Jump to content

Pobijanje nasljedne izjave date u zabludi


ivisplit

Preporučene objave

Poštovanje,

 

Nakon smrti oca održana je ostavinska rasprava kojoj su pristupili ja, moj brat i majka. Majka nije podnijela zahtjev za izdvajanje bračne stečevine pa koliko sam ja shvatio zakon u tome slučaju se ostavina dijeli na tri jednaka dijela. Ja i brat smo se odrekli prava na 1/3 u korist majke. Ostavinsko riješenje je postalo pravomoćno.

Razlog zbog kojega sam se odrekao prava na 1/3 je usmeni nagovor brata i majke da sva ostavina bude upisana na majku zbog toga što je brat bio u procesu dobivanja stana od određene institucije (ne želim ovde navesti točno koje) pa nije smio imati ništa upisano na njegovo ime. Po usmenom dogovoru bilo mi je rečeno da će majka meni i bratu darovati 1/3 ostavine (kuće i stana) nakon što brat stan dobije. Brat je inzistirao da bude sve na majku jer da sam ja ustrajajo na 1/3 nasljedstva u tome slučaju bi vlasnik 2/3 postala majka, a ja 1/3 ostavine. Njegov argument je bio da u slučaju majčine smrti ja mogu tražiti polovinu njene 2/3. Bratu je u međuvremenu ta institucija dodijelila stan i sada on meni osporava pravo na 1/3. Majka bez njegove suglasnosti ne želi nikome darovati po 1/3. Želim nadodati kako sam tek nakon pravomoćnosti riješenja ostavinske rasprave saznao da je u vrijeme rasprave brat već bio u posjedu jednoga stana kojega je kupio na kredit podignut na hipoteku stana koji je bio dio ostavine. Hipoteka je podignuta na majčino ime i vjerojatno je ona bila upisana na taj stan koji je u međuvremenu brat prodao dok hipoteku na stan koji je bio dio ostavine još nije skinuo. Od tada i ostavinske rasprave je prošlo oko šest godina.

Ja trenutno živim kao podstanar i nemam na sebe upisano ništa kao i u vrijeme ostavinske rasprave, majka živi u stanu iz ostavine, brat živi u tome stanu koji mu je ta institucija dodijelila.

 

Molim vas da mi odgovorite dali postoje osnove za pokretanje parnice na sudu u kojoj ću pobijati svoju izjavu u ostavinskoj raspravi jer je dana u zabludi odnosno u zabludu su me doveli majka i brat te tražiti ponavljanje ostavinskog postupka.

 

Hvala

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Molim vas da mi odgovorite dali postoje osnove za pokretanje parnice na sudu u kojoj ću pobijati svoju izjavu u ostavinskoj raspravi jer je dana u zabludi odnosno u zabludu su me doveli majka i brat te tražiti ponavljanje ostavinskog postupka.

 

Hvala

 

sad možeš samo kukat i plakat što si bio naivan. odrekao si se nasljedstva iz oca?

izjava o odicanju nasljedstva je nepoziva. nema zablude i razloga za ponavljanje postupka.

iza majke možeš dobiti 1/2 stana( ako ga ugovorom o doživotnom uzdržavanju ne da bratu) opterećenog hipotekom. zbog hipoteke stan bi mogao biti prodan radi namirenja duga ako kreditni dužnik prestane plaćati kreditnu obvezu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Pretpostavljao sam da ne mogu ništa učiniti.

To je ovde tako kad želiš najbolje za familiju pa zanemariš savjete drugih onda ispadneš glup i naivan pa ti ne preostaje ništa drugo nego kukat i plakat. Računam da me toliko koštala ta škola.

 

Još samo par pitanja.

Ako majka daruje bratu više od onoga koliko bi mu pripalo nasljedstvom dali parnicom na sudu ja to mogu osporavati odnosno tražiti 1/2 svega koliko bi meni pripalo nasljedstvom.

Ako brat bude u međuvremenu ulagao, nadograđivao kuću i stan dali u slučaju da dobijem 1/2 moram bratu vratiti uloženo.

Dali postoji bilo kakva mogućnost da nakon majčine smrti, ako nisam prekršio zakon u odnosu prema ostavitelju (zanemarivanje i slično), ja ostanem bez 1/2 nasljedstva odnosno da nemam prava niti parnicom tražiti 1/2.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako majka daruje bratu više od onoga koliko bi mu pripalo nasljedstvom dali parnicom na sudu ja to mogu osporavati odnosno tražiti 1/2 svega koliko bi meni pripalo nasljedstvom.

ukoliko bi izvršenim darovanjem bilo povrijeđeno vaše pravo na nužni dio,tad bi mogli u ostavinskom postupku prigovoriti i zahtijevati namirenje nužnog dijela,a koji bi u vašem slučaju iznosio 1/4-inu.

Ako brat bude u međuvremenu ulagao, nadograđivao kuću i stan dali u slučaju da dobijem 1/2 moram bratu vratiti uloženo.

ukoliko bude ulagao u nekretnine ostaviteljice,mogao bi u ostavinskom postupku zahtijevati povećanje nasljednog dijela,iz razloga što je doprinosio u povećanju ostaviteljicine imovine.
Dali postoji bilo kakva mogućnost da nakon majčine smrti, ako nisam prekršio zakon u odnosu prema ostavitelju (zanemarivanje i slično), ja ostanem bez 1/2 nasljedstva odnosno da nemam prava niti parnicom tražiti 1/2.
nažalost postoji ukoliko majka teretnim pravnim poslom bude raspolagala imovinom.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija