Jump to content

Darovni ugovor-kako da zaštitim sebe i dijete


Renathya

Preporučene objave

Poštovani,

 

Moje pitanje je zapravo jednostavno,

iako do sada nisam uspjela saznati točan odgovor.

Naime, suprug će mi darovnim ugovorom darovati kuću

(znači:nakon njegove smrti ostaje moja).

Ono što mene zanima, je kako da se zaštitim da ta kuća u cijelosti (nakon njegove smrti) ostane moja i od našeg djeteta,

s obzirom da on ima dijete iz prvog braka (kojoj je već ostavio jednu kuću).

Također, što trebam napraviti da nakon moje smrti ta kuća jedino pripadne našem djetetu,

a ne djetetu uz prvog braka s obzirom da je ono već zbrinuto?

Da, li se sve te stavke mogu navesti u darovanom ugovoru, ili treba dodatni sa oporukom?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bolja varijanta vam je da s suprugom sklopite ugovor o doživotnom uzdržavanju, jer on isključuje nasljedno pravo u cijelosti, uključujući i pravo na nužni dio.

 

No, kako bi vas u konkretnom slučaju bilo 3 nasljednika (vi, vaše zajedničko dijete i suprugovo dijete iz ranijeg braka), nužni dio iznosio bi 1/6, tako da vjerujem da je dijete iz ranijeg braka namireno u visini nužnog dijela (osim, ako je ova vaša kuća nekoliko puta vrednija od one druge koju je darovao djetetu).

 

Iza vas (kad smo već ušli u takav način razmišljanja), nasljednik će isključivo biti vaše dijete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zar se brakom nisu obvezali na međusobno uzdržavanje.:ljubav:

 

Tako bi trebalo biti. :zubo:

 

Nekažem da je nedopušteno,no moglo bi se dokazati da takav pravni posao prikriva nešto drugo.

 

Slažem se, ali dijete iz prvog braka je ionako vrlo vjerojatno pokriveno što se nužnog dijela tiče, pa sumnjam da bi tu bilo ikakvih problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Poštovani, također imam pitanje na ovu temu i ako je moguće da mi odgovorite. Naime situacija je sljedeća, nakon smrti oca nas 5+mama smo naslijedili kuću, brat je želi silno prodati, a ja ne želim ostati bez jedinog šta nam je od oca ostalo, brat ima na umu kao suvlasnik dati kuću na javnu dražbu i otkupiti ju cijelu, s čime se ja naravno ne slažem jel iako je moja 1/6 i mene se pita, šta ako ja napravim darovnicu na svoje dijete? Mogu li na taj način zaštiti 1/6 i može li on uopće bilo šta napraviti s obzirom da nekretnina nije njegovo vlasništvo već 1/6. Hvala puno na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

može li on uopće bilo šta napraviti s obzirom da nekretnina nije njegovo vlasništvo već 1/6
može,na način da pred sudom pokrene postupak razvrgnuća suvlasništva
šta ako ja napravim darovnicu na svoje dijete? Mogu li na taj način zaštiti 1/6
ništa s tim niste napravili,budući da sina po pitanju iste nekretnine stavljate u položaj kakav ste vi prethodno imali.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija