Jump to content

Provizija agenciji


dragonfly

Preporučene objave

Ima ovakav slučaj:

1. Na njuškalu sam našao oglas za iznajmljivanje stana koji je oglasila jedna agencija.

2. Kontaktirao sam ih telefonski i dali su mi broj vlasnika da s njim dogovorim sve, tj. prvo da vidim stan ...

3. S vlasnikom stana sam sve dogovorio, iz agencije se nitko nije pojavljivao, i s vlasnikom stana sam potpisao predugovor o najmu i dao kaparu.

4. Potpisao sam ugovor s vlasnikom stana u kojoj se ne spominje nikakva provizija prema nikome...tj. nekoj trećoj strani. U stan sam uselio.

5. Sada me iz agencije zovu da sam ja njima dužan proviziju jer je u oglasu pisalo da najmoprimac plaća proviziju.

 

Napominjem da s Agencijom nisam potpisao nikakav ugovor niti me je vlasnik stana upoznao da je on potpisao išta sa agencijom što bi se odnosilo na mene. S "agentom" sam se čuo samo telefonski.

 

Ima li tu obaveze da platim proviziju ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nevjerojatno mi je kako posluju te agencije. Mala mxxxxx. Potražuju novce od ljudi s kojima nikakav ugovor nisu sklopili, a to je, prema Zakonu, temelj i osnova potraživanja. Vi njima niste bili nalogodavac ni u kakvom smislu. Javili ste se na oglas koji su oni nudili (dakle nalogodavac je osoba koja im je taj stan dala na oglašavanje, što bi po svemu sudeći bio čovjek koji ga iznajmljuje), a niste im se javili Vi s idejom da Vam pronađu stan (u tom slučaju biste bili nalogodavac).

Oni su Vam trebali pokazati stan, pojasniti Vam uvjete poslovanja i dogovoriti s Vama što i koliko bi potraživali od Vas ukoliko sklopite pravni posao s njihovim nalogodavcem. I o svemu tome su trebali sklopiti pisani ugovor koji biste Vi potpisali s njima ukoliko na te uvjete pristajete. Meni je nebulozno da Vas potražuju novce temeljem toga "što je tako pisalo u oglasu". Pokušajte pronaći opće uvjete poslovanja te agencije i vidite što tamo piše o njihovom poslovanju. Oni su po meni lovci u mutnome i većina njih potražuje ljude proviziju čim "dovede u vezu jednu i drugu stranu" (to im je glavno pojašnjenje) iako u zakonu vrlo jasno piše da je osnova potraživanja ugovor o posredovanju kojeg u Vašem slučaju nema.

Ljudi se boje povlačenja po sudovima i tužbi i to im ide na ruku. Radije plate da više nemaju s bxxxxxxx posla nego da se ganjaju s njima.

Slično negativno iskustva s agencijama imam i sama, no situacija nije još okončana, pa ne znam što bih Vam konačno rekla. Bilo bi dobro provjeriti s nekim tko se upuštao u tužbu kako je to prošlo na sudu jer s našim sudstvom se nikad ne zna.

Znam samo da NIKADA više ne bih ništa išla rješavati putem agencije, no razmišljam da otvorim svoju jer očito zgrću lovu mlateći praznu slamu ;-)

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo iz agencijinih uvjeta:

 

Članak

(1) Ugovorom o posredovanju u prometu nekretnina (dalje: Ugovor) Posrednik se obvezuje da će nastojati naći i dovesti u vezu s Nalogodavcem treću osobu radi pregovaranja i sklapanja određenoga pravnog posla o prijenosu ili osnivanju određenoga prava na nekretnini, a Nalogodavac se obvezuje da će mu isplatiti određenu posredničku naknadu ako taj pravni posao bude sklopljen.

(2) Ugovor se sklapa u pisanome obliku i na određeno vrijeme. Ugovor se smatra sklopljenim kada ga potpišu obje ugovorne strane.

(3) Ako Posrednik i Nalogodavac ne dogovore rok na koji sklapaju Ugovor smatra se da je sklopljen na određeno razdoblje od 12 mjeseci i može se sporazumom stranaka više puta produžiti.

(4) Na obvezni odnos između Posrednika i Nalogodavca primjenjuju se odredbe općeg propisa obveznog prava.

 

 

Članak

(1) Smatra se da je Posrednik omogućio Nalogodavcu vezu s trećom osobom o pregovaranju za sklapanje posredovanog posla ako je Nalogodavcu omogućeno stupanje u vezu s trećom osobom s kojom je pregovarao za sklapanje pravnog posla, a naročito ako je.

 

neposredno odveo ili uputio nalogodavca u razgledavanje predmetne nekretnine

 

organizirao susret između Nalogodavca i treće osobe radi pregovaranja za sklapanje pravnog posla

 

Nalogodavcu priopćio ime, broj telefona, telefaksa ili adresu treće osobe ilil mu je priopćio točnu lokaciju tražene nekretnine.

 

Nisam pravnik pa ne kužim sve... ali znam da s njima nisam potpisao nikakav ugovor... niti sam koga iz agencije vidio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz svega ovoga proizlazi da ste vi treća osoba, a ne nalogodavac. Ako imaju koga što potraživati to je osoba koja iznajmljuje i koja je nalogodavac, a ne Vas. Tražite pismenim putem da Vam dostave pojašnjenje zašto Vas potražuju naknadu kada nikakav ugovor s njima niste sklopili kao nalogodavac

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija