Jump to content

Primjer Kupoprodajnog ugovora za nekretninu u slučaju bankovnog kreditiranja


I_trazi_pomoc

Preporučene objave

Dobar dan,

 

U fazi smo kupovine stana. Kako moramo dići kredit da bi ga kupili trebali bi neki primjer Kupoprodajnog ugovora u kojem postoji Članak u kojem piše da će Prodavatelj biti isplaćen iz kredita.

 

Tražimo stan već neko vrijeme i dolazimo do završne faze koja se čini ne toliko jednostavna, a nemamo puno vremena za pogreške.

 

Našla sam puno primjera Kupoprodajnih ugovora koji su uglavnom svi slični, te svi imaju Članak u kojem kaže da je Prodavatelju isplaćen cjelokupan iznos. Pa ako netko ima iskustva s tim ili možda ima primjer bila bih jako zahvalna.

 

I ako netko zna kako stvarno ide ta procedura nakon što se potpiše Kupoprodajni ugovor, pa odlazi na solemnizaciju i banku, da li i Podavatelj ide sa mnom svuda ili samo do javnog bilježnika. Našla sam neki članak s 15 stvari koje se moraju napraviti pri kupnji stana i spominje se solemniziranje ugovora o kreditu, ali bi to značilo da se mora solemnizirati i Kupoprodajni ugovor (jer to banka želi) i ugovor o kreditu, što moram pripremiti duplu veću svotu novaca za bilježnika.

 

Uglavnom svaki savjet bi mi dobro došao.

 

Hvala. IMT

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

u biti je isto ko i svaki drugi kupoprod.ugovor, samo bi članak o isplati glasio:

Ugovorena cijena od xx xxxx e plativo u kunama prema prodajnom tečaju na dan isplate Banke u kojoj je kupac ishodio stambeni kredit, a Banka će izvršiti uplatu na tekući račun prodavatelja koji se vodi kod XY Banke d.d. IBAN:xyxyxyx.

(namjenski stambeni kredit)

 

U Banku ne mora s vama ako nije hipotekarni kredit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bankarica je rekla da će oni uplatiti njemu i ako sam dobro shvatila trebalo bi biti nešto tipa da će Prodavatelju biti isplačeno kreditom banke, ali to valjda detalji koje sam krivo upila.

Zapravo me čudi da od dosta primjera nema nekog koji spominje kredit banke, zar ljudi češće kupuju kešom? No, hvala na tekstu koji se može staviti u ugovor.

 

I da li ćemo stvarno trebati dva puta solemnizirati isti iznos, jednom za Kupoprodajni ugovor, a drugi put za Ugovor s bankom za kredit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I da li ćemo stvarno trebati dva puta solemnizirati isti iznos, jednom za Kupoprodajni ugovor, a drugi put za Ugovor s bankom za kredit?

 

Ne, na kupopr.ugovoru se ovjeravaju potpisi a ugovor o kreditu se solemizira.

 

Zaboravih napisati da u onom čl. se stavi i dio o kapari ako je bilo iste, na dan zaključenja predugovora, gdje se konačna cijena umanjuje za iznos plaćene kapare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Pozdrav,

imam jedno pitanje na ovu temu jer imamo specifičnu situaciju, pa ako bi ste mi mogli pomoći kako formulirati u članku sljedeće:

Mi kupujemo stan koji se vodi na 2 vlasnika, te ima otkup od MORH-a. Dogovoreno je da će se iz kredita u EURima isplatiti dug MORH-u koji je u kunama, te razlika isplatiti prodavateljima u jednakim iznosima. Kako bi bilo najispravnije definirati taj članak obzirom na tečajnu razliku koju ćemo imati zbog razlike u tečaju kod sklapanja kupoprodajnog ugovora i isplate kredita? 

Određeni dio od ukupne kupoprodajne vrijednosti je isplaćen na ime kapare, a za ostatak da li je ispravno sljedeće:

Ugovorne strane suglasno ugovaraju da će kupac ostatak kupoprodajne cijene
od npr 100.000 eura  isplatiti prodavatelju stambenim kreditom poslovne banke kupca u
roku najkasnije do 30.3.2020.g.

Ostatak kupoprodajne cijene (npr 100.000EUR) Kupac će putem poslovne banke koja mu odobri stambeni kredit isplatiti na način da će na račun državnog proračuna broj: HRxyz, model: HRxy, poziv na broj odobrenja: cccccc, isplatiti iznos od (npr 100.000kn) što je prema srednjem tečaju HNB na dan sklapanja ovog Ugovora 13.500EUR, a koji iznos može prilikom sklapanja glavnog ugovora biti uvećan za zatezne kamate založnog vjerovnika Republike Hrvatske, na ime isplate založnog prava opisanog u ĉlanku 2.st.1. ovog ugovora, dok će preostali iznos kupoprodajne cijene u iznosu od 86.500EUR isplatiti svakom prodavatelju u jednakom iznosu pri čemu će Prodavatelj 1 isplatiti 43.250EUR na račun HRxyz te Prodavatelju2 isplatiti 43.250EUR na račun HRxyz. Eventualne tečajne razlike na dan isplate kredita snosi Kupac.
Prodavatelji se obvezuju do trenutka primopredaje nekretnine ishoditi brisovno oĉitovanje od založnog vjerovnika Republike Hrvatske kojim će se predmetna nekretnina osloboditi od tereta pobliže opisanog u ĉl.2.st.1. ovog predugovora.

Hvala puno unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih volio da ste od MORH-a tražili pismo namjere u kojem bi vam naveli točan iznos njihovog potraživanja a ujedno vas obavijestili o brisovnom očitovanju, kome i kada bi ga izdali.

No svejedno, taj čl. ugovora bi trebao glasiti (uz prilagodbu već napisanim člancima) da su "Stranke suglasne da je ugovorena kupoprodajna cijena 100 000 Eur, plativo u HRK prema prodajnom tečaju na dan isplate Banke u kojoj je kupac ishodio stambeni kredit a Banka će izvršiti uplate na slijedeći način:

-100 000 HRK uplatiti će se na račun državnog proračuna IBAN..... , temeljem isplate ostatka (ili čega već) potraživanja od strane RH prema prodavateljima i upisanog založnog prava iz čl. xy,

-ostatak ugovorene kupoprodajne cijene isplatiti će se u jednakim dijelovima na tekući račun prodavatelja I koji se vodi kod Banke X pod brojem 123456789, te na tekući račun prodavatelja II koji se vodi kod Banke Y pod brojem 987654321.

Tu možete dodati i kaparu ako se umanjuje iz ugovorene cijene.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija