Jump to content

bolovanje duže od 42 dana


brba

Preporučene objave

Molim pomoć znalaca, za obračun bolovanja, koje traje duže od 42 dana.

 

 

Imam 39 godina radnog staža, radim neprekidno na neodređeno vrijeme u istoj tvrtki od 2008.god. i sada sam na neprekinutom bolovanju od 21.01.2016.god. (od 21.01. do 03.03.2016.god. – 42 dana, a od 04.03.2016.god. 43. dan, pa na dalje). Na bolovanju ću vjerojatno biti još najmanje 3 – 6 mjeseci sa istom šifrom (dijagnozom) F 43.2

 

 

Naknada za bolovanje u 02/2016.god. je iznosila 6.458,00 kn (što je cca. 68 % od prosječno prikazane isplaćene neto plaće u prethodnih 6 mjeseci prije nastanka bolovanja, a koja je prikazana u iznosu od 9.492,00 kn).

 

 

Naknada za bolovanje u 03/2016.god. je iznosila 4.787,00 kn (što je cca. 50 % od prosječno prikazane isplaćene neto plaće u prethodnih 6 mjeseci prije nastanka bolovanja, a koja je prikazana u iznosu od 9.492,00 kn).

 

 

Prema Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju (NN 80/13 i 137/13) i Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja, od 26.02.2014.god., visina naknade plaće je određena člankom 86.

 

 

Članak 86.

 

 

Naknada plaće koja se isplaćuje na teret sredstava Zavoda ako Zakonom nije drukčije propisano iznosi:

 

 

1. 70% od osnovice za naknadu plaće za prvih šest kalendarskih mjeseci neprekidne privremene nesposobnosti,

2. 80% od osnovice za naknadu plaće od prvog sljedećeg dana nakon isteka roka neprekidnog trajanja privremene nesposobnosti iz točke 1. ovoga stavka,

3. 100% od osnovice za naknadu u slučajevima propisanim člankom 55. stavkom 2. točkama 2. do 7. Zakona,

4. 50% zadnje isplaćene naknade plaće od prvog sljedećeg dana nakon isteka 18 mjeseci privremene nesposobnosti po istoj dijagnozi bolesti, bez prekida, u skladu s člankom 52. Zakona.

 

 

Ako se primjene prije navedene zakonske odrednice, bolovanje mi je trebalo biti isplaćeno u najmanjem iznosu od 70 % prosječne prikazane isplaćene neto plaće u prethodnih 6 mjeseci prije nastanka bolovanja, a to iznosi 9.492,00 kn x 0,70 = 6.644,40 kn. U knjigovodstvenom servisu koji vrši obračun plaće i bolovanja za našu tvrtku mi tvrde da je prema „nekakvoj i nečijoj odluci“ (mene zanima kako je to regulirano zakonom i kojom dopunom navedenih postojećih zakona) maximalni iznos za bolovanje nakon 42 dana 4.257,28 kn.

 

 

Navodim također da mi kolega, sa istom šifrom bolovanja (na bolovanju je od 09/2015.god.) prima naknadu za bolovanje u visini od 80 % prikazane isplaćene njegove neto plaće u prethodnih 6 mjeseci prije nastanka bolovanja, pa me zanima kako je moguće da neki dobivaju 80 %, a drugi „nekakav“ maximalni iznos za bolovanje.

 

 

Kome se treba obratiti radi revizije obračuna visine naknade plaće dok sam na bolovanju i da mi se u napisanoj formi navedu koje zakonske odredbe se primjenjuju i od kada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 55. Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju

("Narodne novine", broj 80/13 , 137/13 )

 

 

(3) Visinu naknade plaće koja se isplaćuje na teret sredstava Zavoda utvrđuje Zavod, s time da najviši mjesečni iznos naknade plaće, obračunate prema odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, ne može za puno radno vrijeme iznositi više od proračunske osnovice uvećane za 28%, osim naknade plaće iz stavka 2. točaka 3., 4. i 8. ovoga članka

 

Članak 60.

Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja

("Narodne novine", broj 49/14 , 51/14 - ispravak, 11/15 , 17/15 )

 

 

(1) Visina novčane naknade iz članka 54. ovoga Pravilnika iznosi 70% od osnovice za naknadu utvrđene u skladu s člankom 59. ovoga Pravilnika, s time da tako utvrđena novčana naknada ne može iznositi više od najvišeg iznosa mjesečne naknade plaće utvrđene prema članku 55. stavku 3. Zakona.

 

primjena od 01.07.2013. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija