Jump to content

Povrat novca u slučaju nezadovoljstva usluge.


markm

Preporučene objave

Poštovani,

 

nedavno sam odustao od Algebra tečaja zbog neurednog ispunjenja usluge s njihove strane i krivog navođenja u smislu neodgovarajućeg naziva tecaja Stručnjak, jer samo znanje koje se dobije odnosno ne dobije ni blizu ne odgovara ikakvom stručnjaku.

 

Po samoj provedbi tečaja jasno je da je tečaj osmišljen samo da se dodatno zaradi, jer je u predavanja nabacano od svega po malo, ništa dovoljno da se moze primjeniti u praksi, većinom je bila samo teorija, jako loše obrađena i u jako malo vremena. Predavač je često kasnio i uvjek nas je puštao ranije, što implicira da nije poštivan ni taj dio usluge. Za vrijeme nastave bilo je mnogo praznog hoda jer su često računala otkazivala i bila su veoma spora.

 

Uz mene je još dvoje ljudi odustalo, mišljenja sam da se loša provedba tečaja bez problema može dokazati, primarno može bilo koja kompetentna osoba tipa inžinjer računalstva revidirati njihov program i potvrditi da su obmanili ljude sa nazivom da se nakon tečaja postaje stručnjak, dok primjeren naziv za ovaj tečaj ne postoji, možda jedino naziv "Od svega po malo iz svijeta računalstva", čak ni to.

 

Zatražio sam povrat novaca, no naravno rade problem. Zanima me na koje se odredbe zakona o obveznim odnosima vezano za neispunjenje odnosno neuredno ispunjenje usluge mogu pozvati, imam li osnove za tužbu ukoliko mi ne vrate novac, i koji još zakon regulira ovakve situacije?

 

Hvala puno!

uređeno: od Matrix
Uređenje naziva teme
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sklopili smo pismeni ugovor gdje je predviđeno jedino da nemamo pravo na povrat novca ukoliko mi prekinemo pohađati nastavu, što je veoma nedorečen clanak, s obzirom da se ugovorom ne može ugovoriti da mi moramo odslušati nastavu do kraja ukoliko nije dobra odnosno je grozna (jer bi to bilo protivno kako zakonu tako i zdravom razumu), ja ovu odredbu shvaćam kao da mi gubimo pravo na povat novca ukoliko mi iz naših privatnih razloga prekinemo pohađati nastavu.

 

Ja sam svoj dio obveza uredno odradio. U završnim odredbama stoji da imamo pravo na prigovor te da će škola dati odgovor u roku od petnaest dana, te da se u tom periodu odrićemo posredovanja bilo koje druge osobe, sudske ustanove, ili davanja informacija medijima (dakle dok mi oni ne odgovore). Piše da u slučaju spora stranke ugovaraju nadležnost Općinskog suda u Zagrebu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz ZOO vrijedi i Zakon o zaštiti potrošača npr. čl. 50 st. 1 točke 2, 3, 4, 7, 17, 19.

Odredbe ugovora neće vrijediti ako su nepoštene.

 

Prema ovom što ste naveli, mislim da postoji neravnoteža u pravima i obvezama ugovornih strana.

Meni se već ova odredba o tome da vi nemate pravo obavijestiti medije čini nepoštenom.

Ne vjerujem da može proći takav "plati i šuti" ugovor.

 

Tražite povrat uplaćenog sa zateznim kamatama (čl. 13 st. 2)... a bilo bi fer i naknadu za izgubljeno vrijeme :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

> Zašto bi bila nepoštena

Zato što se tom odredbom (o neobavještavanju medija) potrošač odriče ustavnih prava, a to nije nužno za takav ugovor.

Zato što prosječni potrošač ne očekuje ništa slično u takvom ugovoru.

 

Teoretski bi bilo u redu kad bi:

- takav uvjet bio posebno istaknut

- postojala stavka slične težine koja ide u korist potrošača (npr. nebulozno visoka naknada ako se predavanje ne održi)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ustav u čl. 38 spominje slobodu govora i javnog nastupa.

- presuda o potpisivanju Hrt izjave (štiti 'ustavna načela nepovredivosti doma i zaštite privatnosti')

 

- presuda spominje nepoštene ugovorne odredbe (u ugovorima o potrošačkom kreditiranju...)

 

Nije iz RH ali tiče se potpisnica direktive 93/13/EEZ:

- analize ugovora iz C.G.

- UK smjernice :: pr. ‘Good faith’ Openness 2.22:

.... Appropriate prominence should be given to terms which might operate disadvantageously’ to the consumer. Consumers should not be assumed necessarily to be able themselves to identify (particularly in longer contracts) terms which are important, or which may operate to their disadvantage or which would be likely to surprise them ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na korisnim savjetima i odgovorima. Što se tiče dokazivanja neurednog ispunjenja, stvari stoje ovako. Uz mene još dvoje ljudi je odustalo (potencijalni svjedoci), a sam profesor je tokom predavanja zastajkivao pred punom učionicom i na glas se čudio konceptu predavanja i činjenici da ima previše teorije.

 

S obzirom da je višestruko puta spominjao pred polaznicima tečaja, sam predavač, ukoliko bude davao izjavu mislim da će mi ista biti u korist. Također, kao što sam već spominjao kompetentne osobe kao sto su inžinjeri računalstva samim revidiranjem programa mogu potvrditi da je sami naziv tečaja Stručnjak obmana.

 

Što se tiče roka od petnaest dana, zakon o uslugama predviđa rok od osam dana. Veoma me revoltira takav stav prema kupcu, u ekonomiji postoji vremenska vrijednost novca stoga zatezne kamate su logične. Nije dovoljno što sam izgubio dragocjeno vrijeme, nego mi drže novac. Još kažu da sam trebao odustati dva dana nakon početka tečaja, što je tek notorno i kao da se sprdaju sa zakonom, jer tečaj je jednom tjedno, što implicira da od laika u informatici traže da odmah nakon jednog predavanja procjeni dali je predavanje dobro ili nije, pa zaboga da su ljudi stručni u tome nebi isli na tečaj.

 

Istina, od pocetka mi je bilo čudno, no mislio sam da će postat koherentno, da se trebam strpit do iduće cjeline pa da će se sve to povezat, no naravno to se nije desilo, nabacali su teorije od svega po malo čisto da popune vrijeme. To vam je kao da postoji privatni faks prava, vi platite, oni vam od građanskog prava uključe samo opći dio i stvarno pravo (bez obveznog i nasljednog) i bez građanskog procesnog, i tako izostave kazneno procesno, upravni postupak, i nazovu vas pravnik i vi bi tako tako trebali ići radit. Znam da analogija pravo-tečaj nije idealna no otprilike da shvatite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

> inžinjeri računalstva samim revidiranjem programa mogu potvrditi da je sami naziv tečaja Stručnjak obmana.

 

Koliko je meni poznato "stručnjak" nema neko čvrsto značenje ili preciznu definiciju, sumnjam da to može biti obmana.

Možete i sami proguglati frazu "stručnjak xy" i vidjeti postoji li opće-prihvaćena definicija, standard, ispit ili certifikat takvog naziva...

 

 

Probajte naći čim više argumenata s drugim polaznicima koji su odustali...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogli bi se igrati sa semantikom no mislim da pravo ne ide tako daleko jer bi se parnice otezale sto godina sa argumentima što kome znaci koja rijec. Općeprihvaćena definicija za strucnjaka je da je to osoba koja vlada znanjem neke struke, no u slucaju tečaja mi nismo znali napraviti nista, ono malo što su nam pokazali nisu doveli u nikakav kontekst, već je ostalo samo sebi svrha, kao da ja vas naučim mijenjati programe na televiziji no ne naučim vas upaliti televiziju, što vam onda znači što znate mijenjati programe.

 

Znači pokazali su nam (naglašavam pokazali su nam jako loše i to malo što su pokazali) kako kompjuteru dodijeliti IP adresu, no nisu nam pokazali kako radit sa serverom i kako instalirati DHCP server koji osigurava da su dodjeljene IP adrese ispravne.

 

Uglavnom sve se to može dokazati, i bilo bi žalosno kad bi naše zakonodavstvo ostavljalo tako široke rupe u zakonu da se netko moze izvuć na semantiku, odnosno da ne zna što znači stručnjak.

 

Da vam dam još jednu analogiju zašto odmah nisam odustao, jer vam je to kao da vi pođete na tečaj kvantne mehanike, znate jako malo o tome, i krene tečaj, no krene kao u mom slučaju da vam se ne objašnjava ispravnim redoslijedom, da se skače sa teme na temu bez da se stvari povežu, nema pokusa niti vam se ista praktično objašnjava.

 

Naravno da vi ne bi ste odmah odustali jer zbog kompleksnosti materije mislili bi ste da treba proć vremena da se sve poveže, da ne možete sve shvatit odmah, pa onda kada počnete sumnjat da tečaj ne valja prvo bi ste pitali neke prijatelje koji se u to razumju, te bi ste odustali puno kasnije nego u roku koji vam oni daju.

 

Zbog toga smatram da su te ugovorne odredbe nepostene. Također koriste standardizirani ugovor, no ne može se iste odredbe primjenjivat za tečaj koji je jednom tjedno i tečaj koji je svaki dan. Svakako ću se pozvati na to, kao i na članke obveznog zakona u slučaju neispunjenja usluge, jer mislim da se može dokazati, te da zakon ovakve prevare u vremenu kada mnogo ljudi traži posao i želi se dokvalificirati, ne smije tolerirati. Cijenim svaki Vaš savjet i pomoć.

 

Bio bi zahvalan da mi napišete kako da improfesionalno zaprijetim tužbom, odnosno na što da se pri tome pozovem, odnosno da im profesionalno iznesem temelj tužbe (ispričavam se ukolilo sam se krivo izrazio), te da mi predložite dobar odvjetnički ured. Još jednom zahvaljujem na vašoj stručnoj pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija