo vrijeme trajanja ovog odnosa ja sam bio student i nisam bio zaposlen. Ovaj odnos je završio, a ja sam se zaposlio.

 

Zanima me kakva je moja porezna obveza (firma je iz SAD-a) i bih li mogao imati problema te koliko je vjerojatno da ću imati problema ukoliko ne poduzmem ništa?

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom RH i SAD još uvijek nemaju (koliko je meni poznato) ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja dohotka, dužni ste platiti isti i u SAD-u i u RH. E, sad, ovo u SAD-u je riješeno, ali u RH očito nije.

 

Po zakonu, trebali biste ovaj dohodak prijaviti našoj PU, pa bi se tada obračunao i platio porez, a da li će vas oni "pronaći" i "odrapiti" - to je pitanje za njih. Obzirom je isplata išla na tekući, a strogo se pazi žiro, moguće i neće. Ali to je rizik.

 

Najbolje bi bilo uputiti upit samoj Poreznoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

u protekloj 2015. godini na tekući sam račun primio ukupno između 50000 i 60000kn od obavljanja posla za jednu firmu (sredstva su uplaćena u dolarima te konvertirana u kune budući da je tekući račun kunski). Između mene i firme nije bilo nikakvog ugovora izuzev ugovora o povjerljivosti podataka. Za cijelo vrijeme trajanja ovog odnosa ja sam bio student i nisam bio zaposlen. Ovaj odnos je završio, a ja sam se zaposlio.

 

Zanima me kakva je moja porezna obveza (firma je iz SAD-a) i bih li mogao imati problema te koliko je vjerojatno da ću imati problema ukoliko ne poduzmem ništa?

 

Unaprijed hvala!

 

ako nema ugovora o izvšenom i naplaćenom radi uplaćena svota se može prikazati i kao dar.

porez na dar je puno manji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pitaj knjigovođu da ti obračuna koliko bi poreza trebao platiti ukoliko prijaviš tu zaradu. Ako je cifra manja od 20 000 tada si počinio prekršaj i relativna zastara je 6 godina, a apsolutna 6 godina od kad su te otkrili (naravno, trebaju te otkriti u roku 6 godina). Ako je cifra 20 000 ili više, onda si počinio kazneno djelo i relativna zastara je 15 godina od završetka kalendarske godine u kojoj je ta porezna obveza nastala (u kojoj si zaradio pare), a apsolutna je 15 godina od momenta kad su te otkrili.

 

Kad te otkriju i osude, tada plaćaš zaostali porez skupa sa zateznim kamatama od 14% godišnje za cijeli protekli period. Uz to ti može biti naplaćena i novčana kazna, a u slučaju kaznene prijave ide ili zatvor ili uvjetna kazna.

 

S tim da pazi, ako ti nakon isteka relativne zastare dođe rješenje da platiš porez, onda se moraš žaliti u roku 8 dana pa će rješenje biti odbačeno. Ako propustiš žalbeni rok, onda ti mogu naplatiti porez bez obzira što je nastupila zastara, tako sam barem naletio negdje. Ovo može biti za.eb za ljude koji otiđu na put ili rade vani pa ne prime rješenje (a unazad par godina su donijeli zakon vezano uz porezna rješenja da se neprimitak računa kao da si primio - p.s ma.er).

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nema ugovora o izvšenom i naplaćenom radi uplaćena svota se može prikazati i kao dar.

porez na dar je puno manji.

 

Teoretski da. Ali pitanje je kako će na to gledati drugovi inspektori. Naime, ako je čovjek zaradio preko nekog affiliate programa ili preko elancea ili gdje god, tada će se vidjeti u banci da je uplata stigla od firme. Uplatitelj nije fizička osoba koja je njegov rođak ili stari prijatelj. Mislim da će biti teško objasniti zašto neka pravna osoba iz SAD-a šalje na poklon 50 000 - 60 000 kn, odnosno 9 000 USD.

 

Jedina nada je ako banka naziv uplatitelja u bazi podataka čuva neko kreće vrijeme pa kasnije to briše i ostavlja samo iznos transakcije i datum. Ali sumnjam jer s obzirom na današnju informatičku opremu nije im problem čuvati te podatke ostatak života. Moguće i da zakonski moraju to čuvati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija