Jump to content
Navi_

OIB - Tko nas ima pravo tražiti oib

Preporučene objave

Prije svega pozdrav svima!

Zanima me tko sve ima pravo tražiti naš OIB i komu ga trebamo dati, a komu ne? Primjetio sam da jako puno webshopova prilikom naručivanja proizvoda zahtijeva i unos OIB-a. Zašto im je on potreban ako proizvod kupujem kao fizička osoba za osobnu uporabu? Još i mogu razumjeti da npr. njuskalo traži naš OIB za registraciju jer ćemo prodavati robu, ali mi nije jasno zašto moram ostaviti OIB nekoj trgovini informatičkom opremom od koje samo želim kupiti masku za mobitel ili nekoj knjižari od koje želim kupiti knjigu.

Nadam se da netko može pomoći i unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Ovo me podsjetilo na dolazak Metroa u Zagreb.

Uvijek me fasciniralo da sam se na blagajni, iako sam plaćao gotovinom,

morao potpisati na račun.

Razumio bih da je otpremnica/dostavnica..ali na račun ??!

Kupite 3 kruha, potpis molim.

Pa sam se počeo potpisivati samo sa X.

I svima svejedno, nitko me nije nikada niti pitao niti upozorio za moj X.

A onda su nakon nekog vremena ukinuli tu budalaštinu.

Valjda su shvatili.

A to se događalo i u trgovinama informatičkom opremom nekada prije.

Dođem, hoću to i to, pitaju me za ime i prezime, telefon.

?!?!?!

A onda mi je jednom jedan ok djelatnik na blagajni objasnio da

mu program jednostavno ne dozvoljava preskakanje te rubrike

i dok to ne upiše ne može izdati račun.

Ok, onda je upisao xxx yyy jer se nije mogao sam toga sjetiti.

A u najgorem dućanu namještaja u Hrv, Lesnina zg, isto tako traže

podatke.

Piši xxx yyy rekoh.

Kaže ona ne može.

Ok, onda Pero Perić.

Tel. 091 2345678

Kaže ona ali to ste izmislili. Rekoh da. Ali hoćete li vi prodati ili ne?

Onda je došao neki njihov desetar i kupio sam na to ime.

Nemojte se čuditi spamu poslije.

Prijatelju je Lesnina spamala kako poštanski sandučić tako su i na mobitel slali

šugave reklame.

Podijeli ovu objavu

Nemojte se čuditi spamu poslije.

Prijatelju je Lesnina spamala kako poštanski sandučić tako su i na mobitel slali

šugave reklame.

To me i muči. Nikad prije me nisu zvali na mobitel i nudili mi kojekakve gluposti, dok nisam počeo upisivati broj mobitela u razne "obrasce" za registraciju na internetu (društvene mreže, trgovine i sl.). Od kada sam prvi put upisao broj mob. na jednoj našoj stranici, broj poziva iz raznih pozivnih centara raste eksponencijalno (vjerojatno međusobno dijele baze podataka). Zato me i brine, što tek rade (ili mogu napraviti) s OIB i sl. osobnim brojevima. Osim toga, na stranu to, što rade ili ne rade s tim podacima, pitam se zašto ih traže, jer mislim da bez problema mogu napraviti zakonski ispravan račun ili ponudu i bez OIB-a (mene kao fizičke osobe) - nakon toga ja fino platim, oni pošalju ono za što sam platio i svi zadovoljni.

Podijeli ovu objavu

Rade bazu podataka i trguju sa time.

Pa T-com ti se isto time bavi. Legalno.

Bio je članak o tome u novinama.

Znači ti imaš lanac trgovina i želiš otvoriti još jednu u xy kvartu ali te zanima

da li bi tvoja trgovina, kojoj su najbolji kupci ljudi od 20-40 godina jer prodaješ

takav proizvod koji je toj grupi ljudi najinteresantniji, bila u tom kvartu profitabilna.

Pa fino odeš u T-com i kažeš 5 km krug od tih i tih koordinata.

Platiš, a T-com ti izbaci točan broj ljudi u rasponu tih godina koji žive u tom krugu.

Zgodno zar ne?

Jer oni godinama sakupljaju podatke od fiksnog,interneta,max tv-a, mobitela.

A čim uzmeš kod njih nešto na pretplatu, eto te u bazi sa svim podacima.

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio Vjeverica21
      Ako sam pogrijesila temu- isprika .
      Imala sam prekrsajni sud (pretucena sam).
      Ja i 2 protustranke dobile smo identične primjerke rješenja.
      I pise moj br osobne i OIB (kao i njihovo ali sto me to briga)
      Dali je sudac imao pravo napisati i dati u "druge ruke" moje te podatke tj protustrankama?
      Dali je to uobičajeno ili?
      Bojim se zloupotrebe ( razne registracije itd moze uciniti s mojim br osobne i OIB-om)
      Hvala
    • objavio malimaslacak21
      Poštovani,
      interesira me sljedeće:
      Imam u planu pokrenuti dropshipping online posao sa obućom i ostalim modnim dodatcima. Pa me interesiraju sljedeća pitanja kako bi izbjegla otvaranje obrta ili firme u početku dok posao ne krene i ne postane ozbiljniji?
      Ako prodajem neku vrstu robe(kape,tenisice itd) putem interneta najmanji iznos je tipa 200,00kn a najveći 2000,00kn i to isključivo prodajem putem hrvatske pošte i putem pouzeća. Postoji li mogućnost da se susretnem sa kakvom poreznom kontrolom? 
      Da li porezna može pokrenuti istragu ili utvrditi sivu trgovinu ako novac nikad ne položim na račun već ga čuvam kako bi stari rekli "u čarapi"?
      Da li pošta izdaje kakve naloge za  kontrolu osobe koje učestalo šalju robu i primaju uplate fizički od strane poštara putem pouzeća u obliku poštanske uputnice?
      Postoje li neki iznosi u pošti koji se promatraju? Npr 30000-50000 kn da mi dodje kroz mjesec u manjim transakcijama po 200-300kn pa se nakupi?
      Zanima me da li netko posluje na taj način  bez da ima prijavljenu firmu, obrt i slicno i da li mu normalno poštar donosi tako sličan iznos kroz mjesec kuci ili ga on podiže u pošti nakon obavijesti?
      Jos jednom ponavljam radilo bi se o malim iznosima koje poštar kontinuirano donosi svaki radni dan po malo ali se kroz 30 dana nakupi neka ozbiljnija svota.
      Napomena novac nikad i u nikojem slučaju ne bi bio uplaćen na račun. Niti putem HUB1 uplatnice od strane pošte niti osobno da ga položim. Već ga preuzmem fizički kada ga poštar donese ili ga preuzmem u poštanskom uredu.
      Pozdrav svima Vaša nova legalis članica
      Unaprijed hvala

• objavio Marinđa Nole
      Poštovani,

naivno sam nasjeo na trik prevaranta koji se predstavljao kao potencijalni kupac mobitela kojeg prodajem na Njuškalu i razmjenio s njim slike osobne iskaznice ''kako nitko ne bi bio prevaren''. Kasnije sam na internetu saznao da osobna iskaznica čiju sliku mi je prevarant poslao nije njegova nego da pripada nekom trećem čovjeku kojega je jednako tako prevario. Prevarant me tražio i broj bankovnog računa, ali mu to nisam dao i nakon toga nismo kontaktirali. Nikakve druge podatke mu nisam davao. Zasad nisam imao nikakvih neugodnosti, ali se bojim za svoje financije. U najkraćem roku ću slučaj prijaviti policiji, iako sumnjam da će mi to pomoći.

Što mi je činiti? Kako da se zaštitim od zloporabe podataka koje prevarant ima na slikama moje osobne iskaznice?
    • objavio balbudabifu
      Poštovanje,
      Evo zanima me sljedece.
      Klijent iz Texasa, US zahtjeva od naše tvrtke Taxpayer number (TIN) i veli da se moramo nalaziti na Texas Approved Vendor List.
      Moje pitanje je: Da li je ikako moguce da se OIB  iz Hrvatske koristi kao TIN odnosno Taxpayer Identification Number u Americi.
      I na koji nacin doci na taj Vendor List?
      Ukoliko znate nekog računovođu odnosno CPA iz US a da je Hrvat ili bi mogao pomoci te dati savjet oko ovog slobodno mi posaljete njegov mail u Inbox ili nekamo.

Hvala puno i ugodan ostatak dana!
    • objavio MajaJo
      Lijep pozdrav svima.
      Imam pitanje na koje netko od vas možda ima odgovor, ali bila bih zahvalna i na uputama gdje bi se odgovori na moje upite mogli pronaći jer sam u prvih nekoliko pokušaja završila kao ping pong loptica koju svako šalje na drugu adresu.

Dakle, imam želju (i plan) otvoriti djelatnost koja bi obuhvaćala:
      - izradu cvjetnih aranžmana / prodaju cvijeća na malo
      - prodaju rukotvorina/suvenira u vlastitoj izradi
      - prodaju aranžmana (poklon kutija, košara i sl.), koje uključuju i proizvode drugih proizvođača (vino, tartufi, ulje i sl.)
      - naknadno, tj.nakon odrađivanja dodatnog školovanja, u ponudu bih uvela i domaće mješavine cvjetnih čajeva

To je osnovni plan. Ono što me zanima jest koja bi vrsta firme bila odgovarajuća za ovakvu vrstu djelatnosti. Za cvjećarski obrt potrebna je cvjećarska struka (po nekim izvorima čak i tri godine radnog iskustva u njoj, što nemam), ali trenutno imam poteškoće s pronalaženjem škole koja nudi prekvalifikaciju jer se nalaze uglavnom na području zagreba i slavonije a ja se nalazim u Istri i vezana sam poslom. Ali, čak i sa stjecanjem tog zvanja, moja logika kaže da cvjećarski obrt  ne bi mogao pokriti sve gore navedeno, što automatski znači da bi se to moralo registrirati kao društvo. Ono što je moje najveće pitanje jest - koje j.d.o.o. ili d.o.o., i da li društvo u tom slučaju može obavljati djelatnost trgovine i cvjećarstva ako ga vodi osoba bez adekvatne stručne spreme.
      Zaposlena sam na puno radno vrijeme sa solidnim primanjima tako da bih mogla podići kredit za osobne potrebe i pokrenuti posao, otvaranje d.o.o.-a mi ne bi predstavljalo problem.
      Moja struka je umjetnička akademija i ne mogu se kvalificirati niti kao prodavač niti kao obrtnik/cvjećar.

Hvala unaprijed na pomoći!

• Online korisnici

• Napravi novi...