Jump to content

Ovrha na nekretnini i dražba


Gogo01

Preporučene objave

Pozdrav,

 

imam velike brige pa bih zamolio za nekoliko odgovora.

 

Dužan sam banci oko 200000+ kn (ovisno o kamatama i troškovima, ali 200-220k kn) na temelju kredita koji već neko vrijeme ne plaćam jer sam ostao bez posla. Stavili su cijeli kredit na naplatu i pokrenuta je ovrha na nekretnini koja je bila jamstvo. Ima tome već više od godinu dana i mislim da je pitanje dana kada će dražba jer su pokrenuli postupak za prodaju.

 

Zanima me više toga:

 

1. Da li ću ja obavezno dobiti pisanu obavijest na kućnu adresu da je određen datum dražbe? Znači jel po zakonu moram dobiti doma tu obavijest čim bude određen datum? I jel takva praksa da se to šalje?

2. Da li se imam pravo žaliti na to rješenje o održavanju dražbe?

3. Ako se mogu žaliti, da li to odgađa dražbu? (I jel se uopće dobije odgovor prije datuma dražbe?)

4. Da li mogu ponuditi neku drugu imovinu kao garanciju namirenja duga i tražiti dodatni rok od cca godinu dana, a da time odgodim dražbu?

5. Ako se dražba odredi za neki datum, a ja uplatim cijeli iznos duga banci recimo 10 dana prije datuma dražbe, jel to obavezno poništava dražbu ili samo ako banka kontaktira sud i zatraži poništenje?

6. Ako 10 dana prije tražbe uplatim recimo pola dugovanja, jel se i tada provodi dražba ili se odgađa ili poništava?

 

Bio bih jako zahvalan ako mi netko može odgovoriti. Puno hvala unaprijed

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

imam velike brige pa bih zamolio za nekoliko odgovora.

 

Di pokrenuta je ovrha na nekretnini koja je bila jamstvo.

Zanima me više toga:

 

 

4. Da li mogu ponuditi neku drugu imovinu kao garanciju namirenja duga i tražiti dodatni rok od cca godinu dana, a da time odgodim dražbu?

5. Ako se dražba odredi za neki datum, a ja uplatim cijeli iznos duga banci recimo 10 dana prije datuma dražbe, jel to obavezno poništava dražbu ili samo ako banka kontaktira sud i zatraži poništenje?

6. Ako 10 dana prije tražbe uplatim recimo pola dugovanja, jel se i tada provodi dražba ili se odgađa ili poništava?

 

Bio bih jako zahvalan ako mi netko može odgovoriti. Puno hvala unaprijed

 

1, vjerojatno ne, nego pogledajte na internetu ima neki link ili pitajte na sudu, ali to vam ne utjece na odrzavanje drazbe

2 niko vas nista ne pita vise o tome

3 ne, nema utjecaja

4 ne, kasno je, ali vam moze ovrhovoditelj i tu imovinu oteti ako im je 'sladja", oteti vam i prodavati je na drazbi

5 ovrhovoditelj je banka, za njih to radi neki odvjetnik

ako je banka sretna sa novcem koji vi dajete naloze svome odvjetniku da prekine ovrhu

 

6 nemojte uplacivati nista napamet jer cete zakomplicirati sebi situaciju a ovrha moze se nastaviti nesmetano

 

pitanje je da li je ovrha korektna ili neprijateljska, to ovisi o ljudima koji rade kako na sudu tako i odvjetnicima, o bankarima i o postojanju skrivenih ciljeva razloga

 

niste pitali, ali ja vam kazem da iz pitanja se vidi da krivo znate, sto je i gore od neznanja

 

ako mislite da mozete nabvit novac onda neka vam netko od apsolutnog povjerenja kupi taj dug ako je na prodaju

 

dug banka moze prodati

 

moze ga i ne prodati ako ima svoje razloge, na primjer ne zeli riskirati tuzbu, ne zeli da se pojava rasiri ili bilo sto

ali nista vas ne kosta pitati

 

ne zelim vam buditi lazne nade nego samo kazati da ispitate mogucnost

 

opet niste pitali a ja mislim da vam je dobro znati:

 

sud ce traziti da natjecatelj u igri drazbe pokaze da njie neki saljivdzija tako sto ce uplatiti 10 ili 20% posto od cijene po kojoj ce se prodavati kuca.

 

ako je precjenjena, a jest po tome sto je strasno niska likvidnost prodaje nekretnina pa je realna cjena da bi kuce isle "ko alva" ( to je kao neki kolac za kojim su svi ludi?)

bi bila izmedu 30% pa sve dolje do 20% za losije kuce i stanove.

Naravno fantasticni stanovi i kuce bi pri tome i dalje vrijediti desetke mijuna kuna, problem je sto svaka zaba misli da je konj pa hoce potkovice.

 

dakle ako je vasa kuca " realno" procjenjena, tada ako se pojavi samo jedan kupac je moze na prvom rocistu platiti 2/3 te objavljene cijene

ako se na drugom rocistu bude opet samo jedan zinteresirani moze je kupiti za 50% procjene

 

da bi se stvrno prodala treba biti procjena takva da s popustom kuca bude na 25- 30% od "trzisne" pa bi se tu sebe "nasli" i nekakvi "investitori" a ne samo oni koji trebaju kucu

 

ako nije jos ni poceo postupak onda valjda vi mislite da zelite otezati postupak a da se vas nista ne pita u tome

to nije tako

sud ce biti i na vasoj strani i na strani ovrhovoditelja da mu se plati dug, kamate, trosak a da vi zadrzite kucu

 

postupak je cak i korektan, ali stvarnst je takva da su krediti trapula, da je to preskupo za svakoga a nemoguce za mnoge

 

mene su kao ovrhovoditelja dobro "izvozali" ovrsenik je uspio napuhati cjenu kuce koja jest grozna i izgleda jos gore na asurdan iznos

udaljeno od realnosti a ipak u skladu da pravilima za procjenu kojih bi se imali drzati vjestaci da su to procjenjivali

 

tu imate prostora da ako cijena bude prevelika nikoga to ne zanima

 

ako mozete nabaviti sav novac mozete isplatiti ovrhovoditelja ali uvjetujte da nema vise ikakvih potrazivanja i da nema vise ovrhe

 

to je mali iznos duga u usporedbi sa stetom koju vam rade

kakav je to kaos u glavama politicara koji sebi tempiraju takvu bombu nezadovoljstav?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

Moram pitati, da li ste potpuno sigurni da je tako kako ste napisali?

Zahvalan sam na odgovoru, ali mi se naravno ne sviđa :)

 

Nevjerojatno mi je da je moguće donijeti odluku o prodaji nekretnine i odrediti datum dražbe bez da se o tome obavijesti ovršenika. Znam da se može pratiti očevidnik nekretnina, ali više bih volio da se dobije pisana obavijest.

 

Također, ne postoji mogućnost žalbe? Jel to u skladu sa zakonom?

 

Po nekoj logici ako bih uplatio iznos duga prije datuma dražbe zar ne bi nestala osnova da se vjerovnik prisilno naplati i time napravi nepopravljivu štetu ovršeniku?

 

Baš sam sada gledao odluke o prodaji nekretnina na očevidniku nekretnina i vidim da se mnoge prodaju za 2/3 ili čak za 1/3. Pa to nije u skladu sa zakonom! Koliko sam pročitao u ovršnom zakonu to mijenjano i sada je prva dražba 4/5, a druga 3/5. Jel moguće da se i dalje nekretnine prodaju za 2/3 i 1/3???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji mogućnost žalbe ali sama žalba ne odgađa provedbu ovrhe. Tako ste imali prilike u medijima vidjeti slučaj gdje je nekretnina prodana na dražbi a kasnije je sudskom presudom došlo do zaključka kojeg je tada već nemoguće provesti jer kuća je kod drugoga vlasnika koji je kupio legalno kuću i njega kao kupca štiti zakon.

Nego, kako ovrha se provodi na nekretnini ali postoje prethodno upisani.

Kako njih sud poziva ili obavještava o ovrsi koju oni nisu pokrenuli ali su oni prvo upisani na listu tereta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

ali više bih volio da se dobije pisana obavijest.

 

 

Po nekoj logici ako bih uplatio iznos duga prije datuma dražbe zar ne bi nestala osnova da se vjerovnik prisilno naplati i time napravi nepopravljivu štetu ovršeniku?

 

za 2/3 ili čak za 1/3. Pa to nije u skladu sa zakonom! Koliko sam pročitao u ovršnom zakonu to mijenjano i sada je prva dražba 4/5, a druga 3/5. Jel moguće da se i dalje nekretnine prodaju za 2/3 i 1/3???

 

ako "odbijate" primiti preporucene posiljke, nesvjesno ili zato jer ste u americi, moguce je da vas ne obavjeste

moze biti da ne znate ne svojom krivicom

ali ako znate za postupak i ako imate odvjetnika u spisu dobit ce odvjetnik za svako rociste datum ili na kraju posljednjeg rocista ili ako se ne zna kad ce biti onda pismeno

 

ako nema odvjetnika, valjda dobija ovrsenik, ne znam nisam probao

 

dakle ako je sve u redu bit cete prisutni, ta prodaja nista drugacija nije od obicnog rocista, a ona zenskica koja tipka pokusava digitnornom izracunati trecine i petine, sve je vrlo diletantski ali sto cete, nema novaca za ....

 

da pojasnim one petine i trecine

 

ovo je valjda treca izmjena, najorije je bilo 1/2 na 1/3, pa 2/3 na 1/2 a sad je mozda to sto ste vi napisali, nije mi trebalo pa nisam gledao, ali mozda sam vam tocno kazao za vasu situaciju jer je moguce da je vas postupak pokrenut dok je na snazi bila ta varijanta

 

nekakakav princip u pravu bi trebao biti da nema retroaktivnog djelovanja zakona, osim kad je to za osudenika povoljnija varijanta, takvoga se okrivljenika uvjek osudi sa blazom varijantom bila to naova ili stara

 

principi se gaze kad je dobar interes za to

 

ali za ovu primjenu princip se drzi pa se zapocetu ovrhu vodi po pravilim koja su vazila u doba kad je podnesena sudu

ako se odrze dva rocista pa se ne proda, a ovrhovoditelj nema nekakve trikove u rukavu morat ce pokrenti novu ovrhu koja ce biti po trenutnim pravilima, tako nekako

 

mogucnost zalbe, na sto, ne mogu skuziti na sto mislite, ali kako su vam kazali takve zalbe ne odgadaju ovrhu, a ja vam mgu kazati da su na sudu gluhi i za zalbe cak i kad je ovrha bila kriminalna da kriminalnija nije ogla biti, kad se zahvati potpuno nevinoga sud se pravi blesav u strahu da ne otvori mogucnost da oni odgovaraju za stetu

 

nad sudom nema neovisnog nadzora pa svi sudovi uvjek stite svoj biznis

 

oni koji se bave poslovima oko suda imaju neprobojan mentalni zid da zastite postojece stanje, svaka razumna diskusija se odbija, mozete osjetiti nalet strave ako im podvalite kakav "upljuvak" kojeg ne skuze u startu

 

aha, da vam jos pokusam razbistriti to sto bi vi "uplacivali"

 

ma kome? zar vi ne shvacate da nema vise tog posla gdej vi mozete uplacivati rate ili sto ja znam, to je banka ukinula i sad je ta banka samo stranka na u tom postupku na sudu

 

ako i uplatite neki iznos sva je prilika da ce on ici na zajednicki racun banke i novci ce tamo plivati u masi a trebat ce napraviti malu istragu da im se ude u trag.

I na rocistu bi banka rekla da nema pojma i da ce pogledati ali kako to nije dosta da idu dalje sa ovrhm a da cete vi dobiti sav visak novaca nako sto se oni naplate.

 

Ako nemate pojma o rocistima, zapisnicima onda odite u ovrsnu pisarnicu toga suda u mjestu u kojem ste. Kazite im tko ste, pitajte da vam u racunalu pogledaju na vase podatke sto ima od ovr predmeta. Onda trzzite da vas primi sudac, pogledajte spis i pitajte za to placanje, recite sucu uputit ce vas.

Ni sucu nije drago da za tih nekih trideset tisuca eura gubite nekretninu.

Ali kakve su im zakone donjeli i oni su sa jako malim prostorom za djelovanje.

A vi gledajte kako da namaknete novac, ako ne ide nadite neku drugu prijateljsku opciju.

 

Razmislite o suvlasniku ili partneru, o podjeli o nekim varijantama gdje bi placali najam dijela kuce.

kad je vec poslo krivo odustanite od grcevitog drzanja svega kad je ta ideja nerealna.........

 

jesam li dosta pomogao? mislim opcenito ovdje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija