Jump to content

Porez na promet nekretnina


Ivana Čupić Ashraf

Preporučene objave

Bok,

moze li mi netko pojasniti ,po ugovoro u dozivotnom uzdrzavanju dobila sam stan od tatine tetke,ona nije imala nikoga od obitelji osim nas. Placam li porez na promet nektretnina u tom slucaju? To mi je jedina nekretnina na moje ime ,ne znam da li je to samo u slucaju kak kupim nekretninu pa se oslobadja od poreza ili to vazi i u slucaju ugovora o dozivotnom uzdrzavanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molio bi da mi netko odgovori na moj problem

Ovako moja obitelj posjeduje nekretninu,tocnije kucu sa okucnicom (101 m2 kuce i 250m2 okucnice),vlasnistvo je rasporedjeno u omjerima otac 1/6,majka1/6,sestra 4/6.

Ja ne posjedujem nista i imam zenu i malo dijete koji takodjer ne posjeduju nikakvu nekretninu ali zivimo u toj kuci.

Mene zanima dali mi sestra moze darovati svoje 4/6 kojima bi ja sa svojom zenom i djetetom rijesio stambeno pitanje a da pri tome ne platimo porez,ili da sastavimo neki kupoprodajni ugovor pa da se oslobodim poreza.Ubiti me zanima kako da prebacim te 4/6 na sebe a da budem oslobodjen poreza na prvu nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene zanima dali mi sestra moze darovati svoje 4/6 kojima bi ja sa svojom zenom i djetetom rijesio stambeno pitanje a da pri tome ne platimo porez,

 

Porez možete izbjeći tako da sestra daruje ocu ili majci, a on(a) onda daruje vama.

 

 

u svom izlaganju ste već odgovorili,u pitanju je kupoprodaja.

 

Kupoprodaja je ako naprave takav ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali u tom slučaju majka ili otac, ako ne pričekaju 3 godine prije darovanja drugom djetetu, postaju obveznici poreza na dohodak.

 

Bili bi obveznici poreza na dohodak ako bi nekretninu koju su dobili na dar prodali unutar 3 godine od stjecanja. Ako ju daruju...

Je li možda porezna uprava nedavno dala drugačije tumačenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 27. st. 9. Zakona o porezu na dohodak.

 

Ako roditelji imaju adresu stanovanja na tu nekretninu, tu je st. 6. istog članka.

 

Otuđenje podrazumijeva i novo darovanje, ali istina jeste da je znalo biti različitih rješenja u praksi.

 

Rekao bih da je to stvar tumačenja. Porez na dohodak se plaća ako ima dohotka. Osobno sam nekoliko puta imao situaciju u najbližoj obitelji da je netko nekretninu kupio i odmah darovao. I nikad nije bilo problema, jer se porez plaća na razliku u vrijednosti nekretnine - prema procjeni porezne...

E sad, ako porezna uprava tretira nekretninu kao dar, onda bez obzira na vrijednost nekretnine nema dohotka. Jer i u slučaju kad je član obitelji nekretninu dobio na dar i isti dan darovao - nekretnina je imala istu vrijednost.

Može li porezna tretirati nekretninu kao stvar različite vrijednosti u dvije istovjetne transakcije učinjene isti dan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako roditelji imaju adresu stanovanja na tu nekretninu, tu je st. 6. istog članka.

 

Točno, i u ovom slučaju bi najvjerojatnije došlo u obzir, barem po detaljima predmeta.

 

Rekao bih da je to stvar tumačenja. Porez na dohodak se plaća ako ima dohotka. Osobno sam nekoliko puta imao situaciju u najbližoj obitelji da je netko nekretninu kupio i odmah darovao. I nikad nije bilo problema, jer se porez plaća na razliku u vrijednosti nekretnine - prema procjeni porezne...

E sad, ako porezna uprava tretira nekretninu kao dar, onda bez obzira na vrijednost nekretnine nema dohotka. Jer i u slučaju kad je član obitelji nekretninu dobio na dar i isti dan darovao - nekretnina je imala istu vrijednost.

Može li porezna tretirati nekretninu kao stvar različite vrijednosti u dvije istovjetne transakcije učinjene isti dan?

 

Slažem se s vama, ali znam za slučajeve gdje se ljudima razrezivao porez, no jasno ne u slučaju kada je sve učinjeno isti dan. Velim, pojedine Ispostave imaju različita tumačenja, a onda zavisi koja je vama nadležna. Najbolje se raspitati kod svoje Ispostave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali znam za slučajeve gdje se ljudima razrezivao porez, no jasno ne u slučaju kada je sve učinjeno isti dan. Velim, pojedine Ispostave imaju različita tumačenja, a onda zavisi koja je vama nadležna. Najbolje se raspitati kod svoje Ispostave.

 

Osobno sam na svoje ime kupio ili prodao više od 40 zasebnih nekretnina, plus brojna iskustva sa tvrtkom, sa bratom koji je isto protržio desetine nekretnina, familija i poznanici...

Moja ocjena je da oni doslovno -'opale kad vide da mogu'.

U svakom slučaju - dobro se unaprijed raspitati, a još bolje ako odmah pokažeš da nisi ovca koja ne zna napisati žalbu i voditi spor. Tada nisu skloni 'egzotičnim' tumačenjima zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupili smo kucu povrsine 110m2 sa dvorisnom zgradom 46m2. Imamo pravo da ne platimo porez na 80m2 (troclana obitelj) a na ostatak placamo porez. Placa li se porez samo na STAMBENI PROSTOR ili na sve zidane građevine na placu? Nama je zaracunata povrsina svih građevina a svi nam tvrde da se porez placa samo na stambeni dio. dvorisna zgrada se sastoji od Garaze, Drvarnice i Ostave sa nadstresnicom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Poštovani,

 

molim Vas informaciju ukoliko unajmljujem stan u centru Zagreba, 47 kvadrata i plaćam ga 200 eura plus režije, dali će mi porezna naplatiti porez na iznajmljivanje po tržišnoj vrijednosti metra kvadratnog ili po iznosu koji stoji u ugovoru?

 

 

Za stambene nekretnine prema iznosu koji je u ugovoru - pod uvjetom da se baš ne radi o nerealnoj cifri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Situacija je sljedeća:

 

Nasljedila sam kuću od svekra. Ostavio mi je oporukom kuću i dvorište.

Sa svekrom sam živjela 35 godina u zajedničkom kućanstvu, od kada sam se udala pa sve dok svekar nije umro.

 

Muž mi je umro prije svekra. Kuća koja je glasila na svekra i sada na mene pošto mi ju je ostavio oporukom građena je zajedničkim doprinosom svekra, muža i mene.

 

Zanima me da li sam ja dužna platiti porez na promet nekretnina pošto smo živjeli u zajedničkom kućanstvu, a to mi je jedina nekretnina u kojoj živim sa dva sina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

Prema Zakonu o porezu na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju bez naknade porez na promet nekretnina ne plaćaju

-bračni drug, potomci, preci, te posvojenici i posvojitelji umrlog ili darovatelja.

 

Kako potomci čine uspravnu liniju osoba koje potječu jedna od druge u krvnom srodstvu, vjerovatno niste oslobođeni poreza na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

unajmljujem stan ali je dogovoreno da sama plaćam porez na iznajmljivanje, odnosno boravak. Inače imam problem što Zakon o prebivalištu striktno govori da moram svake dvije godine van iz stana, budući da imam posao stalnog karaktera. Jedva i ovako pronalazim stan gdje će me najmodavci prijaviti. Nitko mi ne želi dati prebivalište, jedino boravište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani G-man,

 

znam da je to obveza najmodavca.

Zanima me dali je nerealna cijena najma stana površine 47 kvadrata od 1500 kuna,

 

Stan u centru Zagreba je jako općenit pojam.

Imate takav stan u Importanne galeriji koji vrijedi i do 5 milijuna kuna, a imate i dvorišnu potleošicu ili podrumsku rupetinu od stana koja vrijedi 'daj što daš'. U istom rasponu je i najam.

Porezna u pravilu za najam stana priznaje ifru u ugovoru.

 

 

budući da ukoliko porezna sama utvrdi da je nerealna cijena najmodavac će morati plaćati porez oko 315,84. Ovako bi trebao plaćati 126 kuna.

 

Iznos o kojem pričamo su akontacije. Ako najmodavac iznajmljuje 20 stanova i ima druge prihode, njemu će na kraju iznos (i postotak) poreza biti znatno veći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Ukratko sestra-sestri darovnim ugovorom daruje stan u vrijednosti od oko 30-40000 eura. Da li sestra koja je dobila stan mora platiti porez, jer joj taj stan ne riješava stambeno pitanje (muž joj već ima stan)?

Sestra koja daruje stan kupila ga je 2011. ili 2012.

 

porez na promet nekretninama plaća. u roku od 30 dana mora prijaviti poreznu obvezu.

ali i sestra bi trebala paziti na datum darovanja (i datum stjecanja). može dobiti porez na dobit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija