Jump to content

silovanje u djerinjsrvu s 14 g


santolina

Preporučene objave

Djete je vidjelo u brata da je kupio krempite.....itislo i ono tj ona-vec je bio mrak i naruvcila 2 kolaca-pitali su je vode.vode nijr htjela (mozds bi je i drogirsli) Okuipli su se momci nekoliko godina stariji oko nje i silovali su, Proslo je 34 g i zelimo ih sve prijaviti ali ne znamo koi je korak, da li je palo u zastaru i ako su bili maloljetni da li odgovaraju?

dOKAZANO JE DA CURA IMA MENTALNIH PROBLMA KOJE NISU TADA JASNO VIDLJIVE i zbog toga je cad izgleda dosla i drugi put. Zamolila je jednog od njih da je vozi autim na pregled ali nije htio-samo ju je uvjerio da ce sada sve stati.

Ima li samse pokretati ovakav spor i tko se time bavi?U pozadini price je mrznja lokalnih stanovnika na doseljenike koji "imaju bolji standard" itd itd,skolovani su, uređeni-i to sve njima smetalo i zeljeli su ih poniziti.to je bilo 81. go

Koji bi se odvjetnik uhvatio ovakvog slucaja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, nastupila je zastara kaznenog progona.

 

Pravilo je za kaznena djela počinjena na štetu djece, da zastara kaznenog progona ne teče sve do nastupa njihove punoljetnosti, a to se desilo u vašem slučaju 1985. godine, te je od te godine počela teći zastara. Imajući u vidu tadašnju diferencijaciju relativne i apsolutne zastare, sa 2000. godinom nastupila je relativna zastara kaznenog progona i tu je priča, nažalost završena.

 

Osobno bih za ovakva svirepa kaznena djela odredio njihovo nezastarijevanje, ali da se danas to i napravi, to vama opet neće biti od pomoći, jer je zastara već nastupila, a tada ne možete ničime, pa ni samim Ustavom retroaktivno odrediti nezastarijevanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima li samse pokretati ovakav spor i tko se time bavi?

 

Morate razumjeti da institut zastare nije nastao iz želje da se štiti ljude koji čine bilo prekršaje bilo ovakva najodvratnija kaznena djela. Jednostavno se radi o tome da nakon toliko vremena vi realno više ne možete 'izvan razumne sumnje' dokazati takva djela.

Zločin koji opisujete bilo bi jako problematično dokazati čak i godinu-dvije nakon što se dogodio, a upitno bi bilo dokazivanje okolnosti nedjela čak i da je prijavljeno drugi dan.

Svjedoci bi se drugi dan sjećali da je 'društvo mladića u kojem su bili Marko, Pero i Štef drpalo Maricu u uglu slastičarnice'. Nakon dvije godine, svjedoci bi se još maglovito prisjećali događaja, prisjetili bi se da je u tom društvu bio Pero, ali za ostale nisu sigurni... Nakon 34 godine? Pa k vragu, ja sam otprilike te dobi i ne mogu se sa sigurnošću prisjetiti tko je sve bio samnom u ekipi na 'natjecanju u Splitu' ili na srednjoškolskom maturalcu (a radi se o osobama koje sam vrlo dobro poznavao.

Razumijete problem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate razumjeti da institut zastare nije nastao iz želje da se štiti ljude koji čine bilo prekršaje bilo ovakva najodvratnija kaznena djela. Jednostavno se radi o tome da nakon toliko vremena vi realno više ne možete 'izvan razumne sumnje' dokazati takva djela.

Zločin koji opisujete bilo bi jako problematično dokazati čak i godinu-dvije nakon što se dogodio, a upitno bi bilo dokazivanje okolnosti nedjela čak i da je prijavljeno drugi dan.

Svjedoci bi se drugi dan sjećali da je 'društvo mladića u kojem su bili Marko, Pero i Štef drpalo Maricu u uglu slastičarnice'. Nakon dvije godine, svjedoci bi se još maglovito prisjećali događaja, prisjetili bi se da je u tom društvu bio Pero, ali za ostale nisu sigurni... Nakon 34 godine? Pa k vragu, ja sam otprilike te dobi i ne mogu se sa sigurnošću prisjetiti tko je sve bio samnom u ekipi na 'natjecanju u Splitu' ili na srednjoškolskom maturalcu (a radi se o osobama koje sam vrlo dobro poznavao.

Razumijete problem?

Niste u pravu, govorite hipoteticki. Istina je da je to bila organizirana skupina koja je uvijek radila iste stvari i dobro su se poznavali, tako da bi i nakon toliko godina svak od njih znao tko je bio u toj grupi. KaD je to zavrsilo jedan od njih je rekao curici nemoj to nikome prijavljivati-(policiji)-ja cu se potruditi da te vise nitko ne dira-i na tome je ostalo-zna se tko je taj covjek i znao bi navesti sve osobe. U USA takvi zlocini ne zastarjevaju (doduse mislim da je ipak 20 g ogranicenje). (ne radi se o meni-tj nije moj slucaj)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste u pravu, govorite hipoteticki.

Istina je da je to bila organizirana skupina koja je uvijek radila iste stvari i dobro su se poznavali, tako da bi i nakon toliko godina svak od njih znao tko je bio u toj grupi. KaD je to zavrsilo jedan od njih je rekao curici nemoj to nikome prijavljivati-(policiji)-ja cu se potruditi da te vise nitko ne dira-i na tome je ostalo-zna se tko je taj covjek i znao bi navesti sve osobe.

 

 

:bang::brije::tupan:

Santolina, pa ne govorim o samim počiniteljima kao svjedocima, nego o dokazivanju kaznenog djela. Ne mislite valjda da bi sada ti gadovi nakon 34 godine sami svjedočili o svom nedjelu?

Da, naravno da se oni sjećaju. I ne samo da se sjećaju, nego su počinitelji takvih delikata vrlo često skloni ponavljanju istih. Lako moguće da su neki od njih u međuvremenu prijavljivani, pa i osuđeni za razne seksualne delikte.

Tako da, ako ih netko želi ganjati, možda bi bilo svrsishodnije da potraži možebitne njihove novije žrtve.

 

Santolina, za miloga Boga, ja imam i kćer od 12 godina. Da se njoj dogodi ovakva strahota, počiniteljima bi bilo jako preporučljivo da odmah priznaju i odu na dugogodšnje zatvorske kazne... da ne pišem dalje što, ako i kako...

 

 

 

...

U USA takvi zlocini ne zastarjevaju (doduse mislim da je ipak 20 g ogranicenje). (ne radi se o meni-tj nije moj slucaj)

O ovoj problematici u vezi dokazivanja silovanja, te stvarnih i lažnih prijava, identifikaciji počinitelja i greškama koje se čine mogao bi vam sada održati predavanje, ali moći ćete o tome pročitati uskoro u knjizi koju pišem.

Samo da vam dam podatak da se od 40-90% prijava za silovanje u stvari može klasificirati ili kao potpuno lažne prijave, ili kao prijava koja po karakteru ne odgovara djelu (primjerice prijava za silovanje, a radilo se o seksualnom uznemiravanju, 'drpanju', bludnim radnjama, ...).

Neki podatci ukazuju na mogućnost da je i do 40% osuđenih za silovanje u američkim zatvorima nevino (zbog njihovog pravnog sustava). A praktično svaki mjesec neki osuđenik koji je odslužio godine biva oslobođen zahvaljujući DNK testu.

To ne znači da žena žrtva nije bila silovana, nego je 'prepoznala' krivu osobu. Samo podatak koji vam dovoljno govori o pouzdanosti svjedočenja čak i odraslih žrtava silovanja nakon traumatičnog događaja.

 

I sad samo zamislite kako bi to prošlo na suđenju , ako kažete da ta nesretna djevojka ima (ili je i tada imala) 'mentalnih problema'?

Koliko bi ona bila pouzdan svjedok?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam za SAD, nije ni bitno u konačnici jer nema utjecaja na naš sustav, no kod nas je zastara definitivno nastupila, tako da bi prijava bila odbačena. Nažalost.

 

A ovo o čemu Felixx priča stoji, bio bi problematično pitanje dokazivanja jer ljudi se dosta promijene u 34 godine, da ne pričamo o sjećanju u tom periodu. Nažalost, trebalo se reagirati tada kada se i desilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja nisam stručnjak pa ću postaviti dva pitanja:

1.ako već nema šanse za kazneno djelo,kako stoje stvari sa nekom odštetom,pogotovo ako su nastali zdravstveni problemi.....ili je to ako nemože kazneno,onda nema ni odštete?

2.@santolina....neću ulaziti zašto tad nije prijavljeno...međutim,koji je sad motiv....neka odšteta ili da završe u zatvoru ili samo da okolina zna tko su?

ako je ovo posljednje.....objavite koji su to ljudi...pa nek njihova obitelj,djeca,supruga,susjedi znaju tko su.......ako te tuže za klevetu imat češ šansu na sudu dokazati da su to napravili.........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Teoretski govoreći, u tom slučaju bi se moglo pokušati u parničnom postupku dokazati učin kaznenog djela, dakle osnovu štete, ali opet smo na problemu zastare, jer je naknada štete i u ovom slučaju određena zastarom kaznenog progona za kazneno djelo kojim je šteta nanesena. Znači, u ovom slučaju to opet zbog zastare pada u vodu.

 

2. S ovakvim preporukama bio bih vrlo oprezan, jer riječ jednog protiv riječi nekoliko drugih neće biti dovoljna, a mogla bi prouzročiti štetu, kako onu materijalnu u vidu moguće kazne i odštete, tako i onu psihološke naravi, odnosno činjenicu da bi se opet morali prolaziti ti "mračni trenuci", a pitanje je koliko je žrtva snažna i spremna da to prođe.

 

Razumijem dobronamjernost, ali ipak pripaziti za ubuduće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2. S ovakvim preporukama bio bih vrlo oprezan, jer riječ jednog protiv riječi nekoliko drugih neće biti dovoljna, a mogla bi prouzročiti štetu, kako onu materijalnu u vidu moguće kazne i odštete, tako i onu psihološke naravi, odnosno činjenicu da bi se opet morali prolaziti ti "mračni trenuci", a pitanje je koliko je žrtva snažna i spremna da to prođe.

 

Razumijem dobronamjernost, ali ipak pripaziti za ubuduće.

nisam je nikog imao namjeru nagovarati (čak to uopče joj ne bi preporučio) samo sam pitao koji je cilj i naveo sam koja tri cilja mogu biti,..s obzirom da prva dva cilja podliježu zastari,jedino ostaje ovo što sam napisao.....tako da to nije preporuka,nego jedina mogučnost da netko bude nekako na neki način kažnjen.....ali da budem jasan ,ja joj ne bih preporučio....a kad malo bolje razmislim,ni neznam što je bolje....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem o čemu pišete Gorand, ali shvaćate i vi mene da moram brinuti i o tome da se neki savjet/mišljenje/sugestija koja bi mogla prouzrokovati više štete doli koristi, ne shvati za ozbiljno.

 

U ovom slučaju, koliko god bismo mi svi htjeli da pravda bude zadovoljena, za nju je nažalost prekasno. Ali svakako ostaje ostalim našim korisnicima uputa da se ne boje ili ne srame, koliko god neugodno pojedina kaznena djela mogu djelovati na psihu, prijaviti ista odmah prvom prilikom.

 

Metenje stvari pod tepih nažalost dugoročno nagriza čovjeka i jednog dana se vraća kao bumerang, a tada u pravilu biva prekasno. Ljudi u DORH-u, sudu i policiji imaju i te kako razumijevanja za ovakve delikatne stvari i žrtvama pristupaju s velikom obazrivošću. Konačno, i sama žrtva ima vrlo širok dijapazon prava usmjeren na zaštitu njene privatnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

USA - većina saveznih država (njih 29) nema zastare, no neke imaju (link):

3g - Minnesota

4g - Florida

5g - Connecticut

6g - Oregon, Vermont, Arkansas, New Hampshire, Hawaii

7g - North Dakota

8g - Maine

10g - California, Colorado, Illinois, Iowa, Montana, Texas, Washington

12g - Pennsylvania

15g - Georgia, Massachusetts, Washington D.C.

20g - Ohio

 

Sjećanje tj. memorija kod ljudi ovisi o intenzitetu emocija - npr. ljudi se godinama sjećaju gdje su bili kad su čuli za atentat ma Kennedyja. Snimke 9/11 iz 2001 je teško zaboraviti.

 

 

A što ako počinioci izmaknu pravdi - neki će pisat knjigu, blog, osnovat udrugu, pokrenut peticiju, postoji cijeli niz obrambenih mehanizama, postoji i hook metafora (mada nisam siguran koliko to funkcionira):

unforgiveness_hook_metaphor.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

USA - većina saveznih država (njih 29) nema zastare,

 

To što nema zastare ne znači da netko može doći nakon deset ili više godina samo tako prijaviti silovanje ili kakav drugi delikt. Mislim, može prijaviti, ali upitno je bi li policija ili DA uopće pokrenuo istragu.

Ali ako je bilo prijavljeno silovanje, napravljeni izvidi, uzeti tragovi (CSI, je li) , napravljen fotorobot počinitelja... i počinitelj nije uhvaćen, onda bi i nakon 20 godina nove indicije i tragovi mogle značiti pokretanje istrage. I za takve slučajeve u kojima primjerice postoje DNK dokazi osobno bih ukinuo bilo kakvu zastaru, pogotovo ako su žrtve djeca.

 

 

Sjećanje tj. memorija kod ljudi ovisi o intenzitetu emocija - ...

...

A što ako počinioci izmaknu pravdi - neki će pisat knjigu, blog, osnovat udrugu, pokrenut peticiju...

 

Morate shvatiti da je ljudska psiha varljiva, i emocije kod psihički nestabilnih osoba mogu i te kako poremetiti percepciju stvarnosti.

Silovanje je zločin koji se po svojim karakteristikama umnogome bitno razlikuje od svih drugih zločina, i osim u slučajevima brutalnih silovanja ili seksualnih odnosa sa maloljetnicima i djecom sve drugo je pomalo 'siva zona'.

 

Sve se više zaboravlja da postoji i druga strana u toj priči.

 

Savjetujem vam da malo pročitate o tome:

 

Ovaj tekst je napisala žena:

13 Women Who Lied About Being Raped And Why They Did It | Thought Catalog

 

I ovaj članak je napisala žena:

109 women prosecuted for false rape claims in five years, say campaigners | Law | The Guardian

 

I ovaj je napisala žena:

How Many Rape Reports Are False? - Bloomberg View

 

Ili hoćete jedan stručni osvrt:

Community of the Wrongly Accused: False Rape Allegations: An Assault On Justice: By Bruce Gross, PhD, JD, MBA

 

Ili jedno pismo lažno optuženog maloljetnog dečka kojem je to uništilo život:

A letter to … the girl who accused me of rape when I was 15 | Life and style | The Guardian

 

 

 

Optužba za silovanje je vrlo ozbiljna stvar. Zato bi i istrage trebale biti vrlo ozbiljne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što nema zastare ne znači da netko može doći nakon deset ili više godina samo tako prijaviti silovanje ili kakav drugi delikt.

 

Eto, imamo recentan slučaj Billa Cosbyja. No, vjerojatno ne bu bilo ništa od toga, opet zbog zastare.

 

I za takve slučajeve u kojima primjerice postoje DNK dokazi osobno bih ukinuo bilo kakvu zastaru, pogotovo ako su žrtve djeca.

 

Slažem se.

 

Optužba za silovanje je vrlo ozbiljna stvar. Zato bi i istrage trebale biti vrlo ozbiljne.

 

Kod nas su vrlo ozbiljne, barem prema mom iskustvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija