Jump to content

tumačenje čl.368 st.4 zakona o obveznim odnosima


lola86

Preporučene objave

lijep pozdrav,

 

zanima me čl.368 st.4 ZOO, ucinak raskida ugovora, tocnije st.4 koji glasi: svaka strana je duzna drugoj dati naknadu za koristi koje je imala u međuvremenu od onoga sto je duzna vratiti..

 

zanima me rijec u medjuvremenu: na koji period se odnosi?

npr. ugovor sklopljen na neodredjeno vrijeme, jedna osoba dala drugoj neki stroj na koristenje..i sad osoba ciji je stroj daje drugoj naknadni rok za ispunjenje svoje obveze, ukoliko ne ispuni ni u dodatnom roku, ug.se smatra raskinutim..

zanima me za koje sve razdoblje se onda ima traziti ta korist: za razdoblje od pocetka sklapanja ugovora pa sve do raskida ugovora ili za razdoblje od raskida ugovora pa dok ovaj ne vrati stroj?? i ako imate neku sudsku praksu.. hvala puno ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lijep pozdrav,

 

zanima me čl.368 st.4 ZOO, ucinak raskida ugovora, tocnije st.4 koji glasi: svaka strana je duzna drugoj dati naknadu za koristi koje je imala u međuvremenu od onoga sto je duzna vratiti..

 

zanima me rijec u medjuvremenu: na koji period se odnosi?

npr. ugovor sklopljen na neodredjeno vrijeme, jedna osoba dala drugoj neki stroj na koristenje..i sad osoba ciji je stroj daje drugoj naknadni rok za ispunjenje svoje obveze, ukoliko ne ispuni ni u dodatnom roku, ug.se smatra raskinutim..

zanima me za koje sve razdoblje se onda ima traziti ta korist: za razdoblje od pocetka sklapanja ugovora pa sve do raskida ugovora ili za razdoblje od raskida ugovora pa dok ovaj ne vrati stroj?? i ako imate neku sudsku praksu.. hvala puno ;)

moje misljenje je traziti naknadu za koristi od sklapanja ugovora pa do raskida a potom ici u drugi postupak i traziti koristi od raskida ug. pa dok ovaj ne vrati stroj ili ne naknadi njegovu novcanu protuvrijednost..sto vi mislite?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru, ali po meni se navedeni clanci odnose na situaciju kada vjerovnik zahtijeva ispunjenje obveze od duznika..ovdje je ugovor raskinut, i trazi se povrat danog stroja i korist ili izmaklu dobit (pretrpljenu stetu) koja je time nastala odnosno dobit koju bi osoba ostvarila i sama od stroja da drugoj nije dala taj stroj? :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..ovdje je ugovor raskinut, i trazi se povrat danog stroja i korist ili izmaklu dobit (pretrpljenu stetu) koja je time nastala odnosno dobit koju bi osoba ostvarila i sama od stroja da drugoj nije dala taj stroj? :)

 

štetu moraš dokazati ( računima, otkazanim naruđbama, svjedocima). moraš dokazati izmaklu dobit. da si sa strojem mogla zaraditi ne bi ga prodavala.

 

ako se radi o najmu moraš dokazati da je radio i zaradio sa strojem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tako je, steta se mora dokazati..ali sto kada npr jedna osoba da drugoj puno kokosi a ova ce joj zauzvrat davati nekoliko desetaka jaja i ne da joj ipak..ug se raskida, osoba trazi svoje kokosi nazad, a sto s izgubljenim jajima koje je ovaj vjer prodavao itd..to bi bili po vasem cl.9,65 i 173 zoo? hvala

 

jer prema cl.368 svaka strana vraca drugoj sto je na ime ugovora primila..dakle i da je primila nesto jaja duzna ih je vratiti drugoj osobi a on njoj njene kokosi, tako da se izgubljena jaja po meni ipak trebaju smatrati izmaklom dobiti a ne traziti ih po osnovi duga temeljem ugovornog odnosa sukladno navedenim čl. zoo i zpp..komplicirano hehe ;))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hehe..raskinut je po samom zakonu..dan je i dodatni rok..radi se o tome da je osoba A dala osobi B 20 krava a da osoba b njoj daje uzmimo godisnje npr.100 l mlijeka i 5 telica.. a je dala 20 krava a osoba b je dala nesto malo mlijeka i 1 tele..ug se raskida zbog neispunjenja..sad osoba a trazi svojih 20 krava uz utvrdjenje da je ug.raskinut ali i naknadu na ime izgublj.mlijeka i telica koje je mogla ostvarit da krave nije dala osobi b..jel sad jasnije? rok za naknadu stete je tri g. od vracanja stvari, prema tome nije u zastari jer su krave jos kod osobe b? hvala..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija