Jump to content

Stručno osposobljavanje - povrat sredstava?!?!


mia22

Preporučene objave

Molim Vas, ako ima nekog tko mi je voljan pomoći ili je bio istoj situaciji pa zna iz prve ruke..

Krajem 2014 počela sam sa stručnim osposobljavanjem za rad bez zasnivanja radnog odnosa putem mjere Hzz. U ugovoru, u čl. 7 koji se tiče polaznika stoji: (prepisujem od riječi do riječi):

 

Članak 7.

 

Polaznik se obvezuje:

 

a) uredno odrađivati Program stručnog osposobljavanja za rad prema rasporedu radnog vremena i obvezama iz Programa i razdoblju utvrđenom u stavku 3. članka 1. ovog Ugovora

 

b) u slučaju spriječenosti obavljanja stručnog osposobljavanja za rad obavijestiti Poslodavca i dostaviti dokaze o spriječenosti

 

c) Polaznik obveznik polaganja stručnog ispita u obvezi je Zavodu dostaviti potvrdu o položenom ispitu u roku koji ne može biti dulji od 6 mjeseci od dana završetka stručnog osposobljavanja, osim kada su rokovi polaganja ispita određeni u rokovima koji se ne poklapaju s datumom završetka stručnog osposobljavanja i odrađuju se jednom ili dva puta godišnje

 

d) u slučaju kršenja obveza od strane Poslodavca, pisanim podneskom upozoriti i zatražiti očitovanje od Poslodavca

 

e) u slučaju kršenja ugovornih obveza od strane Poslodavca obavijestiti Zavod uz predočenje dokaza da je Poslodavac pisanim putem upozoren na kršenje ugovornih obveza

 

 

To je dio koji se tiče Polaznika.

 

Sad mene zanima stavak C. Budući da sam takvog zanimanja da moram imati položen stručni ispit, inače ne mogu raditi u struci: (a ja ne želim raditi u struci)

 

Što ako polaznik ne položi stručni ispit u danom roku, samim time ni ne dostavi potvrdu o položenom stručnom ispitu?

Koje su sankcije?

Jedan Hzz kaže da nikakve jer ne mogu tražiti povrat sredstava od Polaznika (navodno da je takav zakon donesen tek nedavno. NAVODNO!)

 

Drugi Hzz kaže da je Polaznik dužan vratiti sredstva koja su bila utrošena na polaznika.

Budući da u ugovoru apsolutno nigdje ne piše koje su "sankcije" ako polaznik ne položi i ne dostavi potvrdu o položenom stručnom ispitu, ne znam koja je zapravo istina?

 

Da li se od polaznika može tražiti povrat sredstava?

 

Ako je netko bio u takvoj situaciji ili ima ideju gdje bi se točno moglo provjeriti (u kojem zakonu/pravilniku) bila bih jako zahvalna da mi se javi!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, već sam to proučila. Problem je u tome što sam ja odradila godinu dana, dakle ne raskidam ugovor u toku rada. (post 14)

 

Znači, ipak se vraća sav iznos koji je primljen (bruto+putni) ako se ne položi ili ne izađe na stručni ispit? (Zakon o SOR)

 

Nisam potpisivala bjanko ni bilo kakve druge zadužnice, dakle ostaje jedino izvansudska nagodba/sudska odluka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram priznati da ni ja nisam čuo da je itko zbog nepolaganja SI-a bio u obvezi vratiti sredstva, iako ova točka C ide u tom smjeru. No tada bi to trebalo biti decidirano istaknuto u ugovoru, a ne da čovjek uđe u nešto u što nije siguran da želi.

 

O "jedinstvenosti" stava kod HZZ-a nema smisla pričati.

 

Vidite si neka iskustva i na ovom linku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru, već sam to proučila ali zapravo nisam naišla na nikakav konkretan odgovor. Jel imate kakav savjet, što učiniti, koga kontaktirati da mi može točno reći kako postupiti?

 

(Proučavala sam ugovore o srednjoškolskom školovanju jedne osobe u obitelji, gdje stoji da je osoba dužna izvršavati to i to, položiti taj i taj ispit. Ukoliko dođe do kršenja ugovornih obveza, osoba je dužna vratiti sva sredstva ---- uvećana za kamatu)

 

Da li znate za osobe koje nisu položile/nisu pristupile stručnom ispitu, što je bilo s njima?

(ako imate takva saznanja)

 

p.s. Rečeno mi je i da moje neznanje i nepoznavanje Zakona o obveznim odnosima ne može biti opravdanje.

(Da je bilo točno navedeno što će biti ako ne položim/pristupim stručnom ispitu, ne bih nikad potpisala taj ugovor, jer sam bila jednom u sličnoj situaciji,radilo se o osposobljavanju za jedno radno mjesto, ali tada su bile navedene i sankcije pa jednostavno nisam pristala na potpisivanje ugovora i odustala od svega)

 

Da li bi sankcije trebale biti navedene u ugovoru, te može li se "pozivati" na to ukoliko dođe do problema'

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel imate kakav savjet, što učiniti, koga kontaktirati da mi može točno reći kako postupiti?

 

Da budete 100% sigurni, zatražite pismeno očitovanje Ministarstva.

 

Da li znate za osobe koje nisu položile/nisu pristupile stručnom ispitu, što je bilo s njima?

 

Nikakve probleme nisu imali.

 

Da li bi sankcije trebale biti navedene u ugovoru, te može li se "pozivati" na to ukoliko dođe do problema'

 

To bi bila stvar dokazivanja u dijelu koji bi se ticao nesporazuma kao jednog od razloga ništetnosti. Ali s upitnim uspjehom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da budete 100% sigurni, zatražite pismeno očitovanje Ministarstva.

 

.

 

Kojem bih se točno Ministarstvu trebala obratiti?

 

Da li su ti Vaši poznanici imali općenito obvezu položiti stručni ispit da bi mogli obavljati svoju djelatnost? (neke profesije imaju reguliranu obvezu - npr. medicinski djelatnici, prosvjetni djelatnici) ili se radi o osobama koje su mogle odlučiti žele li polagati ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ministarstvu nadležnom za poslove rada.

 

Što se ovih polaznika SI tiče, koliko mi je poznato, nisu imali obvezu polaganja SI, ali navedena obveza mi je smiješna tj. ona ima smisla jedino i isključivo ukoliko bi vas poslodavac po polaganju SI-a sigurno zaposlio. U protivnom kakva je logika obveze polaganja i položenog SI-a, ako onda ionako idete na burzu. No, to je samo moje mišljenje.

 

Međutim, pogledajte si pitanje pod brojem 4. ovdje (nije isto, ali ...).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je godina dana osposobljavanja prosla (krajem 2015. sam završila), dakle sad teče onaj rok od 6 mjeseci za dostavu potvrde o položenom stručnom ispitu. Ne radim više na tom radnom mjestu, niti mi je ponuđeno da ostanem. Zaposlena sam drugdje i to ne u struci. I meni bi bilo logično da je tako kako ste naveli.

Poslodavac me nije ugovorom obvezao da položim ispit (provjerila sam ugovor).

 

Samo Hzz je ugovorom tražio to, u Čl 7, stavak c). ( Što sam slučajno saznala u toku razgovora sa sadašnjim kolegama, išla provjeriti i vidjela da je tako)

 

Prije neka 3 tjedna krenuli su aneksi ugovora u kojima stoji da se Čl 7 st. C) BRIŠE (saznala jučer, vidjela Aneks) al se radi o drugom zanimanju. I osposobljavanje te osobe još uvijek traje. Međutim, u prvom ugovoru je ta osoba isto potpisala pa vjerojatno ima zanimanje u kojem, ako želiš raditi u struci, moraš imati položen stručni ispit.

 

Proučila sam sjednice Upravnog vijeća Hzz-a (ima na službenim stranicama) i ne mogu nigdje naći Izmjene i dopune Ugovora o SOR (tj konkretno brisanje tog Članka),.

 

Samim time, neznam da li i mene obuhvaća to ili ne? (Budući da mi je prošla godina dana SO, imam drugo zanimanje, teče mi vrijeme za dostavu potvrde o SI)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako budu tražili isplatu navest će po kojim propisima.

 

Osobno smatram da je bolje imat položen ispit sada jer se ne zna što budućnost nosi.Ne moraju svi u mirovinu iz iste firme gdje su počeli i radit.Od viška glava ne boli (osim loše rakije i vina)a od manjka da.

 

Nisu li trebali u Ugovoru navesti po kojim propisima će polaznik biti sankcioniran ukoliko ne izvrši obveze? Jer ako su naveli sankcije za poslodavca i zakone u kojima to stoji, zašto nije navedeno i za polaznika, pa da zna na što točno pristaje?

 

Poštujem Vaše mišljenje, u jednu se ruku i slažem s njime.

Ali u drugu ipak ne, te ću razloge zašto je tome tako ostaviti za sebe (tiču se moje struke i rada u njoj)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno smatram da je bolje imat položen ispit sada jer se ne zna što budućnost nosi.

 

Sve pet, ali ukoliko se čovjeku otvori mogućnost zaposlenja, pogotovo u današnje doba, jel nije u interesu apsolutno svima da se zaposli (pogotovo ako je to želja te osobe) umjesto da uči i polaže ispit, a onda tko zna hoće li ili ne dobiti posao u struci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve pet, ali ukoliko se čovjeku otvori mogućnost zaposlenja, pogotovo u današnje doba, jel nije u interesu apsolutno svima da se zaposli (pogotovo ako je to želja te osobe) umjesto da uči i polaže ispit, a onda tko zna hoće li ili ne dobiti posao u struci?

 

Upravo tako, svatko odlučuje za sebe i zna što je za njega najbolje. Ako se i zezne, sam se zezne.

Mene samo muči pravni dio, onaj zbog kojeg sam i otvorila temu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu li trebali u Ugovoru navesti po kojim propisima će polaznik biti sankcioniran ukoliko ne izvrši obveze? Jer ako su naveli sankcije za poslodavca i zakone u kojima to stoji, zašto nije navedeno i za polaznika, pa da zna na što točno pristaje?

 

Poštujem Vaše mišljenje, u jednu se ruku i slažem s njime.

Ali u drugu ipak ne, te ću razloge zašto je tome tako ostaviti za sebe (tiču se moje struke i rada u njoj)

U zakonu je napisano kada poslodavac snosi posljedice vjerovatno idući za time da će osoba kad se već javila za to i položit ispit.

 

Ne tjeram ja nikoga za polaganje ali po meni je bolje imat vrapca u ruci nego goluba na grani.Nitko ne zna kako će se sitaucija u državi mjenjat i što će se u budućnosti sve tražit.

 

Sve pet, ali ukoliko se čovjeku otvori mogućnost zaposlenja, pogotovo u današnje doba, jel nije u interesu apsolutno svima da se zaposli (pogotovo ako je to želja te osobe) umjesto da uči i polaže ispit, a onda tko zna hoće li ili ne dobiti posao u struci?
Ali zaposlenje se uvijek može mjenjat i ići za lakšim i bolje plaćenim poslovima.

 

Bolje je imat više drva za zimu (suhih i iscjepanih) nego u toku zime kupovat svježa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zasto bi poslodavac odgovarao za polaznika, meni u ugovoru koji sam potpisala s poslodavcem ne stoji obveza polaganja stručnog ispita, poslodavac nije definirao to u ugovoru.

 

Kako bi poslodavac odgovarao za polaznika? U zakonu stoji da poslodavac odgovara za svoje eventualne greske i pise koje su to greske. I na koji nacin ce odgovarati. Za polaznika nigdje nista

 

Ažurirano

 

Da li te osobe imaju zanimanja (medicinski djelatnici, ucitelji, odgojitelji..) u kojima im je zakonom regulirano da moraju imati polozen SI ukoliko zele raditi u struci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Poštovana,

obzirom da su se ugovori nekoliko puta mijenjali u razdoblju od kada sam završila SOR do danas, savjetujem Vam da se obratite HZZ Zagreb, središnjica, putem e-maila sa Vašom situacijom. Naime, podružnice Hzz-a često krivo tumače njihove interne upute te ih ne provode jednako. Stoga, pogledajte što ste potpisali u ugovoru, poslikajte ga te se putem maila obratite središnjici. Mailove printajte i odnesite u podružnicu. Svaki slučaj je specifičan stoga trebate imati opisanu svoju situaciju i njihovo obrazloženje da bi riješili nastalu situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj savjet je da vi slobodno položite taj ispit, jer vam je isti plaćen, pa nije loše iskoristiti tu ponudu, no to ne znači da vi morate raditi u struci ako ne želite.

Ja sam položila stručni ispit, i očigledno ne znači baš ništa kad se prijavljujete u državne ustanove na njihove natječaje.

Ne znam što se promijenilo po pitanju SOR-a od 2014/2015, kad sam ja pohađala SOR.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imamo par polaznica u školi. Prema tripartitnom ugovoru poslodavac snosi troškove polaganja ispita (prvi puta)  i polaznici su dužni u roku od 6 mjeseci nakon isteka posljednjeg sufinanciranog razdoblja dostaviti Zavodu potvrdu o položenom ispitu, a uz obrazloženi dopis i kasnije. Ne postoji odredba o vraćanju sredstava poslodavcu ili Zavodu u suprotnom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija