Jump to content

BRAČNA STEČEVINA ili ipak NE?


vehbijacoralic

Preporučene objave

zanima me info za jedan "slučaj": cura (ona ne radi za sada, zaposliti će se kroz kraće vrijeme, čuva dijete) i dečko nisu u braku, stvari ne idu najsjajnije - tako da najvjerojatnije ni neće biti, žive zajedno i imaju malodobno dijete, dečko namjerava kroz kratko vrijeme kupiti auto na kredit i "u" tom kreditu bi bio sam, sam ga isplaćivao - bez sudužnika i jamaca, nakon "razvoda" (za koji se ne zna kada bi mogao nastupiti, dakle, još uvijek se "živi zajedno"), postoji li kakva šansa da ona traži "dio" auta, odnosno isplatu npr. 50% vrijednosti auta bez obzira na to šta nije kredit na nju/niti auto njeno vlasništvo? (npr. ja nisam radila, čuvala sam dijete/živio si kod mene pa nisi plaćao stanarinu i to ti je omogućilo kredit, ti si radio i kupio si sam auto, da sam radila i da smo plaćali nekom čuvanje/stanarinu, ne bi bio u mogućnosti?)

 

Bračna stečevina i vlastita imovinaČlanak 35.

Bračni drugovi mogu imati bračnu stečevinu i vlastitu imovinu.

Bračna stečevinaČlanak 36.

(1) Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

 

Dakle, konkretno za ovaj slučaj, stvar je objektivna - "stekli radom" se možete gledati kao i DA i kao NE? (kako sam i gore napisao, znači samo on je radio i plaćao kredit, ali tu može biti tih prebacivanja, npr. ne bi bio u mogućnosti, da ti ja nisam ovo ili ono,... itd. itd.?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanima me info za jedan "slučaj": cura (ona ne radi za sada, zaposliti će se kroz kraće vrijeme, čuva dijete) i dečko nisu u braku, stvari ne idu najsjajnije - tako da najvjerojatnije ni neće biti, žive zajedno i imaju malodobno dijete,

 

Ako imate zajedničko dijete i živite zajedno dulje od godine dana takva zajednica izjednačena je sa brakom u pogledu imovinskih prava partnera.

 

Dakle, konkretno za ovaj slučaj, stvar je objektivna - "stekli radom" se možete gledati kao i DA i kao NE?

 

(Izvan)bračna stečevina su i imovina stečena u zajedici, ali i dugovi.

 

Dakle, stekli ste zajedno i auto i kredit.

U praksi, morate se dogovoriti kako ćete to podjeliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK, razumijem, barem donekle. Očito mi treba definicija (1) Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

 

- što znači "RADOM"? (zajednički život? jer, ja sam stekao auto radom, odnosno mogućnost dizanja got. kredita. u kojemu sam sam i sam ga isplaćujem)

 

- i još jedna stvar - uzmem kredit, za par godina isplatim kredit (opet sve sam, ili kako sam skužio, u ovoj situaciji nema nigdje "opcije" SAM?) i nakon uredne isplate kredita, ostaje li mi taj auto 1/1? Znači, sada uzmem kredit, na kojeg pristajem i sam ću ga isplaćivati, ali jednoga dana, ona mene uvijek može tražiti 50% tog auta, bez obzira na to šta nije nikako sudjelovala u vraćanju kredita?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema opcije "Sam".....to se gleda dok ste u zajednici da dok ste vi recimo radili i pridonosili novcano, ona je pridonosila recimo kucanskim poslovima, cuvanjem djeteta dok ste vi na poslu itd.....Kad i ako se zajednica prekine ako je ostalo kredita za otplatiti i ona zeli pola auta onda je duzna i preuzeti polovicu preostalih rata....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema opcije "Sam".....to se gleda dok ste u zajednici da dok ste vi recimo radili i pridonosili novcano, ona je pridonosila recimo kucanskim poslovima, cuvanjem djeteta dok ste vi na poslu itd.....Kad i ako se zajednica prekine ako je ostalo kredita za otplatiti i ona zeli pola auta onda je duzna i preuzeti polovicu preostalih rata....

 

Upravo to mi je trebalo!

 

Dakle - ako sam dobro razumio, tu najviše "igra" ulogu kada se zajednica prekinula, odnosno DATUM razilaska?

 

1) uzmem kredit na 5 godina - isplatim ga - i dan/mjesec/godinu/bilo kada nakon toga se zajednica prekine, to je dakle, stečeno u zajednici i auto bi se trebao dijeliti po pola, bez obzira na to šta za vrijeme "trajanja kredita" ga ona nije isplaćivala, već pripomagala kućanskim poslovima, čuvanjem djeteta, tako što je i ona radila, itd....?

 

2) uzmem kredit na 5 godina - još ga isplaćujem - npr. ostalo mi je još 2.5 godina - i zajednica se prekida - kako onda? ja bih njoj morao isplatiti tih prvih 2.5 godine dok smo živili zajedno, odnosno 50% svake rate kredita u tih prvih 2.5 godina dok smo stanovali zajedno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slucaj 1, tako je, jer je novac zaradjen u braku zajednicki, nebitno tko je zaradio vise ili manje.

 

Slucaj 2, ako bi vi inzistirali da auto ostane kod vas nakon prekida i ako je auto jedina imovina ona ima pravo sudski u postupku za utvrdjivanje i podjelu bracne stecevine traziti isplatu polovice kredita otplacenog u zajednici. Ako se ne bi mogli dogovoriti tko ce uzeti auto tj zelite ga oboje ili ga ne zelite oboje onda bi sud odredio prodaju auta na drazbi, isplatu kredita i ako sta ostane podijelilo bi se izmedju vas dvoje....Ako iznos od prodaje auta ne bi bio dovoljan za isplatu kredita, za ostatak kredita bi odgovarali po pola i vi i ona.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slucaj 1, tako je, jer je novac zaradjen u braku zajednicki, nebitno tko je zaradio vise ili manje.

 

Slucaj 2, ako bi vi inzistirali da auto ostane kod vas nakon prekida i ako je auto jedina imovina ona ima pravo sudski u postupku za utvrdjivanje i podjelu bracne stecevine traziti isplatu polovice kredita otplacenog u zajednici. Ako se ne bi mogli dogovoriti tko ce uzeti auto tj zelite ga oboje ili ga ne zelite oboje onda bi sud odredio prodaju auta na drazbi, isplatu kredita i ako sta ostane podijelilo bi se izmedju vas dvoje....Ako iznos od prodaje auta ne bi bio dovoljan za isplatu kredita, za ostatak kredita bi odgovarali po pola i vi i ona.....

 

U redu - zahvaljujem na odgovorima - sada su mi stvari jasnije.

 

Imam još jedno pitanje, primjerice; kupujem pokretninu, a točan datum napuštanja zajednice ne znam, niti ga mogu trenutno iznijeti/dokučiti/predvidjeti - postoji li kakav akt koji se može potpisati kod javnog bilježnica/odvjetnika da suprotna strana neće imati ama baš nikakvih daljnih potraživanja glede navedene pokretnine bilo u bližoj ili daljnjoj budućnosti prema meni? Ako je odgovor pozitivan, odnosno postoji šansa da se takvo što napravi - "štiti" li to mene u 100%-tnoj mjeri ili se ipak može "raskinuti", odnosno da postane nakon nekog vremena/iz nekog razloga nevažeći?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imovinske odnose ( za slucaj prekida ) mozete urediti bracnim ( predbracnim ) ugovorom u pisanom obliku ovjerenom kod javnog biljeznika. Moze vam ga sastaviti odvjetnik ili vi sami posto nije nauka da stavite na papir izjavu da je recimo spominjani auto iskljucivo vase vlasnistvo i da ne predstavlja bracnu stecevinu.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imovinske odnose ( za slucaj prekida ) mozete urediti bracnim ( predbracnim ) ugovorom u pisanom obliku ovjerenom kod javnog biljeznika. Moze vam ga sastaviti odvjetnik ili vi sami posto nije nauka da stavite na papir izjavu da je recimo spominjani auto iskljucivo vase vlasnistvo i da ne predstavlja bracnu stecevinu.....

 

U redu, razumijem i zahvaljujem.

 

1) dali možemo "još uvijek" - potpisati ugovor ili je kasno?

2) je li poznata cijena predbračnog ugovora?

3) je li u ugovor moguće staviti samo trenutne stvari u posjedu, ili je moguće i one buduće, tipa: od potpisivanja ovog ugovora, datuma tog i tog, svaka buduća kupnja 'biločega' neće se smatrati bračnom stečevinom, to prihvaćaju obje strane, potpisom dokazuju, itd. itd.?

4) je li ipak moguće na neki način/iz nekog razloga raskinuti taj ugovor, suprotno volji druge strane, karikirano - "da izgubi moć"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molim Vas lijepo, dopustite još par pitanja:

 

1) znam "načelno" na koji način se određuje visina alimentacije - primanja uzdržavatelja, visina plaće uzdržavatelja, njegove potrebe i kredit/i (valjda...?), redovno/svakodnevno mi se prijeti "lokalnim" pričama di kućni majstor negdje nešto - rekla kazala, ima plaću od 4500kn i plaća za svoje dijete 2500kn mjesečno uzdržavanje - je li to zaista moguće? moja neto mjesečna plaća iznosi 5100kn, kroz razgovor, majka ne pristaje na alimentaciju od 1000kn (ne odgovara joj to), već će me tužiti i izrazito zahtjevati 1500kn/mj. (kroz priču mi prijeti da uopće nikada neću vidjeti dijete, a kroz drugu ispada da ću je itekako morati vidjeti i češće nego moram, a njoj da će svakako redovito biti isplaćivana alimentacija?)

 

2) vidio sam, odnosno čitao ovdje po forumu da sud zna odrediti plaćanje alimentacije "na ruke" - zaista, i sam to doživljavam kao "pikanje u uzdržavatelja", odnosno dakako da se javljaju roditelji koji su plaćali kako im je sud odredio - na ruke i onda bi druga strana tražila ovrhu "jer nisu dobili ni kune" - odnosno, obveznik plaćanja alimentacije nema kako dokazati da je zaista i istu redovito isplaćivao, ovo mi je ni manje ni više, a moram reći - jako glupa presuda, ukoliko dođe do toga kako postupiti? kakav je ishod? što ako sud izrazito ne želi promjeniti presudu da isplata ide na ruke, smijem li ja, npr. svojevoljno isplaćivati na tekući račun?

 

3) kako dokazati bračnu stečevinu, a kako dar? za računalo kojeg koristimo dobio sam novac od oca - to načelno nije bračna stečevina i pripada 100% meni - međutim, kako to dokazati? kako i dokazati bračnu stečevinu, uglavnom sve što je u stanu sam kupio ja, na koji bi način to mogao dokazati, ako ona ne želi priznati i time mi isplatiti 50% od svega?

 

4) konkrento za ovaj slučaj, dali je pametnije potencirati, odnosno izvlačiti kakve teme o nasilju, prijetnjama, mržnji prilikom postupka ili je bolje to pustiti po strani? pošto smo oboje vrlo mladi, stekao sam dojam da je majka željela dijete zbog "spasa" te koliko vidim sada, ono joj služi za otresanje kao emocionalno smetlište (tvoj tata je debil/kreten/idiot, prijetnje smrću/trovanjem koje ne doživljavam pre osobno nije te uopće htio, itd. - dok ja tako uopće nikad ne razgovaram s djetetom)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Visinu uzdrzavanja mozete otprilike saznati iz tablica za alimentaciju, mozete ih vidjeti gore u istaknutim temama, bracnu stecevinu u eventualnom sudskom postupku dokazujete i svjedocima. Od suda trazite da placanje uzdrzavanja bude iskljucivo na racun a ako bude odredjeno na ruke ( malo vjerojatno ) da vam se potpise priznanica...dijete probajte cim manje uvlaciti u sve to, bar vi ako vec ona ne zeli....nasilje, svadje itd mozete spominjati i vi i ona i centru i sudu ali na kraju ce to sve 90% zavrsiti da ce dijete ostati zivjeti s njom a vi cete dobiti vidjanja i obvezu placanja uzdrzavanja....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Visinu uzdrzavanja mozete otprilike saznati iz tablica za alimentaciju, mozete ih vidjeti gore u istaknutim temama, bracnu stecevinu u eventualnom sudskom postupku dokazujete i svjedocima. Od suda trazite da placanje uzdrzavanja bude iskljucivo na racun a ako bude odredjeno na ruke ( malo vjerojatno ) da vam se potpise priznanica...dijete probajte cim manje uvlaciti u sve to, bar vi ako vec ona ne zeli....nasilje, svadje itd mozete spominjati i vi i ona i centru i sudu ali na kraju ce to sve 90% zavrsiti da ce dijete ostati zivjeti s njom a vi cete dobiti vidjanja i obvezu placanja uzdrzavanja....

 

po parametrima 4.501-5.500 i 0-6 g. kod mene bi to bilo 1.070kn, je li tako? Znači nema neke teoretske šanse da dobije 1500kn?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

dozvolite još jedno pitanje - izvanbračna partnerica učestalo prijeti "da ja neću ni viđati dijete/tražiti ću zabranu" - koliko je to moguće? (inače ona je ta temperamentna i vrlo eksplozivne naravi, bez kontrole)

 

druga stvar - zanima me postoji li mogućnost da maloljetno dijete, od 4-5-6-7-,... godina na sudu svjedoči i izjavi da želi doslovno živjeti s ocem? koliko je to moguće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dozvolite još jedno pitanje - izvanbračna partnerica učestalo prijeti "da ja neću ni viđati dijete/tražiti ću zabranu" - koliko je to moguće?

 

To je danas standardni postupak. Ne samo da će ona to tražiti ako joj se ćefne, nego će imati podršku od strane sustava - socijalne skrbi, pa čak vrlo vjerojatno i policije i državnog tužiteljstva kada krenu lažne optužbe.

 

Pročitajte pažljivo ove tekstove:

 

Diskriminacija očeva u postupku razvoda

 

Mit i istina o obiteljskom nasilju

 

 

druga stvar - zanima me postoji li mogućnost da maloljetno dijete, od 4-5-6-7-,... godina na sudu svjedoči i izjavi da želi doslovno živjeti s ocem? koliko je to moguće?

 

Prije bih vam napisao da će se u postupku na CZSS procjeniti i mišljenje djeteta, a da bi starije djete 11/12 a pogotovo 14 godina imalo priliku i na sudu izraziti svoj stav o tome. Ali moram reći da sam se uvjerio da je to potpuna iluzija.

 

 

Ako ne vjerujete, pogledajte ove snimke.

Nakon što je majka napustila i oca i dijete i dječak je živio s ocem 5 godina (dječak je odličan učenik , nikakvih problema) CZSS provodi ovrhu nad 11 godišnjim djetetom nakon što su oca strpali u zatvor:

 

 

 

 

 

 

(inače ona je ta temperamentna i vrlo eksplozivne naravi, bez kontrole)

Pročitajte ovo o graničnom poremećaju osobnosti:

granični poremećaj karakteristike - Google pretraživanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Topla preporuka - odrasti i srediti prioritete. Na prvih 5-6 upisa izražavate zabrinutost za auto koji tek namjeravate kupiti, a tak onda nešto malo o viđanju djeteta.

Kako vam Felixx kaže, majka će imati podršku sustava, ovakvim ćete im stavom dodatno olakšati. A dijete vas treba i trebat će vas još više kako bude odrastalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija