Jump to content

Uknjižba na nekretnini i brisanje zabilježbe


Ace_Rimmer

Preporučene objave

Sklopljen je ugovor o doživotnom uzdržavanju i isti je zabilježen u ZK.

 

Potom primatelj uzdržavanja prodaje nekretninu, a davatelj uzdržavanja se u ugovoru pojavljuje kao zainteresirana strana i daje pristanak da se zabilježba prava iz ugovora briše.

Ugovor i dalje ostaje na snazi.

 

Predlaže se uknjižba vlasništva i istovremeno brisanje zabilježbe prava iz ugovora.

 

Da li je to ispravno ili je nužno da se ugovor o DU raskine?

 

ne brigajte, ne bavim se nadripisarstvom nego radim u gruntovnici

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ace_Rimmer je napisao:

Da li je to ispravno ili je nužno da se ugovor o DU raskine?

vi se netrebate baviti pitanjem raskida ugovora, slobodno možete provesti upis na novog stjecatelja nekretnine, a dali će u budućnosti biti sporenja između davatelja izdržavanja kao nosioca valjane pravne osnove i novog stjecatelja nekretnine nije vaš problem.

Sentenca

"Zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju ne spriječava vlasnika da otuđi nekretninu trećoj osobi temeljem ugovora o prodaji, niti je ona na zakonu osnovan razlog, da zemljišnoknjižni sud odbije provedbu tog ugovora.""

Županijski sud u Zagrebu, Gž-3777/06, od 6. III. 2006.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ace_Rimmer je napisao:
udovoljio sam uknjižbi vlasništva, a odbio brisanje zabilježbe, a sad više nisam siguran da sam u pravu

mišljenja sam da ste ispravno postupili.

Naime, pravni učinci ugovora kojim je vlasnik(primatelj uzdržavanja) otuđio nekretninu u korist treće osobe, ne protežu se na ugovorni odnos između primatelja i davatelja izdržavanja, glede čega je davatelj uzdržavanja trebao podnijeti prijedlog za brisanje zabilježbe budući da je njen upis upravo on zahtijevao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani moderatoru,

 

Nije mi bila namjera umanjivati ili podcjenjivati stručno znanje i pomoć

ljudi koji su se i ovaj puta potrudili odgovoriti na postavljeno pitanje.

 

Moj tekst je bio usmjeren na autora topica i iza teksta stojim i dalje.

Također smatram da nije bilo potrebno brisanje istoga jer sam kao

višgodišnji korisnik ovoga foruma pročitao mnogo "gorih" objava

korisnika koje i dalje stoje necenzurirane.

 

Pa vas sve zajedno ovim mojim zadnjim postom na ovom forumu lijepo pozdravljam

i želim svako dobro.

 

S.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja pak umoljavam admina da ukloni cijelu ovu temu.

Pokušao sam prikupiti mišljenja sjajnih ljudi koji obitavaju na ovom forumu o jednoj dvojbenoj situaciji. Neuspio eksperiment. Ukazano mi je da ovo nije mjesto za to i da time samo iskazujem svoje neznanje. Što je sasvim legitimno, a možda i ispravno mišljenje.

U tom smislu, hvala svima. Neću više ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tuznibranitelj je napisao:

Nije mi bila namjera umanjivati ili podcjenjivati stručno znanje i pomoć

ljudi koji su se i ovaj puta potrudili odgovoriti na postavljeno pitanje.

Ok,to Vam nije niko napisao

tuznibranitelj je napisao:

Moj tekst je bio usmjeren na autora topica i iza teksta stojim i dalje.

jasno kao dan

 

Ace_Rimmer je napisao:
Pokušao sam prikupiti mišljenja sjajnih ljudi koji obitavaju na ovom forumu o jednoj dvojbenoj situaciji. Neuspio eksperiment.

nisam takvog mišljenja, no očito da je na vaš stav utjecala objava korisnika "tužnibranitelj".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa vas sve zajedno ovim mojim zadnjim postom na ovom forumu lijepo pozdravljam i želim svako dobro.

 

Tužni branitelju, nema potrebe za ovakvim postupkom, jer morate razumjeti da je na Legalisu svatko dobrodošao (jasno ako se pridržava osnovnih pravila ponašanja), i da nije u redu, ako vas nešto i zasmeta, da reagirate na način da iskazujete nepoštovanje prema drugim korisnicima, jer samim time to činite i Legalisu.

 

Meni osobno je drago da se ovdje javljaju ljudi iz struke (ili oko struke) i da iznose problematiku, jer se tada može u kvalitetnoj raspravi iznaći najbolje rješenje. Ne treba na to gledati kao lošu stvar. Nije pravo matematika, pa da je 1+1 uvijek 2. Iz vaših postova kojima ste pomogli velikom broju ljudi vidi se da to i sami shvaćate.

 

Zato se nadam da ćete prespavati ovu odluku i ponovno doći. Ako i nećete, poštujem vašu odluku i zahvaljujem vam na pomoći mnogim našim korisnicima.

 

ja pak umoljavam admina da ukloni cijelu ovu temu.

Pokušao sam prikupiti mišljenja sjajnih ljudi koji obitavaju na ovom forumu o jednoj dvojbenoj situaciji. Neuspio eksperiment. Ukazano mi je da ovo nije mjesto za to i da time samo iskazujem svoje neznanje. Što je sasvim legitimno, a možda i ispravno mišljenje.

U tom smislu, hvala svima. Neću više ;)

 

Ne vidim potrebu za micanjem teme, jer je zanimljiva sadržaja i moguće bude korisna danas-sutra nekome drugome u sličnoj situaciji.

 

Nemojte da jedan kritički osvrt, pa bio i malo grubljeg tona, uspije da vas odvrati od daljnjeg sudjelovanja na Portalu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovanje. Neznam da li sam na pravom mjestu al od tolikog silnog pretraživanja sam več blago lud pa sa mse odlučio ovdje postaviti pitanje jel sam nov na portalu a i lagano sam zbunjen. Moje pitanje je sljedeće: Moja baka je posjedovala kuću na moru, a kako su stariji ljudi bili uvjereni da je sve njihovo nije napravila nikakav konkretni pomak što se tiče papira za kuću tj. vlasništvo i sve što ide uz to. E! onda je ona odlučila tu dotičnu kuću prodati susjedima do nas tj. točnije sinu od tih susjeda. Sve je dogovoreno i potpisan je ajmo reči ugovor o prodaji koji je sastavio odvjetnik tog dotičnog sineka a u ugovoru je bilo to da kako on kroz sve to vrjeme dok sređuje i vadi sve potrebne papire da tako i sljedi uplata kuće u milion rata, na što smo mi pristali jel kuća nije imala papira. E! radi se sada o sljedečem. Ostala je još jedna rata od 1,000 eura koju je dotični razvukao na skoro sada 5 godina sa opravdanjem da če uplatiti zadnju ratu kada mu se izdvoji čestica koju je predao na izdvajanje u Šibeniku 19.1.2016 pa me zanima prvo pitanje. Koliko dugo se čeka to izdvajanje čestice, i da li bi mi imali ikakvo pravo od dotičnog tražiti nekakve kamate za tih 5 godina koliko nas vuče za nos? Naime sve je sredio i upisao se u zemljišne knjige i sve samo čeka to izdvajanje te proklete čestice, i imam još jedno pitanje a to je da li mi uopče sad moramo čekati na tu isplatu dok on sređuje to vašenje čestice ili možemo potraživati tih 1,000 eura odmah. Hvala na bilo kakvom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija