Jump to content

Adaptacija kata kuće - koji ugovor napraviti?


MauroZG

Preporučene objave

Pozdrav cijenjenim članovima.

 

Imam jednu problematiku, te Vas molim za Vašu pomoć oko ovoga.

 

O čemu se zapravo radi.

 

Supruga i ja živimo u kući 2 katnici sa njezinim roditeljima i ujakom.

Trenutno smo u prizemlju kuće, ujak je na prvom katu, a supruga i ja bi uredili gornji tj 2, kat kuće u stan.

Kat je trenutno u cigli, znači treba napraviti kompletnu adaptaciju od instalacija, stolarije, zidarije i svega ostaloga.

 

E sad, prije radova mi bi htjeli sa supruginom majkom i supruginim ujakom koji su suvlasnici cijele kuće, napraviti neki ugovor kojim bi definirali neke stavke prije same gradnje.

Jedna stavka bi trebala biti da mi nakon izgradnje stana isti ne namjeravamo i nećemo prodati, a isto tako bi htjeli da u ugovoru bude definirano, da se nas iz tog stana kasnije ne može izbaciti van. Realno ne želimo uložiti 150k kn i nakon prve svađe sa npr njezinom mamom da nam netko kaže "pokupite se van iz stana, kuća nije vaša". Drugim rječima htjeli bi se osigurati na neki način.

 

Da bi to mogli napraviti trebali bi sklopiti neki ugovor, al je pitanji koji i kakav?

Kakva je praksa inače oko ovakvih situacija i da li postoji neka vrsta predloška ugovora?

 

Da li je možda rješenje da se napravi darovni ugovor kojim bi se taj 2.kat darovao ženi?

 

Molim Vas savjet, jer stvarno nismo sa ovakvim stvarima imali se prije prilike susresti.

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Da li je možda rješenje da se napravi darovni ugovor kojim bi se taj 2.kat darovao ženi?

 

Molim Vas savjet, jer stvarno nismo sa ovakvim stvarima imali se prije prilike susresti.

 

Hvala unaprijed.

 

napravite ugovor o ulaganju i pravu korištenja. čuvaj račune za kupovonu materijala i plaćanje rada. slikaj stanje prije ulaganja i nakon završetka radova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima kakav primjer tog ugovora negdje.

 

Inače, što u slučaju nekog spora? Da li nam onda suvlasnici kuće moraju sve isplatiti po tim računima ako nas se želi izbaciti van?

Što ako ja to sam uredim i nemam računa nego samo eventualno za materijal? A cijena stana neće biti sigurno samo koliko materijal košta.

 

Nekako mi se čini darovni ugovor povoljnija opcija, pod uvjetom da to suvlasnici žele naravno. Ili sam u krivu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

E sad, prije radova mi bi htjeli sa supruginom majkom i supruginim ujakom koji su suvlasnici cijele kuće, napraviti neki ugovor kojim bi definirali neke stavke prije same gradnje.

Jedna stavka bi trebala biti da mi nakon izgradnje stana isti ne namjeravamo i nećemo prodati, a isto tako bi htjeli da u ugovoru bude definirano, da se nas iz tog stana kasnije ne može izbaciti van. Realno ne želimo uložiti 150k kn i nakon prve svađe sa npr njezinom mamom da nam netko kaže "pokupite se van iz stana, kuća nije vaša". Drugim rječima htjeli bi se osigurati na neki način.

 

Je li ta kuća legalna u tim gabaritima?

Ima li dozvola i za taj stan na katu?

 

Najbolja opcija bi bila da sklopite ugovor sa sadašnjim vlasnicima da vi ulažete u nekretninu u zamjenu za vlasnički udio u nekretnini (gornji stan) i da sve to definirate i etažnim elaboratom koji će svi potpisati i po kojem će se definirati i upisati vlasništvo u zemljišnoj knjizi.

 

Da li je možda rješenje da se napravi darovni ugovor kojim bi se taj 2.kat darovao ženi?

Takvo rješenje može zadovoljiti vašu ženu, ali ne i vas.

Vi ostajete sa nedefiniranim vlasničkim odnosima. Jeste li sigurni da će vaš brak potrajati više od nekoliko godina, kad muze ljubavi utihnu i nestanu 'leptirići u trbuhu'...?

 

Vjerovali ili ne, razmirice i svađe oko financija i imovine su mnogo češći razlog raspada brakova i dugih veza od nevjere ili ljubomore. Unaprijed riješeni vlasnički odnosi daju manje razloga za svađe i dobar su zalog stabilnije veze...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li ta kuća legalna u tim gabaritima?

Ima li dozvola i za taj stan na katu?

 

Kuća je legalna u tim gabaritima, jer bi to bili samo unutarnji radovi.

 

Najbolja opcija bi bila da sklopite ugovor sa sadašnjim vlasnicima da vi ulažete u nekretninu u zamjenu za vlasnički udio u nekretnini (gornji stan) i da sve to definirate i etažnim elaboratom koji će svi potpisati i po kojem će se definirati i upisati vlasništvo u zemljišnoj knjizi.

 

Etažiranje nam baš nije opcija jer je to preskupo, a neko potpuno odvajanje na etaže nam nije potrebno u tom smislu.

 

 

Takvo rješenje može zadovoljiti vašu ženu, ali ne i vas.

Vi ostajete sa nedefiniranim vlasničkim odnosima. Jeste li sigurni da će vaš brak potrajati više od nekoliko godina, kad muze ljubavi utihnu i nestanu 'leptirići u trbuhu'...?

 

Vjerovali ili ne, razmirice i svađe oko financija i imovine su mnogo češći razlog raspada brakova i dugih veza od nevjere ili ljubomore. Unaprijed riješeni vlasnički odnosi daju manje razloga za svađe i dobar su zalog stabilnije veze...

 

U slučaju rastave, da li se to može rješiti da ona mene isplati naprimjer ili na neki drugi način?

 

Za sada je brak vrhunski

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Etažiranje nam baš nije opcija jer je to preskupo, a neko potpuno odvajanje na etaže nam nije potrebno u tom smislu.

 

Ali etažiranje vam je jedina "neprobojna" varijanta, gdje vam nakon toga nitko ne može doći sa raznoraznim "idejama". Usput se možete upisati i vi i supruga (što bi bilo i fer).

 

U slučaju rastave, da li se to može rješiti da ona mene isplati naprimjer ili na neki drugi način?

 

Pod dva uvjeta - da napravite etažaciju i možete dokazati ulaganja. U protivnom ste ulagali u tuđe, tko vam je kriv, a ako nemate dokaza, opet ste u gabuli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Etažiranje nam baš nije opcija jer je to preskupo, a neko potpuno odvajanje na etaže nam nije potrebno u tom smislu.

 

Vidite koliko košta etažni elaborat, a koliko deset godina sudovanja u vlasničkom sporu. Pazite - ne samo novaca , nego i živaca, zdravlja, vremena...

 

 

U slučaju rastave, da li se to može rješiti da ona mene isplati naprimjer ili na neki drugi način?

Opet bi vam jedini siguran način bio upis tereta u gruntovnici - još više problematično nego etažiranje.

 

 

Za sada je brak vrhunski

 

Super za vas. Tako je uvijek na početku. I daj Bože da proslavite dijamantni pir.

Ali statistike i trendovi su neumoljivi. Danas se približavamo brojki od 50% razvoda za mlađe generacije (statistiku nam popravljaju bake i djedovi). Biste li uložili stotine tisuća kn i puno vlastitog rada u biznis sa opcijom 50% vjerojatnosti da sve izgubite?

 

Da vam malo budem bračni savjetnik, nemojte zamjeriti... za vaše dobro i svih koji čitaju...

Razmisite malo.

 

Koliko vi uopće živite u braku? Sa kakvim ste se problemima sreli? Koliko ste do sada imali ozbiljnih razmirica, pa i svađa? Ako jeste, kako je to ispalo? Jeste li ih riješili uz obostrano uvažavanje argumenata, ili ste ih 'pomeli pod tepih' i zaboravili u uvjerenju da neće ponovo isplivati... Sad razmislite kada se problemi krenu multiplicirati sa dolaskom djece, manjkom novca , problemima na poslu - hoće li vaš brak to izdržati?

 

U svakoj svađi, jedna od prvih stvari koje partner (neovisno o spolu) upotrebi u afektu je - 'pa ti si u mojem, izbacit ću te'...

Ista priča je i u odnosu vas kao para prema roditeljima, ako niste riješili vlasničke odnose. I oni će reći - potjerat ćemo vas iz naše kuće... ili prigovaranje - mi smo vam dali stan ( a dali su neuređeni tavan koji nije možda 15-20% vrijednosti stana koji ste vi napravili ulaganjem!).

I onda kad se takve stvari u svakoj svađi ponavljaju, frustracije rastu do neviđenih razmjera, a život se pretvori u pakao.

A vi to trpite jer ste se sami doveli u takvu situaciju.

 

Sada zamislite kako bi bilo dobro kad vam se prvi puta tako prigovori, da kažete ' nećeš/nećete me izbaciti iz mojeg suvlasništva', ili 'onda idem, i tražit ću/ćemo na sudu isplatu svog djela'... Tada se taj argument automatski miče iz rasprave i druga strana nema argument za financijsku (ali i emocionalnu!) ucjenu...

 

I još jedna stvar.

Sada imate priliku uvida u potencijalni odnos u budućnosti.

Iznesite svoju ideju o etažiranju pred suprugu i njenu majku i ujaka.

I pažljivo promatrajte njihovu reakciju i procjenite vrlo trezveno (bez ružičastih naočala!) te sadašnje njihove reakcije!

Iste reakcije možete očekivati ako se kojim slučajem za recimo 7 godina vi i žena raziđete.

Razmislite o ovom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidite koliko košta etažni elaborat, a koliko deset godina sudovanja u vlasničkom sporu. Pazite - ne samo novaca , nego i živaca, zdravlja, vremena...

 

Ako sam dobro vidio cijena etažiranja je cca 30-50kn/kvadrat?

 

Ako bi i napravili etažiranje to ne znači da imamo pravo se upisati kao suvlasnici tog stana, ak se prije ostali suvlasnici cijele kuće ne slože sa time. Jel tako?

 

 

 

Koliko vi uopće živite u braku? Sa kakvim ste se problemima sreli? Koliko ste do sada imali ozbiljnih razmirica, pa i svađa? Ako jeste, kako je to ispalo? Jeste li ih riješili uz obostrano uvažavanje argumenata, ili ste ih 'pomeli pod tepih' i zaboravili u uvjerenju da neće ponovo isplivati... Sad razmislite kada se problemi krenu multiplicirati sa dolaskom djece, manjkom novca , problemima na poslu - hoće li vaš brak to izdržati?

 

Ovo nije toliko bitno, al u vezi smo već skoro 14 godina, u braku 5 i pol.

 

U svakoj svađi, jedna od prvih stvari koje partner (neovisno o spolu) upotrebi u afektu je - 'pa ti si u mojem, izbacit ću te'...

Ista priča je i u odnosu vas kao para prema roditeljima, ako niste riješili vlasničke odnose. I oni će reći - potjerat ćemo vas iz naše kuće... ili prigovaranje - mi smo vam dali stan ( a dali su neuređeni tavan koji nije možda 15-20% vrijednosti stana koji ste vi napravili ulaganjem!).

 

Opet se sve svodi na prijašnje pitanje, ako se svi suvlasnici kuće (ujak i njezina mama) ne slože, da li se mi (žena i ja) uopce možemo upisati kao suvlasnici tog stana?

 

I još jedna stvar.

Sada imate priliku uvida u potencijalni odnos u budućnosti.

Iznesite svoju ideju o etažiranju pred suprugu i njenu majku i ujaka.

I pažljivo promatrajte njihovu reakciju i procjenite vrlo trezveno (bez ružičastih naočala!) te sadašnje njihove reakcije!

Iste reakcije možete očekivati ako se kojim slučajem za recimo 7 godina vi i žena raziđete.

Razmislite o ovom.

 

Za sada svi suvlasnici kuće imaju stav, imate gore kat, napravite si stan kakav hoćete i živite gore u miru.

Nitko nije spominjao da bi nam na taj kat dali suvlasničko pravo, nego bar mislim samo pravo da si mi to uredimo za sebe i živimo gore.

 

Pitanje je kako to sad sve pravno izvesti.

 

Etažiranje i nije loša ideja, al gubi smisao, ako se dogodi da mi napravimo etažiranje i ostali suvlasnici kažu da nam oni ne daju pravo da se upišemo kao suvlasnici tog stana.

 

Ili to ide nekako drukčije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro vidio cijena etažiranja je cca 30-50kn/kvadrat?

Manje.

Vidite:

Etažiranje građevina od 100m2 do 400m2 - pregled građevine i izrada elaborata od 1.399kn!

 

Obično između 10-20 kn m2, ovisno o veličini neretnine.

Ako imate projekte i manje.

Trebate se cjenkati.

 

Ako bi i napravili etažiranje to ne znači da imamo pravo se upisati kao suvlasnici tog stana, ak se prije ostali suvlasnici cijele kuće ne slože sa time. Jel tako?

 

Tako je.

 

Opet se sve svodi na prijašnje pitanje, ako se svi suvlasnici kuće (ujak i njezina mama) ne slože, da li se mi (žena i ja) uopce možemo upisati kao suvlasnici tog stana?

Ne možete, naravno.

 

 

Za sada svi suvlasnici kuće imaju stav, imate gore kat, napravite si stan kakav hoćete i živite gore u miru.

Nitko nije spominjao da bi nam na taj kat dali suvlasničko pravo, nego bar mislim samo pravo da si mi to uredimo za sebe i živimo gore.

 

Da se radi o nekom neuređenom stanu koji treba malo uglancati, to bi bilo ok. Ali ovako ulažete u tuđe.

Na vama je da odlučite. Ja vas samo mogu upzoriti na rizik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Opet se sve svodi na prijašnje pitanje, ako se svi suvlasnici kuće (ujak i njezina mama) ne slože, da li se mi (žena i ja) uopce možemo upisati kao suvlasnici tog stana?

 

 

Za sada svi suvlasnici kuće imaju stav, imate gore kat, napravite si stan kakav hoćete i živite gore u miru.

Nitko nije spominjao da bi nam na taj kat dali suvlasničko pravo, nego bar mislim samo pravo da si mi to uredimo za sebe i živimo gore.

 

Pitanje je kako to sad sve pravno izvesti.

 

Etažiranje i nije loša ideja, al gubi smisao, ako se dogodi da mi napravimo etažiranje i ostali suvlasnici kažu da nam oni ne daju pravo da se upišemo kao suvlasnici tog stana.

 

Ili to ide nekako drukčije?

 

svaki od suvlasnika raspolaže svojim idealnim djelom. hoće li ga prodati ili darovati to je njihova odluka.

vama bi bilo najsigurnije da kupite svoju nekretninu i ulažete u svoje.

 

svaki vlasnik može se predomisliti (kad sredite etažu ) i tražit najam ili iseljenje.

ugovor o ulaganju i korištenju nekretnine ( trajno ili dok ne vratite uloženo) bilo bi jedno od mogućih rješenja (za vas nije baš povoljan).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija