Jump to content

Rok za zaštitu prava pred sudom


Roxette

Preporučene objave

Poznato mi je da radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava.

 

Ako poslodavac u roku od petnaest dana od dostave zahtjeva radnika ne udovolji tom zahtjevu, radnik može u daljnjem roku od petnaest dana zahtijevati zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom.

 

Buni me ovo: Kod zaštite radničkih prava sudskim putem zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom ne može zahtijevati radnik koji prethodno poslodavcu nije podnio zahtjev za zaštitu prava, osim u slučaju zahtjeva radnika za naknadom štete ili drugim novčanim potraživanjima iz radnog odnosa. Dakle, u slučaju materijalnih potraživanja radnika prema poslodavcu nije potrebno prethodno obraćanje poslodavcu za zahtjevom za zaštitu prava, kao temeljnom pretpostavkom za podnošenje tužbe sudu.

 

Pa me zanima u kojem se roku radnik ima pravo obratiti sudu u slučaju materijalnih potraživanja?

 

Ima li uopće kakve šanse na sudu ako nije dao nikakav prigovor ni zamjerku na platnu listu i odluku o plaći u roku od 15 dana od dobivanja iste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roxxete,

ja smatram da; ukoliko je u pitanju bilo koje materijalno pravo radnika,odnosno njegovo potraživanje plaće ili njenog dijela isto ne zqastarjeva PET godina od dospječa. I irelevatno je jeli radnik ili nije podnio Zahtjev za zaštitu prava u rečenom roku od 15 dana. Rok od 15 dana odnosi se nas sva prava ...osim Plaće. Tak ja mislim,čitajući sudsku praksu.

Štel sam reči, bilo koja prava radnika podložna su ZZP-u osim potraživanja vezana za ne isplatu plaća.. Dakle i bez upućivanja ZZP-a radnik može Sudskim putem tražiti isplatu plaće i to bu Sud uvažil! Bar prema prema onome kaj sam ja čital o sudskoj praksi u toj domeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako sam nešto i ja pretpostavila, znam za zastarni rok od 5 godina.

 

Samo mi je bila upitna ta situacija u kojoj je radnik pristao na manju plaću, sve to potpisao, nije imao zamjerke na odluku o plaći (iako na istoj stoji uputa da se može žaliti ako smatra da mu je plaća pogrešno utvrđena), ni na više isplaćenih plaća sukladno takvoj odluci nakon toga. U tom slučaju me zanima ima li radnik naknadno šanse uspjeti u tužbi kojom poslodavca tuži za naknadadu razlike plaće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sklopljen je i novi ugovor na inicijativu radnika, za drugo radno mjesto koje je i manje plaćeno..

 

No u prethodnom ugr stoji obveza poslodavca da nakon raskida tog ugovora radniku isplaćuje plaću tog radnog mjesta još 2 mjeseca, ako je ugovor raskinuo poslodavac ili je istekao rok na koji je ugovor bio sklopljen.

 

Ne piše ništa o slučaju da se ugovor raskine na zahtjev radnika. Primjenjuje li se i u tom slučaju obveza poslodavca isplaćivati plaću utvrđenu starim ugovorom 2 mjeseca od raskida?

 

 

Hvala svima na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sklopljen je i novi ugovor na inicijativu radnika, za drugo radno mjesto koje je i manje plaćeno..

 

No u prethodnom ugr stoji obveza poslodavca da nakon raskida tog ugovora radniku isplaćuje plaću tog radnog mjesta još 2 mjeseca, ako je ugovor raskinuo poslodavac ili je istekao rok na koji je ugovor bio sklopljen.

 

Ne piše ništa o slučaju da se ugovor raskine na zahtjev radnika. Primjenjuje li se i u tom slučaju obveza poslodavca isplaćivati plaću utvrđenu starim ugovorom 2 mjeseca od raskida?

 

 

Hvala svima na pomoći.

 

Poštovana,

mislim kako radnik nema osnove za tužbu ,jer je potpisom prihvatio novi ugovor a koliko sam shvatio iz prethodnog, on je i inzistirao na raskidu starog ugovora. Dakle kako nije bilo inicijative Poslodavca da se stari ugovor raskine, nema ni obveze da po starom isplaćuje plaću (dva rečena mjeseca).

Bu nekaj rekel i G-man. Mislim da je ovo logično kaj sam rekel. Ali počesto u pravu logika baš i nije nekaj na kaj bi se trebalo osloniti....pa ?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne piše ništa o slučaju da se ugovor raskine na zahtjev radnika. Primjenjuje li se i u tom slučaju obveza poslodavca isplaćivati plaću utvrđenu starim ugovorom 2 mjeseca od raskida?

 

Po mom mišljenju - ne.

 

Razloge ste sama navela. U pravilu sam na strani radnika, ali u slučajevima u kojima je on nezakonito/nepravilno/nepošteno prikraćen, međutim ovdje jednostavno ne vidim osnovu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija