Jump to content

zalbeni rok - vikend


anonimno

Preporučene objave

computatio civilis- rokovi se računaju na način da rok počinje teći prvi idući dan, ubrajaju se dani po redu ( i vikend), no ukoliko zadnjii dan roka pada na blagdan ili neradni dan, rok ističe prvi slijedeći dan u ponoć.

 

Pazi. Vikend nije kategorija koju koristi zakonodavac. Subota se računa pod radni dan, dok se pod neradni dan računa samo nejdjelja. Dakle ukoliko posljednji dan pada u subotu, tada u 24 sata ističe rok, odnosno akt je tada pravomoćan. Ukoliko zadnji dan pada u nedjelju, tada rok za izjavljivanje žalbe ističe u ponedjeljak u 24 h.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i neznam odakle ti uopće ideja da se subota računa u neradni dan

 

"ideja" mi je iz 124.4 zakona o prekrsajima koji je mjerodavan za ovaj primjer.

 

dodatno, identicnu formulaciju sa izrijekom navedenom subotom imas i u zkp-u koji se u prek postupku primjenjuje ako zp-om nije propisano drugacije

 

medjutim, otkud tebi i "kolegi s kojim se slazes", ideja da tome ne bi bilo tako?! nikada niste procitali odredbe o rokovima u prekrsajnom/kaznenom postupku ili sto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"ideja" mi je iz 124.4 zakona o prekrsajima koji je mjerodavan za ovaj primjer.

 

Kolega, ako ikada igdje u praksi vidiš da netko primjenjuje ovo na način na koji ti to navodiš (da subote računa pod neradne dane, dostava prekršajnog naloga recimo), nazovi 92 i prijavi ga, slobodno.

 

A kao tema tebi za razmišljanje, da li se u subotu u 18 sati popodne može žalba poslati poštom recimo prvostupanjskom organu (tijelu) i da li se to recimo može učiniti u nedjelju popodne.

 

Ajde, želim ti puno puno puno sreće u karijeri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako ikada igdje u praksi vidiš da netko primjenjuje ovo na način na koji ti to navodiš (da subote računa pod neradne dane

 

!?

 

svi kazneni i svi prekrsajni sudovi u rh navedeno primjenjuju u praksi svakodnevno, a sve to temeljem ovoga:

 

1-zp:

 

Ako posljednji dan roka pada na državni blagdan ili u SUBOTU ili u nedjelju, ili u koji drugi dan kad državno tijelo nije radilo, rok istječe protekom prvoga sljedećeg radnog dana.

 

2-zkp:

 

Ako posljednji dan roka pada na državni blagdan ili u SUBOTU ili u nedjelju, ili u koji drugi dan kad državno tijelo nije radilo, rok istječe protekom prvoga sljedećega radnog dana.

 

u vezi teme za razmisljanje, ne razumijem koje veze ima dostava prekrsajnog naloga sa rokom, posebice rokom za zalbu/prigovor niti razumijem koje veze ima sto posta radi subotom pored izricitog procesnog zakona odnosno vodi li se postupak temeljem radnog vremena poste ili temeljem zakona?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svi kazneni i svi prekrsajni sudovi u rh navedeno primjenjuju u praksi svakodnevno

 

...a kada jedan to slucajno ne bi primjenio u praksi, onda bi isti podnositelju povrijedio 1- pravo na zalbu - jer bi odbacio pravodobnu zalbu i 2- jednakost pred zakonom -jer bi proizvoljno tumacio zakonsku odredbu, a sto su valjane osnove za ustavnu tuzbu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Di se to i kako uklapa u ovo navedeno?

 

apsolutno, zalba predana u subotu je predana unutar otvorenog roka, kao i ona koja bi bila predana u ponedjeljak....

 

ako malo pazljivije procitas citirane odredbe primijetit ces da je njima definiran samo istek roka, dakle njegov zadnji dan, a nigdje nije receno da se neradni dani imaju smatrati kao nekakvo "mirovanje" pa da se subotom zalbe ne bi smjele predavati...

 

prema tome, zalba predana u subotu je zalba predana tocno tog datuma koji je padao u tu subotu i to je to...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa kako sam to mogao napraviti kad je subota neradni dan

 

ma vidi, "neradni dan" se, ponovo ako malo pazljivije procitas, odnosi na drzavno tijelo, ne na postu, a i onda se ne tumaci doslovno kao "neradni dan" (jer se npr u ovom primjeru taj prigovor predaje policiji koja uvijek radi) vec se uvijek uzimaju u obzir blagdani, subote i nedjelje jer su izricito navedeni...

 

ma gle, samo treba pazljivo procitati citirane odredbe, sve je jasno napisano...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 14 godina kasnije...
, rubens je napisao:

Ja sam recimo jednu subotu predao žalbu predkršajnom sudu. Pa kako sam to mogao napraviti kad je subota neradni dan i računa se kao takva? Zar sam istu predao u pondejeljak? Nisam, imam dokaz za to, bila je subota.

 

Di se to i kako uklapa u ovo navedeno? 

Vikendom nema sudaca pa niti  sporova, a osim pravosudne policije vikendom tamo jedino možete zateći dežurnog suca koji je opet tamo za nešto drugo, a ne rješavanje žalbi.

Mislim, ali samo mislim, da je dotični gore u pravu te da su sub. i nedelja, neradni dani. Zanimljiva tema na koju bi nam neki odvjetnik mogao nešta više reći.. Hvala unaprijed! 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Subota i nedjelja se tretiraju kao neradni dani, iako neki poštanski uredi rade subotom, te iako se barem u parničnim predmetima sada žalbe mogu predati bilo kada putem e-komunikacije, pa zadnji dan roka koji padne u subotu, pada ustvari u ponedjeljak. 

Da li se subota i nedelja uistinu računa u rok za žalbu? Sad je dvojben, bar što se tiče II PP Osijek koji su prigovor na rješenje odbili zbog zakasnijelog roka?

Rješenje je zaprimila i potpisala moja majka u petak 02.10. jer sam poslije posla za vikend otišao kod djevojke i nisam bio doma. Kući dolazim 5.10. u ponedjeljak poslije posla, a pored telefona gdje su računi, ugledam kovertu. Računao sam da ju je taj dan 5.10. zaprimila pa sam računao i predao 13.10. kroz 8 dana. U razgovoru sa majkom povodom koverte bila je samo riječ, da li vidio koverti, no ne i kad ju je zaprimila. 

U tom periodu su 2 subote i nedjelje tj. još 4 dana pa sam mislio da je rok žalbe u tome slučaju zbog neradnih dana 14.10,a ja sam predao 13.10. ☹️

Odbili su rješenje, no opet piše u rješenju da se mogu žaliti nadležnom sudu u roku od 8 dana. 

 

Moje pitanje je, budući da takve stvari idu samo na ruke, a ne mojom majci koja je rješenje potpisala. Da li će bar sud uvažiti moj prigovor? Naime, radi se o kazni od 500kn, a ukoliko zakasnim na prigovor kazna je nehumana 5.500,00kn. Iako je postaja napisala da u mome slučaju ne postoje otegotne okolnosti pa mi prepisuje min. kaznu me kaznila baš suprotno maksimalnom. Imao sam rok od 2 tjedna da kažem tko je nepropisno parkirao moje vozilo što je još veći apsurd jer u trenutku dok je službenik pisao kaznu ja sam bio pored njega i rekao mu koji je kućni broj ispred moje zgrade. 

 

Cijenio bi iskren savjet, kazna od 500kn nije kao 5.500kn.. 🙈Hvala

 

 

uređeno: od Luka054
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Luka054 je napisao:

Da li se subota i nedelja uistinu računa u rok za žalbu? Sad je dvojben, bar što se tiče II PP Osijek koji su prigovor na rješenje odbili zbog zakasnijelog roka?

Rješenje je zaprimila i potpisala moja majka u petak 02.10. jer sam poslije posla za vikend otišao kod djevojke i nisam bio doma. Kući dolazim 5.10. u ponedjeljak poslije posla, a pored telefona gdje su računi, ugledam kovertu. Računao sam da ju je taj dan 5.10. zaprimila pa sam računao i predao 13.10. kroz 8 dana. U razgovoru sa majkom povodom koverte bila je samo riječ, da li vidio koverti, no ne i kad ju je zaprimila. 

U tom periodu su 2 subote i nedjelje tj. još 4 dana pa sam mislio da je rok žalbe u tome slučaju zbog neradnih dana 14.10,a ja sam predao 13.10. ☹️

Odbili su rješenje, no opet piše u rješenju da se mogu žaliti nadležnom sudu u roku od 8 dana. 

 

Moje pitanje je, budući da takve stvari idu samo na ruke, a ne mojom majci koja je rješenje potpisala. Da li će bar sud uvažiti moj prigovor? Naime, radi se o kazni od 500kn, a ukoliko zakasnim na prigovor kazna je nehumana 5.500,00kn. Iako je postaja napisala da u mome slučaju ne postoje otegotne okolnosti pa mi prepisuje min. kaznu me kaznila baš suprotno maksimalnom. Imao sam rok od 2 tjedna da kažem tko je nepropisno parkirao moje vozilo što je još veći apsurd jer u trenutku dok je službenik pisao kaznu ja sam bio pored njega i rekao mu koji je kućni broj ispred moje zgrade. 

 

Cijenio bi iskren savjet, kazna od 500kn nije kao 5.500kn.. 🙈Hvala

 

 

Je li riječ o prekršajnom nalogu ili obavijesti o počinjenju prekršaja? Naime, ljudi povremeno griješe i ulažu prigovore i žalbe na obavijesti o počinjenju prekršaja, na koje nema prava žalbe. I onda policijske postaje "odbijaju" te žalbe, iako to zapravo i nije njihova nadležnost, odbiti žalbu ili prigovor može samo sud. Ali prije toga PP mora podnijeti prekršajni nalog ili optužni prijedlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Luka054 je napisao:

 

☹️, radi se o kazni od 500kn, a ukoliko zakasnim na prigovor kazna je nehumana 5.500,00kn. Iako je postaja napisala da u mome slučaju ne postoje otegotne okolnosti pa mi prepisuje min. kaznu me kaznila baš suprotno maksimalnom. 

🙈

Točno su napisali da su su te kaznili sa minimalnom kaznom jer je kazna za nedavanje podataka 5000-15 000 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Kada osoba nije prisutna, a nepropisno je parkirala svoje vozilo. Dužna je u roku od 2 tjedna dati podatke osobe koja je istim upravljala.  

No u trenutku pisanja kazne sam se pojavio na mjestu i policijskom djelatniku potvrdio da sam upravljao vozilom i dao svoje podatke, a na dnu kaznu potpisao. Shodno svemu, zašto mi je PP Osijek poslala kući da dam podatke tko je nepropisno parkirao vozilo. Također naveli su krivu adresu pa me dodatno zbunili, no radi se o istom prekršaju jer drugih nisam imao. 

 

Viski prekršajni sud je potvrdio kaznu neki dan, no danas sam saznao da se radi o istom prekršaju koki sam potpisao pa nisam ni trebao dobiti kući da u roku 2 tjedna dam podatke tko je vozio. 

 

Da li je to namjerno napravljeno da me se zbuni ili čak slučajno ne znam. No što mi preostaje sad kad je kazna 5500kn,a je 500kn.

Da li postoji to platiti na rate da me se ne ovrši ili mogućnost preispitivanje pravomoćno presude jer se radi o greški djelatnika koji je i žene zbunio.. 

 

Hvala unaprijed na odgovoru ili bilo kakvoj pomoći!! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Luka054 je napisao:

Kada osoba nije prisutna, a nepropisno je parkirala svoje vozilo. Dužna je u roku od 2 tjedna dati podatke osobe koja je istim upravljala.  

No u trenutku pisanja kazne sam se pojavio na mjestu i policijskom djelatniku potvrdio da sam upravljao vozilom i dao svoje podatke, a na dnu kaznu potpisao. Shodno svemu, zašto mi je PP Osijek poslala kući da dam podatke tko je nepropisno parkirao vozilo. Također naveli su krivu adresu pa me dodatno zbunili, no radi se o istom prekršaju jer drugih nisam imao. 

 

Viski prekršajni sud je potvrdio kaznu neki dan, no danas sam saznao da se radi o istom prekršaju koki sam potpisao pa nisam ni trebao dobiti kući da u roku 2 tjedna dam podatke tko je vozio. 

 

Da li je to namjerno napravljeno da me se zbuni ili čak slučajno ne znam. No što mi preostaje sad kad je kazna 5500kn,a ne 500kn.

Da li postoji to platiti na rate da me se ne ovrši ili mogućnost preispitivanje pravomoćno presude jer se radi o greški djelatnika koji je i mene zbunio.. 

 

Hvala unaprijed na odgovoru ili bilo kakvoj pomoći!! 

 

Screenshot_20210210_192637.jpg

uređeno: od Luka054
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redovnom postupku nakon presude Visokog prekršajnog suda nemate mogućnost podnošenja redovnog pravnog lijeka kao što je žalba.

Mogla bi se tražiti obnova postupka, za to bi Vam trebala pomoć odvjetnika, sve to košta, a uspjeh bi isto tako bio upitan.

Ja Vam vjerujem da ste podatke dali policajcu, ali nažalost je tako ispalo. Trebali ste reagirati i raspitati se prije.

Sliku koju ste stavili i zaokružili kaznu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna nije relevantna, jer je 2019. godine zakon promijenjen i kazna je definirana od 5.000,00 do 10.000,00 kuna, što znači da je 5.500,00 negdje blizu minimuma.

Nema ništa na rate, mogu Vas ovršiti. U roku od 8 dana imate pravo platiti 3.666,67 kn i to je možda najbezbolnija opcija.

Isto tako moram samo pojasniti da osoba kada plati prekršaj za parkiranje (50% od kazne u roku 3 dana, ili 2/3 u roku 8 dana), onda nije dužna dostaviti nikakve podatke. Vi tu kaznu niste platili, a niste dostavili ni podatke o vozaču, pa se cijeli postupak pokrenuo svojim uobičajenim tokom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Luka054 je napisao:

No u trenutku pisanja kazne sam se pojavio na mjestu i policijskom djelatniku potvrdio da sam upravljao vozilom i dao svoje podatke, a na dnu kaznu potpisao.

Kako se zove ta "kazna" koja je potpisana?

Može se platit na rate ali cijela tj.5000 kn jer nisu previše brzi da ovrhama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

Kako se zove ta "kazna" koja je potpisana?

Može se platit na rate ali cijela tj.5000 kn jer nisu previše brzi da ovrhama.

Kazna je za nepropisno parkiranje u iznosu od 500kn koju sam mislio platiti prije registracije auta i to je obavijest o počinjenom prekršaju. 

Podatke sam dao policijskom djelatniku na licu mjesta kako sam rekao, no umjesto adrese Vrtića, upisao je moj kućni broj jer je Vrtić u istome kvartu. Očito mu se nije dalo ponovno pisati obavijest o prekršaju jer sam se pojavio. 

U prigovoru sam naveo da želim da me se pozove na nadležni sud koji je u Osijeku putem 2PP, ali ne znam zaštu su istu proslijedili na VPSRH u Zagrebu jer sad nemam prava žalbe.

Zanima me da li se za ustavni sud plaća žalba i da li vrijedi otići do načelnika postaje jer zasigurno imaju kopiju obavijesti o počinjenom prekršaju gdje stoji moj potpis pa ako ništa sankcioniraju djelatnik. 

Također kad su mi dostavili rješenje na koje sam imao rok žalbe, nisam bio kod kuće te su isto ostavili majci koja je u petak potpisala. Sa vikenda se vratio u  ponedeljak i mislio sam da je taj dan stigla pa sam zakasnio na žalbu 1 dan misleći da imam još fore.

U svakom slučaju zbunili su me jer ispred svoje zgrade nisam nista napravio.

Neki dan sam dobio kaznu za brzu vožnju pa kad sam otišao platiti 250kn sam odmah pitao i što je sa kaznom ispred Vrtića i shvatio da nje uopće nema i da se radi o istome prekršaju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obavijest dobije i osoba koja želi platit kaznu na licu mjesta ali pri sebi nema novaca pa shodno tome i potpiše obavijest.

Obavijest se plaća u roku 3 dana a ne prije tehničkog.

Znači:krivo parkiranje-greška vozača, neplaćanje kazne u roku 3 dana-greška vozača, nedavanje podataka po posebnoj obavijesti-greška vozača, nedavanje prigovora na vrijeme-greška vozača.

Ne znam što bi tu radio ustavni sud.

Da,kopija obavijesti bi trebala postojati u PP.

Čim ide nalog za nedavanje podataka više se ne gleda (ne postoji) prvobitni prekršaj-krivo parkiranje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija