Jump to content
superseller

Stjecanje HR državljanstva na osnovu...

Preporučene objave

, Makimaja je napisao:

Vi morate priloziti dokumente za oca, bez obzira da li pise nacionalnost ili ne. Moj otac je imao samo za sebe dokaz, a ja sam nosila i od njegovog oca(dede mog). Lepo procitajte zakon i sve ce Vam biti jasno. Imate velike sanse. Ja sam predavala u Subotici i tamo su izuzetno ljubazni. 

Poz. Od dokumenata imam vjenčani list, gdje piše da sam hrvat(2005) i rodni list hrvat(2004),otac rodjen u hrvatskoj 1952 od 1961 živio u BiH gdje je i umro ali se nigdje nije izjasnio kao hrvat, a njegovi roditelji imaju dokumenta da su hrvati, imam i očev krsni list. Šanse?? 

Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav, moze pomoc? Sutra predajem za HR drzavljanstvo, 90 sam godiste, otac hrvat majka srpkinja, 93 se rastali ja ostala sa mamom,zivjeli smo na teritoriji BIH, on sada zivi u Osijeku i poslao mi je svoju domovnicu i putovnicu da predam uz zahtjev, sestra rodjena mi takodje ima hr drzavljnstvo. Od licnih papira ima krstenicu, rodni list, sa biro papir da sam se izjasnila kao hrvatica. Da li imam osnova za hr drzavljnstvo? 

Dobro jutro!

Jedno pitanje vezano za dokumenta koja treba da se predaju za utvrdjivanje HR drzavljanstva u konzulatu (konkretno BGD). Da li je potrebno "prevoditi" na hrvatski dokumenta koja nisu na latinici i koja nemaju obrazac da budu izdata na latinici, kao npr neke stare potvrde i samo drzavljanstvo Republike Srbije? Takodje, ostale dokaze da li treba overavati kod notara ili oni u konzulatu mogu da sami urade za sebe kopije originala (u jednom od poziva konzulatu sam dobila ovu informaciju). Sto se tice zivotopisa, da li je ovaj formular (http://ua.mfa.hr/_old/Portals/CA/File/Stjecane_drzavljanstva_Zivotopis.pdf) to sto treba da se preda?

Hvala unapred!

Pozdrav,
Ako mi netko može reći imam li uvjete za primitak u hrvatsko državljanstvo temeljem članka 16. Zakona (pripadnost hrvatskom narodu). Inače rođen sam 1985 u BiH i od dokumenata imam sljedeće:

Za mamu imam (nema državljanstvo RH):
- Izvod iz matične knjige rođenih da su baka i deda prilikom upisa izjasnili se kao Hrvati - iz 1963 g.,
- Krsni list gdje stoji da je moja majka Hrvatica i da su baba i deda Hrvati - novijeg datuma - imam fotografiju starog iz 2009 ali ga ne mogu pronaći.
- Imam svjedodžbe ali nema rubrike nacionalnosti.

Za oca imam (nema državljanstvo RH):
- Izvod iz matične knjige rođenih da su baka i deda prilikom upisa izjasnili: baba Hrvatica, deda Srbin (inače Srbijanac) - iz 1957 g.,
- Službena potvrda Župnog ureda da je baba krštena - iz 2009. g.,
- Otac se nikad nije izjašnjavao što se može vidjeti i u vojnoj knjizici iz SFRJ.

Za sebe imam sljedeće:
- Izvadak iz matice rođenih gdje u rubrici nacionalnost piše Hrvat (nemam izvadak starijeg datuma),
- Izvadak iz matice vjenčanih (ne postoji rubrika nacionalnost) - brak je upisan u maticu vjenčanih RH - Oženjen sam sa državljankom RH.
- Svjedodžbe iz osnovne i srednje škole da sam pored bosanskog ucio i hrvatski jezik i književnost (isti se dopisivao samo ako je netko insistirao) (na istim ne postoji izjašnjenje nacionalnosti) - 1992-2004,
- Išao sam u osnovnu i srednju školu gdje sam gledao matične knjige i ne stoji rubrika nacionalnosti u istim,
- Upisni list na Sveučilište i svi semestralni listovi izjašnjenje Hrvat (od 2010 godine pa dalje),
- Član sam Napretka,
- Prijava rođenja djeteta za upis u matičnu knjigu rođenih za prvo dijete (moje i supruzino izjašnjenje Hrvat i Hrvatica) iz 2017. Inače jedno dijete je također državljanin RH (drugo dijete je u postupku upisa - rođen prije par mjeseci),
- Od Federalnog zavoda za statistiku sam tražio i statisticke listove koji su se popunjavali prilikom upisa djece u knjige kao i za zaključenje braka ali sam dobio odgovor da isto ne mogu dobiti (možda se službeno može dobiti ako Veleposlanstvo zatraži).
- Od Agencije za statistiku BiH sam tražio potvrdu o izjašnjenu na popisu iz 2013 ali sam dobio odgovor da isto ne mogu dobiti (možda se službeno može dobiti ako Veleposlanstvo zatraži).
- Od Agencije za državnu službu sam trazio Prijavni obrazac koji sam poslao na konkurs prilikom zaposlenja gdje je u rubrici nacionalnosti označeno Hrvat - (isto nisam uspio dobiti),
- Sada trazim izvadak iz Registra državnih službenik FBiH od Agencije za državnu službu gdje također stoji da sam Hrvat koji je popunjen prilikom zaposlenja 2016 u državnu službu pa ćemo vidjeti koji je odgovor.
- Iz državne agencije gdje radim sam dobio osobni karton gdje stoji rubrika nacionalnosti Hrvat - isto popunjeno prilikom zaposlenja 2016,
- Iz sindikata sam dobio prijavni obrazac za učlanjenje iz 2019 gdje stoji nacionalnost Hrvat,
- Od dvije tvrtke (Hrvatske tvrtke sa podružnicama u BiH) u kojima sam radio od 2008 - 2013 imam potvrdu da sam Zakonske slobodne dane za vjerske praznike koristio za božić i uskrs dok sam radio u istim.

Hvala

, gavran1 je napisao:

Pozdrav,
Ako mi netko može reći imam li uvjete za primitak u hrvatsko državljanstvo temeljem članka 16. Zakona (pripadnost hrvatskom narodu). Inače rođen sam 1985 u BiH i od dokumenata imam sljedeće:

Za mamu imam (nema državljanstvo RH):
- Izvod iz matične knjige rođenih da su baka i deda prilikom upisa izjasnili se kao Hrvati - iz 1963 g.,
- Krsni list gdje stoji da je moja majka Hrvatica i da su baba i deda Hrvati - novijeg datuma - imam fotografiju starog iz 2009 ali ga ne mogu pronaći.

Za oca imam (nema državljanstvo RH):
- Izvod iz matične knjige rođenih da su baka i deda prilikom upisa izjasnili: baba Hrvatica, deda Srbin (inače Srbijanac) - iz 1957 g.,
- Službena potvrda Župnog ureda da je baba krštena - iz 2009. g.,
- Otac se nikad nije izjašnjavao što se može vidjeti i u vojnoj knjizici iz SFRJ.

Za sebe imam sljedeće:
- Izvadak iz matice rođenih gdje u rubrici nacionalnost piše Hrvat (nemam izvadak starijeg datuma),
- Izvadak iz matice vjenčanih (ne postoji rubrika nacionalnost) - brak je upisan u maticu vjenčanih RH - Oženjen sam sa državljankom RH.
- Svjedodžbe iz osnovne i srednje škole da sam pored bosanskog ucio i hrvatski jezik i književnost (isti se dopisivao samo ako je netko insistirao) (na istim ne postoji izjašnjenje nacionalnosti) - 1992-2004,
- Išao sam u osnovnu i srednju školu gdje sam gledao matične knjige i ne stoji rubrika nacionalnosti u istim,
- Upisni list na Sveučilište i svi semestralni listovi izjašnjenje Hrvat (od 2010 godine pa dalje),
- Član sam Napretka,
- Prijava rođenja djeteta za upis u matičnu knjigu rođenih za prvo dijete (moje i supruzino izjašnjenje Hrvat i Hrvatica) iz 2017. Inače jedno dijete je također državljanin RH (drugo dijete je u postupku upisa - rođen prije par mjeseci),
- Od Federalnog zavoda za statistiku sam tražio i statisticke listove koji su se popunjavali prilikom upisa djece u knjige kao i za zaključenje braka ali sam dobio odgovor da isto ne mogu dobiti (možda se službeno može dobiti ako Veleposlanstvo zatraži).
- Od Agencije za statistiku BiH sam tražio potvrdu o izjašnjenu na popisu iz 2013 ali sam dobio odgovor da isto ne mogu dobiti (možda se službeno može dobiti ako Veleposlanstvo zatraži).
- Od Agencije za državnu službu sam trazio Prijavni obrazac koji sam poslao na konkurs prilikom zaposlenja gdje je u rubrici nacionalnosti označeno Hrvat - (isto nisam uspio dobiti),
- Sada trazim izvadak iz Registra državnih službenik FBiH od Agencije za državnu službu gdje također stoji da sam Hrvat koji je popunjen prilikom zaposlenja 2016 u državnu službu pa ćemo vidjeti koji je odgovor.
- Iz državne agencije gdje radim sam dobio osobni karton gdje stoji rubrika nacionalnosti Hrvat - isto popunjeno prilikom zaposlenja 2016,
- Iz sindikata sam dobio prijavni obrazac za učlanjenje iz 2019 gdje stoji nacionalnost Hrvat,
- Od dvije tvrtke (Hrvatske tvrtke sa podružnicama u BiH) u kojima sam radio od 2008 - 2013 imam potvrdu da sam Zakonske slobodne dane za vjerske praznike koristio za božić i uskrs dok sam radio u istim.

Hvala

Na krsnom listu za mamu ne stoji Hrvatica ili Hrvat kao ni za babu i dedu, pogrešno sam vidio to.

Uređeno od gavran1

Da li neko moze da mi pomogne. Poslije razgovora sa Hrvatskim konzulatom u BiH zakljucio sam da je bolji nacin da pokusam da dobijem drzavljanstvo Republike Hrvatske sledeci: naknadni upis u knjigu hrvatskih drzavljana. Naime, moja majka je drzavljan Hrvatske, Hrvatica rodjena u Sibeniku. Mene je rodila '80-te u BiH i tada je imala pravo(koje nije iskoristila) da me i u Sibeniku upise u maticnu knjigu rodjenih. Sada, po novom zakonu o drzavljanstu, imam mogucnost da se naknadno upisem. Sada mi treba potvrda iz Sibenika da nisam pri rodjenju upisan. Ja zivim u BiH i citavo ljeto zbog korone nisam u mogucnosti da odem dole. Da li na forumu ima neko koga ide cesto u Sibenik da ga opunomocim da mi posalje tu potvdu(naravno da bi snosio troskove). Maticni ured Sibenik mi je napisao da tako moze

Tu Potvrdu ti moze dati bilo koji ured u RH, znam iz svog licnog iskustva, jer sam ja Potvrde vadio u Dvoru, iako se moj otac vodi na drugom mjestu. Ne moras iskljucivo u Sibeniku tu potvrdu vaditi. I mora ti biti jasno sta sve vadis od papira u RH, da ne moras vise puta cimati nekog. Ako ti se niko ne javi, javi se meni u privatnoj poruci, ako si iz okoline Banjaluke, da ti dam neki kontakt. 

, radenkoma je napisao:

Da li neko moze da mi pomogne. Poslije razgovora sa Hrvatskim konzulatom u BiH zakljucio sam da je bolji nacin da pokusam da dobijem drzavljanstvo Republike Hrvatske sledeci: naknadni upis u knjigu hrvatskih drzavljana. Naime, moja majka je drzavljan Hrvatske, Hrvatica rodjena u Sibeniku. Mene je rodila '80-te u BiH i tada je imala pravo(koje nije iskoristila) da me i u Sibeniku upise u maticnu knjigu rodjenih. Sada, po novom zakonu o drzavljanstu, imam mogucnost da se naknadno upisem. Sada mi treba potvrda iz Sibenika da nisam pri rodjenju upisan. Ja zivim u BiH i citavo ljeto zbog korone nisam u mogucnosti da odem dole. Da li na forumu ima neko koga ide cesto u Sibenik da ga opunomocim da mi posalje tu potvdu(naravno da bi snosio troskove). Maticni ured Sibenik mi je napisao da tako moze

Jedan roditelj nije dovoljan u vašem slučaju s obzirom na godinu rođenja. 

Zahtjev neće biti osnovan. 

Prije 20 minuta, Zamalin je napisao:

Da li se odricanjem Hrvatskog drzavljanstva gubi i Hrvatski Oib.

Da li kao stranac koji zeli prodati nekretninu u Hrvatskoj  trebam traziti novi Oib

Ne. 

OIB se dodjeljuje svim fizičkim i pravnim osobama koji imaju neki vid "komunikacije" sa R Hrvatskom,nebitno da li su domaći i/ili strani državljani. 

Jednom dodjeljen OIB ostaje aktivan dok je osoba u životu i nije promjenjiv. 

Prije 5 minuta, sivko je napisao:

E ne može tako,oib RH državljana i strani dokument.On mora javit da više nema državljanstvo pa da to isprave.Ovaj link je za provjeru ekipe koja je kao stranac dobila OIB.

Uđite u sustav OIB za građane i bit će jasnije sivko. 

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...