Jump to content

Rješenje o ovrsi


lorena79

Preporučene objave

Poštovani,

 

Trebala bih savjet vezan za Rješenje o ovrsi za doprinose ne plaćene od 1.3. 2007 do 28.12.2007. mama je imala obrt ,no otišla je u mirovinu sa 29.12. 2007. ali za navedeno razdoblje joj je ostao dug.

Dobila je Rješenje o ovrsi, gdje su kamate veće od glavnice, zanima me dali kamate idu u zastaru i nakon koliko godina u ovom slučaju? nakon 10 g ili možda prije?

hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

pozdrav svima,

nastavno na moj upit od veljače 2016. godine, gdje je moja mama dobila rješenje o ovrsi za ne plaćene doprinose od 1.3.2007.-28.12.2007. godine, ona je još 29.12.2007.godine otišla u mirovinu ( naravno za ne plaćene doprinose, staž joj nije priznat ) mirovina joj iznosi cca 2.100,00 kuna, a dug 2016. sa kamatama je bio cca 25.000,00 kuna.

na to rješenje o ovrsi iz veljače 2016. godine, žalili smo se Samostalnom sektoru za drugostupanjski upravni postupak Ministarstva financija, danas nakon više od 4 godine je došlo Rješenje da se žalba odbija, e sad na to Rješenje moguće je pokrenuti upravni spor tužbom upravnom sudu.

Šta nam je " najpametnije " napraviti, naravnoo toliko novaca ona za platiti nema :(

molim Vas savjet 🙄

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači bez obzira što je dug iz 2007. godine nema " mogućnosti " da to ode u zastaru?!

jer godinama je taj dug bio objavljen na onoj listi poreznik dužnika što objavljuje porezna uprava, zadnja godina što je bila na listi je 2018. godina, a od 2019. godine više nije, pa sam mislila da je možda otišlo u zastaru, ali eto došlo jučer Rješenje nakon 4 godine da se žalba odbacuje..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, lorena79 je napisao:

pozdrav svima,

nastavno na moj upit od veljače 2016. godine, gdje je moja mama dobila rješenje o ovrsi za ne plaćene doprinose od 1.3.2007.-28.12.2007. godine, ona je još 29.12.2007.godine otišla u mirovinu ( naravno za ne plaćene doprinose, staž joj nije priznat ) mirovina joj iznosi cca 2.100,00 kuna, a dug 2016. sa kamatama je bio cca 25.000,00 kuna.

na to rješenje o ovrsi iz veljače 2016. godine, žalili smo se Samostalnom sektoru za drugostupanjski upravni postupak Ministarstva financija, danas nakon više od 4 godine je došlo Rješenje da se žalba odbija, e sad na to Rješenje moguće je pokrenuti upravni spor tužbom upravnom sudu.

Šta nam je " najpametnije " napraviti, naravnoo toliko novaca ona za platiti nema :(

molim Vas savjet 🙄

 

U odnosu na pokretanje upravnog spora, odnosno podnošenje upravne tužbe, ona ne odgađa izvršenje pravomoćnog drugostupanjskog upravnog rješenja, osim ako ne zatražite da upravni sud odobri odgodu izvršenja, ali za to morate imati valjane razloge (čl.26. Zakona o upravnim sporovima).

Kada je utvrđena ta porezna obveza? Jer za razliku od redovnih dugovanja, kod javnih davanja postoji apsolutna zastara po Općem poreznom zakonu, a ona iznosi 6 godina od isteka godine u kojoj je porezna obveza utvrđena. Međutim, za vrijeme trajanja ovršnog postupka (dakle, od veljače 2016. do primitka rješenja po žalbi), zastara je bila u prekidu i nije tekla. Svakako vidite čl. 108. i 109. Općeg poreznog zakona, pa ćete imati razloga za upravni spor ako ustanovite da je porezna zastara nastupila, a da su prvostupanjsko i drugostupanjsko upravno tijelo to propustila utvrditi po službenoj dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija