Jump to content

"Darivanje" kuće, gradnja nove roditeljima, kredit - savjet molim!


lala-bo

Preporučene objave

Pozdrav!

 

 

Trebam savjet oko najboljeg/najoptimalnijeg rješenja ove situacije.

S roditeljima smo dogovorili sljedeće: prepustiti će nam svoju kuću za određenu sumu novca, a oni će s tim novcem sebi kupiti plac i sagraditi manju. Stvar je u tome što moramo podići kredit da bismo im mogli isplatiti dogovoreno (dio novca jer dio imamo ušteđeno). Osim toga, tu je i sestra koja ne bi imala nikakvih "potraživanja" vezano za tu kuću, te je spremna potpisati štogod treba.

 

Kako to izvesti, a da:

1. možemo podići stambeni kredit

2. platimo što manje poreza

3. nova kuća bude na roditelje, a ova na mene?

 

 

Unaprijed hvala na svim prijedlozima i savjetima!!!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

1.za stambeni kredit vam treba kupoprodajni ugovor

2.Ako vam je to prva neketnina kojom rješavate stambeno pitanje, moguće ste oslobođeni prema čl.11a Zakona o porezu na promet nekretnina.

3.kupe plac, plate porez i sagrade kuću, upišete se kao vlasnik temeljem kupoprod.ugovora.

 

 

Nije nam prva nekretnina, tako da ta opcija nije opcija :(

 

Znam da za stambeni treba kupoprodajni ugovor, samo kupovina kuće roditelja je, koliko sam shvatila, protuzakonita (gleda se kao pranje novca). Ili imam krivu informaciju?

 

Ne bih htjela da "stara" kuća bude na roditeljima, a "nova" na nama. Jer tako bi bilo u slučaju da mi kupimo plac i sagradimo kuću u kojoj bi oni živjeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, ovakva opcija mi je moguća:

pola kuće mi roditelji prepišu darovnim ugovorom, pola prodaju kupoprodajnim. S tim kupoprodajnim idem u banku i dižem stambeni kredit? To prolazi u bankama?

 

To bi trebali vidjeti u banci.

 

Ok. Porez plaćam na kompletnu vrijednost kuće ili na onaj dio iz kupoprodajnog ugovora? Ako bi mi pola prepisali, a pola preko kupoprodajnog...

 

Pa onda ovo ovisi o odgovoru banke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

 

 

Trebam savjet oko najboljeg/najoptimalnijeg rješenja ove situacije.

S roditeljima smo dogovorili sljedeće: prepustiti će nam svoju kuću za određenu sumu novca, a oni će s tim novcem sebi kupiti plac i sagraditi manju. Stvar je u tome što moramo podići kredit da bismo im mogli isplatiti dogovoreno (dio novca jer dio imamo ušteđeno). Osim toga, tu je i sestra koja ne bi imala nikakvih "potraživanja" vezano za tu kuću, te je spremna potpisati štogod treba.

 

Kako to izvesti, a da:

1. možemo podići stambeni kredit

2. platimo što manje poreza

3. nova kuća bude na roditelje, a ova na mene?

 

 

Unaprijed hvala na svim prijedlozima i savjetima!!!

 

 

 

smatram da bi bili bolje da kupiš plac i gradiš sebi kuću (kad imaš novac i možeš koristiti kredit).čista situacija sa vlasništvom.

ili sa roditeljima potpiši kupoprodajni ugovor.isplati im jedan dio u novcu a jedan dio kreditom (roditelji su pa mogu čekati na isplatu ).

 

ako ti roditelji kuću "daruju" sestra može potraživati nužni dio iz "dara".

na "darovanu " kuću ne plaćaš porez (potomci -preci su oslobođeni poreznih davanja na dar nekretnine).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija