Jump to content

Darovanje ne uknjizenog zemljista- nepravomocna presuda


Marko 987

Preporučene objave

Pokusacu biti kratak I sto jasniji!

Naime moj stric me je tuzio za zemlju koja se sudski vodi na mene.

Presuda je takva da se on nemoze uknjiziti mada je pokusavao vise puta.

Obrazlozenje suda je da s nemoze, izvrsiti uknjizba do pravomocnosti presude.

Sada je moj stric darovao svoje "pravo"svojoj supruzi I ona j podnijela novu tuzbu.

Pitanje ,kako je o moguce po kom clanu kojeg zakona I kakve su moje pravne mogucnosti u sprecavanju istog?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada je moj stric darovao svoje "pravo"svojoj supruzi I ona j podnijela novu tuzbu.

Pitanje ,kako je o moguce po kom clanu kojeg zakona

 

Jednako tako i ja mogu to isto vaše zemljište 'darovati' ugovorom svojoj suprugi.

I jednako tako vas i ona može tužiti.

Tužiti može bilo tko bilo koga za bilo što (otprilike).

 

I kakve su moje pravne mogucnosti u sprecavanju istog?

 

Jedna od mogućnosti je da angažirate najskupljeg odvjetnika i s njim dogovorite da se naplati od tužitelja kada oni izgube spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jednako tako i ja mogu to isto vaše zemljište 'darovati' ugovorom svojoj suprugi.

I jednako tako vas i ona može tužiti.

Tužiti može bilo tko bilo koga za bilo što (otprilike).

 

 

 

Jedna od mogućnosti je da angažirate najskupljeg odvjetnika i s njim dogovorite da se naplati od tužitelja kada oni izgube spor.

 

 

Hvala felixx !

No dali mi mozes reci gdje u zakonu stoji takva mogucnost!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa to da moj stric moze darovati nepravomocnu presudu svojoj supruzi?

To jest "zemlju "koju ne posjeduje.

Dali tako nesto postoji u ijednom zakonu,ta mogucnost?

 

 

On je ovjerio svoj potpis kod javnog bilježnika na svojoj izjavi.

Tamo je napisao otprilike - 'Ja Pero Perić, kao vanknjižni vlasnik nekretnine x darujem istu nekretninu svojoj suprugi Mari Perić.... '

 

Možete vi sutra odnijeti izjavu da su vam u dvorište sletjeli Marsovci, i JB će vam ovjeriti da ste potpisali tu izjavu. To nije dokaz da su Marsovci sletjeli, nego da ste vi dali tu izjavu.

Razumijete li bitnu razliku?

 

On nije tu zemlju darovao u smislu kako to definira Zakon, niti je na osnovu samog takvog dokumenta moguć bilo kakav upis u javnim knjigama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izuzev ako je po odredbama ZPP-a nedopuštena,što u ovom slučaju nije.

 

Evo pokusacu objasniti koliko mogu!

Moj stric je tuzio mene I brata za zemlju koje smo mi vlasnici ,tvrdec da je to djedovina na koju on ima pravo,Sud je zavrsen I on je navodno dobio presudu I zupanjski sud potvrdio.

Citiram kljucni pasus presude;

"Tome dosljedno ,doista je tuzitelj ,kao jedan od nasljenika XXXX suvlasnik predmetnih nekretnina I to u omjeru 1/4.Zato je tuzbeni zahtjev osnovanu dijelu koji se odnosi na utvrdjenje prava suvlasnistva u omjeru od1/4 nad predmetnim nekretinama.Valjalo ga je stoga u tom dijelu prihvatiti.

Medjutim ,u preostalom djelu koji se odnosi na izdavanje tabularne isprave za prijenos navedenog tuziteljevog prava I njegov upis u zemljisne knjige tuzbeni zahtjev nije osnovan.

Naime osnov za stjecanje tuziteljevog prava suvlasnistva nad predmetnim nekretninama ako je istaknuto jeste nasjedjvanje temeljem zakona.Dakleosnov za to stjecanje nije pavni posao.Tome dosljedno ne postoji obveza n strani tuzenih da tuzitelju izdaju tabularnu ispravu u izlozenom smislu.Zato je tuzbeni zahtjev u tom dijelu neosnovan.

Tako su stranke djelimicno uspjele u postupku u ojeru 50/50"

 

Sada je moj stric darovao ovo svoje pravo ili vec sto svojoj supruzi,koja je podnijela novu tuzbu da bi se navodn mogla nakon toga(ako dobije spor) upisati u ZK.

 

Moje pitanje :Kako je to moguce(darovati nesto sto ne posjedujes )

I koji je moj odgovor I sanse u svemu tome?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U biti je stric uspjeo u parnici,no tužbeni zahtjev koji nije usvojen je višak i kao takav nije ni trebao,ali je sud meritorno odlučio i o njegovoj osnovanosti,a da je neosnovan upućuju odredbe Članka 128 i 130.ZV

""Nasljednik stječe vlasništvo nasljeđenih stvari u času otvaranja nasljedstva, ako zakonom nije drukčije određeno.

Nasljednik je ovlašten ishoditi upis svoga prava vlasništva nekretnine u zemljišnoj knjizi.""

""Tko stekne pravo vlasništva nekretnine na temelju zakona, ovlašten je ishoditi upis stečenoga prava vlasništva u zemljišnoj knjizi""

Slijedom pomenutih odredbi ZV,jasno da tabularna isprava nije potrebna i da po pravomoćnosti presude stric može ishoditi upis u zemljišne knjige.

U preostalom dijelu upita vam je već rećeno,iako ostaje nejasno zbog čega nova tužba stričeve supruge,kad je već on sam bez ikakve zapreke mogao provesti upis na sebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U biti je stric uspjeo u parnici,no tužbeni zahtjev koji nije usvojen je višak i kao takav nije ni trebao,ali je sud meritorno odlučio i o njegovoj osnovanosti,a da je neosnovan upućuju odredbe Članka 128 i 130.ZV

""Nasljednik stječe vlasništvo nasljeđenih stvari u času otvaranja nasljedstva, ako zakonom nije drukčije određeno.

Nasljednik je ovlašten ishoditi upis svoga prava vlasništva nekretnine u zemljišnoj knjizi.""

""Tko stekne pravo vlasništva nekretnine na temelju zakona, ovlašten je ishoditi upis stečenoga prava vlasništva u zemljišnoj knjizi""

Slijedom pomenutih odredbi ZV,jasno da tabularna isprava nije potrebna i da po pravomoćnosti presude stric može ishoditi upis u zemljišne knjige.

U preostalom dijelu upita vam je već rećeno,iako ostaje nejasno zbog čega nova tužba stričeve supruge,kad je već on sam bez ikakve zapreke mogao provesti upis na sebe.

Da!

Medjutim on je tri puta pokusavao izvrsiti upis i svaki put je odbijen "do pravomocnosti presude"

Sta to znaci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam naveo da je Zupanijski sud potvrdio presudu jos davne 2009!

Pravomoćna je,stranka treba uzeti prvostupanjsku presudu i odnijeti na pisarnicu suda kako bi se na istu stavila klauzula pravomoćnosti,budući da meritorna odluka Županijskog suda glasi "žalba se odbija kao neutemeljena i presuda Općinskog suda potvrđuje",a kako je z.k.ured vezan samo izrekom presude a ne njenim obrazloženjem,to je jasno da upis nemože provesti samo na temelju odluke Županijskog suda,što npr nije u slučaju preinačenja presude,no to nije predmet ove teme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravomoćna je,stranka treba uzeti prvostupanjsku presudu i odnijeti na pisarnicu suda kako bi se na istu stavila klauzula pravomoćnosti,budući da meritorna odluka Županijskog suda glasi "žalba se odbija kao neutemeljena i presuda Općinskog suda potvrđuje",a kako je z.k.ured vezan samo izrekom presude a ne njenim obrazloženjem,to je jasno da upis nemože provesti samo na temelju odluke Županijskog suda,što npr nije u slučaju preinačenja presude,no to nije predmet ove teme.
  Hvala ti za korisne informacije! Naravno ja ne zelim stricu objasnjavati kako da se uknjizi Meni je u interesu da to bude nikad. Cinjenica je da se on pokusao upisati I svaki pit je odbijen E sad je odlucio da pokloni svojoj suprugi to pravo,i ona je podnijela novu tuzbu protiv nas.Prvo rociste ce biti u slijedecih dva tri mjeseca. Mene sad zanima koji je najbolji nacin da ja to osporavam? I drugo dali ja mogu izvrsiti prodaju doticne nekretnine s obzirom da tamo postoji zabiljezba(teret) o sudu od strane strica?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Taj mi stričev potez u vezi darovanja a u svrhu upisa neide nikako u glavu,budući da se on već sutra može upisati.

Neznam šta bi osporavali kad niste napisali kako glasi postavljeni tužbeni zahtjev,no imajte na umu da neovisno o ishodu parnice,sud se u obrazloženju presude može između ostalog dotaknuti stričeve pravomoćne presude koja je najvjerovatnije priložena kao dokaz u novoj tužbi,pa tako obrazložiti da je već on bio ovlašten zahtijevati upis,čime bi stric bio potaknut da zatraži pravni savjet odvjetnika ili druge osobe kojoj su poznate zemljišno-knjižne stvari.

Što se tiće prodaje,odnosno prenosa prava vlasništva ,jasno vam je da nekretninu pod teretom zabilježbe spora neće niko kupiti,u suprotnom kad bi neko i pristao morao bi trpiti provedbu upisa protiv sebe,ukoliko upis zatraži osoba koja je povodom zabilježenog spora ishodila presudu kao temelj upisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Taj mi stričev potez u vezi darovanja a u svrhu upisa neide nikako u glavu,budući da se on već sutra može upisati.

Neznam šta bi osporavali kad niste napisali kako glasi postavljeni tužbeni zahtjev,no imajte na umu da neovisno o ishodu parnice,sud se u obrazloženju presude može između ostalog dotaknuti stričeve pravomoćne presude koja je najvjerovatnije priložena kao dokaz u novoj tužbi,pa tako obrazložiti da je već on bio ovlašten zahtijevati upis,čime bi stric bio potaknut da zatraži pravni savjet odvjetnika ili druge osobe kojoj su poznate zemljišno-knjižne stvari.

Što se tiće prodaje,odnosno prenosa prava vlasništva ,jasno vam je da nekretninu pod teretom zabilježbe spora neće niko kupiti,u suprotnom kad bi neko i pristao morao bi trpiti provedbu upisa protiv sebe,ukoliko upis zatraži osoba koja je povodom zabilježenog spora ishodila presudu kao temelj upisa.

Hvala ti na trudu!!!

Zelio bi ako mozes da mi kazes slijedece:

Moj stric je stvio zabiljezbu spora 2005,citao sam da po isteku deset godina ista se automatski brise ,ali ona je jos tamo!

Kako mogu zahtjevati brisanje iste i zatim kada je sve cisto dali onda mogu izvrsiti prodaju?Kakva je procedura u takvom slucaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj stric je stvio zabiljezbu spora 2005,citao sam da po isteku deset godina ista se automatski brise ,ali ona je jos tamo!

Upisi u zemljišnim knjigama brišu se na prijedlog. Neki upisi, poput zabilježbe prava prvokupa, nakon određenog roka gube pravni učinak, ali ne brišu se automatizmom.

 

Kako mogu zahtjevati brisanje iste i zatim kada je sve cisto dali onda mogu izvrsiti prodaju?Kakva je procedura u takvom slucaju?

 

Zabilježeni spor završio je tako da je stric dobio spor. Sada je ta zabilježba u stvari zabilježba prvenstvenog reda koja štiti to njegovo dosuđeno pravo.

Mogli biste predložiti brisanje samo da je stric izgubio spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija