Jump to content

Pravo korištenja grobnog mjesta- bračna stečevina


Tonči

Preporučene objave

Na ostavinskoj raspravi iza pokojne majke brat je postavio pitanje groba u Zagrebu, kojeg majka nije spomenula u oporuci. Napominjem da je korisnik grobnog mjesta moj otac koji je živ i samo on je upisan kao korisnik grobnog mjesta. Postao je korisnik za vrijeme braka. Bilježnik je na popis nekretnina stavio korištenje groba u 1/2 dijela na ime bračne stečevine. U zakonu o grobljima piše da se pravo korištenja grobnog mjesta naslijeđuje iza smrti korisnika grobnog mjesta. Zanima me vaše mišljenje da li pravo korištenja groba, grobnog mjesta može biti bračna stečevina i dali se može dijeliti prije smrti nositelja tog prava. Po zakonu o grobljima grob nije nekretnina nego su to grobna armatura i spomenik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napominjem da je korisnik grobnog mjesta moj otac koji je živ i samo on je upisan kao korisnik grobnog mjesta. Postao je korisnik za vrijeme braka.

 

Iz ovoga proizlazi kako pravo korištenja grobnog mjesta nedvojbeno predstavlja bračnu stečevinu, jer je stečeno za vrijeme trajanja braka, a pri tome nije relevantno što je u Grobnom očevidniku evidentiran isključivo otac.

 

Jedina iznimka bila bi da je vaš otac to pravo stekao nasljeđivanjem, a to pretpostavljam nije slučaj.

 

Zanima me vaše mišljenje da li pravo korištenja groba, grobnog mjesta može biti bračna stečevina i dali se može dijeliti prije smrti nositelja tog prava.

 

To jeste bračna stečevina (uz gore navedenu iznimku) i smatram da je JB ispravno postupio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz ovoga proizlazi kako pravo korištenja grobnog mjesta nedvojbeno predstavlja bračnu stečevinu, jer je stečeno za vrijeme trajanja braka, a pri tome nije relevantno što je u Grobnom očevidniku evidentiran isključivo otac.

 

Jedina iznimka bila bi da je vaš otac to pravo stekao nasljeđivanjem, a to pretpostavljam nije slučaj.

 

 

 

To jeste bračna stečevina (uz gore navedenu iznimku) i smatram da je JB ispravno p

 

ostupio.

 

Što je sa pravom korištenja besplatnog tranvajskog prijevoza moje majke? Ili korištenja parkirnog mjesta za invalide ispred kuće. Da li je to bračna stečevina?

Iz sudske prakse: Pravo korištenja može se steći jedino derivatno i to davanjem na korištenje grobnog mjesta čl.13 st.1, nasljeđivanjem čl.13 st.3 ili ustupom čl.13.st.4

Zakona o grobljima NN19/98 poišto je korištenje grobnog mjesta specifično subjektivno pravo nosioca tig prava.

Mislim da se isto odnosi i na korištenje prava besplatnog prijevoza ili invalidskog parkirnog mjesta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Što je sa pravom korištenja besplatnog tranvajskog prijevoza moje majke? Ili korištenja parkirnog mjesta za invalide ispred kuće. Da li je to bračna stečevina?

Iz sudske prakse: Pravo korištenja može se steći jedino derivatno i to davanjem na korištenje grobnog mjesta čl.13 st.1, nasljeđivanjem čl.13 st.3 ili ustupom čl.13.st.4

Zakona o grobljima NN19/98 poišto je korištenje grobnog mjesta specifično subjektivno pravo nosioca tig prava.

Mislim da se isto odnosi i na korištenje prava besplatnog prijevoza ili invalidskog parkirnog mjesta.

Zakon o grobljima spominje samo dva načina stjecanja Prava korištenja grobnog mjesta:

Nasljeđivanje iza smrti nosioca prava korištenja grobnog mjesta i Ustupanje grobnog mjesta ugovorom o ustupanju ovjerenim kod bilježnika. Ništa drugo se ne spominje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sudska praksa koju ste spomenuli odnosi se na mišljenje jednog ŽS u zemlji, dakle ne VSRH, pa da onda više nemamo o čemu raspravljati.

 

Nije mi problem priznati da se citirana praksa, kada se gleda isljučivo Zakon o grobljima, može smatrati ispravnom, ali ima i drugačijih stajališta (nažalost nemam judikature da ih potkrijepi).

 

No, naveli ste prije godinu dana da je JB ipak uvrstio pravo korištenja grobnog mjesta u rješenje o nasljeđivanju - pa jeste li tom rješenju prigovarali i što je sud rekao po žalbi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sudska praksa koju ste spomenuli odnosi se na mišljenje jednog ŽS u zemlji, dakle ne VSRH, pa da onda više nemamo o čemu raspravljati.

 

Nije mi problem priznati da se citirana praksa, kada se gleda isljučivo Zakon o grobljima, može smatrati ispravnom, ali ima i drugačijih stajališta (nažalost nemam judikature da ih potkrijepi).

 

No, naveli ste prije godinu dana da je JB ipak uvrstio pravo korištenja grobnog mjesta u rješenje o nasljeđivanju - pa jeste li tom rješenju prigovarali i što je sud rekao po žalbi?

 

Prigovorio, naravno ali bilježnik je vratio ostavinsku na Sud i sad nema ni glasa od njih, tamo čeka valjda proljeće. Znate kako to kod nas ide. Nastupa vrijeme čekanja do daljnjeg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija