Jump to content

Stjecanje HR državljanstva na osnovu...


superseller

Preporučene objave

, Makimaja je napisao:

Vi morate priloziti dokumente za oca, bez obzira da li pise nacionalnost ili ne. Moj otac je imao samo za sebe dokaz, a ja sam nosila i od njegovog oca(dede mog). Lepo procitajte zakon i sve ce Vam biti jasno. Imate velike sanse. Ja sam predavala u Subotici i tamo su izuzetno ljubazni. 

Poz. Od dokumenata imam vjenčani list, gdje piše da sam hrvat(2005) i rodni list hrvat(2004),otac rodjen u hrvatskoj 1952 od 1961 živio u BiH gdje je i umro ali se nigdje nije izjasnio kao hrvat, a njegovi roditelji imaju dokumenta da su hrvati, imam i očev krsni list. Šanse?? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, moze pomoc? Sutra predajem za HR drzavljanstvo, 90 sam godiste, otac hrvat majka srpkinja, 93 se rastali ja ostala sa mamom,zivjeli smo na teritoriji BIH, on sada zivi u Osijeku i poslao mi je svoju domovnicu i putovnicu da predam uz zahtjev, sestra rodjena mi takodje ima hr drzavljnstvo. Od licnih papira ima krstenicu, rodni list, sa biro papir da sam se izjasnila kao hrvatica. Da li imam osnova za hr drzavljnstvo? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro jutro!

Jedno pitanje vezano za dokumenta koja treba da se predaju za utvrdjivanje HR drzavljanstva u konzulatu (konkretno BGD). Da li je potrebno "prevoditi" na hrvatski dokumenta koja nisu na latinici i koja nemaju obrazac da budu izdata na latinici, kao npr neke stare potvrde i samo drzavljanstvo Republike Srbije? Takodje, ostale dokaze da li treba overavati kod notara ili oni u konzulatu mogu da sami urade za sebe kopije originala (u jednom od poziva konzulatu sam dobila ovu informaciju). Sto se tice zivotopisa, da li je ovaj formular (http://ua.mfa.hr/_old/Portals/CA/File/Stjecane_drzavljanstva_Zivotopis.pdf) to sto treba da se preda?

Hvala unapred!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Pozdrav,
Ako mi netko može reći imam li uvjete za primitak u hrvatsko državljanstvo temeljem članka 16. Zakona (pripadnost hrvatskom narodu). Inače rođen sam 1985 u BiH i od dokumenata imam sljedeće:

Za mamu imam (nema državljanstvo RH):
- Izvod iz matične knjige rođenih da su baka i deda prilikom upisa izjasnili se kao Hrvati - iz 1963 g.,
- Krsni list gdje stoji da je moja majka Hrvatica i da su baba i deda Hrvati - novijeg datuma - imam fotografiju starog iz 2009 ali ga ne mogu pronaći.
- Imam svjedodžbe ali nema rubrike nacionalnosti.

Za oca imam (nema državljanstvo RH):
- Izvod iz matične knjige rođenih da su baka i deda prilikom upisa izjasnili: baba Hrvatica, deda Srbin (inače Srbijanac) - iz 1957 g.,
- Službena potvrda Župnog ureda da je baba krštena - iz 2009. g.,
- Otac se nikad nije izjašnjavao što se može vidjeti i u vojnoj knjizici iz SFRJ.
- Imam svjedodžbe ali nema rubrike nacionalnosti.

Za sebe imam sljedeće:
- Izvadak iz matice rođenih gdje u rubrici nacionalnost piše Hrvat (nemam izvadak starijeg datuma),
- Izvadak iz matice vjenčanih (ne postoji rubrika nacionalnost) - brak je upisan u maticu vjenčanih RH - Oženjen sam sa državljankom RH.
- Svjedodžbe iz osnovne i srednje škole da sam pored bosanskog ucio i hrvatski jezik i književnost (isti se dopisivao samo ako je netko insistirao) (na istim ne postoji izjašnjenje nacionalnosti) - 1992-2004,
- Išao sam u osnovnu i srednju školu gdje sam gledao matične knjige i ne stoji rubrika nacionalnosti u istim,
- Upisni list na Sveučilište i svi semestralni listovi izjašnjenje Hrvat (od 2010 godine pa dalje),
- Član sam Napretka,
- Prijava rođenja djeteta za upis u matičnu knjigu rođenih za prvo dijete (moje i supruzino izjašnjenje Hrvat i Hrvatica) iz 2017. Inače jedno dijete je također državljanin RH (drugo dijete je u postupku upisa - rođen prije par mjeseci),
- Od Federalnog zavoda za statistiku sam tražio i statisticke listove koji su se popunjavali prilikom upisa djece u knjige kao i za zaključenje braka ali sam dobio odgovor da isto ne mogu dobiti (možda se službeno može dobiti ako Veleposlanstvo zatraži).
- Od Agencije za statistiku BiH sam tražio potvrdu o izjašnjenu na popisu iz 2013 ali sam dobio odgovor da isto ne mogu dobiti (možda se službeno može dobiti ako Veleposlanstvo zatraži).
- Od Agencije za državnu službu sam trazio Prijavni obrazac koji sam poslao na konkurs prilikom zaposlenja gdje je u rubrici nacionalnosti označeno Hrvat - (isto nisam uspio dobiti),
- Sada trazim izvadak iz Registra državnih službenik FBiH od Agencije za državnu službu gdje također stoji da sam Hrvat koji je popunjen prilikom zaposlenja 2016 u državnu službu pa ćemo vidjeti koji je odgovor.
- Iz državne agencije gdje radim sam dobio osobni karton gdje stoji rubrika nacionalnosti Hrvat - isto popunjeno prilikom zaposlenja 2016,
- Iz sindikata sam dobio prijavni obrazac za učlanjenje iz 2019 gdje stoji nacionalnost Hrvat,
- Od dvije tvrtke (Hrvatske tvrtke sa podružnicama u BiH) u kojima sam radio od 2008 - 2013 imam potvrdu da sam Zakonske slobodne dane za vjerske praznike koristio za božić i uskrs dok sam radio u istim.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, gavran1 je napisao:

Pozdrav,
Ako mi netko može reći imam li uvjete za primitak u hrvatsko državljanstvo temeljem članka 16. Zakona (pripadnost hrvatskom narodu). Inače rođen sam 1985 u BiH i od dokumenata imam sljedeće:

Za mamu imam (nema državljanstvo RH):
- Izvod iz matične knjige rođenih da su baka i deda prilikom upisa izjasnili se kao Hrvati - iz 1963 g.,
- Krsni list gdje stoji da je moja majka Hrvatica i da su baba i deda Hrvati - novijeg datuma - imam fotografiju starog iz 2009 ali ga ne mogu pronaći.
- Imam svjedodžbe ali nema rubrike nacionalnosti.

Za oca imam (nema državljanstvo RH):
- Izvod iz matične knjige rođenih da su baka i deda prilikom upisa izjasnili: baba Hrvatica, deda Srbin (inače Srbijanac) - iz 1957 g.,
- Službena potvrda Župnog ureda da je baba krštena - iz 2009. g.,
- Otac se nikad nije izjašnjavao što se može vidjeti i u vojnoj knjizici iz SFRJ.
- Imam svjedodžbe ali nema rubrike nacionalnosti.

Za sebe imam sljedeće:
- Izvadak iz matice rođenih gdje u rubrici nacionalnost piše Hrvat (nemam izvadak starijeg datuma),
- Izvadak iz matice vjenčanih (ne postoji rubrika nacionalnost) - brak je upisan u maticu vjenčanih RH - Oženjen sam sa državljankom RH.
- Svjedodžbe iz osnovne i srednje škole da sam pored bosanskog ucio i hrvatski jezik i književnost (isti se dopisivao samo ako je netko insistirao) (na istim ne postoji izjašnjenje nacionalnosti) - 1992-2004,
- Išao sam u osnovnu i srednju školu gdje sam gledao matične knjige i ne stoji rubrika nacionalnosti u istim,
- Upisni list na Sveučilište i svi semestralni listovi izjašnjenje Hrvat (od 2010 godine pa dalje),
- Član sam Napretka,
- Prijava rođenja djeteta za upis u matičnu knjigu rođenih za prvo dijete (moje i supruzino izjašnjenje Hrvat i Hrvatica) iz 2017. Inače jedno dijete je također državljanin RH (drugo dijete je u postupku upisa - rođen prije par mjeseci),
- Od Federalnog zavoda za statistiku sam tražio i statisticke listove koji su se popunjavali prilikom upisa djece u knjige kao i za zaključenje braka ali sam dobio odgovor da isto ne mogu dobiti (možda se službeno može dobiti ako Veleposlanstvo zatraži).
- Od Agencije za statistiku BiH sam tražio potvrdu o izjašnjenu na popisu iz 2013 ali sam dobio odgovor da isto ne mogu dobiti (možda se službeno može dobiti ako Veleposlanstvo zatraži).
- Od Agencije za državnu službu sam trazio Prijavni obrazac koji sam poslao na konkurs prilikom zaposlenja gdje je u rubrici nacionalnosti označeno Hrvat - (isto nisam uspio dobiti),
- Sada trazim izvadak iz Registra državnih službenik FBiH od Agencije za državnu službu gdje također stoji da sam Hrvat koji je popunjen prilikom zaposlenja 2016 u državnu službu pa ćemo vidjeti koji je odgovor.
- Iz državne agencije gdje radim sam dobio osobni karton gdje stoji rubrika nacionalnosti Hrvat - isto popunjeno prilikom zaposlenja 2016,
- Iz sindikata sam dobio prijavni obrazac za učlanjenje iz 2019 gdje stoji nacionalnost Hrvat,
- Od dvije tvrtke (Hrvatske tvrtke sa podružnicama u BiH) u kojima sam radio od 2008 - 2013 imam potvrdu da sam Zakonske slobodne dane za vjerske praznike koristio za božić i uskrs dok sam radio u istim.

Hvala

Na krsnom listu za mamu ne stoji Hrvatica ili Hrvat kao ni za babu i dedu, pogrešno sam vidio to.

uređeno: od gavran1
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li neko moze da mi pomogne. Poslije razgovora sa Hrvatskim konzulatom u BiH zakljucio sam da je bolji nacin da pokusam da dobijem drzavljanstvo Republike Hrvatske sledeci: naknadni upis u knjigu hrvatskih drzavljana. Naime, moja majka je drzavljan Hrvatske, Hrvatica rodjena u Sibeniku. Mene je rodila '80-te u BiH i tada je imala pravo(koje nije iskoristila) da me i u Sibeniku upise u maticnu knjigu rodjenih. Sada, po novom zakonu o drzavljanstu, imam mogucnost da se naknadno upisem. Sada mi treba potvrda iz Sibenika da nisam pri rodjenju upisan. Ja zivim u BiH i citavo ljeto zbog korone nisam u mogucnosti da odem dole. Da li na forumu ima neko koga ide cesto u Sibenik da ga opunomocim da mi posalje tu potvdu(naravno da bi snosio troskove). Maticni ured Sibenik mi je napisao da tako moze

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tu Potvrdu ti moze dati bilo koji ured u RH, znam iz svog licnog iskustva, jer sam ja Potvrde vadio u Dvoru, iako se moj otac vodi na drugom mjestu. Ne moras iskljucivo u Sibeniku tu potvrdu vaditi. I mora ti biti jasno sta sve vadis od papira u RH, da ne moras vise puta cimati nekog. Ako ti se niko ne javi, javi se meni u privatnoj poruci, ako si iz okoline Banjaluke, da ti dam neki kontakt. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, radenkoma je napisao:

Da li neko moze da mi pomogne. Poslije razgovora sa Hrvatskim konzulatom u BiH zakljucio sam da je bolji nacin da pokusam da dobijem drzavljanstvo Republike Hrvatske sledeci: naknadni upis u knjigu hrvatskih drzavljana. Naime, moja majka je drzavljan Hrvatske, Hrvatica rodjena u Sibeniku. Mene je rodila '80-te u BiH i tada je imala pravo(koje nije iskoristila) da me i u Sibeniku upise u maticnu knjigu rodjenih. Sada, po novom zakonu o drzavljanstu, imam mogucnost da se naknadno upisem. Sada mi treba potvrda iz Sibenika da nisam pri rodjenju upisan. Ja zivim u BiH i citavo ljeto zbog korone nisam u mogucnosti da odem dole. Da li na forumu ima neko koga ide cesto u Sibenik da ga opunomocim da mi posalje tu potvdu(naravno da bi snosio troskove). Maticni ured Sibenik mi je napisao da tako moze

Jedan roditelj nije dovoljan u vašem slučaju s obzirom na godinu rođenja. 

Zahtjev neće biti osnovan. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Zamalin je napisao:

Da li se odricanjem Hrvatskog drzavljanstva gubi i Hrvatski Oib.

Da li kao stranac koji zeli prodati nekretninu u Hrvatskoj  trebam traziti novi Oib

Ne. 

OIB se dodjeljuje svim fizičkim i pravnim osobama koji imaju neki vid "komunikacije" sa R Hrvatskom,nebitno da li su domaći i/ili strani državljani. 

Jednom dodjeljen OIB ostaje aktivan dok je osoba u životu i nije promjenjiv. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, DzoniPo je napisao:

Nisi morao predavati uopste taj dokument gde pise jugoslovenka.

U mene je majka.HR..Nacionalnosti Katolik ,otac musliman .Majka rodjena i krstena u Slavoniji ..dva brata HR ..drzavljana ,i sva mamina obitelj iz HR ..

Predala sam 2018 u MUP Hrvatske ,imam boravak privremeni u HR .

Za majku i ostale sam mogla dokazati nacionalnost ,pise joj i u rodnom i vjencanom iz 1998 god ,kad je zadnji put vadila .Otac nema nigdje upisanu nacionalnost ,za sebe u rodnom listu iz 2015 god ,upisana nacionalnost ,vjencani list gdje pise nacionalnost ..

Popis iz 1991 mi nisu trazili a ni od skole ,to ce biti da je nesto po novom..Ostali papira hrpu ,nadopuna mi dosla nakon 6 mj i sad evo 2 godine poslije prvog zahtjeva cekam odg ..

Po tvom objasnjenju sam dobila malp nade da bi ipak moglo biti pozitivno ..

Hvala vam na odg ,i vama i gospod.Sivku 😊😊

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, bahra je napisao:

U mene je majka.HR..Nacionalnosti Katolik ,otac musliman .Majka rodjena i krstena u Slavoniji ..dva brata HR ..drzavljana ,i sva mamina obitelj iz HR ..

Predala sam 2018 u MUP Hrvatske ,imam boravak privremeni u HR .

Za majku i ostale sam mogla dokazati nacionalnost ,pise joj i u rodnom i vjencanom iz 1998 god ,kad je zadnji put vadila .Otac nema nigdje upisanu nacionalnost ,za sebe u rodnom listu iz 2015 god ,upisana nacionalnost ,vjencani list gdje pise nacionalnost ..

Popis iz 1991 mi nisu trazili a ni od skole ,to ce biti da je nesto po novom..Ostali papira hrpu ,nadopuna mi dosla nakon 6 mj i sad evo 2 godine poslije prvog zahtjeva cekam odg ..

Po tvom objasnjenju sam dobila malp nade da bi ipak moglo biti pozitivno ..

Hvala vam na odg ,i vama i gospod.Sivku 😊😊

Nema uvjeta. 😅

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani može jedan upit da li na osnovu ovog novog zakona koji vrijedi do 2022 imam pravo na primitak u Hr drzavljanstvo...

 Majka mi je Hrvatica i ima domovnicu vec 50 godina, ja imam 31, rodjen sam u Sisku, sad zivim u Bijeljini (BIH), u Hr smo zivjeli godinu ili dvije, nemam domovnicu. Otac je Srbin iz Bih, nema domovnicu. Da li po novom zakonu imam pravo na domovnicu, pise osobe koje su rodjene u Inozemstvu. Ja sam rodjen u HR....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gdje vam piše to nakon 08.10.1991? Kod mene je slična priča, nešto sam stariji i rođen u BiH. U razgovoru sa Konzulatom Republike Hrvatske su me savjetovali da pokušam da zatražim naknadan upis u knjigu drzavljana,  smislu da su moji roditelji imali pravo da me upiši u knjigu državljana i u Hrvatsku i u BiH. Sad mi treba potvrda iz Šibenika(nekadašnje prebivalište majke) da me kad sam se rodio nije upisala u Šibeniku. Kako je problem sa pandemiom nemam priliku da odem dole, ali svako planiram da pokušam sa zahtjevom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Pozdrav za sve clanove foruma.

Imam 19 godina, zivim u Lukavcu.

Pa bih Vas htio pitati, bi li na osnovu ovih dokumenata mogao dobiti hrvatsko drzavljanstvo.

1. Od djeda i bake:

-  Vojna knjizica djedova ( Nacionalnost Hrvat)

-  Maticna knjiga rodjenjih ( Nacionalnost Hrvati)

2. Od mojih dokumenata:

Karton kada sam se upisavao u osnovnu skolu, gdje je upisana nacionalnost da sam Hrvat.

U BiH u skolskim svjedodžbama ne moze upisati nacionalnost, ali bih mogao predati iz razloga sto pise da sam ucio hrvatski jezik i isao na katolicku vjeronauku.

U rodnom listu mi je upisana nacionalnost Hrvat, ali tek od 2019 godine.

3. Od oca:

Imam potvrdu gdje je se izjasnio kao Hrvat 1991 na popisu.

_______________________________________________________________________________________

Moja sestra je na osnovu ovih dokumenata dobila drzavljanstvo 2015 godine, samo postoji jedan mali problem.

Ona je predala potvrdu od oca gdje je se izjasnio kao Hrvat 1991 na popisu, a meni je ostala kopija od te potvrde nemam originalne, predao sam zahtjev federalnom zavodu za statistiku, ali oni su mi odgovorili ovo:
''Obavještavamo Vas da se neće izdavati potvrde o nacionalnom izjašnjavanju iz Popisa 2013. godine. Članom 16. Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH, 2013.godine (“Službeni glasnik BiH”, broj 10/12 i 18/13) propisano je da će se podaci prikupljeni popisom koristiti isključivo samo u statističke svrhe.'' Moze li mi netko od Vas napisati kakve su mi sanse, ili ako je netko imao slican slucaj ? Hvala Vam unaprijed.


 

 

 

 

uređeno: od Nikola123
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Nikola123 je napisao:

Pozdrav za sve clanove foruma.

Imam 19 godina, zivim u Lukavcu.

Pa bih Vas htio pitati, bi li na osnovu ovih dokumenata mogao dobiti hrvatsko drzavljanstvo.

1. Od djeda i bake:

-  Vojna knjizica djedova ( Nacionalnost Hrvat)

-  Maticna knjiga rodjenjih ( Nacionalnost Hrvati)

2. Od mojih dokumenata:

Karton kada sam se upisavao u osnovnu skolu, gdje je upisana nacionalnost da sam Hrvat.

U BiH u skolskim svjedodžbama ne moze upisati nacionalnost, ali bih mogao predati iz razloga sto pise sam ucio hrvatski jezik i isao na katolicku vjeronauku.

U rodnom listu mi je upisana nacionalnost Hrvat, ali tek od 2019 godine.

3. Od oca:

Imam potvrdu gdje je se izjasnio kao Hrvat 1991 na popisu.

_______________________________________________________________________________________

Moja sestra je na osnovu ovih dokumenata dobila drzavljanstvo 2015 godine, samo postoji jedan mali problem.

Ona je predala potvrdu od oca gdje je se izjasnio kao Hrvat 1991 na popisu, a meni je ostala kopija od te potvrde nemam originalne, predao sam zahtjev federalnom zavodu za statistiku, ali oni su mi odgovorili ovo:
''Obavještavamo Vas da se neće izdavati potvrde o nacionalnom izjašnjavanju iz Popisa 2013. godine. Članom 16. Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH, 2013.godine (“Službeni glasnik BiH”, broj 10/12 i 18/13) propisano je da će se podaci prikupljeni popisom koristiti isključivo samo u statističke svrhe.'' Moze li mi netko od Vas napisati kakve su mi sanse, ili ako je netko imao slican slucaj ? Hvala Vam unaprijed.


 

 

 

 

Predajte zahtjev prema članku 16. Zakona kao pripadnik hrvatskog naroda. Potvrdu za oca koju je sestra predala u originalu vi predajte u kopiji  a uz  to navedite da je original pohranjen u spisima kada se odlučivalo po njenom zahtjevu, uz prilog sestrine domovnice. Uvjeti su ispunjeni.

uređeno: od bob25274
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, bob25274 je napisao:

Predajte zahtjev prema članku 16. Zakona kao pripadnik hrvatskog naroda. Potvrdu za oca koju je sestra predala u originalu vi predajte u kopiji  a uz  to navedite da je original pohranjen u spisima kada se odlučivalo po njenom zahtjevu, uz prilog sestrine domovnice. Uvjeti su ispunjeni.

Bas ti hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahtjev sam predala u kolovozu 2018. temeljem člana 16. pripadnosti hrvatskom narodu. U listopadu 2018. sam imala nadopunu i od tada čekam.

Tri mejla poslata nakon kolovoza 2020. i tri puta isti odgovor- biti ćete obaviješteni putem Konzulata u Beogradu.

Čekam preko 2 godine, da li postoji bilo koji način da saznam dokle se stiglo sa predmetom?

Hvala!

uređeno: od Biljana1985
Reč
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Biljana1985 je napisao:

Zahtjev sam predala u kolovozu 2018. temeljem člana 16. pripadnosti hrvatskom narodu. U listopadu 2018. sam imala nadopunu i od tada čekam.

Tri mejla poslata nakon kolovoza 2020. i tri puta isti odgovor- biti ćete obaviješteni putem Konzulata u Beogradu.

Čekam preko 2 godine, da li postoji bilo koji način da saznam dokle se stiglo sa predmetom?

Hvala!

Ne. Bit ćete izvješteni kako su rekli. Budite strpljivi. Preporuka je da im pišete jednom godišnje, ne češće jer su vam to minusi. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, bob25274 je napisao:

Da postoji već bi negdje to pročitali. Nema zakonskog roka, ali je praksa od jedne do šest godina, kako koga pogodi. 

Jasno, kada sam predala zahtjev pisalo jeste na forumu od šest mjeseci do 2 godine da se čeka. Zbog toga sam poslala upit nakon 2 godine. Hvala svakako, tako je kako je. Jednom će doći nadam se.

uređeno: od Biljana1985
Nadopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, superseller je napisao:

Koliko sam upoznat, dok traje prikupljanje podataka i papirologije, sve zavisi na koga " se naleti" u konzulatu, pa tako i u MUP-u gdje papiri i završe.

U prvom susretu sa konzulom, gospodin je i više nego drčno započeo razgovor, dok danas putem telefona, drugi konzul je i više nego ljubazno odgovorio na sva moja pitanja.

 

Danas sam podigao upisnicu semestra sa fax-a ( dok su iskopali iz arhiva predmete stare 9 godina trajalo je 10 dana), ista upisnica je na ćirilici, i ja sam morao da je ispišem ćirilicom, nije pošteno ali tako je. Dali su mi samo presliku, pa sam trčao u općinu na ovjeru, ali ništa od toga, preslika se ne može ovjeriti...pa trči nazad na fax: Dan, dajte mi original, samo na.... Ma ništa od toga! Pa zašto?!

Takva su pravila.

Nazovem konzulat i sve objasnim, kada konzul onako ljubazno: Ne gospodine, nema veze što je preslika, samo neka stave pečat.

-Ali, ne mogu da je prevedem kod vještaka na latinicu, nemam original.

Ma ništa ne brinite za to, takav je dokument, ali je i on od velikog značaja, bez obzira što je sve na ćirilici, samo da je vaša izjava na njemu da ste Hrvatske nacionalnosti.

 

Dok jedni govore da sve treba prevesti na latinicu, drugi razumno prihvate činjenicu u kakvoj se državi nalazimo. Sve je do osobe na koju naletiš, da li će prihvati da pošalje u proceduru, kao i u MUP-u koja u konačnici odlučuje o tome. Samo ne znam šta bi još moglo da posluži, kako sam već naveo u prvom postu, da se eliminiše nadopuna, da više bude kao " čist slučaj" ako je to kod mene uopće moguće.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bob25274 je napisao:

Životopis se uručuje uz zahtjev za primitak u hrvatsko državljanstvo,ne za domovnicu. 

ja se izvinjavam to sam i mislijo nego sam se pogresno izrazijo,bijo bi zahvalana kad bi mi neko poslo primjer kako treba da se napise temeljem iselenja jednog roditelja

. Hvala

uređeno: od sasamehanika
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas je bio najtužniji dan. Odbijena sam za hrvatsko državljanstvo nakon 3 godine čekanja.

Predala sam zahtjev 2018. Majka je Hrvatica, posjeduje domovnicu i javne isprave gdje se izjašnjava o narodnosti. Njeni roditelji su Hrvati, cijela obitelj je u Slavoniji. Preko 20 papira o obitelji je predato. Otac mi je preminuo ali su i njegovi roditelji Hrvati, baka je iz Dalmacije, prezime joj je Skelin, te su čuveni sportaši iz Gospića dio naše obitelji. Ja sam rođena u Srbiji ali je majka mene i sestru odgajala u duhu hrvatskog naroda cijeli život. Podnjela sam SVE šv obrasce gdje se izjašnjavam kao Hrvatica pri upisu na fakulteti (2004-2008), kao i sa master studija. Podnjela sam dokumenta gdje smo svi izjašnjeni kao Hrvati (moja dva djeteta, muz i ja) pri upisnici djece u vrtic. Nadopunu dokumenata sam imala u listopadu 2018. gdje sam podnjela sve što su tražili- rodni list iz godine rodjenja, list sklapanja braka. 

Svaki od ovih dokumenata, u pitanju je preko 130 strana, uredno je preveden na hrvatski jezik sa ovjerom, samo za dokumenta za prijevod je dato preko tisuću eura. Novac je najmanje važan, ja sam dala sve što su tražili. 

U obrazloženju odbijenice stoji da se "cijene dokumenta koja sam predala ali da to nisu javne isprave a ja nisam dokazala sudjelovanjem u udrugama da sam tjekom života promovirala hrvatsku kulturu". Tražili su mi šv obrasce. Te obrasce je gotovo nemoguće nabaviti ali ja sam i to uspjela. Napisali su u odbijenici da ih ipak ne vrednuju jer nisu javne isprave. Zašto traže nešto što ljudi jedva nabave a zatim kažu nije nam validno. Nije ni papir iz hrvatske udruge javna isprava.

Ne mogu suze zaustavit i naravno da se odjavljujem sa foruma. Ja sam podnijela zahtjev jer se u biti osijećam diljem hrvatskog naroda. Posao imam, ja sam prevoditeljica na talijanski jezik i također prevodim sa hrvatskog i na hrvatski. Sve su imali i odbili su. Mnogo me je razočarala država koju sam smatrala svojom. Cijela moja obitelj u Hrvatskoj je razočarana i ja samo želim da kažem da ne trošite vrijeme, tih tisuću eura bi više mojoj dijeci značilo nego što sam dala na papire. 

Životopis je bio besprekoran, i napisali su da sve to cijene, ali nije dovoljno. 

Ne postoji pravda i želim da kažem da je moja Hrvatska ovim izgubila velik dio obitelji koji će zbog ove odluke ipak sriću potražit negde vani. To su mi danas obećali. Ko god aplicira, gubi vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Na 20. 05. 2021. at 17:47, Jamuš je napisao:

Ma prvoj upisnici moga oca koji je roden 1949 pise da je hrvat, kao i na prvim upisnicama njegovih roditelja. Zivimo u BiH.Na mom rodnom listu nacionalnost je hrvatska. Kakve su sanse da dobijem hr. državljanstvo?

Irelevantno je ono što piše za oca i što piše za vaše baku i djeda. Ključno je osobno Vaše deklariranje, uz popis stanovništva /1991-2013/, prijave rođenja, deklaracija kod sklapanja braka, školama, fakultetima..tek uz to i od roditelja ima primarnu jačinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Dvije godine nakon predaje zahtjeva dobio sam pozitivno rješenje. Posebnu zahvalnost dugujem svima vama koji ste pomagali svojim savjetima na ovome forumu, osobito @bob25274 koji je koliko sam upratio najaktivniji po tome pitanju bio, i uvijek na sva pitanja i privatno odgovarao. Hvala bobe :) 

Ukratko bih spomenuo da sam zahtjev predao temeljem pripadnosti hrvatskome narodu. Najveća bojazan je bila činjenica da moji roditelji nijedno nemaju hrvatsko državljanstvo i da će to biti minus. No, ukoliko ste zaista tijekom života iskazivali pripadnost kao što ja jesam, a sve se računa (udruge, spiskovi, znanstveni radovi na teme u svezi sa Hrvatskom…), vjerujem da rješenje bude pozitivno. Nerealno je očekivati da samo papir sa fakulteta donese pozitivno rješenje za državljanstvo. 
Nakon predaje zahtjeva u šestom mjesecu 2019. godine, imao sam nadopunu nakon nekih osam mjeseci i to je bilo to, nakon dvije godine stiglo rješenje.

Ako netkome trebaju dodatne informacije slobodno se javite :) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 minuta, Petar-Sa je napisao:

Dvije godine nakon predaje zahtjeva dobio sam pozitivno rješenje. Posebnu zahvalnost dugujem svima vama koji ste pomagali svojim savjetima na ovome forumu, osobito @bob25274 koji je koliko sam upratio najaktivniji po tome pitanju bio, i uvijek na sva pitanja i privatno odgovarao. Hvala bobe :) 

Ukratko bih spomenuo da sam zahtjev predao temeljem pripadnosti hrvatskome narodu. Najveća bojazan je bila činjenica da moji roditelji nijedno nemaju hrvatsko državljanstvo i da će to biti minus. No, ukoliko ste zaista tijekom života iskazivali pripadnost kao što ja jesam, a sve se računa (udruge, spiskovi, znanstveni radovi na teme u svezi sa Hrvatskom…), vjerujem da rješenje bude pozitivno. Nerealno je očekivati da samo papir sa fakulteta donese pozitivno rješenje za državljanstvo. 
Nakon predaje zahtjeva u šestom mjesecu 2019. godine, imao sam nadopunu nakon nekih osam mjeseci i to je bilo to, nakon dvije godine stiglo rješenje.

Ako netkome trebaju dodatne informacije slobodno se javite :) 

@Petar-Sa zahvaljujem Vam na porukama zahvale gdje smo "zajedničkim snagama" i Vama ovdje svi zajedno pomogli. 

Nije dosta napisati jedan post, šturo, u dvije rečenice te se poslije više ne javljati. Ili pratiti tijek događaja do kraja, biti aktivan u slobodno vrijeme i ovdje i uspjeh je tu. 

"Dobro je činiti dobro",stara izreka. 😊

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, bob25274 je napisao:

@Petar-Sa zahvaljujem Vam na porukama zahvale gdje smo "zajedničkim snagama" i Vama ovdje svi zajedno pomogli. 

Nije dosta napisati jedan post, šturo, u dvije rečenice te se poslije više ne javljati. Ili pratiti tijek događaja do kraja, biti aktivan u slobodno vrijeme i ovdje i uspjeh je tu. 

"Dobro je činiti dobro",stara izreka. 😊

Slažem se, i meni je par puta značilo da mi netko nešto odgovori i ono vidim aktivan zadnji put netom nakon dobijanja rješenja. Meni su notifikacije za ove podteme upaljene, tako da ostajem aktivni sudionik :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Petar-Sa je napisao:

Slažem se, i meni je par puta značilo da mi netko nešto odgovori i ono vidim aktivan zadnji put netom nakon dobijanja rješenja. Meni su notifikacije za ove podteme upaljene, tako da ostajem aktivni sudionik :)

Tako i treba. I meni isto. Više volim ovdje provesti sat,dva na dan kad ste stigne uz kavu nego npr. ići na pecanje. 😊

Pogotovo kada se ljudi na kraju jave o ishodu postupka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, moze li netko pomoci ?
Imam problem vezano sa papirima skupio sam sve sto mi je potrebno da predam, osim potvrde od oca gdje je se izjasnio kao Hrvat 1991 imam kopiju, a kada predam za originalni, odgovore mi da ne izdavaju vise. Tako da ima li netko od vas iskustva sa ovim sto bih mogao uraditi ? Mogu li predati kopiju itd. Hvala Vam unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sad, Matija311 je napisao:

Pozdrav, moze li netko pomoci ?
Imam problem vezano sa papirima skupio sam sve sto mi je potrebno da predam, osim potvrde od oca gdje je se izjasnio kao Hrvat 1991 imam kopiju, a kada predam za originalni, odgovore mi da ne izdavaju vise. Tako da ima li netko od vas iskustva sa ovim sto bih mogao uraditi ? Mogu li predati kopiju itd. Hvala Vam unaprijed.

Na kom dokumentu i iz koje države izdavatelja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Matija311 je napisao:

Dokument je sa popisa stanovnistva 1991 u Bosni u Hercegovini na kojem je se moj otac izjasnio kao Hrvat, samo je problem sto nemam originalni primjerak imam samo kopiju, a za novi ne mogu predati jer vise ne izdaju.

Predajte kopiju. Zna Zagreb da strankama to više ne izdaju ali će njima na zahtjev izdati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Matija311 je napisao:

U redu, hvala. Mozete li mi reci kakve su mi sanse da dobijem drzavljanstvo uz to imam jos vojnu knjizicu od djeda gdje se izjasnio kao Hrvat i od babe imam izvod iz maticne knjige rodjeni gdje je nacionalnost Hrvatica, a od sebe imam diplome iz skole gdje je upisano da sam ucio hrvatski jezik ?

Za vas morate imati više dokumenata da ste se nacionalno deklarirali budući da je razvidno da vaša majka nije pripadnica hrv.naroda. 

Za pobliže se možete javiti u inbox.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zdravo, trebam predati zahtjev za hrvatsko drzavljanstvo po zakon 16. pripadnost hrvatskom narodu, rekli su mi da skinem obrazac sa njihove stranice popunim i donesem, mozete li mi objasniti koji tocno obrazac treba ja sam nasla ova dva. 1. https://mup.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/drzavljanstvo/obrazac1_stjecanje_prirodjenje_punoljetni.pdf
2. https://mup.gov.hr/UserDocsImages//2020/Obrasci/Državljanstvo//Zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem punoljetne osobe.pdf
Koja od ova dva trebaju ? Imam jos jedno pitanje vezano za motivacijsko pismo, kako ga napisati moze li mi netko poslati primjer u DM ? Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdravim svima.

Da li mi neko moze pomoci vezano za potvrdu sa popisa iz 2013 u kojoj smo se moji roditelji i ja izjasnili kao Hrvati, ta potvrda mi je jako vazna, a ne mogu da je dobijem ovako su mi odgovorili: 
''Obavještavamo Vas da se neće izdavati potvrde o nacionalnom izjašnjavanju iz Popisa 2013. godine. Članom 16. Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH, 2013.godine (“Službeni glasnik BiH”, broj 10/12 i 18/13) propisano je da će se podaci prikupljeni popisom koristiti isključivo samo u statističke svrhe.'' Da li postoji rješenje za ovaj problem, postoji li neki nacin da se dobije potvrda, ili makar kada budemo predavao zahtjev u ambasadi da negdje napisem da mi nisu htjeli izdati ili nesto slicno ? Da li neko ima iskustva sa ovim ? Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, Ivica18 je napisao:

Pozdravim svima.

Da li mi neko moze pomoci vezano za potvrdu sa popisa iz 2013 u kojoj smo se moji roditelji i ja izjasnili kao Hrvati, ta potvrda mi je jako vazna, a ne mogu da je dobijem ovako su mi odgovorili: 
''Obavještavamo Vas da se neće izdavati potvrde o nacionalnom izjašnjavanju iz Popisa 2013. godine. Članom 16. Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH, 2013.godine (“Službeni glasnik BiH”, broj 10/12 i 18/13) propisano je da će se podaci prikupljeni popisom koristiti isključivo samo u statističke svrhe.'' Da li postoji rješenje za ovaj problem, postoji li neki nacin da se dobije potvrda, ili makar kada budemo predavao zahtjev u ambasadi da negdje napisem da mi nisu htjeli izdati ili nesto slicno ? Da li neko ima iskustva sa ovim ? Lp.

Nema načina. Predaj to što si dobio. Oni mogu provjeriti ja mislim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 36 minuta, Ivica18 je napisao:

Pozdravim svima.

Da li mi neko moze pomoci vezano za potvrdu sa popisa iz 2013 u kojoj smo se moji roditelji i ja izjasnili kao Hrvati, ta potvrda mi je jako vazna, a ne mogu da je dobijem ovako su mi odgovorili: 
''Obavještavamo Vas da se neće izdavati potvrde o nacionalnom izjašnjavanju iz Popisa 2013. godine. Članom 16. Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH, 2013.godine (“Službeni glasnik BiH”, broj 10/12 i 18/13) propisano je da će se podaci prikupljeni popisom koristiti isključivo samo u statističke svrhe.'' Da li postoji rješenje za ovaj problem, postoji li neki nacin da se dobije potvrda, ili makar kada budemo predavao zahtjev u ambasadi da negdje napisem da mi nisu htjeli izdati ili nesto slicno ? Da li neko ima iskustva sa ovim ? Lp.

MUP će ukoliko isto navedete te činjenice zatražiti sl.putem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

Otac mi je Hrvat, rodjen u Hrvatskoj 1956, raspolaze domovnicom , putovnicom.

 

Majka Srpkinja.

Meni, rodjenom 1986. u Srbiji, u rodnom listu stoji drzavljanstvo Republike Hrvatske.

 

2003. sam po automatizmu upisan u MK jugoslovenskih drzavljana.

Svi sa oceve strane su i dalje u Republici Hrvatskoj, sto bi se reklo generacijama unazad Cistokrvni Hrvati.

 

Koji je postupak za sticanje drzavljanstva?

 

Unapred hvala na odgovoru,

 

Nikola

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 02. 07. 2021. at 17:01, gavran1 je napisao:

Da u veleposlanstvu sve predaj i MUP će izvršiti provjeru.

Hvala Vam.

 

Imam jos jedno pitanje, napisao sam zivotopis, ali mi je receno da jos napisem motivacijsko pismo, ovako su mu poslali: "DETALJNO PISANO OBRAZLOŽENJE TJ MOTIVACIJSKO PISMO" Da li mi neko moze objasniti kako treba ? Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Ivica18 je napisao:

Imam jos jedno pitanje, napisao sam zivotopis, ali mi je receno da jos napisem motivacijsko pismo, ovako su mu poslali: "DETALJNO PISANO OBRAZLOŽENJE TJ MOTIVACIJSKO PISMO" Da li mi neko moze objasniti kako treba ? Lp.

Ja sam bukvalno pisao na pet stranica sve sto povezuje mene sa Hrvatskom. Od dana kada sam postao svjestan svoje pripadnosti hrvatskome narodu, slušanja glazbe, čitanja hrvatske literature, praćenja medija, sve sto sam tijekom života radio, a sto je imalo veze za Hrvatskom, npr. diplomski koji je bio usko vezan za Hrvatsku, činjenice o ljetovanjima u Hrvatskoj itd., sudjelovanje u hrvatskim udrugama. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 02. 07. 2021. at 16:55, Lacko86 je napisao:

Postovani,

Otac mi je Hrvat, rodjen u Hrvatskoj 1956, raspolaze domovnicom , putovnicom.

 

Majka Srpkinja.

Meni, rodjenom 1986. u Srbiji, u rodnom listu stoji drzavljanstvo Republike Hrvatske.

 

2003. sam po automatizmu upisan u MK jugoslovenskih drzavljana.

Svi sa oceve strane su i dalje u Republici Hrvatskoj, sto bi se reklo generacijama unazad Cistokrvni Hrvati.

 

Koji je postupak za sticanje drzavljanstva?

 

Unapred hvala na odgovoru,

 

Nikola

Uvjeti su ispunjeni u cijelosti. Za pobliže informacije ili pomoć javite se u inbox....

 

Na 02. 07. 2021. at 17:52, Ivica18 je napisao:

Imam jos jedno pitanje, napisao sam zivotopis, ali mi je receno da jos napisem motivacijsko pismo, ovako su mu poslali: "DETALJNO PISANO OBRAZLOŽENJE TJ MOTIVACIJSKO PISMO" Da li mi neko moze objasniti kako treba ? Lp.

Odgovor Vam je ponudio @Petar-Sa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav! 

Bila bih zahvalna kad bi mi neko iz vlastitog iskustva, ili s pravne osnove rekao imam li osnove za hrvatsko državljanstvo. 

Imam 25 godina i gdje god se tražila narodnost izjašnjavala sam se kao Hrvatica. Namjeravam podići sve dokumente iz osnovne, srednje škole (KŠC), kao i semestralne listove s fakulteta koji bi to mogli i dokazati. Pored toga predala bih RL gdje sam uvrstila i nacionalnost( novijeg datuma) kao i list gdje me otac pri rodjenju izjasnio kao hrvaticu. 

Otac ima od 2015. god hrv državljanstvo (koje je dokazao na osnovu popisa iz 91. God). Njegov otac je rodjen u RH. 

Iste godine kad mi je tata dobio hrv državljanstvo, mene su kao maloljetnu odbili zbog majke koja je Srpkinja.(???)

Imam li uvjete ili da si na vrijeme uštedim novac i živce?

Hvala unaprijed na odgovoru. 

uređeno: od Mt2712
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Mt2712 je napisao:

Pozdrav! 

Bila bih zahvalna kad bi mi neko iz vlastitog iskustva, ili s pravne osnove rekao imam li osnove za hrvatsko državljanstvo. 

Imam 25 godina i gdje god se tražila narodnost izjašnjavala sam se kao Hrvatica. Namjeravam podići sve dokumente iz osnovne, srednje škole (KŠC), kao i semestralne listove s fakulteta koji bi to mogli i dokazati. Pored toga predala bih RL gdje sam uvrstila i nacionalnost( novijeg datuma) kao i list gdje me otac pri rodjenju izjasnio kao hrvaticu. 

Otac ima od 2015. god hrv državljanstvo (koje je dokazao na osnovu popisa iz 91. God). Njegov otac je rodjen u RH. 

Iste godine kad mi je tata dobio hrv državljanstvo, mene su kao maloljetnu odbili zbog majke koja je Srpkinja.(???)

Imam li uvjete ili da si na vrijeme uštedim novac i živce?

Hvala unaprijed na odgovoru. 

Imate dosta uvjeta, preuzmite isprave koje navodite i predajte zahtjev koji ćete temeljiti na hrvatskoj nacionalnosti oca prvenstveno a i vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima

Dobio sam rjesenje o drzavljanstvu pre 2 mjeseca nakon 2 godine cekanja. Rjesenje je stiglo u veleposlanstvo u Beogradu, a problem je sto ja vec nekoliko mjeseci zivim u Americi i ne mogu fizicki preuzeti rjesenje. Kontaktirao sam najblizi konzulat i dobio odgovor da zamolim veleposlanstvo u Beogradu da posalju rjesenje ovde u Ameriku. Nakon 2 poslata mejla u kojima sam objasnio svoju situaciju, odgovorili su da ga mogu preuzeti  kada se vratim u Beograd. Ja se necu vracati narednih godinu dana sigurno, a to je predug period. Ima li neko savjet? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , milicastt je napisao:

Ne smije toliko cekati tamo. Bar su meni tako rekli. Poslije 3 mjeseca se salje nazad u Zagreb i ponistava rjesenje, kako god bilo. Napisi specijalnu punomoc roditeljima. Tako sam ja uradila i moraju dati rjesenje.

Pozz

Punomoc sam ostavio majci, i nisu joj dozvolili zato sto po njihovom osobno moram da preuzmem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima,
Može li mi netko reći imam li uvjete za primitak u hrvatsko državljanstvo temeljem članka 16. Zakona (pripadnost hrvatskom narodu) ?
Ovo su stvari koje imam
-Vojnu knjižica iz SFRJ djedova u kojoj je upisana narodnost Hrvat.
-Izvod iz matične knjige rođenih djedov i bakin u kojem je upisana narodnost Hrvat.
-U BiH nema rubrike za narodnost u školskim svjedodžbama, ali piše da sam učio hrvatski jezik.
-Papir kada sam se upisao u osnovu školu u 2007 u kojem piše narodnost moji roditelja i mene Hrvati.
-Slao sam zahtjev za popis stanovništva iz 1991 i 2013, ali rečeno mi je da više ne izdaju. Samo postoji jedna stvar koja mi možda može pomoći, napisat ću je ispod.
-Članska iskaznica HKD Napredak, član sam od 2020.
Sada ću objasniti vezano za popis iz 1991, moj brat je 2016 predao sa istim papirima, koje sada ja imam, dobio je državljanstvo za manje od godinu i pol dana. Kada sam predao zahtjev za popis iz 1991 i 2013 odbili su mi kao što sam već naglasio, ali imam bratovu kopiju iz 2016 (neovjerena). Na toj potvrdi piše da su se izjasnili na popisu 1991 kao Hrvati ( on i otac). Sada me zanima da li ja u svom zahtjevu mogu predati taj papir unatoč što je neovjeren i što piše bratovo ime na njemu umjesto mog i kakve su mi šanse da dobijem državljanstvo ? Vjerojatno je sada teže dobiti nego 2016. Imam još jedno pitanje vezano za rodni list. Što trebam uraditi da bi mi upisali narodnost u rodni list ? Trenutačno je rubrika prazna. Da li se plaća ? Hvala unaprijed.

uređeno: od ivangrgic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 27. 12. 2020. u 20:41, radenkoma je napisao:

Gdje vam piše to nakon 08.10.1991? Kod mene je slična priča, nešto sam stariji i rođen u BiH. U razgovoru sa Konzulatom Republike Hrvatske su me savjetovali da pokušam da zatražim naknadan upis u knjigu drzavljana,  smislu da su moji roditelji imali pravo da me upiši u knjigu državljana i u Hrvatsku i u BiH. Sad mi treba potvrda iz Šibenika(nekadašnje prebivalište majke) da me kad sam se rodio nije upisala u Šibeniku. Kako je problem sa pandemiom nemam priliku da odem dole, ali svako planiram da pokušam sa zahtjevom

To je veliki problem bio. Sabor je izglasao i kaze da jedan roditelj je dovoljan, medutim MUP sprovodi zakon i MUP kaze od 8.10.1991 godine. Nepostoji politicki pritisak da se izvrsi na MUP da se to promeni trenutno....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

LJUDI, MOLIM VAS ZA POMOĆ, VRLO MI JE HITNO I BITNO!

Rođen sam u SR Hrvatskoj (Zagreb) 06.05.1990. godine. Majka mi je rođena u SR Hrvatskoj 1964. godine (Zadar), gdje i danas živi - Zagreb, te je Hrvatski državljanin od rođenja. Otac mi je rođen u BiH (Sanski Most) 1956. godine, čiji je državljanin od rođenja, dok je u SR Hrvatskoj živio i radio do 1991. godine. Ja i otac živimo u Banjoj Luci (BiH) od 1991. godine. U Zagrebu sam živio od 06.05.1990. godine do 10. mjeseca 1991. godine. Majka i otac su mi razvedeni. Državljanin sam BiH, međutim, volio bih dobiti i državljanstvo Republike Hrvatske. U mom rodnom listu koji sam izvadio 21.10.2021. godine (Matični ured-Medveščak) piše da imam Hrvatsko državljanstvo, međutim nisam upisan u knjigu državljana Republike Hrvatske. Takođe, u mom rodnom listu iz 1990. godine piše da imam državljanstvo SR Hrvatske. Državljanin BiH sam postao 2004. godine. Imam li pravo na Hrvatsko državljanstvo, odnosno na naknadni upis u knjigu državljana ako pokrenem postupak za utvrđivanje istog putem Konzulata Republike Hrvatske u Banjoj Luci?


Unaprijed hvala i molim Vas da mi neko pomogne, tako što će mi odgovoriti na gore navedeno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 5 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Postovani,
mozete li mi odgovoriti na par pitanja?

Baba i deda sa oceve strane su rodjeni u Bosni, nakon braka se preselili u Hrvatsku. Na rodnim listovima se izjasnjavali kao Hrvati, baba imala hrvatsko drzavljanstvo (imam njenu domovnicu i smrtni list), deda umro za vreme SFRJ, verovatno sa saveznim drzavljanstvom.

Otac rodjen 1962 u Hrvatskoj. Na rodnom listu pise da je hrvatski drzavljanin. 1986 se vencao sa mojom majkom i preselio u Beograd, medjutim imao je prebivaliste u Hrvatskoj do 2004.

1994 posetio Hrvatsku gde se ispostavilo da nije upisan u knjigu drzavljana i tada je to uradio naturalizacijom (tj stekao je drzavljanstvo, nije utvrdio, sto sad mene jebe).

Majka, i svi njeni preci (od 1830ih) su sa srpskim drzavljanstvom.

Ja sam rodjen 1988, u Beogradu. Na mom izvodu iz maticne knjige rodjenih pise hrvatski drzavljanin. Srpsko drzavljanstvo sam stekao tek 1999.

Studirao sam dva fakulteta, na jednom su SV obrasci prazni u polju za nacionalnost. Na drugom sa se izjasnjavao kao Hrvat tokom celog studiranja, ali fakultet ne cuva obrasce, vec ih salje u zavod za statistiku. Medjutim u zavodu ih cuvaju samo godinu dana. Imam potvrdu da su SV obrasci pre 2017 unisteni, a od 2018 elektronski i anonimizirani (tj beskorisni). Na nijednon drugom dokumentu ne postoji opcija za nacionalno izjasnjavanje.

Na popisima iz 2011 i 2022 sam se izjasnjavao kao Hrvat. Podaci iz 2011 su izbrisani (imam potvrdu iz zavoda za statistiku da su izbrisani). Sa popisa iz 2022 imam neku "potvrdu" da sam se izjasnio kao Hrvat (pikselizovani screenshot koji su mi poslali, ali pretpostavljam da mogu izvaditi i regularnu).

2021 sam podneo zahtev za utvrdjivanje hrvatskog drzavljanstva. 2022 je stigao odbitak sa obrazlozenjem da je moj otac, kao drzavljanin Bosne (sto nikad nije bio, no dobro), stekao hrvatsko drzavljanstvo tek nakon mog rodjenja, pa kako u trenutku mog rodjenja nijedan od mojih roditelja nije bio hrvatski drzavljanin nemam uslove za naknadni upis u knjigu drzavljana, a to sto mi u izvodu iz maticne knjige rodjenih pise hrvatski drzavljanin, i sto sam tek 1999 godine stekao neko drugo drzavljanstvo nije od znacaja.

Da li je trebalo da ulozim zalbu na ovu odluku? Ili sada neku zalbu/tuzbu, ili u vezi ove odluke, ili originalnog propusta neupisivanja u knjige drzavljana 1988 (Hrvatska je bila deo SFRJ i valjda ima informacije o svojim drzavljanima?), ili da guram do evropskog suda o ljudskim pravima zbog obaveze sprecavanja apatridnosti? Mada pretpostavljam da je ovo nerealisticno.

Pretpostavljam da su sanse za sticanje hrvatskog drzavljanstva na osnovu pripadnosti hrvatskom narodu sa ovim skrtim dokumentima male? Ili mozda moj izvod iz maticne knjige rodjenih tu pomaze?

Postoji li neka treca opcija?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da su u upravnom postupku utvrdili krivo činjenično stanje i to treba objasniti.Po meni su donesli ispravno rješenje.

Ne može.Državljanstvo je jedno a nacionalna pripadnost drugo.Tebi u rodnom listu koji su izdali u Srbiji piše da si hrvatski državljan što je neka njihova greška tak da taj list uopće nije relevantan u odnosu na državljanstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 7 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija