Jump to content

ugovor o darivanju i nužni dio


diva

Preporučene objave

Poštovani,

da vam ukratko opišem situaciju prije samog pitanja....moja majka je naslijedila nekretninu (staru kuću s dvorištem) od svojeg pok. majke s time da su otac i majka za vrijeme braka sagradili novu kuću na mjestu stare kuće....obzirom da majka i otac nisu u dobrim odnosima otac traži od majke da prepiše polovicu kuće na njega ili će sudskim putem tražiti svoj dio....poznato mi je da isti ima u slučaju smrti majke na nužni dio....moja majka bi htjela za života darivati kuću meni te me zanima da li otac u slučaju njezine smrti ima pravo tražiti nužni dio obzirom da sam ja kao njegova kćer postala vlasnica iste nekretnine i da li se može kako izbjeći da otac ne dobije polovicu kuće odnosno nužni dio? da li otac može tužiti sudskim putem majku da dobije polovicu kuće ili ima samo pravo na iznos uložen u kuću?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.moja majka bi htjela za života darivati kuću meni te me zanima da li otac u slučaju njezine smrti ima pravo tražiti nužni dio

osnov za takav zahtjev bi naravno postojao.
da li otac može tužiti sudskim putem majku da dobije polovicu kuće ili ima samo pravo na iznos uložen u kuću?
obzirom da se u konkretnom slučaju nebi moglo pričati o nadogradnji,dogradnji ili adaptaciji,to je jasno kako se radi o novoizgrađenom objektu,a što bi se imalo smatrati zajedničkom imovinom ili bračnom stečevinom.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poznato mi je da isti ima u slučaju smrti majke na nužni dio....moja majka bi htjela za života darivati kuću meni te me zanima da li otac u slučaju njezine smrti ima pravo tražiti nužni dio

 

Pola kuće već je sada očevo vlasništvo temeljem bračne stečevine, jer je kuća sagrađena za braka sredstvima zarađenim za trajanja braka (pretpostavljam).

 

U slučaju majčine smrti otac naslijeđuje zajedno sa djecom na jednake djelove majčin dio ostavine - dakle na svoju polovinu još i polovinu majčinog djela, isto kao i vi.

 

 

obzirom da sam ja kao njegova kćer postala vlasnica iste nekretnine

Niste kao kćer postala vlasnica ničega . Kuća je vlasništvo oca i majke, a vi kao kćer naslijeđujete u trenutku smrti roditelja.

 

da li se može kako izbjeći da otac ne dobije polovicu kuće odnosno nužni dio?

Čak i da majka prepiše kuću na vas, otac bi mogao osporiti takav ugovor u djelu koji se odnoi na bračnu stečevinu.

 

da li otac može tužiti sudskim putem majku da dobije polovicu kuće ili ima samo pravo na iznos uložen u kuću?

Kolega Matrix je odgovorio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obzirom da majka i otac nisu u dobrim odnosima otac traži od majke da prepiše polovicu kuće na njega ili će sudskim putem tražiti svoj dio....poznato mi je da isti ima u slučaju smrti majke na nužni dio..

 

majka je nasljedila kuću ( i zemljište) koja je imala svoju vrijednost(osibna imovina).

umjesto stare kuće izgrađena je nova kuća (komunalije su predpostavljam bile priznate ).

otac bi mogao tražiti povrat 1/2 ulaganja(ako ima dokaz o ulaganju) u rekonstrukciju kuće(izgradnju nove kuće). ali presuda Vrhovnog suda RH broj:Rev 580/07-2 takav povrat ulaganja osporava obzirom da je ulaganje dobrovoljno. neka otac sudskim putem traži svoje.

(to je pametnije nego prihvatiti njegove zahtjeve)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..moja majka bi htjela za života darivati kuću meni te me

 

sa svojom imovinom majka može slobodno raspolagati pa i darovati je.

 

Ažurirano

 

..poznato mi je da isti ima u slučaju smrti majke na nužni dio...?

 

samo nasljednici imaju pravo na nužni dio.

nužni nasljednici su djeca i bračni partner.

 

obzirom da su u lošim odnosima predpostavljam da ne žive zajedno i da su rastavljeni.

nakon rastave braka bivši bračni partneri nisu nasljednici (ne nasljeđuju jedan drugoga).

brak je po zakonu prestao postojati ako partneri ne žive zajedno više od godinu dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

otac bi mogao tražiti povrat 1/2ulaganja(ako ima dokaz o ulaganju) u rekonstrukciju kuće(izgradnju nove kuće)
kada su izvršeni radovi i vrijednost uloženog na građevini u takvom opsegu da stari objekat gubi svoj identitet pri čemu nastaje novi,tad se u konkretnom slučaju radi o zajedničkoj građevini izvabračnih drugova.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani

Radi se o slijedećem i mislim da je srodno ovoj temi.. ..

ukratko..

Otac je umro davno. Nasljednici su.. ja, sada pokojni brat i majka svi po 1/3 osim kuće gdje je majka dobila 1/2 kuće. Pok. brat se dva puta ženio, iz svakog braka po jedno dijete. Sa majkom sam napravio ugovor o doživotnom uzdržavanju. Usprkos tome, majka je htjela da mi sve darovnim ugovorom prije smrti daruje, što je i učinila, a ostala je samo po ugovoru o doživotnom osiguranju tel. linija i posljednja mirovina.

Pitanje..

Dali djeca od pok. brata mogu tražiti nužni dio od dijela koji mi je pok. majka darovala za svog života, odnosno imaju li nilo kakvo pravo na dio, obzirom na navedeno, a ja sam se uknjižio u gruntovnicu na sve nekretnine?

Hvala Vam unaprijed na odgovoru..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, većina imovine majke vam je darovana, a ne stečena ugovorom o doživotnom uzdržavanju?

 

Tada će djeca pokojnog brata imati opciju tražiti uračunavanje učinjena darovanja zbog eventualne povrede prava na nužni dio, pod uvjetom da im je isti i povrijeđen odnosno da iz ostatka imovine iza vaše majke neće dobiti vrijednost svog nužnog dijela.

 

Inače, situaciju s majkom ste mogli elegantno riješiti ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju, gdje njena imovina prelazi na vas odmah, ako se tako dogovorite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mnogo toga mi nije jasno, no, šta je tu je...

nije mi odvjetnik tu prisutan (upravo otputovao na godišnji odmor) pa nemam koga pitati za stručan savjet..

Šta sa dijelom koji sam darovao mojoj djeci i oni su se uknjižili?

Dali to ostaje njima ili se to sve poništava u slučaju tužbe?

Znači li ovo se samo odnosi se na majčinu imovinu, i kako sam zaključio njih dvoje djece imali bi svaki po 1/8 dijela od majke..

Imate li neki savjet kako da ovo povoljno riješim za sebe?

Napominjem da je jedan od nasljednika nekontaktibilan, odnosno vrlo problematičan..

 

Hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šta sa dijelom koji sam darovao mojoj djeci i oni su se uknjižili?

Dali to ostaje njima ili se to sve poništava u slučaju tužbe?

 

Matrix vam je odgovorio.

 

Znači li ovo se samo odnosi se na majčinu imovinu, i kako sam zaključio njih dvoje djece imali bi svaki po 1/8 dijela od majke..

 

Da, ja sam spomenuo 1/4 na njih dvoje, a onda se ona opet dijeli, pa ispada 1/8 na svakoga.

 

Imate li neki savjet kako da ovo povoljno riješim za sebe?

 

Ha, gledajte - što je učinjeno, učinjeno je. Ispraviti se ne može, pogotovo jer je "otišlo" i dalje (vi darovali svojoj djeci) i sad nema druge doli pričekati da vidite što će vrijeme donijeti. Ali, da me krivo ne shvatite, neka se to desi čim kasnije. A možda ni neće potraživati nužni dio, tko zna? Puno toga je još u zraku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To se samo može dogoditi budali kao meni... Još sam nešto zaboravio, a možda popravi nešto... Majka je dobila dio nekretnine (zemljišta) na dar od treće osobe, a dio kuće otac joj je ostavio (darovao) oprukom, koja nije stečena u braku.. Dali je majka to mogla darovati meni, a da ne pripada nužnom dijelu,...

g. Matrix i G-man Hvala Vam na odgovoru.. ja i pravo definitivno nismo na istoj frekvenciji

uređeno: od vuckov
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima.

Imam još pitanja da li se smatra da je brak prestao ako otac 13 godina nije

živio s majkom i sad obzirom da zbog financijskih prilika opet živi s nama ali oni nemaju nikakav odnos niti ne razgovaraju. Da li otac ima pravo na nužni dio ako majka i ja sklopimo ugovor o dosmrtnom uzdržavanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li otac ima pravo na nužni dio ako majka i ja sklopimo ugovor o dosmrtnom uzdržavanju?
na posredan način bio bi lišen prava na nužni dio,no ako vi ugovor sklapate isključivo radi toga bez pružanja izdržavanja što i jeste bit takvog pravnog posla,postojala bi osnova da se ugovor napada....

…………………………

"" ugovor o doživotnom uzdržavanju kada su ga stranke stvarno zaključile (dakle, ne

radi se o simuliranom pravnom poslu) može predstavljati djelomično naplatni i djelomično darovni

ugovor ako postoji suviše velik nerazmjer između činidbe otuđivaoca imovine i protučinidbe davaoca

uzdržavanja pa se radi o mješovitom karakteru ugovora, a što tužitelj upravo u tužbi i tvrdi. Sud je

dužan u parnici utvrditi te okolnosti, jer bi u protivnom postojala mogućnost da se u obliku takvog ugovora o doživotnom uzdržavanju izigraju nužni nasljednici, lišavajući ih njihova nužnog dijela.""

Vrhovni sud Republike Hrvatske, Rev 252/94, od 29. V. 1997.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa majkom sam napravio ugovor o doživotnom uzdržavanju. Usprkos tome, majka je htjela da mi sve darovnim ugovorom prije smrti daruje, što je i učinila,

 

moguće da je majka htijela da ti da nekretninu za svog života što odgovara ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju. možda je to bila njena namjera ugovor o dosmrtnom uzdržavanju (za života primatelja uzdržavanja njegove nekretnine navedeno u ugovoru postaju vlasništvo pružatelja uzdržavanja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možda je to bila njena namjera ugovor o dosmrtnom uzdržavanju

možda,no u tom slučaju bi ugovor morao ispunjavati sva potrebna obilježja koja ga čine upravo ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju,a jedno od ti obilježja je i protučinidba na strani davatelja uzdržavanja,što u biti i čini takav ugovor teretnim pravnim poslom.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija