Jump to content

upit oko nepropisnog postupanja policajca


iceman18

Preporučene objave

Pozdrav :)

Situacija u kojoj sam se našao je sljedeća. Prilikom vožnje gradom prijatelj i ja(njegov auto, on vozi) zaustavljeni smo od strane jedinice interventne policije uz prvobitno objašnjenje kako je riječ o kontroli prometa. Nakon identifikacije, davanja vozačke i prometne jedan od policajaca bez obrazloženja naređuje prijatelju pražnjenje đepova što ovaj radi odlažući predmete na krov automobila, a potom policajac gura ruku u njegov džep i pronalazi vrlo malu količinu marihuane. Nakon toga policajac ulazi u vozilo i osobno ga pretražuje rukama. Pararelno druga dvojica policajaca detaljno pregledavaju mene i nakon što ne pronađu ništa, policajac vidno iznerviran gura ruku u moje džepove, sam otvara džepove na jakni i uvlači ruke u džep majice, ne pronalazi ništa. Nakon toga, policajac koji je prijatelju pronašao travu naređuje mu da sjedne u svoj auto u koji sjeda i navedeni policajac te zajedno odlaze do postaje. Mene bez obrazloženja upućuju u službeni auto i s ostalom dvojicom policajaca stižem u postaju. U postaji on dobiva papire koje potpisuje, vraćaju nam dokumente, mene nitko ništa ne pita, nisam dao nikakav iskaz i tek sam onda pušten.

Nadalje, obojica smo nekažnjavani i nikad gonjeni zbog sličnog prekršaja, on ima sitan prometni prekršaj, ja sam potpuno čist, čak ni kazna za krivo parkiranje.

Pitanja: 1. Je li pronalazak zbog guranja ruke u džep nelegalan?

2. Može li pregled prijeći u pretres samo zbog sumnje policajca?

3. Jesam li nelegalno dovezen u postaju s obzirom da nisam imao ništa i nema me u njihovoj evidenciji?

4. Je li legalno da se prijatelj vozio u svojem autu do stanice s policajcem?

5. Postoji li indicija da mi je nelegalno oduzeta sloboda s obzirom da ja nisam zatečen u nikakvom prekršaju, ili je dovoljno samo što sam bio u društvu osobe koja je imala marihuanu u posjedu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav :)

Situacija u kojoj sam se našao je sljedeća. Prilikom vožnje gradom prijatelj i ja(njegov auto, on vozi) zaustavljeni smo od strane jedinice interventne policije uz prvobitno objašnjenje kako je riječ o kontroli prometa. Nakon identifikacije, davanja vozačke i prometne jedan od policajaca bez obrazloženja naređuje prijatelju pražnjenje đepova što ovaj radi odlažući predmete na krov automobila, a potom policajac gura ruku u njegov džep i pronalazi vrlo malu količinu marihuane. Nakon toga policajac ulazi u vozilo i osobno ga pretražuje rukama. Pararelno druga dvojica policajaca detaljno pregledavaju mene i nakon što ne pronađu ništa, policajac vidno iznerviran gura ruku u moje džepove, sam otvara džepove na jakni i uvlači ruke u džep majice, ne pronalazi ništa. Nakon toga, policajac koji je prijatelju pronašao travu naređuje mu da sjedne u svoj auto u koji sjeda i navedeni policajac te zajedno odlaze do postaje. Mene bez obrazloženja upućuju u službeni auto i s ostalom dvojicom policajaca stižem u postaju. U postaji on dobiva papire koje potpisuje, vraćaju nam dokumente, mene nitko ništa ne pita, nisam dao nikakav iskaz i tek sam onda pušten.

Nadalje, obojica smo nekažnjavani i nikad gonjeni zbog sličnog prekršaja, on ima sitan prometni prekršaj, ja sam potpuno čist, čak ni kazna za krivo parkiranje.

Pitanja: 1. Je li pronalazak zbog guranja ruke u džep nelegalan?

2. Može li pregled prijeći u pretres samo zbog sumnje policajca?

3. Jesam li nelegalno dovezen u postaju s obzirom da nisam imao ništa i nema me u njihovoj evidenciji?

4. Je li legalno da se prijatelj vozio u svojem autu do stanice s policajcem?

5. Postoji li indicija da mi je nelegalno oduzeta sloboda s obzirom da ja nisam zatečen u nikakvom prekršaju, ili je dovoljno samo što sam bio u društvu osobe koja je imala marihuanu u posjedu?

Odgovori :

1. DA

2. NE pez sudskog naloga

3.DA

4. Legalno je ali ne i profesionalno

5. DA

Uzet dobrog odvjetnika koji ce dokazat da su dokazi pribavljeni nezakonito a radi cega sve pada u vodu na sudu. Prijava se odbacuje radi toga.

Mozda jos ima prostora i za tuziti policiju za nanosenje dusevnih boli, sramocenja i slicno s obzirom da su vas na takav nacin dovukli u postaju.

Uglavnom, naci odvjetnika i trebalo bi se isto zavrsiti u vasu korist.

Trebali ste kada ste posumnjali u ilegalan rad policije odmah nazvati 192 i isto prijaviti. Najozbiljnije jer svi ti razgovori se snimaju a bilo koja prijava na 192 mora biti evidentirana bas radi toga jer se razgovori snimaju. Zasto da prijavite ba 192 ? Zato jer vam to sutra na sudu moze biti dokaz vasoj obrani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Je li pronalazak zbog guranja ruke u džep nelegalan?

 

Ako ste prije toga uhićeni, onda je dozvoljena i pretraga bez naloga, tako da je dozvoljeno i guranje ruku u džepove. Međutim, po ovom opisanom, sumnjam da se radilo o tome.

 

 

2. Može li pregled prijeći u pretres samo zbog sumnje policajca?

 

Može, ali opet se mora provesti u skladu s propisima.

 

 

3. Jesam li nelegalno dovezen u postaju s obzirom da nisam imao ništa i nema me u njihovoj evidenciji?

 

Opet, ovisi o čemu se radilo. Nema privođenja bez razloga, ali razlozi mogu biti svakakvi. U ovom konkretnom slučaju, s obzirom da je pronađena droga, odmah psotoji sumnja i u tebe, tj. osumnjičenik si, pa ima zakonske osnove za privođenjem.

 

 

4. Je li legalno da se prijatelj vozio u svojem autu do stanice s policajcem?

 

I legalno i profesionalno, ovisno o samom postupku. Inače se zove pauk, ali ako ih nema slobodnih i dugo bi se čekali, može se napraviti i ovako. Tu je jednak interes policije (da odradi psotupanje) i građanina (da postupak što prije bude gotov). Naravno, ako građanin to ne želi, može zabraniti, pa će zaključati auto i čekati dok ne dođe pauk, koliko god mu trebalo.

 

 

5. Postoji li indicija da mi je nelegalno oduzeta sloboda s obzirom da ja nisam zatečen u nikakvom prekršaju, ili je dovoljno samo što sam bio u društvu osobe koja je imala marihuanu u posjedu?

 

Kao što sam napisao prije, bio si osumnjičenik i smiju te privesti.

 

 

Bez obzira na moje i ičije tuđe mišljenje, imaš pravo žaliti se na postupanje policije, najbolje mailom na jedan od mailova na stranici MUP-a (to se odmah proslijeđuje u unutarnju kontrolu, tako da neće nestati, a obavezni su ti odgovoriti u roku od 30 dana). Isto tako, možeš podnijeti privatnu tužbu, a za to bi ti trebao odvjetnik. Nadalje, možeš podnijeti i kaznenu prijavu državnom odvjetništvu (protiv policajaca, bez obzira što im ne znaš imena), a to bi ti vjerojatno isto trebao sastaviti odvjetnik.

 

Što se tiče pronalaska droge, vjerojatno se radi o prekršajnom postupku, pa će prijatelj i tamo moći prigovarati na način pronalaska. Za to bi bilo dobro da ima dokaz da se žalio na postupanje policije (ona prva solucija, mailom), a šansa je dobra ako se policajci ne pojave na suđenju.

 

Na kraju, prognoza. Na žalbu policiji ćete dobiti odgovor da nisu utvrđene nepravilnosti, privatna tužba košta, dugo bi trajala i dokazivanje je ogroman problem, kaznena prijava će biti odbačena, a u prekršajnom postupku će policajci svjedočiti (ako dođu na sud) da je prijatelj drogu sam predao i da nije bilo guranja ruku u džepove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sljedeće pitanje je:1.Jesu li me sad stavili u evidenciju potencijalnih povremenih konzumenata iako protiv mene nisu podigli baš ništa samo zato što sam bio s njim?

2. Ok, bio sam osumnjičenik, ali zašto me onda nitko nije ništa pitao u stanici, niti mi je objašnjeno zbog čega me privode? vidio sam ovdje sličnih tema, npr. situacija kada je kod ulaska u stan priveden samo vlasnik stana koji je priznao da je droga njegova, dok ostale osobe zatečene tamo nisu.

 

Mislim osjećam se glupo i jadno, vožen sam preko cijelog grada, pretresan i svlačen na javnom mjestu, nije pronađeno ništa, nikad nisam ni prekršajno kažnjen, doveden sam u stanicu da bi tamo sjedio sat vremena bez ijednog njihovog pitanja. Prijatelj je na licu mjesta priznao da je njegovo i da ja nemam veze s tim, za što sam ja bio osumnjičen i zadržan?

 

Sve mi to izgleda jako nategnuto i vjerojatno i oni znaju da su pogriješili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Jesu li me sad stavili u evidenciju potencijalnih povremenih konzumenata iako protiv mene nisu podigli baš ništa samo zato što sam bio s njim?

 

Nisi evidentiran kao konzument niti kao ikakav počinitelj ičega. Jedino što je sad vidljivo uz tvoje ime da si priveden i pušten bez utvrđivanja prekršaja i kaznenog djela..

 

 

2. Ok, bio sam osumnjičenik, ali zašto me onda nitko nije ništa pitao u stanici, niti mi je objašnjeno zbog čega me privode?

 

Mala količina, prijatelj sve priznao, odlučili se ići samo na prekršaj bez ikakvih daljnjih postupanja... Kad se sve zbroji, nisu te imali više što pitati, ali niti duže držati.

 

 

vidio sam ovdje sličnih tema, npr. situacija kada je kod ulaska u stan priveden samo vlasnik stana koji je priznao da je droga njegova, dok ostale osobe zatečene tamo nisu.

 

Moguće je i jedno i drugo, ovisno o svakoj situaciji posebno, tako da niti jedan do tih psotupaka nije ispravniji. Odlučili su tako. Jesu li mogli i drugačije, tj. privesti samo njega? Jesu, ali nema neke bitne razlike ako su odlučili ovako.

 

 

Mislim osjećam se glupo i jadno, vožen sam preko cijelog grada, pretresan i svlačen na javnom mjestu, nije pronađeno ništa, nikad nisam ni prekršajno kažnjen, doveden sam u stanicu da bi tamo sjedio sat vremena bez ijednog njihovog pitanja. Prijatelj je na licu mjesta priznao da je njegovo i da ja nemam veze s tim, za što sam ja bio osumnjičen i zadržan?

 

A zašto ne? Kako oni znaju da u autu više nema ničega? Da mu ti nisi prodao? Da nemaš droge kod kuće? Da on nema droge kod kuće? Svaka od tih situacija se može razvrtiti na bezbroj različitih načina, a prošla je tako kako je prošla. Inače, nisu trebali privesti niti prijatelja - mogli su na mjestu događaja od njega oduzeti pronađenu drogu, uručiti mu obavijest/nalog i putiti vas obojicu dalje. I to bi bilo ispravno, jednako kao i ovo.

 

Inače, prijatelju ne zamjeraš što te doveo u tu situaciju?

 

 

Sve mi to izgleda jako nategnuto i vjerojatno i oni znaju da su pogriješili.

 

Nisu, ali sve što sam prethodno pisao za žalbe/tužbe vrijedi i za tebe, tako da imaš s čime početi ako misliš da treba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zašto ne? Kako oni znaju da u autu više nema ničega? Da mu ti nisi prodao? Da nemaš droge kod kuće? Da on nema droge kod kuće? Svaka od tih situacija se može razvrtiti na bezbroj različitih načina, a prošla je tako kako je prošla. Inače, nisu trebali privesti niti prijatelja - mogli su na mjestu događaja od njega oduzeti pronađenu drogu, uručiti mu obavijest/nalog i putiti vas obojicu dalje. I to bi bilo ispravno, jednako kao i ovo.

 

Inače, prijatelju ne zamjeraš što te doveo u tu situaciju?

 

 

 

OK, razumijem sve što kažeš. Ali, kako su oni utvrdili da u autu nema ničega, da ja nemam drogu kod kuće, da on nema drogu kod kuće i da mu je ja nisam prodao, a nisu ni njega ni mene ništa više pitali i auto nisu više dirali? Kako sam iz osumnjičenika odjednom postao slobodan, a ništa se nije dogodilo? On je priznao na licu mjesta, dakle tamo je bilo sve jasno, više nije bilo pitanja i odveden sam u postaju iz koje sam pušten tek kad su njemu bili gotovi papiri. Mislim nelogično mi je, oprosti.

 

Naravno da mu zamjeram, ali to nije ovdje tema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što sam rekao, jednostavno se tako dogodilo. Zaustavili su vas interventni i oni su procijenili da bi se tu moglo još nešto naći, a u postaji su vas obrađivali lokalni koji su procijenili drugačije. To je dosta uobičajeno i potpuno ispravno. Da su vas zaustavili lokalni, možda bi priveli samo njega, a možda bi ga riješili i na mjestu događaja (rijetko, ali i to se događa). Niti jedna od tih situacija nije neispravna.

 

Što se tiče priznanja na mjestu događaja, može se i ne mora uzeti u obzir. Npr., jedan može priznati i biti priveden s pola grama, a drugi se može odvesti s autom u kojem je još kila. Iako su sve te situacije slične, o sto stvari ovisi kako će postupak dalje teći, a u ovoj konkretnoj je tekao tako kako je. Možda su lokalni imali puno posla, pa im se nije dalo dalje zezati, možda su procijenili da je prijatelj samo sitni konzument, možda je surađivao pa su odlučili pustiti... Može biti sto stvari.

 

Meni je sasvim jasno da si revoltiran zbog situacije, ali nisi priveden bez veze. S obzirom da je kod osobe s kojom si bio u društvu pronađena droga, imali su te potpuno pravo privesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisi evidentiran kao konzument niti kao ikakav počinitelj ičega. Jedino što je sad vidljivo uz tvoje ime da si priveden i pušten bez utvrđivanja prekršaja i kaznenog djela..

Možda i nije.

 

Ali, kako su oni utvrdili da u autu nema ničega, da ja nemam drogu kod kuće, da on nema drogu kod kuće i da mu je ja nisam prodao, a nisu ni njega ni mene ništa više pitali i auto nisu više dirali? Kako sam iz osumnjičenika odjednom postao slobodan, a ništa se nije dogodilo?

Eto došlo im da znaju.A možda su i upućeni na drugo mjesto pa je ovaj slučaj završen brzinski.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija