Jump to content

Tužba radi utvrđivana vlasništva


steva

Preporučene objave

Molim nekoga da mi objasni kako napisati tužbu radi utvrđivanja prava vlasništva.

Radi se o sljedećem:

Davno prije moj djed i susjed (oba su pokojna) zamijenili su čestice i to nisu papirnato sproveli.

Susjed je preminuo i poslije njega je obustavljeni ostavinski postupak.

Prema ZK izvatku on je vlasnik 7/14, a njegovi nasljednici svaki po 1/14 djela čestice.

Svi nasljednici su živi i oni mi žele potpisati kod suda suglasnost da se ja upišem kao vlasnik zemljišta.

Napisao sam tužbu radi utvrđivanja vlasništva u kojoj sam opisao način na koji sam došao u posjed predmetne čestice i tko je upisan u ZK izvatku te sam i njega priložio.

Na mjestu tuženika naveo sam pok.susjeda i njegove nasljednike.

Sud mi je izdao rješenje u kojem navodi da tužba ne sadrži tužbeni zahtjev i da 1.tuženi koji je preminuo ne može biti stranka u postupku nego da treba navesti njegove nasljednike.

Sad me zanima kako formulirati tužbeni zahtjev u ovom predmetu?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud je ispravno postupio kad vas je pozvao da tužbu uredite,budući da kako sam već bezbroj puta ponavljao na forumu,umrla osoba nemože biti stranka u postupku,jer je smrću prestalo svojstvo fizičke osobe,a s druge strane vi ste iznijeli činjenično stanje sa dokazima,no niste postavili tužbeni zahtjev,a kako sud svoje odluke donosi u granicama zahtjeva(čl.2.ZPP),jasno je da tužba sadrži nedostatke zbog kojih sud nemože postupati po istoj.

Vratićemo se na tužbu,a prije toga da vas pitam,zbog čega idete tužbom ako vam nasljednici nespore pravo vlasništva.

Pazite,mnogi će vam reći,šta ima veze,vi tužite,nasljednici se ogluše ili jednostavno priznaju vaš tužbeni zahtjev,i rješena stvar,no imajte na umu da sud i pored ogluhe nasljednika može odbiti zahtjev.(čl.3.st.3.ZPP),ako iz činjeničnog stanja proizilazi da je zahtjev neutemeljen,odnosno da nisu ispunjeni uvjeti da bi se vlasništvo steklo.

Što vam ovo govorim,ako nema spora,problem možete riješiti za nekoliko dana,na način da usmenu zamjenu vaših prednika stavite konačno na papir,a to je ugovor o zamjeni nekretnina.

Porez je u tom slučaju izvjestan,no stjecanje vlasništva presudom je isto tako oporezivo,pa nadalje na tužbu ide trošak pristojbe kao i na presudu,a te iste troškove možete usmjeriti na ugovor,koji je po meni bolja opcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi nasljednici su živi i oni mi žele potpisati kod suda suglasnost da se ja upišem kao vlasnik zemljišta.

!

 

ako je prednik platio porez (uplatnica i rješenje kao dokaz) i ako je nasljednik potomak prednika možda bi bilo povoljnije pokrenut postupak mirenje pred sudom.

http://sudovi.pravosudje.hr/tsvz/index.php?linkID=21

http://www.mirenje.hr/index.php/o-mirenju/mirenje-u-hrvatskoj/sudovi-koji-provode-mirenje.html

http://sudovi.pravosudje.hr/ogszg/index.php?linkID=10

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija