Jump to content

Izvor i potok na privatnim zemljištu


Uremović

Preporučene objave

Poštovani,

 

zanima me kakva su moja prava kao vlasnika parcele na kojoj se nalaze izvor i potok. Potok naime nije granica nego je granica privatna cesta (s dolazne strane) i državna cesta s odlazne strane izvora.

Zanima me mogu li ja zabraniti pristup izvoru i potoku s obzirom da u zadnje vrijeme grupa mladića radi podosta nereda te režu raslinje kako bi si napravili piknik zonu. Osim toga ostavljaju smeće i razne staklene boce. U međuvremenu su si napravili i drvenu sjenicu na samoj granici uz izvor.

Naime, radi se o posjedu koje je godinama bilo zapušteno i koje smo kupili prije 2 godine. Parcela na kojoj je potok je vanjska granica sa državnom cestom.

 

Prilikom jednog prigovora mladićima, bili smo oštro napadnuti od strane starije osobe koja je tvrdila da se u pojasu od 17 m od potoka ne smije ništa raditi i da je to državno vlasništvo. Radi se o malom potoku od svega 20 cm širine toka.

 

Nije mi cilj svađati se s dečkima niti mi je krivo da se zabavljaju nego me jednostavno smeta nered koji se stvara, a osim toga strah me je od požara jer u par navrata sam našao upaljenu vatru nakon njihovog odlaska.

 

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

zanima me kakva su moja prava kao vlasnika parcele na kojoj se nalaze izvor i potok. Potok naime nije granica nego je granica privatna cesta (s dolazne strane) i državna cesta s odlazne strane izvora.

 

Možete ograditi česticu.

 

Koliko je velika ta čestica?

Dimenzije cca , i koliko je sam izvor udaljen od međe?

 

 

Zanima me mogu li ja zabraniti pristup izvoru i potoku s obzirom da u zadnje vrijeme grupa mladića radi podosta nereda te režu raslinje kako bi si napravili piknik zonu. Osim toga ostavljaju smeće i razne staklene boce. U međuvremenu su si napravili i drvenu sjenicu na samoj granici uz izvor.

 

Možete i zapravo morate - ako ne branite posjed, možete ga u krajnjem slučaju i izgubiti.

 

 

Prilikom jednog prigovora mladićima, bili smo oštro napadnuti od strane starije osobe .

 

Kad vam to netko slijedeći puta kaže , predlozite da pozovete policiju da ga izbaci sa vaše čestice.

 

koja je tvrdila da se u pojasu od 17 m od potoka ne smije ništa raditi i da je to državno vlasništvo.

12 metara od izvora i 5 metara od vodotoka je prostor koji je definiran kao prostor vodnog dobra na kojem vrijede posebni uvjeti. Ali to nije državno vlasništvo nego vaš posjed. Vi ste VLASNIK. Ako Hrvatske vode imaju svoj interes, neka otkupe česticu.

 

Radi se o malom potoku od svega 20 cm širine toka.

 

Kolika je tu količina vode koja izvire?

Je li više od 500 l/sat ?

Vode su definirane kao javno dobro, i Hrvatske vode mogu na tom izvoru napraviti mjerenja, ali ta čestica je u vašem vlasništvu.

 

Nije mi cilj svađati se s dečkima niti mi je krivo da se zabavljaju nego me jednostavno smeta nered koji se stvara, a osim toga strah me je od požara jer u par navrata sam našao upaljenu vatru nakon njihovog odlaska.

 

A što da vam kažem?

Počnite se ponašati kao gazda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je onda čak i ispod granice (cca 10m3/dan) da Hrvatske vode registriraju izvor kao resurs.

 

Ima li kakav način provjere na planovima ili kartama vezano za tu činjenicu? Kako mogu znati radi li se o stvarnom resursu HrVoda-a ili ne? Naime, u prošlosti taj izvor se (navodno) koristio za opskrbu sela. Nakon toga je crpilište preseljeno na drugi izvor. Barem su to priče koje kruže.

Pitam to iz razloga što nam je u planu na tom sijelu napraviti jezero koje će služiti kao ukras i kao akumulacija za zalijevanje voćnjaka. Poveći voćnjak.

Što mislite o tome?

N.b. Potok se ulijeva u još veći potok i prilikom zadnjeg čišćenja potoka naš nisu niti dirali pa nam nije bilo jasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima li kakav način provjere na planovima ili kartama vezano za tu činjenicu? Kako mogu znati radi li se o stvarnom resursu HrVoda-a ili ne? Naime, u prošlosti taj izvor se (navodno) koristio za opskrbu sela. Nakon toga je crpilište preseljeno na drugi izvor. Barem su to priče koje kruže.

Pitam to iz razloga što nam je u planu na tom sijelu napraviti jezero koje će služiti kao ukras i kao akumulacija za zalijevanje voćnjaka. Poveći voćnjak.

Što mislite o tome?

 

Ne znam koliko je baš pametno povlačiti ih za rukav i dati im do znanja da imaju neki mali zaboravljeni izvorčić. Još kad im kažete da bi ga 'koristili' - jedva čekaju da vam razrežu kakvu koncesiju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...
Dana 24. 01. 2016. u 20:00, felixx je napisao:

 

Možete ograditi česticu.

 

Koliko je velika ta čestica?

Dimenzije cca , i koliko je sam izvor udaljen od međe?

 

 

 

Možete i zapravo morate - ako ne branite posjed, možete ga u krajnjem slučaju i izgubiti.

 

 

 

Kad vam to netko slijedeći puta kaže , predlozite da pozovete policiju da ga izbaci sa vaše čestice.

 

12 metara od izvora i 5 metara od vodotoka je prostor koji je definiran kao prostor vodnog dobra na kojem vrijede posebni uvjeti. Ali to nije državno vlasništvo nego vaš posjed. Vi ste VLASNIK. Ako Hrvatske vode imaju svoj interes, neka otkupe česticu.

 

 

Kolika je tu količina vode koja izvire?

Je li više od 500 l/sat ?

Vode su definirane kao javno dobro, i Hrvatske vode mogu na tom izvoru napraviti mjerenja, ali ta čestica je u vašem vlasništvu.

 

 

A što da vam kažem?

Počnite se ponašati kao gazda.

Ima li članak zakona na koji se mogu pozvati da ne dozvoljavam smetnju, (kanal) ako netko želi koristiti potok koji je na mojoj parceli

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija