Jump to content

Dvostruko oporezivanje zemljišta


steva

Preporučene objave

Molim za pomoć oko dvostrukog oporezivanja zemljišta.

Naime, moj otac kupio je poljoprivredno zemljište 1987.g. platio porez ali se nije upisao u gruntovnicu i katastar. Vlasnica koja mu je prodala je umrla pa je temeljem rješenja o nasljedstvu ta čestica pripala njezinoj kćeri. U gruntovnici mi kažu da se otac ne može upisati pošto je u zemljišnim knjigama navedena druga vlasnica te da s njom otac mora sklopiti darovni ugovor na temelju kojeg je moguć upis u gruntovnicu. Otac je sklopio darovni ugovor ali je zapelo na poreznoj upravi. Za njih stari kupoprodajni ugovor iz 1987.g. ne vrijedi nego samo novi darovni i traže da se plati porez od 5%. Na kupoprodajnom ugovoru postoji zeleni pečat da je porez plaćen i ovjera nadležnog suda.

Kćer bivše vlasnice ne poriče da je to mom ocu prodala njezina mama i želi se toga riješiti zato je pristala na sklapanje darovnog ugovora.

Treba li moj otac ponovno platiti porez ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napravili ste veliku grešku,nova vlasnica(nasljednica prodavca)je jednostavno trebala dati valjanu suglasnost da se upis temeljem kupoprodaje provede protiv nje osobno(tabularna isprava).

Naime,osoba koja je sklapanjem ugovora o kupoprodaji nekretnine stekla valjan pravni osnov za zemljišno-knjižni prenos,može taj zahtjev postaviti samo protiv one osobe koja je u zemljišnim knjigama upisana kao vlasnik te nekretnine, pa i za slučaj da sa tom osobom nije sklopila ugovor, odnosno da je kao prodavac nastupao raniji vlasnik te nekretnine.

Jednostavno ste trebali na temelju kupoprodajnog ugovora i suglasnosti upisane vlasnice(sljednice umrlog prodavca)z.k.uredu podnijeti prijedlog za upis prava vlasništva,a ne s njima razgovarati za pultom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li vaš otac po sklopljenom kupoprodajnom ugovoru iz 1987. stupio u posjed nekretnine?

G-man,pretpostavljam da se citirano odnosi u smislu pojedinačno ispravnog postupka,što je OK,no ja sam mišljenja a što sam već obrazložio da je moguć redovni put za upis temeljem kupoprodaje,a ovo naknadno darovanje pod hitno raskinuti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za pomoć oko dvostrukog oporezivanja zemljišta.

Naime, moj otac kupio je poljoprivredno zemljište 1987.g. platio porez ali se nije upisao u gruntovnicu ...

Otac je sklopio darovni ugovor ali je zapelo na poreznoj upravi. Za njih stari kupoprodajni ugovor iz 1987.g. ne vrijedi

Treba li moj otac ponovno platiti porez ?

 

Morate razumjeti da poreznici rade svoj posao.

Vaš otac im je donio ugovor po kojem su obvezni razrezati porez.

Nije na njima da utvrđuju što je bilo prije 30 godina.

Uostalom, to zemljište je vaš otac u tih 30 godina mogao otuđiti, pa ga sada ponovo stiče.

 

Štovani Matrix vam je objasnio moguće rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija