Jump to content

Renard

Preporučene objave

Moram li povlasticu za kupovinu prve nekretnine bez poreza na promet nekretnina zaista iskoristiti kod kupnje prve nekretnine ili je moguće povlasticu sačuvati za kupovinu neke druge nekretnine u budućnosti? U tom bi slučaju naravno platio porez prilikom kupovine prve nekretnine.

 

Je li uopće moguće izbjeći na taj način plaćanje poreza na promet nekretninama ako već posjedujem koju nekretninu?

 

Čine li kakvu razliku pritom tip nekretnine, lokacija, namjena, suvlasništvo?

 

Čini li razliku ako je prva nekretnina kupljena ili ako je nasljeđena.

 

 

Da pojednostavim: ukoliko prilikom kupnje prve nekretnine ne iskoristim mogućnost neplaćanja poreza na promet nekretninama, imam li pravo tu mogučnost iskoristiti prilikom kupnje neke druge nekretnine?

 

 

Zahvaljujem se na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, živim u izvanbracnoj zajednici vec 7 godina te sa partnerom imam dvoje djece. Moj partner je vlasnik jedne nekretnine koju je kupio prije naše veze i iskoristio je oslobađanje od poreza jer mu je to bila prva nekretnina. Ja sam na toj adresi prijavljena godinu dana. Ako bi ja sad kupovala novu nekretninu bih li bila oslobođena od poreza s obzirom na to da nismo vjencani i da partner ni mene ni djecu nije iskoristo prilikom kupnje njegove prve nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, živim u izvanbracnoj zajednici vec 7 godina te sa partnerom imam dvoje djece. Moj partner je vlasnik jedne nekretnine koju je kupio prije naše veze i iskoristio je oslobađanje od poreza jer mu je to bila prva nekretnina. Ja sam na toj adresi prijavljena godinu dana. Ako bi ja sad kupovala novu nekretninu bih li bila oslobođena od poreza s obzirom na to da nismo vjencani i da partner ni mene ni djecu nije iskoristo prilikom kupnje njegove prve nekretnine.

 

Čl. 11a Zakona o porezu na promet nekretnina u stvaku 5. definira članove uže obitelji kao bračnog druga i djecu. E, sad, kako bi PU gledala na vas kao izvanbračnog druga, pitanje je obzirom na izjednačavanje izvanbračnih drugova sa bračnim po gotovo svim parametrima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

poštovani G-man je citirao članak Zakona, pa da se nadovežem.

 

Stav porezne uprave je da se ovim Zakonom ne izjednačuje bračnog s izvanbračnim drugom, za razliku od Obiteljskog zakona, te stoga izvanbračni partner može ostvariti, kao stjecatelj nekretnine, oslobođenje od plačanja poreza na promet nekretnina, pod uvjetom da ispunjava sve propisane uvjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom bih slučaju mogao prijaviti nekretninu koju planiramo kupiti samo na partnericu kako bismo izbjegli plaćanje poreza. Meni bi tada ostalo moje oslobađanje od poreza prilikom kupovine druge nekretnine ako u međuvremenu ništa ne naslijedim. Na taj bismo način nas dvoje kupili 2 nekretnine, obje bez poreza.

 

Jesam li dobro razumio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom bih slučaju mogao prijaviti nekretninu koju planiramo kupiti samo na partnericu kako bismo izbjegli plaćanje poreza. Meni bi tada ostalo moje oslobađanje od poreza prilikom kupovine druge nekretnine ako u međuvremenu ništa ne naslijedim. Na taj bismo način nas dvoje kupili 2 nekretnine, obje bez poreza.

 

Jesam li dobro razumio?

 

Ne vas dvoje, nego bi svako ponaosob kupio po jednu nekretninu i bili vlasnici samo svoje i na tu prijavljeni.

Pod "kao stjecatelj nekretine" se podrazumjeva da bi ona bila kupac pod uvjetima iz čl.11a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na pomoći. Tako ćemo vjerovatno i napraviti. Svatko će dati pola novaca, ali će samo moja partnerica biti upisana na prvoj nekretnini te tako samostalno ostvariti oslobađanje od plaćanja poreza. Sljedeća bi nekretnina u tom slučaju bila na meni, te bih na njoj ja ostvario oslobađanje plaćanja poreza.

 

Međutim, imam sljedeće pitanje. Kako da se osiguram da me moja partnerica ne bi eventualno razvlastila na toj prvoj nekretnini?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

u vašem slučaju radi se o stjecanju nekretnine i oslobođenju od poreza na promet nekretnina za samca.

 

Znaći, partnerica radi rješavanja stambenog pitanja, a da bi bila oslobođena plaćanja poreza na promet nekretnina,kupuje nekreninu sa "svojim" novcem na svoje ime, postaje vlasnik i prijavljuje prebvalište. Je li ona digla kredit, posudila novac, dobila ga darom ili na lotu, to po pitanju vlasništva i razvlaštenja nema veze s vama.

 

Svoje "ulaganje" možete zaštiti nekakovim ugovrom o posudbi ili sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

moj nevjenčani suprug i ja vlasnici smo nekretnine od 60 m2. Riječ je o našoj prvoj nekretnini. Ja i naše dijete imamo prebivalište na adresi te nekretnine, dok suprug ima prebivalište na drugoj adresi. Predali smo zahtjev za oslobađanjem poreza na kupnju prve nekretnine i poreza sam oslobođena samo ja.Suprug mora platiti porez zbog toga što na toj adresi nema prijavljeno prebivalište, no ima boravište. Mora li da bi bio oslobođen plaćanja poreza, nužno promijeniti prebivalište i ima li kakve veze činjenica što smo na to

j adresi prijavljeni ja i dijete, a ne ja sama? Hvala, LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija