Jump to content

Ovrha iz R.Kolumbije


Lakistrim

Preporučene objave

clear.gifclear.gifclear.gifclear.gif

Reciprocitet sa R.Kolumbijom

 

Lakistrim I

 

23:57

 

 

A:

 

bluemanmxl.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postovanje,

zamolio bih Vas za savijet u svezi uzajamnosti ili reciprociteta moguce ovrhe sa R. Kolumbijom.

U biti ja imam boravak (moja zena je Kolumbijanka) u Kolumbiji i imamo ugostiteljski objekt u Cali (Kolombija) i pri pocetku god. 2014 sa familijom smo se premjestili u R.Hrvatskoj (Split) i odmah iza toga me je prijavio jedan bivsi radnik koji je bio otpusten kradje radi i proces je u tijeku. Imam odvjetnika tamo koji mi sugerira da ce me vjerovatno novcano osuditi (+/- EU 8.000) u korist tuzitelja radi nekih sitnica u svezi radnickih prava. Moja greska je bila ta sto ga nisam prijavio policiji u momentu prije otkaza za kradju. Toliko i nije bitno za moje pitanje koje Vas molim; dali jednog dana kada sigurno budem osudjen za prekrsaj novcano i sada nemam nista materijalno u R.Kolumbiji mogu potrazivati jednog dana kod nas ili u R.Hrvatskoj? Postoji li za taj slucaj mogucnost izvrsne ovrhe iz Kolumbije kod nas? Dali R.Hrvatska i R.Kolumbija imaju ugovor reciprociteta ili uzajamnosti u mom slucaju?

Inace sam drzavljanin R.Hrvatske sa regularnim prijavljenim boravkom.

Unaprijed Vam zahvaljujem i bio bih Vam zahvalan!!!!!

 

 

Lijep pozdrav!!!!

 

 

Zoran Lakic

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko je meni poznato, ovu materiju imamo reguliranu sa državama EU te nekim izvan EU.

 

Što se tiče zemalja izvan Europe, to mi nije poznato, tako da eventualno ostaje primjena odredaba Zakona o rješavanju sukoba zakona s propisima drugih zemalja, posebno čl. 86-101., koja govori o priznanju i izvršenju stranih sudskih odluka, ali se traži uzajamnost.

 

Ne bih htio da vam dadem krivu sugestiju, pa je stoga najbolje opisati slučaj i tražiti očitovanje od Ministarstva pravosuđa. Iako je upit u sferi mogućeg (barem zasada), ali nije loše provjeriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tocno, regulirano je sa clanicama EZ i jos nekim drzavama, ali mi je cudno da nema popis drzava reciprociteta/uzajamnosti!? naletio sam na clanak da nije moguce ako nema uzajamnosti ili da nisam obavijesten o tuzbi sto je moj slucaj. Inace znajuci njihovo sudstvo "ispod" cu vjerovtno biti osudjen za nadoknadu, ali u tom slucaju dali je dobro da ne primim njihov poziv i da za par godina trazenja stave odvjetnika po duznosti i osude me? Znate li kako me i preko koga (ambasadu mi nemamo u Kolumbiji) mogu pozlati obavijest/notificu kod nas u Hrvatskoj?

Puno vam zahvaljujem!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

[TABLE=class: mvp-ui-table-small]

[TR]

[TD]Memorandum o suglasnosti između Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske i Ministarstva vanjskih poslova Republike Kolumbije o uspostavi mehanizma političkih konzultacija[/TD]

[TD]11.10.2012.[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]11.10.2012.

 

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[TABLE=class: mvp-ui-table-small]

[TR=bgcolor: #EEEEEE]

[TD]Uspostava diplomatskih odnosa između Republike Hrvatske i Republike Kolumbije[/TD]

[TD]25.4.1995.[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]25.4.1995.[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Da, vec sam vidio odnose sa Kolumbijom, ali ne navodi se ugovor o uzajamnosti osim diplomatskog odnosa i memoranduma o suglasnosti uspostave mehanizma politickih konzulktacija.

To se ne odnosi na sudska izvrsenja i reciprociteta/uzajamnosti? Dali grijesim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako nesto i najblize veleposlanstvo je u Braziliji/Brazil.

Ja bi se obrati Velopslanstvi Kolimbije u Beču a ne našima jer je upitno njihovo poznavanje zakonskih propisa,

 

[TABLE=class: mvp-ui-table-small]

[TR]

[TD]Memorandum o suglasnosti između Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske i Ministarstva vanjskih poslova Republike Kolumbije o uspostavi mehanizma političkih konzultacija[/TD]

[TD]11.10.2012.[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]11.10.2012.

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[TABLE=class: mvp-ui-table-small]

[TR=bgcolor: #EEEEEE]

[TD]Uspostava diplomatskih odnosa između Republike Hrvatske i Republike Kolumbije[/TD]

[TD]25.4.1995.[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD]25.4.1995.[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Da, vec sam vidio odnose sa Kolumbijom, ali ne navodi se ugovor o uzajamnosti osim diplomatskog odnosa i memoranduma o suglasnosti uspostave mehanizma politickih konzulktacija.

To se ne odnosi na sudska izvrsenja i reciprociteta/uzajamnosti? Dali grijesim?

Znači da drugih ugovora nema.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tocno, drugih ugovora nema i po logici nema ni ugovora o uzajamnosti.

Sto se tice veleposlanstva u Becu ili Rimu neznam koliko bi bila tocna informacija jer u biti neznam kako bi Kolumbijanci koji rade tamo mogu tumaciti nas zakon u R.Hrvatskoj.

Mozda jedino mi mogu potvrditi dali oni imaju taj ugovor o uzajamnosti sa nama.

Hvala!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne vidim smisla slati upit Veleposlanstvu Kolumbije, jer prvo - oni jedino mogu reći imamo li mi s njima kakav režim glede izvršenja presuda sudova ili ne (što se može potvrditi i u našem Ministarstvu), i drugo - takav upit morao bi biti napisan ili na španjolskom ili njemačkom jeziku plus što bi skrenuo pozornost na samog korisnika u Kolumbiji i postupku koji se vodi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se tice veleposlanstva u Becu ili Rimu neznam koliko bi bila tocna informacija jer u biti neznam kako bi Kolumbijanci koji rade tamo mogu tumaciti nas zakon u R.Hrvatskoj.

Mozda jedino mi mogu potvrditi dali oni imaju taj ugovor o uzajamnosti sa nama.

Hvala!!!!!

Neće ti oni tumačit zakon RH nego Kolumbije.

 

Ako te tamo i osude oni će te i tražit putem tjeralice ali samo na području Kolumbije pošto si "presitan" za međunarodnu tjeralicu.

 

Također je upitan i nastavak boravka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne mogu nikakvu tjeralicu traziti, nije kazneneo djelo.Mogu potrazivati iznos i to je sve, u slucaju da imam bankovne racune ili nekretninu, mogu mi sjesti na to i ako nista od toga nemam,jer jednostavno nemam, odakle se mogu naplatiti nema instrumenata za nikakvo kaznenop djelo. Takodjer nikakav boravak nije u pitanju, ja mogu dolaziti i ulaziti i zivjeti tamo kako hocu...jednostavno nemam nista tamo odakle se mogu naplatiti. Neznam kako tumacis "presitnosti" i tjeralice..ti to onako znas o "krupnima" ili mislis da je moj slucaj kaznene naravi da bi interpol bi me mogao trazit..he? Jos vise, nikakvu obavijest o pocetku procesa i tuzbe nemam i nisam potpisao, to je napravljeno poslije kada sam otisao iz Kolumbije, znajuci da je njihovo sudstvo ipak korumpirano i sa par pesosa mozes podmetnut sudce, svjedoke i ostalo...zbog toga se pitam dali ima reciprocitete izvrsne ovrhe iz Kolombije. Za vraga mi je placati odavde odvjetnike tamo i trosak svega ako izgleda cu biti prisiljen platiti ono sto nije istina...po njihovom zakonu...kuzis?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Provjereno tocno, ako tvrdis suprotno objasni.

Napisao sam ako su slični zakoni našima.I naš sud izdaje tjeralicu ako se osoba ne odazove pozivu a svaki boravak se može otkazat/prestat.

 

Očito znaš više o njihovim zakonima od nas pa ćeš onda riješit i taj s ovrhom.

 

Popis ugovora postoji ako su potpisani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija