Jump to content

napasni susjed prijavljuje pse


step0

Preporučene objave

Pozdrav.

 

Zivimo na sporednoj cesti u kuci s velikom neogradenom okucnicom. Imamo dva psa, dobermana i malog mjesanca. Mjesanac zivi s nama vec 9 god., a doberman 2 god. Psi nisu nimalo opasni. Doberman niti laje niti se obazire na ljude niti radi probleme osim sta je znao macke naganjat, ali na to pazimo i sprecimo ga, dok mjesanca vec svi susjedi znaju i cak ga i kao pozdravljaju kad ga vide i zezaju se s njim ili ni ne obracauju paznju na njega, znaci s njim apsolutno nikakvih problema, svi susjedi bi ga hipotetski, tako rec, i u svoje dvoriste pustili da im dode, ali ne ide. Kad god je mjesanac vani sam, nasem je teritoriju, ne ide nigdje okolo, iako je rijetko vani sam, najcesce je u kuci il s nekim od ukucana vani, dok je doberman uvijek zatvoren u boksu ako nije netko od nas vani. Imamo jedne napasne susjede koji se stalno s nekim svadaju, i svadaju se i izmedu sebe, i svadali su se i s mojim pokojnim tatom. Ove godine su poceli prijavljivati nas stalno za dobermana da im gazi vrt, i to dok jos u vrtu nista nije ni bilo posadeno. Njihov vrt je 50 m od nas, znaci nisu blizu, nisu prvi susjedi. Otkud susjed moze znat da je bas moj pas napravio neku stetu, ako je uopce i napravljena, a uz to pas je ili s nama vani pod kontrolom ili zatvoren. Komunalni redar je prvi put dosao, i mama i psi su bili vani oko kuce i tad je samo upozorio da psi moraju biti zatvoreni. Kako susjed nije prestajao prijavljivat, dosao je ponovo kad nikog nije bilo kod kuce, doberman je bio zatvoren, a mjesanac je bio sam ispred kuce, i komunalni redar je napisao kaznu od 1000 kn jer je taj mali mjesanac bijeli bio pusten. A taj napasni susjed nije ni spomenuo mjesanca, a niti on sigurno ikud ide i ista radi, jer nitko nikad nije za njega nista rekao, naprotiv, znali su rec kao on je tu nas domaci vec, i rijetko je sam vani, posto je deda koji zivi s nama uglavnom kod kuce.

 

I ja vas molim sad za savjet sta da radim, jer nisam sam pametan, a ne zelim probleme s nikim.

Nismo neki nerazumni bahati ljudi, da bi pustili da psi rade probleme i pravili se da nije nista. Najradije bi ogradili sve oko kuce, i to smo i planirali jednog dana bez obzira na pse, al nismo u financijskoj mogucnosti trenutno za to posto te okucnice ima stvarno dosta. Nije mi ni jasna ta kazna od komunalnog. Koji je problem ako su psi na svome i nisu opasni, niti reagiraju na ikog, a uz to su uglavnom vani pod kontrolom s nama, zasto pas nebi bio pusten na teritoriju svog vlasnika. U krajnjem opcem slucaju najcesce je i namjenjen da cuva svoj prostor. I tog dobermana smo uzeli da se mama osjeca sigurnije jer mi je nedavno tata umro, al kao sto sam vec sve rekao, nit je opasan, nit je pusten neodgovorno da klati potpuno sam okolo. Eto, molim vas za savjet, kako da se rjesim komunalnog redara i prvenstveno tog napasnog susjeda, ako je to moguce ikako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i komunalni redar je napisao kaznu od 1000 kn jer je taj mali mjesanac bijeli bio pusten.

Eto, molim vas za savjet, kako da se rjesim komunalnog redara i prvenstveno tog napasnog susjeda, ako je to moguce ikako.

 

ako je pas bio na javnoj površini bez nadzora komunalni redar je mogao napisati kaznu.

kome je napisao kaznu? ko je vlasnik psa(vlasnik je upisan na čipu kojeg pas dobije sa cijepivom)? kako je inspektor utvrdio ko je vlasnik psa?

komunalnog redara ćeš se rješiti ako psi ne idu na javnu površinu bez nadzora (ako su u okviru vaše nekretnine).

susjeda ako odseli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidiš. Ja sam sa psima odrastao i obožavam ih.

Srećom pa smo imali ograđeno dvorište i svi su bili sretni i zadovoljni.

 

A kada šetam sa psom po ulici i kada mi se iz neograđenog dvorišta agresivno zaleti pas na moga psa, ne moram ti reći što bih napravio da sam mrvicu luđi.

Ja i toga psa volim, ali ako me napada onda mi je neprijatelj.

A ako me neprijatelj agresivno napada, ne moram reći kako ću postupiti.

 

A zamisli da nečije dijete nosi na rukama mačku i prolazi pokraj tvoje kuće.

I pas se zaleti i evo ti problema, manjih ili većih, ovisi o sreći/nesreći.

 

Dalje, sigurno se ponekad dogodi da tvoj pas obavi nuždu na susjedovom posjedu.

Vrtu, dvorištu,ispred kuće ,nebitno.

 

Iako ti je kuća na sporednom putu, i koliko god da ti je susjed blesav, mislim

da je pošteno ovdje reći da bi si stvarno trebao ograditi posjed da možeš

mirno uživati sa svojim ljubimcima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U malom mjestu zivimo, pa svako svakog skoro zna. Pretpostavljam da je tako redar napisao kaznu, ali psa sigurno nije nasao na javnoj povrsini, i to jos tog o kojem ni nije rijec.

 

Ja znam i svjestan sam da nije u redu ako pas unistava ili obavlja nuzdu u tudem dvoristu. Ali zivimo na selu, za susjeda ne znam kako je siguran da mu je moj pas unistio ista, jer kao sto sam rekao, uglavnom je pod nadzorom ili zatvoren. A sto se nuzde tice, zivimo prakticki na selu, takve stvari su sastavni dio sela, i na moj posjed dodu drugi psi ponekad, sto lutalice, sto neciji psi, i obave nuzdu, al kao sto rekoh to je selo, il poberes i bacis il ostavis i propadne u zemlju, ne radimo neku buku oko toga. Uz to, pas, taman da nekad i obavi kod susjeda, ne obavlja stalno tamo, jer cistimo to iz njegovog boksa svakodnevno, da ne bi bilo zabune. Ne opravdavam to ni svog psa, al mislim da zbog toga tuzit komunalnom i

radit buku oko toga ne prilici ni selu ni zdravom razumu ni dobrosusjedskim odnosima.

 

Svjestan sam takoder da bi bezo obzira na sve najbolje rjesenje bilo da ogradim i rjesim se problema, al kazem nismo trenutno u financijskoj situaciji, a ovo sve pricam iz neke perspektive da je obrnuta situacija. A cak su i ostali susjedi ljuti na te sta prijavljuju i rade probleme i svadu, sto mi govori da nisam lud, iako sam se preispitivao milijun puta jesam li lud i u krivu potpuno.

 

Oko opasnosti pasa nemam sta rec vise. Sve sam napisao u prvom postu, psi su zaista bezopasni, nisam jedan od onih vlasnika koji bi pravdali psa ili cak i dijete da napravi neku stetu ili opasnost. Uz to su po treci put ili zatvoreni ili pod nadzorom uglavnom, pogotovo doberman zbog tih macaka. Da postoji ikakva opasnost da napravi stvarno nesto lose, koliko god ga volim, dao bih ga eutanizirati odmah.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svjestan sam takoder da bi bezo obzira na sve najbolje rjesenje bilo da ogradim i rjesim se problema, al kazem nismo trenutno u financijskoj situaciji,

 

Imate farmer žicu za ogradu 1,25 visine 50 metara za cca 250 kn. Na otpadu kupite kakve cijevi za stupove za siću, i napravite uz malo angažmana 100-150 metara ograde za trošak još jedne kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma da. Vidim da je tako. Ali i govna od ljudi uvijek su mogla i uvijek ce, izgleda, moc zaje****ti normalne dobronamjerne ljude.

 

Samo mi ta odredba ili zakon, kako vec, o drzanju pasa nema bas smisla, ne zbog mene samo, nego opcenito. Ima smisla taj zakon samo za te velike i jake pse jer, realno, psi su zivotinje i ima svakakvih ljudi, pa da se utvrdi da postoji mogućnost da se nešto lose dogodi, pa da se to onda primjeni, slicno kao za ovaj zakon za opasne pse. Ima smisla i u gradovima gdje je prometno i zbog nuzde pasa. Da netko ima nekog normalnog psa, neopasnog za ikog i da pas ne moze slobodno setat i trcat po svojem ako nije ogradeno, i to po neprometnom selu gdje se psi normalnih ljudi cak i druze, igraju, sto je bio slucaj i s mojim ovim malim psom. Nema mi smisla primjenjivati to na sve jednako i ograničavati tvoju neku slobodu uzivanja sa ljubimcima, i to jos na osnovu ovakvih nekih prijava ljudi koji to rade iz nekog drugog razloga nevezanog za psa. Jer prema rijecima komunalnog, oni ni ne gledaju u pse koji nisu prijavljeni.

 

Tako da se ja sad osjecam da je na meni izvrsena veca nepravda nego tom susjedu ako je pas i nesto unistio. Da je dosao ljudski i rekao to je i to je, pas ti unistava, ja bi mu se ispricao, nadonadio stetu ako treba i rekao da cu se potruditi pripaziti na psa da ne prilazi tamo vise. Ali eto, s takvima nema razgovora. Kao sto se kaze, pusti govno neka smrdi. Uvijek mora biti netko takav u blizini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako ste i sami rekli, kakvi su drugi ljudi "ljudi", ne možete utjecati. I s tim se bolje ne zamarati.

 

A glede peseka, razumijem vas, ali kao vlasnik jednog "peseka" od cca 35-40-ak kila, ja mogu biti siguran kako će reagirati prema meni te članovima obitelji, ali drugima bogami ne. Lijepo je imati povjerenje u vlastite ljubimce, ali ono može biti bezrezervno samo u slučaju ljudi sa kojima je pas upoznat i u kontaktu na svakodnevnoj bazi (a i tu možda ne 100%, već 99,99%). S drugima ne, jer životinja ima svoje nagone i prema njima reagira.

 

Šta da vam kažem, imao sam slučaj u prošlosti kada su dvije klinke sa sela došle k meni, jako vole pse i sviđao im se tadašnji njemački ovčar (dugodlaki krupni) kojeg sam imao. Bio je zatvoren u boksu, i onda je jedna klinka odlučila otvoriti boks (bez nazočnosti ikoga od nas!) i unutra je gurnula drugu klinku i zatvorila boks. Srećom, pa je pas odgajan da u djeci ne vidi nikakvu opasnost, čak i stranoj djeci, a curica je usto po guranju u boks briznula u plač zbog straha, pa je došao do nje, sjeo pored i lizao je. Na neki način je osjetio da je malena u opasnosti i pokušao je zaštiti. Kada smo čuli komešanje i došli van, meni su se noge odsjekle od pomisli što se moglo dogoditi. Iako je u ovom slučaju sve prošlo da bolje nije moglo niti bih bio kriv za bilo što (osim što bih psa vjerojatno morao uspavati da je postupio zaštitnički prema svom području), od tada je boks išao pod ključ, da više nikad nitko ne napravi štogod slično, a pogotovo da ne moram živjeti sa tom spoznajom, u slučaju tragedije.

 

Ono što želim reći je da su psi, ali i klinci nepredvidljivi, a njihova kombinacija može biti fatalna. Imate nažalost, masu slučajeva gdje su djeca platila životom preveliko povjerenje u kućne ljubimce. Opet ponavljam, ne znači da vaše pse smatram krvoločnima, samo vam nastojim dočarati opasnosti koje se kriju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se s vama, nepredvidljiva su djeca,a i psi, jer kao sto sam rekao i ja i vi, zivotinje su. Ali kako smo naviknuti vec svi stoljecima zivjeti sa psima, od djece do starih, ako si ti normalan kao vlasnik i ako je pas normalan (neagresivan, neistraumatiziran itd.) odogjit ces ga da bude koliko god moze biti civiliziran (kao sto se i odgajaju npr. psi vodici o cijem ponasanju ovisi covjek koji mu je vlasnik), ali nikad ne mozes biti siguran. Zato sam misljenja da se psa koji moze napraviti veliku stetu u bilo kojem obliku (najbitnije, ozljediti nekog covjeka ili zivotinju), i s vlasnicima koji nisu profesionalni dreseri kao ni ja, ne ostavlja samog bez nadzora igdje, da li doma u dvoristu neogradenom, da li u parku za pse u gradu. Pa zato se i ja trudim svog imat na oku kad je samnom vani, koliko god mu vjerovao da nece nikom nista. Sve sta ste i sami rekli u postu prije. Iducom razinom smatram one koji se nazivaju "opasni psi" u zakonu i za koje su mislim odredene posebne odredbe. I najsigurnije bi bilo kad bi svi imali sređenu situaciju što osobno za držanje pasa, što zakonski pravedne odredbe za sve, ali i puno bitnije stvari nisu sređene, sto naravno ni nije opravdanje da se s ovim moze radit sta god tko hoce.

 

I ova tema je otišla u krivom smjeru, jer se ni isprva nije radilo opce o opasnosti pasa, a svjestan sam toga (opasnosti) i ja i itko drugi imalo normalan, da nebi netko nastavio tupiti o opasnosti pasa, mojih ili opcenito. Kazem ovo samo zbog naslova teme, za buduce citatelje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija