Jump to content

Odšteta zbog ozljede na radu


Tomislava Tomsic

Preporučene objave

Postovani,

Zaposlena sam na neodredeno u ugostiteljskom obijektu kao konobar. Danas sam dozivjela ozljedu na radu,naime porezala sam se na lim koji spada pod sifru A0-bolest. S obzirom na povredu zgloba kaziprsta na hitnoj su mi stavili 3 sava i uputili na bolovanje u trajanju od 12 dana. Da li imam pravo na novcanu odstetu?

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

Zaposlena sam na neodredeno u ugostiteljskom obijektu kao konobar. Danas sam dozivjela ozljedu na radu,naime porezala sam se na lim koji spada pod sifru A0-bolest. S obzirom na povredu zgloba kaziprsta na hitnoj su mi stavili 3 sava i uputili na bolovanje u trajanju od 12 dana. Da li imam pravo na novcanu odstetu?

Lp

 

Ozljeda na radu spada pod šifru B0. Da li je napravljen zapisnik OR?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate rok od 8 dana za napraviti zapisnik ozljede na radu koji ćete dostaviti izabranom liječniku, a on HZZO-u da vam se to prevede u šifru B0 tj. kao ozljeda na radu i sukladno tome i isplata kao da ste radili.

Što se tiče odštete , vjerojatno imate pravo, ali kako ste opisali ozljedu teško da biste nešto posebno "izganjali", a otkaz bi se podrazumijevao, prije ili poslije.

Odlučite sami. Nije da vas odgovaram, no ne treba uvijek "šiljiti zob", moglo bi vam se obiti o glavu.

Odvažite, pa onda odlučite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovjerene tiskanice Prijave ozljede na radu od strane poslodavca i izabranog doktora opće / obiteljske medicine, izjava osigurane osobe o nastanku ozljede, medicinska dokumentacija vezana uz prijavljenu ozljedu na radu.

Ukoliko je poslodavac prijavio nesreću na radu nadležnom inspektoratu rada pri Ministarstvu rada i mirovinskoga sustava, potrebno je dostaviti presliku Zapisnika o inspekcijskom nadzoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima li kakvih težih posljedica posjekotine? Jesu li oštećeni ligamenti ili smanjena funkcionalnost prsta?

 

O posljedicama je prerano govoriti ,kao i funkcionalnosti prsta. Trenutno je najbitnije dokazati činjenicu da ste se ozljedili na poslu, a to morate tražiti od poslodavca .

Ako on neće onda ga možete prijaviti jer bi trebalo biti lako povezati vrijeme vaše smjene sa odlaskom u bolnicu plus svjedoci.

Učinite to u roku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje je postavljeno zbog toga isplati li se potraživati naknadu štete (ako nema trajnijih posljedica, naknada bude bila simbolična) i potencijalno na sebe navući bijes poslodavca, što bi moglo dovesti do otkaza. Druga je stvar ako je do ozljede došlo do toga jer poslodavac ne želi poduzeti adekvatne mjere zaštite na radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovorima i pomoci.

Imam jos jedno pitanje.

Poslodavac je svim djelatnicima smanjio place za 20 posto bez ikakve najave i bez potpisivanja novih ugovora.Imam ugovor na neodredjeno sa bruto iznosom 6850 kn.Zanima me koje su mi opcije(prijava institucijama,naknada razlike preko fine itd.) I da li eventualno gubim prava na te opcije ako ipak podignem tu umanjenu plaću sa računa.

Unaprijed se zahvaljujem.

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Poštovani,

Zadobio sam ozljedu na radu priznatu od HZZO-a pod šifrom S66.7 oštećenje više mišića, tkiva, ekstenzora i ligemenata desnog zapešća ruke. Kako stvari stoje u devetom mjesecu sam naručen na operaciju samo čekam termin. Po riječima doktorice stradala je i hrskavica u području zapešća pa je praktički i nemam te istu teško da ćemo uspjeti obnoviti.  U KBC Osijek su me tek nakon godinu dana po završetku fizikalne (dva ciklusa) poslali kod ortopeda pa je pitanje da li će se nakon operacije ligamenti uopće uspjeti i zalijepiti s obzirom na protok vremena. Kako god ruka zasigurno neće biti kao prije, a dok sve to čekam osiguranje me je odbilo uz riječi da nije dokazan prelom i samim time ne postoje trajne posljedice. To sve sam rekao u KBC Zagreb doktorici koja je rekla da postoje i teže posljedice od preloma koje ostavljaju trajne posljedice pa Vas pitam što raditi i kome se obratiti. U javnom sektoru gdje radim su mi rekli da smo osigurani na 24h tj. na radnom i izvan radnog vremena, a u osiguranju su mi rekli da se poslodavac zaštitio izvan ugovornom policom kod njih. Što raditi, neke preporuke, neki odvjetnik... Hvala unaprijed 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija