Jump to content

Nasljeđivanje" tuđe" imovine


77punta

Preporučene objave

Teško mi je odrediti i naslov pitanja.

Naime, ubrzo će ostavinska rasprava nakon smrti moje tetke. Moj dio nasljedstva je vanknjižni ,Matrix 76. mi je sve lijepo objasnio i u potpunosti mi je sve jasno.

Međutim,pok. tetka je u zk knjigama moje zk općine upisana i u puno ostalih čestica zemlje(npr. dio 78/4608 i slično), a ona nije niti vlasnik niti posjednik.Kako mi nasljednici da se postavimo vezano na to?

Ako prihvatimo imat ćemo problema s poreznom,nepotrebno- jer to stvarno nije njeno i vremenom će to vlasnici rješavati.

Ako taj dio nasljedstva ne prihvatimo( ne znam smije li se dio prihvatiti a dio ne prihvatiti), bojim se da će se to proglasiti"općinskim" vlasništvom i pravim vlasnicima (šira obitelj) ću stvoriti probleme kad budu uređivali te čestice.

Napominjem da za par mjeseci u mojoj K. O. "Katastar Republike Hrvatske" izvodi izmjeru svih kat. čestica radi usklađivanja zk s katastrom.Radi se o Srednjoj Dalmaciji gdje je stanje usklađenosti nikakvo.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

m

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Međutim,pok. tetka je u zk knjigama moje zk općine upisana i u puno ostalih čestica zemlje(npr. dio 78/4608 i slično), a ona nije niti vlasnik niti posjednik.

 

Ona jest u formalnopravnom smislu vlasnik (suvlasnik).

Vlasnik je zakonom definiran kao osoba koja je upisana u z.k.

 

Kako mi nasljednici da se postavimo vezano na to?

Ako prihvatimo imat ćemo problema s poreznom,nepotrebno- jer to stvarno nije njeno i vremenom će to vlasnici rješavati.

Ako taj dio nasljedstva ne prihvatimo( ne znam smije li se dio prihvatiti a dio ne prihvatiti), bojim se da će se to proglasiti"općinskim" vlasništvom i pravim vlasnicima (šira obitelj) ću stvoriti probleme kad budu uređivali te čestice.

 

Prva stvar je da se svi nasljednici dogovorite da sve te komadiće čestica u ostavini napišete na jednu osobu, po mogućnosti nekog od vas koji je bez prihoda i koji je dostupan da to dalje daruje ili rješava sa vašim rođacima. Tako da u bilo kojem daljem postupku ne bude vas 4-5 nasljednika nego samo jedna osoba.

 

Drugo , pozovite te vaše rođake , stvarne posjednike tih čestica i objasnite im da ste voljni to riješiti na način da im to prepišete darovnim ugovorom ili kako god. Samo pod uvjetom da oni snose sve troškove vezano uz tu transakciju uključivo i porez na nasljedstvo (5%). Mislim da bi svaka normalna osoba to objeručke prihvatila.

 

Napominjem da za par mjeseci u mojoj K. O. "Katastar Republike Hrvatske" izvodi izmjeru svih kat. čestica radi usklađivanja zk s katastrom.Radi se o Srednjoj Dalmaciji gdje je stanje usklađenosti nikakvo.

To usklađivanje ne znači da će se po volji brisati vlasnici iz zemljišne knjige.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija