Jump to content

svjedok - spor oko nasljedivanja


m1rk

Preporučene objave

Pozdrav svima,

Pozvan sam kao svjedok na rociste. Predmet spora (ili jedan od predmeta) je izgleda stan koji sam kupio od tuzenika posredstvom agencije za nekretnine prije par godina. Tuzenik je prodavao stan preko punomoci od vlasnika.

Nije mi sasvim jasno ni zasto se mene poziva. Moze li ovaj slucaj zavrsiti kakvim ishodom nepovoljnim za mene? Imate li kakav savjet kako postupiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima li netko kakav savjet? Ili barem savjet kako doci do odgovora.

 

Kako da vam damo savjet kad ni vi neznate ništa o karakteru spora?

Pokušajte kontaktirati izravno osobu koja je bila uknjiženi vlasnik.

 

 

Moze li biti kakve osnove po kojoj bih mogao izgubiti vlasnistvo nad stanom?

 

Postoji više 'osnova' po kojima bi mogli izgubiti bar udio u vlasništvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stan sam kupio prije vise od 3 godine uz posredstvo veće i ozbiljnije agencije za nekretnine. Računao sam da mi to daje nekakvu sigurnost i da su sve provjere oni obavili sto im je i obaveza. Nisam nikakve dodatne provjere radio niti osobno imao velikog direktnog kontakta s prodavateljom.

 

 

Koliko znam uknjižena vlasnica je kod prodaje bila u staračkom domu i u međuvremenu umrla. Jedan dio obitelji je uz njenu punomoć meni prodao stan a drugi dio obitelji ih sada tuzi oko nasljedstva i tu se nekako moj stan pojavljuje.

 

 

Kako da vam damo savjet kad ni vi neznate ništa o karakteru spora?

Ne znam sto da odgovorim. Nemam apsolutno nikakvog iskustva s ovakvim stvarima. Savjet moze biti da je uobicajeno pozivanje novih vlasnika za svjedoke i da ne brinem. Ili savjet da prvo odem na rociste vidjeti kakav je karakter spora pa da ponovno pitam ovdje. Ili savjet da mogu izgubiti stan i da angaziram odvjetnika i poduzmem neke korake prije odlaska na rociste?

 

 

 

Hvala na pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

moje mišljenje je da vi niste u opasnosti,no doza opreza se preporučuje.

Naime,sasvim izvjesno da se nasljednici međusobno tužakaju iz jednostavnog razloga,tko je pokupio novac od prodaje stana,budući da taj novac u trenutku smrti prodavateljice predstavlja ostavinsku imovinu,s čim vi nemate ništa,no jedna parnična strana vas predlaže za svjedoka(pretpostavljam tužitelji)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

moje mišljenje je da vi niste u opasnosti,no doza opreza se preporučuje.

Slažem se.

Najveća opasnost bi bila da je nekretnina bila bračna stečevina koju je u gruntovnicu upisani supružnik prodao.

 

Naime,sasvim izvjesno da se nasljednici međusobno tužakaju iz jednostavnog razloga,tko je pokupio novac od prodaje stana,budući da taj novac u trenutku smrti prodavateljice predstavlja ostavinsku imovinu,s čim vi nemate ništa,no jedna parnična strana vas predlaže za svjedoka(pretpostavljam tužitelji)

 

Moguće da samo žele čuti tko je primio novac i koliko.

Ali ako se to pretvori u išta više od takvog svjedočenja, preporučijem postavljaču teme da odmah angažira odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobni kontakt nisam imao, prema informaciji koju su mi tad dali bila je živa.

 

pokušaj sa sigurnošču utvrditi smrt prodavateljice. u matičnom uredu traži smrtni list (možda ga dobiješ kao zainteresirana strana.

datum sklapanja kupoprodajnog ugovora imaš.

ako je umrla nakon sklapanja kupoprodajnog ugovora punomoć je važeća(ako nije krivotvorena).

te podatke čuvaj za sud ako budu zatrebali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova verzija sa utvrđivanjem cinjenicnog stanja i meni ima najvise smisla i poklapa se sa svime sto znam. Zabrinuo sam se jer mi nije bilo jasno zasto bi mene pozivali umjesto da utvrde stanje uvidom u dokumentaciju ili kroz agencije za promet nekretninama. Ako to sto bi mene pozivali u takvom slucaju nije nista cudno onda sam malo mirniji.

 

 

Eventualno me jos brine da nije nekakvo osporavanje punomoci u pitanju, bilo kao krivotvorinu ili kroz smanjenu ubrojivost ili datum smrti prodavateljice ili nesto cetvrto. Vidjeti cu u maticnom uredu za smrtni list.

 

Hvala svima na pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija